Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 10-09-08, 16:12
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ακριβώς έτσι αποκτάς εμπειρία. Αν βουτάς με έναν έμπειροτερο και αφεθείς αυτός να φροντίσει να έχει o-ring να έχει λουράκια, να ξέρει την περιοχή, να ξέρει τα ρεύματα, να ξέρει πως να προσανατολιστεί... τότε δεν αποκτάς εμπειρία, πας βόλτα. Όχι ότι είναι κακό αλλα νομίζω πιο πολύ μαθαίνεις αν απο την αρχή μπεις στο mode εδώ είναι η θάλασσα εδώ είναι και η θάλασσα σκάσε και κολύμπα. Αν σε πάρει ο άλλος απο το χεράκι τι εμπειρία αποκτάς;
Συμφωνώ με τον Ανδρέα ότι αν βουτάς με κάποιο εμπειρότερο και είσαι ξύπνιος θα μάθεις πάρα μα πάρα πολλά ειδικά αν του κάνεις και καμιά ερώτηση πριν και μετά την κατάδυση. Εμένα πάντος με βοήθησε πολύ.
Το χειρότερο είναι να βουτάς με ένα νέο DM ή εκπαιδευτή που μόλις τελείωσε το σχετικό στάδιο εκπαίδευσης με μαχ. 60/100 βουτίες αναλόγως της εκπαίδευσης και έχει έρθει στη χώρα σου για δουλειά (διακοπές) γιατί στη χώρα του κάνει πολλή κρύο ή βρέχει συνεχώς.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 11-09-08, 09:59
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι το πρόβλημα ρε Ανδρέα. Μιλώντας για δύτες, θεωρούμε την κράμπα επικίνδυνο περιστατικό ...
Γιώργο μου, σε μία βαθιά τεχνική βουτιά που ανεβαίνεις σχετικά γρήγορα από το βάθος, μία κράμπα μπορεί να σου βγάλει το πλάνο τελείως off δημιουγώντας σοβαρά θέματα πλευστότητας...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-09-08, 10:01
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ακριβώς έτσι αποκτάς εμπειρία. Αν βουτάς με έναν έμπειροτερο και αφεθείς αυτός να φροντίσει να έχει o-ring να έχει λουράκια, να ξέρει την περιοχή, να ξέρει τα ρεύματα, να ξέρει πως να προσανατολιστεί... τότε δεν αποκτάς εμπειρία, πας βόλτα. Όχι ότι είναι κακό αλλα νομίζω πιο πολύ μαθαίνεις αν απο την αρχή μπεις στο mode εδώ είναι η θάλασσα εδώ είναι και η θάλασσα σκάσε και κολύμπα. Αν σε πάρει ο άλλος απο το χεράκι τι εμπειρία αποκτάς;
Ρε Νεοκλή, τι λές τώρα? πρέπει όλοι να βάλουμε το χέρι στο μάτι της κουζίνας για να μάθουμε οτι καιεί? Μην τρελλαθούμε τώρα... να αφαιρέσουμε τότε και τους δασκάλους από τα σχολεία, να μαθαίνουν τα παιδιά μόνα τους...
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-09-08, 10:20
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

ναί αλλά ............

κάποια στιγμή το παιδί πρέπει να τελειώσει το σχολείο και να διαβάσει μόνο του ένα βιβλίο !!!!...............

Και εγώ για τα πρώτα χρόνια έτσι έκανα καταδύσεις, με τον αδελφό μου και ένα φίλο. Σχεδόν πάντα κάναμε τις ασκήσεις που είχαμε διδαχτεί στα μαθήματα και σταδιακά, όσο ανέβαινε η αυτοεκτήμησή - εμπειρία, αυξάναμε το βάθος, χωρίς υπερβολές !!!

Ναι ...... το καταδυτικό είναι καλό για να δείς κάτι άλλο κάτι που δεν μπορείςνα δείς από την ακτή ............. αν δεν έχεις παρέα! .......... να γνωρίσεις νέες παρέες ..............!!
Οχι όμως και πανάκεια.
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-09-08, 10:24
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μου, σε μία βαθιά τεχνική βουτιά που ανεβαίνεις σχετικά γρήγορα από το βάθος, μία κράμπα μπορεί να σου βγάλει το πλάνο τελείως off δημιουγώντας σοβαρά θέματα πλευστότητας...

