Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 30-03-11, 19:06
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα τα παραπάνω που λες, και ενω ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ λογικα (εστω λογικοφανή), διαφωνώ και λέω ότι δεν είναι. Πριν φτασεις σε σημείο να εξαπολύεις τόσος αφορισμούς, καλό θα ήταν να αποδείξεις ότι εισαι σε θέση να τους εξαπολύσεις και να τους υπερασπιστείς χωρίς τα διάφορα στερεότυπα που λες.

Η κοπέλα που εμεινε με το επιστομιο στο στόμα. Να τη δούμε και να γελάσουμε ? επειδη ειναι χοντρή ? αυτο ειναι δηλαδή το πρόβλημα, αν ειναι χοντρή. Αν δηλ. ηταν λεπτή, ειχε 100% πιθανότητες να μην πνιγεί, ετσι δεν είναι ? Μηπως και η κοπέλα που πνιγηκε προχθες ήταν κι αυτή χοντρή, οπότε καλά να πάθει ? ή είναι άλλο αυτο, εκεί δε μετράει ?

Αλήθεια, εσυ τι θα εκανες αμα εμενες μονο με το επιστομιο στο στομα δεν μας το είπες.

Και πολύ σημαντικότερο, αν πιστευεις ότι θα τα καταφερνες μια χαρα και χωρίς κανενα πρόβλημα, τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό ? Εχεις 500+ βουτιές και εχεις μια άνεση ΤΩΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ με συμβάντα ? πως ήσουν ΤΟΤΕ, στα ξεκινήματα, ας πούμε στις 20 και στις 30 βουτιές ? ποιό σχολείο ή ποιός εκπεδευτής σε προετοίμασε ΤΟΤΕ να ανταπεξέλεθεις σε τετοιο περιστατικό ?

Ξεκίνα απο αυτό, κάνε δηλαδή μια βαθιά ανακεφαλάιωση και προπάντων φίλε μου, κατέβα απο τον άμβωνα ! Δεν κάνει καλό, πίστεψε με !

__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-03-11, 20:46
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Γενικά πάντως, έχω την αίσθηση ότι κακώς μιλάμε για κακή εκπαίδευση κάτω από το νήμα μιας είδησης για την οποία -στη δικη μου τουλάχιστον αντίληψη- δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν όντως υπήρξε τέτοιο θέμα.

Ξέρει κανείς πόσο έμπειρη ή άπειρη ήταν η δύτρια; Ξέρει κανείς πόσο ικανός ή όχι ήταν ο εκπαιδευτής της; Ξέρει κανείς αν όντως υπήρξε περιστατικό κακής διαχείρισης υλικού σφάλματος; Κι αν ήταν κάτι παθολογικό;

Ξαναλέω, δεν γνωρίζω τίποτα για όλα αυτά και γι'αυτό η ροή της συζήτησης μου φαίνεται άστοχη. Αν μπορει κάποιος να μας διαφωτίσει υπεύθυνα θα με ενδιέφερε πραγματικά το τι ακριβώς έγινε.

Ως τότε, εννοείται ότι προβληματίζομαι κι εγώ ελεεινά με το γεγονός ότι χάθηκε (κυριολεκτικά και μεταφορικά) άνθρωπος σε συνοδευόμενη βουτιά στο Σαρωνικό... Αν ήταν λόγω κακής εκπαίδευσης, μένει να το μάθουμε....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-03-11, 22:40
Bacardiman Bacardiman is offline
 