Μπορείτε να ξεκαθαρίσετε αν μιλάμε για rec ή για tec??? Γιατί μία μιλάτε για τις πρώτες βουτιές του ΟW και μετά λέτε για πλάνα και deco. Πράγματα εντελώς διαφορετικά και με εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 11-09-08, 10:29
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Νεοκλή, τι λές τώρα? πρέπει όλοι να βάλουμε το χέρι στο μάτι της κουζίνας για να μάθουμε οτι καιεί? Μην τρελλαθούμε τώρα... να αφαιρέσουμε τότε και τους δασκάλους από τα σχολεία, να μαθαίνουν τα παιδιά μόνα τους...
Το οτι "καίει το μάτι της κουζίνας" το έμαθες στο σχολείο, τώρα μπορείς να μαγειρέψεις χωρίς να καείς, αλλιώς μπορείς να συνεχίσεις να τρως στο εστιατόριο!!!!


Βέβαια το σπιτικό φαγητό θέλει λίγο κόπο αλλά δεν συγκρίνεται με κανένα εστιατόριο!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akef : 11-09-08 στις 12:11.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 11-09-08, 12:53
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

νομίζω πως ο καθένας μιλάει με γνώμονα τις εμπειρίες του, γιαυτό και μπερδευόμαστε λίγο...

δυστυχώς οι δικές μου εμπειρίες απο καταδυτικά, δεν είναι ιδεατές όπως τις περιγράφει ο κ. Τριαντόπουλος...

γι αυτό και αποφεύγω την πολύ επαφή μαζί τους...
βέβαια η εμπειρία μου απο καταδυτικά είναι μικρή αλλά δε ξέρω πως έχει τύχει, πάνω κάτω να είναι όλα σχεδόν τα ίδια...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ένα από τα πράγματα που προσφέρουν τα καταδυτικά είναι α) κάποιος πάνω στην βάρκα που μπορεί να προσφέρει πρώτες βοήθειες και πολές φορές αποτελεσματικά, β) οξυγόνο, γ) τηλέφωνο, VHF, δ) σκάφος που γρήγορα θα σε μεταφέρει....
στις βουτιές που έχω κάνει εγώ με καταδυτικό:
α) δεν υπήρχε κανένας στη βάρκα... όλοι βουτούσαμε... άσε που δε ξέρω κατα πόσο γνωρίζει να προσφέρει Α βοήθειες...
β) κανένας δεν ανέφερε την ύπαρξη οξυγόνου... και στα σκάφη που μπαίναμε, ήταν αμφίβολο αν είχαν και φαρμακείο καλά καλά..
γ) τηλέφωνο έχουμε σχεδόν όλοι μας... δε νομίζω να χρειάζομαι καταδυτικό για να πάρω τηλέφωνο..





Παράθεση:
Προτιμώ να είμαι σε ένα ωραίο χώρο, με showers και ζεστό νερό, κάπου να κάτσω, να πιώ καφέ της προκοπής, να πλύνω και να κρεμάσω τα πραγματά μου, να μην κουβαλάω σαν χαμάλης... Να έχω χρόνο πριν και μετά να γνωρίσω ανθρώπους (εκτός των 3-4 φίλων μου που έχουμε αναλύσει τα πάντα) να μάθω τιποτα καινούργιο από αυτούς, και να φύγω καθαρός και στεγνός με το αυτοκίνητο μου, χωρίς να έχω να κουβαλήσω τα πάντα σπίτι να τα πλύνω κλπ.
Παράθεση:
Γιατί να κουβαλίσεις? Αφού πληρώνεις...
εδώ μου δημιουργήθηκε η εξής απορία..
υπάρχουν καταδυτικά στην ελλάδα που σου κουβαλάνε τα πράγματα? γιατί εγώ σε όλα όσα έχω πάει, μας βάζουν να ντυθούμε στο καταδυτικό... φορτωνόμαστε τον εξοπλισμό απο εκεί, περπατάμε κάτω απο τον ήλιο για να φτάσουμε στο σκάφος, στο σκάφος καθόμαστε με τον εξοπλισμό φορτωμένο (ειδικά αν το έχει παραφορτώσει με κόσμο για να μη κάνει διπλή διαδρομή).
στην επιστροφή, τα πράγματά σου, θα τα αφήσεις στο καταδυτικό? δε θα τα πάρεις στο σπίτι? άρα, δε θα τα κουβαλήσεις πίσω?
εκτός αν εννοείς να νοικιάσεις τον εξοπλισμό απο το καταδυτικό, οπότε τότε ναι, αλλάζει το θέμα...