Εγγραφή: 26-12-2010
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Την ίδια μέρα ήμουν και εγώ εκεί έτοιμος να βουτήξω στην μεσημεριανή. Καθότι πήγα νωρίτερα στο dive center, κατά 12.00, μόλις είχε γυρίσει με σκάφος απο γειτονική σχολή ένας απο τους 4 πρώτους δύτες και φόρτωναν μπουκάλες μαζί με τον ιδιοκτήτη του dive center για να πάνε να ψάξουν. Το λυμενικό είχει ήδη ενημερωθεί...Ο DM ήταν πρόϊν ΟΥΚ και πρόσφατα ΤΕΚ 50 diver. Οι δύο άλλοι όπου ήταν μαζί είναι και αυτοί ΤΕΚ με πολλές βουτιές. Όλοι ήταν με αέρα. Απο τελευταίες πληροφορίες που έμαθα, απο τη νεκροτομή βγήκε οτι η κοπέλα έπαθε εγκεφαλική αιμορραγία. Επίσης εξετάζετε εαν υπήρξε πρόβλημα με εξοπλισμό. Η άτυχη δύτρια είχε advanced.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-03-11, 23:30
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι δύσκολο να χάσεις δύτη αν όλα πάνε καλά, η ορατότητα είναι καλή και αν έχεις πολύ ψηλή εγρήγορση.

Μου έτυχε και μένα μια φορά να χάσω δύτη και ήτανε μία από τις 2 περιπτώσεις που πήγα στο επίπεδο 3 όπου υπήρχε κίνδυνος πανικού.

Κατάδυση στο ναυάγιο του Ζηνοβία 2 εκπαιδευτές, εγώ και ο αδελφός μου με 2 εκπαιδευόμενους στα 40 μέτρα. Ο αδελφός μου μου κάνει νόημα ότι έχει πρόβλημα με το BCD και ότι το έχει υπό έλεγχο. Την μιά στιγμή τον βλέπω και την άλλη όχι. Κάνω ήρεμη ανάδυση στα 17 μέτρα με τους δύο μαθητές, τους βάζω να κάτσουν στο πλευρό του ναυαγίου και κολυμπάω προς τα έξω 3-4 μέτρα και κοιτάω για φυσαλλίδες. Τίποτε! Κάνω έλεγχο γύρω γύρω. Τίποτε! Είμαι στα πρόθυρα πανικού και νιώθω την καρδία μου να χτυπάει με 1000. Κάνω ανάδυση με τους μαθητές ανεβαίνουν στο σκάφος και είμαι έτοιμος να πάω πίσω! Ξεπροβάλλει το κεφάλι του αδελφού μου από το σκάφος και ρωτάει πολύ ήρεμα..."όλα καλά?". Παίρνω μια πολύ βαθειά ανάσα και ανεβαίνω στο σκάφος! Που ήσουνα ****** μου? ερωτώ? Πώς σε έχασα? "Αφού σου έδειξα ότι έχω πρόβλημα με το BCD και ότι κάνω ανάδυση!" μου απαντάει! Τώρα το τι μου έδειξε, το τι κατάλαβα, το πόσο επηρέασε το άζωτο στα 40 μέτρα, το πού κοιτούσα, το ποιόν κοιτούσα και νόμιζα ότι είναι ο αδελφός μου, η ευθύνη για τους μαθητές, η απόφαση να κάνει ανάδυση μόνος του, και το πού ήταν αυτός (ΟΚ έχει πάνω από 300 καταδύσεις στο Ζηνοβία και το έχει σαν δεύτερο σπίτι), είναι ερωτήματα των οποίων η απάντηση είναι πολύ μπλεγμένη και επηρεασμένη από το άζωτο!

Συμπέρασμα? Έχασα τον αδελφό μου μέσα από τα μάτια μου. Συνέβηκε! Αυτός δεν ένιωσε ούτε στιγμή ότι κινδύνευε, οι μαθητές κατά πάσα πιθανότητα να μην κατάλαβαν τίποτε αλλά σκέφτομαι ότι τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ διαφορετικά αν όντως είχε κάποιο πρόβλημα. Σε μια κατάδυση που είσαι φορτωμένος άζωτο και επιφορτισμένος με άλλα πράγματα, και όταν σου τα χαλάει και λίγο η ορατότητα πρέπει να κινήσε πάρα πολύ αργά, τόσο όσο κινούνται και οι στροφές του εγκεφάλου σου. Διαφορετικά κάτι θα σου ξεφύγει!
. Έτσι ακριβώς είναι. Αλλά μπορούν να παίξουν και πολύ διαφορετικά σενάρια. Δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 31-03-11, 01:48
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
. Έτσι ακριβώς είναι. Αλλά μπορούν να παίξουν και πολύ διαφορετικά σενάρια. Δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 31-03-11, 04:02
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο altsam Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σίγουρο ότι δεν υπήρχε ούτε μια περίπτωση να καταλάβεις το πνεύμα μου....

Νομίζεις ότι τα έγραψα όλα αυτά γιατί θεωρώ τον ευατό μου ΥΠΕΡΔΥΤΗ??

Ένας απλός παρατηρητής είμαι....ένας πελάτης της κατάδυσης...τίποτα παραπάνω....

Ούτε 500+ βουτιές έχω όυτε τίποτα....

Πως να καταλάβεις το πνεύμα μου για την χοντρή στο βίντεο?? νομίζεις ότι το πρόβλημα μου είναι τα κιλά της?

Μάλλον η αβάσταχτη ελαφρότητα που την διακρίνει σε αυτό που κάνει είναι το σχόλιο μου....

Αλλά που να καταλάβεις.....είχες κάτι να πεις και το είπες....

Δες λοιπόν και εσύ με ανοιχτά μάτια και μυαλά το τι πραγματικά συμβαίνει στα περισσότερα καταδυτικά....και έλα μαζί μου στον "άμβωνα" όπως λες....αν θες πραγματικά να βελτιώσεις την συμπεριφορά ορισμένων στην καταδυτική κοινότητα....

Και θα σε ρωτήσω το εξής απλό.......αν υπήρχε βαρκάρης επάνω στο σκάφος το περασμένο Σάββατο.....θα υπήρχε αυτό το thread τώρα???

Καληνύχτα σας.....
το παραθετω ολοκληρο, γιατι αντε να ανατρεξεις κάπου και να το ανασυρεις, κλπ κλπ.

Όπως πολυ σωστα ειπες, δε σε ξερω δε με ξερεις. Υποθετεις λοιπόν οτι δεν μπορω να καταλαβω το πνευμα σου κλπ κλπ.

Ας ξεκινησουμε απο τα απλά. απο το πνευμα. τι λεει λοιπόν το αρχικό πόστ σου. Μιλαει με γενικότητες, κατακεραυνωνει με γενικότητες τους DM (μιλας για χπακωμένους, σωστά ?) και κατακαραυνώνεις δύτες, μιλας για "χοντρή" και διάφορα άλλα κοσμητικά. Τωρα λες, οτι δε θεωρεις τον εαυτό σου υπερδύτη. Πες μου όμως, οποιοσδηποτε διαβάζει τις κραυγες σου στο διαδικτυο, τι γνωμη θα σχημάτιζε για σενα ?

Ας προσπεράσουμε όλα τα τεχνικά, γιατι πιθανώς να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε κάποιο περιστατικό, αλίμονο άν πνιγόμασταν επειδή ανοιξε ενα tireup και μειναμε με το επιστομιο στο στομα, ή κόπηκε ενα λουράκι της μάσκας, του πέδιλου ή άνοιξε ενα φερμουάρ ή κάτι τέτοιο. Ας μείνουμε λίγο στο θέμα "τα καταδυτικά" και αν ξερω ή αν πρεπει να ξερω τι παιζεται εκεί.

Τα καταδυτικά είναι πάροχοι υπηρεσιων. Όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή, υπάρχουν καλά και κακά. Παρότι και τα σουβλάκια είναι κάτι εντελώς απλό και θεωρητικά θα έπρεπε να είναι όλα ιδια, ακόμα και στα σουβλάκια υπάρχουν καλά, καλύτερα, χειρότερα και απαράδεκτα. Οι DM που λες λοιπόν, ειναι άνθρωποι που εχουν ενα "πτυχιο" που τους πιστοποιεί να συνοδευουν (λιγότερο) εμπειρους δύτες σε κάποια βουτιά έναντι πληρωμής. Σωστα ? Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, συνδυάζονται πάνω στο πρόσωπο ενός ή μίας DM ΔΥΟ πράγματα. 1ον οτι ειναι άνθρωποι και 2ον οτι εχουν μια πιστοποίήση. Αρα λοιπόν, υπάρχουν αρκετοι συνδυασμοί μεταξύ καλός, κακός, βέλτιστος, χείριστος, πρότυπο, απαραδεκτος κλπ κλπ.

Και επίσης ένα άλλο πραγμα που πρεπει να εχεις υπόψη σου, κανένας δεν σε υποχρεωνει ή σε αναγκάζει να πας σε καποιο καταδυτικό και να σε πάρει το "χαπακωμενο" DM στο λαιμό του ! Διαπίστωσες οτι ειναι χαπακωμένο ? Μην ξαναπατήσεις ! Διαμαρτυρήσου στο καταδυτικό, καταγγειλέ το επίσημα, στο φορουμ, στην PADI ή δεν ξερω που, αλλά η στάση σου και το υφος σου και προπάντων τα μισόλογά σου, γενούν στον/ην αναγνώστη/τρια υποψίες απο το ήθελες να γίνεις DM και καποιος σου στερησε τη χαρα, σου εφαγε τη γκο κάποτε ενας γυαλιστερός πλήν κούφιος DM και σου'μεινε απωθημένο, μέχρι και ότι είσαι DM ανταγωνιστικού καταδυτικού... Καταλαβαίνεις τι θελω να πω.

Αναφερεσαι με κατηγοριες και γενικότες και σε δημόσια και σε πριβε αλληλογραφια. Γιατι το κάνεις αυτό ? Ξέρεις κατι ? Τοτε ή το λες ή σιωπάς ! Γιατι πιστευεις οτι κάνεις κάτι, λέγοντας και εκτοξευοντας γενικότητες και μισόλογα ? Όταν και αμα βγει το επίσημο πόρισμα, για να ... δικαιωθείς ? Ανέλαβε απο τωρα την ευθύνη, αν εισαι σιγουρος ότι αυτο που ξερεις ειναι και το σωστό. Με γενικότητες και υπονοούμενα δεν κερδίζεις τιποτε. Πιθανώς να ήσουν και παρόν στο συμβαν και πράγματι να αγανακτησες βλέποντας κάποια πράγματα. Τοτε εισαι υποχρεωμενος να πάρεις την επίσημη οδο.

(Τι θα πει, σου ειπαν να μην πεις τιποτα. Αυτο απο μόνο του δε στεκει. Μυαλό εχεις, καταλαβαινεις)

Αυτά.

Υ.Γ. Μιλώ για τον εαυτο μου και σε καμία περίπτωση τα λεγόμενα (γραφομενα) μου δεν αντιπροσωπευουν τη θεση κάποιου φορεα, συλλόγου, σωματειου κ.α.
Επίσης, υπογραφω με το ονομετεπώνυμό μου
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas : 31-03-11 στις 04:06.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 31-03-11, 10:44
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Ακούγονται πολύ σωστά πράγματα από όλους (ίσως με λίγη παραπάνω φόρτιση μερικές φορές).

Όμως το θέμα είναι ο χαμός μιας αυτοδύτριας που ακόμα δεν ξέρουμε τα αίτια. Ούτε καν τα παθολογικά αίτια έχουν αποκλειστεί και εμείς μιλάμε για καλούς και κακούς.

Σε λίγο καιρό που θα είμαστε πιο ψύχραιμοι θα διαβάζουμε αυτές τις γραμμές και θα καταλαβουμε πόσο βιαζόμαστε. Όλοι έχουμε απορίες όλοι έχουμε εμπειρίες που μας κάνουν να γέρνουμε προς την μία ή την άλλη άποψη αλλα μην ξεχνάμε ότι εδώ είναι ενα δημόσιο forum ο κόσμος το διαβάζει και μπορεί να πληγώνεται ή να οργίζεται ανάλογα με την όχθη που κάθεται.

Μήπως να αφήσουμε λίγο καιρό να περάσει πριν συνεχίσουμε την κουβέντα για το ποιος φταίει;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 31-03-11, 11:11
Το avatar του χρήστη apeiranthos
apeiranthos apeiranthos is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 355
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Τι οδήγησε σε αυτό το θλιβερό περιστατικό.
Θα μπορούσε να είναι η ελλιπής εκπαίδευση, θα μπορούσε να είναι η ελλιπής προκαταδυτική ενημέρωση,
ή το άστοχο ζευγάρωμα των δυτών από τον DM, ή η γρήγορη κολύμβηση του αρχηγού της ομάδας
που μπορεί να αναγκάσει κάποιον δύτη να μην μπορεί να ακολουθήσει, η λανθασμένη νοοτροπία της κοπέλας,
θα μπορούσε να είναι δηλητηρίαση μονοξειδίου, θα μπορούσε να είναι αστοχία εξοπλισμού
ή θα μπορούσε αυτό, ή θα μπορούσε εκείνο, και να γράφουμε ατελείωτες σελίδες με κατεβατά υποθέσεων
εικάζοντας για το τι οδήγησε στο χαμό της.

Ένα όμως είναι γεγονός …

ΗΤΑΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΗΣ – ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ

Αυτή η προφανής παράλειψη, σε όποιο σενάριο υποθέσεων κι αν ακολουθήσουμε νοητικά,
είναι ο χαμένος κρίκος που εκμηδένισε κάθε πιθανότητα σωτηρίας της.
Αν δεν μπορούμε να δεχτούμε το ζευγάρι μας στο ρόλο του φύλακα άγγελού μας
κι αν εμείς οι ίδιοι δεν μπορούμε να είμαστε ο φύλακας άγγελός του, με ότι αυτά συνεπάγονται,
τότε η κατάδυση είναι μια δραστηριότητα που όχι απλά δεν είναι για εμάς
αλλά βάζει και σε κίνδυνο, εμάς, το εκάστοτε ζευγάρι μας, ίσως κι ολόκληρη την καταδυτική ομάδα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-03-11, 12:08
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeiranthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι οδήγησε σε αυτό το θλιβερό περιστατικό.

Ένα όμως είναι γεγονός …

ΗΤΑΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΗΣ – ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ

Αυτή η προφανής παράλειψη, σε όποιο σενάριο υποθέσεων κι αν ακολουθήσουμε νοητικά,
είναι ο χαμένος κρίκος που εκμηδένισε κάθε πιθανότητα σωτηρίας της.
Αν δεν μπορούμε να δεχτούμε το ζευγάρι μας στο ρόλο του φύλακα άγγελού μας
κι αν εμείς οι ίδιοι δεν μπορούμε να είμαστε ο φύλακας άγγελός του, με ότι αυτά συνεπάγονται,
τότε η κατάδυση είναι μια δραστηριότητα που όχι απλά δεν είναι για εμάς
αλλά βάζει και σε κίνδυνο, εμάς, το εκάστοτε ζευγάρι μας, ίσως κι ολόκληρη την καταδυτική ομάδα.
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ !!
Ειναι και ο λογος για τον οποιο εχω κοψει τις καταδυσεις τον τελευταιο καιρο ! ο buddy μου εχει φυγει, και πραγματικα ποτε μα ποτε δεν εχω αισθανθει σιγουρια με καποιον αλλο....
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-03-11, 12:59
Το avatar του χρήστη Joker
Joker Joker is offline
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 14
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Τι να πω για τη δύστυχη κοπέλα;;; …. Έχω μείνει άφωνος και όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι εδώ, αναρωτήθηκα για το πώς μπορεί κανείς να χάσει μια δύτρια σε κατάδυση, ….
Όχι ! ..εφόσον δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε δεν το γράφω αυτό υπονοώντας ευθύνες και κρίνοντας ανθρώπους ή καταστάσεις. Απλά είναι το πρώτο έντονο ερώτημα που μου γεννήθηκε ..

Ωστόσο πριν φτάσω να κρίνω οτιδήποτε και οποιονδήποτε, το πρώτο που έκανα είναι να αναρωτηθώ εγώ ο ίδιος :..Σε όλες τις βουτιές που έχω κάνει, μου έχει τύχει ποτέ να χάσω έστω και για λίγο τον Buddy μου και να χρειαστεί να ψάξω στο τελευταίο σημείο/κατέυθηνση που τον είχα δει;;;; (και όταν λέω να χάσω εννοώ να διαπιστώσω ότι δεν είναι εκεί που νόμιζα ότι είναι (δίπλα μου λίγο πάνω/κάτω ….κλπ) και να είναι εκτός οπτικού πεδίου αφού έχω κοιτάξει παντού γύρω μου. Και παρόλο που πραγματικά δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην έννοια και τον ουσιαστικό ρόλο του dive buddy, θα πρέπει να ομολογήσω ότι έχει συμβεί τουλάχιστον μια φορά που θυμάμαι ξεκάθαρα (στην Ερυθρά). Εννοείται ότι είχα πάθει λίγο την πλάκα μου μέχρι να τον ξαναβρώ (και ήταν τελείως μόνος του,.. εκτός γρουπ μιας και είχε ενθουσιαστεί με κάτι που είδε και προχώρησε πολύ προς άλλη κατεύθυνση στρίβοντας πίσω από ένα βράχο …εννοείται ότι δεν ξαναβούτηξα μαζί του) και ευτυχώς ήμασταν εντός των στατιστικών πιθανοτήτων…δλδ δεν είχε γίνει τίποτα στο έστω και σχετικά μικρό διάστημα που μεσολάβησε μέχρι να τον ξαναβρώ . Θα μπορούσε όμως εκείνο το μικρό διάστημα να έχει συμβεί κάτι, ή θα μπορούσα να τον είχα χάσει τελείως ;; .. Ναι

Αυτά τα λέω γιατί και μένα αρχικά με κυρίεψε το αίσθημα θυμού και μια τάση να κρίνω το γεγονός ότι χάσανε την άτυχη κοπέλα (ασχέτως αν θα άλλαζε κάτι στην κατάληξη) αλλά τελικά σκεφτόμενος λίγο και τα ανωτέρω και έχοντας άγνοια από τις συγκεκριμένες συνθήκες της κατάδυσης , τελικά το μοναδικό συμπέρασμα που είμαι σε θέση να βγάλω είναι ότι εγώ ο ίδιος θα πρέπει να γίνω ακόμα πιο αυστηρός με τον εαυτό μου και να φροντίσω να μη ξανασυμβεί ποτέ να χάσω έστω και για λίγο buddy. (όχι ότι αν –χτύπα ξύλο- συμβεί ποτέ κάτι σοβαρό θα μπορώ οπωσδήποτε να βοηθήσω, αλλά τουλάχιστον να το έχω δει ώστε να κάνω το καλύτερο δυνατόν που θα κρίνω ότι μου επιτρέπουν οι συνθήκες …)

Είδα ότι εντός του θέματος εδώ μπήκε και συζήτηση για το θέμα της εκπαίδευσης.
Ναι είναι και αυτό έμμεσα εντός θέματος αλλά αυστηρά και μόνο από την οπτική ότι το γεγονός ότι έγινε ένα ατύχημα, θα πρέπει να μας προβληματίσει όλους, όχι σε αναλύσεις για το τι έγινε και τι δεν έγινε σε εκείνη τη κατάδυση και τις έμμεσες ή άμεσες ρίψεις ευθηνών – για κάτι τέτοιο δεν νομίζω ότι έχει κανείς αρκετά στοιχεία και αυτό μάλλον είναι δουλειά άλλων-, αλλά για το τι κάνουμε εμείς οι ίδιοι στις καταδύσεις μας

Για τους DM /συνοδούς ναι, εννοείται ότι υπάρχουν διάφορες διακυμάνσεις :καλοί, μέτριοι, ιδιαίτερα σχολαστικοί και προσεκτικοί ή το αντίθετο ….κλπ - αλλά για μένα προσωπικά η παιδεία και εκπαίδευσή μου, μου λέει ότι από τη στιγμή που είμαι πιστοποιημένος αυτοδύτης κάθε φορά που βουτάω ακόμα και όταν βουτάω με καταδυτικό, εγώ και μόνο εγώ είμαι υπεύθυνος για τον εαυτό μου και ο ρόλος του DM/συνοδού είναι να ξέρει το σημείο κατάδυσης ώστε να οδηγήσει το γκρουπ και ο ρόλος του buddy είναι ένα χρήσιμο backup σε περίπτωση προβλήματος, αλλά και πάλι εγώ είμαι υποχρεωμένος να φροντίζω να ελαχιστοποιώ την πιθανότητα ύπαρξης προβλήματος ή να ξέρω να το αντιμετωπίζω… όπως και να επιλέγω buddy / καταδυτικό
(αν βουτάω με άγνωστο buddy ή/και καταδυτικό, δικιά μου η ευθύνη) .

Τώρα για το ποιες είναι οι νομικές και οι ας τις ονομάσω “ηθικές” εύθηνες και υποχρεώσεις των DM / συνοδών των καταδυτικών, θα πρέπει να ομολογήσω ότι εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω με απόλυτη σαφήνεια και για να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει και δεν θέλω να με ενδιαφέρει, διότι πάντα βουτάω με γνώμονα της αποκλειστικής δικιάς μου ευθηνής.
Αν τύχω σε βουτιά ενός καταδυτικού που θεωρώ ότι κάτι δεν γίνεται σωστά, φροντίζω να μη με θέσω σε κίνδυνο τον εαυτό μου, τους το λέω μετά και δεν ξαναβουτάω με αυτό το καταδυτικό. Αν κρίνω ότι έγινε κάποια πολύ σοβαρή παράβλεψη τότε μάλλον είναι υποχρέωσή μου να το κοινοποιήσω όπου θεωρώ σκόπιμο ενημερώνοντας το καταδυτικό για αυτή μου την ενέργεια (μια φορά -πριν αρκετό καιρό- μάλλον θα έπρεπε να το είχα κάνει αλλά δεν το έκανα, λάθος μου αλλά τώρα δεν έχει έννοια κατόπιν εορτής…)
Αν μου τύχει κανένας dive buddy που είναι άντε γεια, ξανά κοιτάω να φροντίσω για την ασφάλειά μου και δεν ξαναβουτάω με αυτόν…
Αν εντοπίσω κάποιο καταδυτικό το οποίο κρίνω ότι είναι ιδιαίτερα καλό (κάτι το οποίο έχω κάνει) , θα το προτιμήσω.

Για την εκπαίδευση γενικότερα… ναι και εδώ θεωρώ ότι ισχύει εννοείτε ότι υπάρχουν διακυμάνσεις στους εκπαιδευτές και ότι είναι βασικό για το πόσο καλός ήταν ή δεν ήταν αυτός που σε εκπαίδευσε. Αλλά ακόμα και αν έχεις τον καλύτερο εκπαιδευτή, μπορεί κάλλιστα να βγεις εσύ μετά και να κάνεις του κόσμου της βλακείες, άρα μπλέκεται έντονα και το θέμα της ίδια της δικιάς μας παιδιάς., Εξάλλου η εκπαίδευση μας δίνει τις βασικές απαραίτητες γνώσεις / τεχνικές αλλά δεν σταματάει στην όποια πιστοποίηση παίρνουμε….αλλά μάλλον κάπου εκεί είναι που ξεκινάει η ουσιαστική εκπαίδευσή μας

Οπότε μετά απ’ όλη την πολυλογία μου (ζητώ συγνώμη για αυτό) συμπερασματικά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου neokles ότι δεν είναι ώρα να μιλάμε για καλούς ή κακούς.
Ο καθένας μπορεί να κάνει μέσα του ότι σκέψεις του αρέσει, αλλά θεωρώ ότι χρειάζεται πολύ θράσος για να μιλήσει κανείς αυτή τη στιγμή για καλούς –κακούς, εν απουσία ξεκάθαρων, χειροπιαστών και απολύτως επιβεβαιωμένων στοιχείων και επιχειρημάτων …. προσθέτοντας ότι το μόνο για το οποίο μπορούμε να μιλάμε και να κρίνουμε είναι τους εαυτούς μας

ΜΦΧ
Δημήτρης


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Joker : 01-04-11 στις 15:25.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.