Παράθεση:
οι δύτες που με 20 βουτιές απογαλακτίζονται και ταλαιπωρούνται κουβαλώντας στα βράχια και κάνουν βουτίτσες στα 50μ μονομπούκαλοι... και βέβαια μετά από λίγο τα παρατάνε και γυρνάνε στην καφετέρια.
νομίζω αυτοί οι δύτες είτε βουτάνε με καταδυτικό, είτε όχι, στην καφετέρεια θα καταλήξουν...


Παράθεση:
Πολλοί στην αρχή επιλέγουν να καταδύονται με συνοδό γιατι αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια
ναι.. συμφωνώ.... αλλά έχω μια μικρή ένσταση... σε κάποια σχολεία open water που έχω ακούσει, ο εκπαιδευτής μεχρι και τον αέρα στο jacket τους έβαζε...
όταν ο μαθητής, το μόνο που κάνει είναι να "αναπνέει" υποβρυχίος, και να ξέρει ότι έχει έναν εκπαιδευτή κοντά του για να αντιμετοπίσει την οποιαδήποτε "κακιά" στιγμή, θεωρούμε ότι αυτός έχει εκπαιδευτεί σωστά?

γιατί να πρέπει οι μαθητές με το περας της εκπαίδευσής τους να χρειάζονται τη σχολή για να βουτήξουν?


Παράθεση:
είναι πλέον αποδεδειγμένο με στατιστικές μελέτες ότι οι δύτες που καταδύονται με καταδυτικά παγκοσμίως, βουτάνε πιο πολύ, κάνουν πιο πολλά σχολεία, αφήνουν στην βιομηχανία της κατάδυσης πιο πολλά χρήματα και έχουν λιγοτερες πιθανότητες να τα παρατήσουν.

Τα καταδυτικά αποτελούν ένα σημαντικό κρίκο επιβίωσης και ανάπτυξης της βιομηχανίας της κατάδυσης. - and that is a Fact.
ίσως μόνο επειδή οι καταδύσεις στα καταδυτικό καταγράφονται και έτσι μπορούν να βγουν στατιστικά στοιχεία... οι καταδύσεις που κανω εγώ με τον buddy μου, που καταγράφονται για να επηρεάσουν τα στατιστικά?
και σίγουρα αφήνουν πιο πολλά χρήματα γιατι τα καταδυτικά τους εκτός απο τις εκδρομές που κάνουν, επηρεάζουν και για την ανάγκη των επιπλέον σχολείων


Παράθεση:
Όσο και καλή να είναι η εκπαίδευση του χρειάζεται και εμπειρία, την οποία δεν πρέπει να την αποκτήσει βουτώντας με άλλο έναν άπειρο
οκ σε αυτό.. συμφωνώ... δε μπορεί όμως να βουτήξει με κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία, αλλα όχι απο καταδυτικό κέντρο αλλά μέσα απο τις γνωριμίες απο τους συλλόγους που έχουμε δημιουργήσει?



αν βρω καταδυτικό που να με πείσει πως τα χρήματα που θα του δώσω, αξίζουν για την υπηρεσία που θα πάρω, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να του τα δώσω.
προς το παρόν, με τα καταδυτικά που συνεργάστηκα, η μεταφορά με τη βάρκα (γιατί μόνο αυτή την υπηρεσία χρειάζομαι) δε θεωρώ ότι αξίζει 30 ευρώ το άτομο (όταν μέσα στο σκάφος μας βάζει 10 - 10).
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-09-08, 13:08
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Βρίσκω ιδιατέρως ενδιαφέροντα όλα όσα γράψατε, και πιστεύω (ελπίζω) πως οι ιδιοκτήτες καταδυτικών κέντρων θα τα βρούν όχι μόνο ενδιαφέροντα αλλά και θα μάθουν (και ίσως... λέω ίσως) βελτιωθούν από αυτά.

Θα βάλω ένα poll να δούμε και στατιστικά...

Ευχαριστώ όλους ανεξαρτήτως εάν συμφωνώ ή διαφωνώ με όλες ή μερικές από τις θέσεις που εκφράστηκαν.

Είναι επίσης ενδιαφέρον το γεγονός ότι ενώ φαίνεται ένε μεγάλο μέρους δυτών να αποφεύγει τα καταδυτικά δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα diving club, λέσχη δηλαδή μή κερδοσκοπικού χαρακτήρα όπως υπάρχει σε πολλές ευρωπαικές χώρες. Food for thought?
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 11-09-08, 13:47
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

εχω λοιπον την ευθυνη ενος καταδυτικου κεντρου και διαβαζω με προσοχη ολα αυτα που γραφονται...

και δυσκολα θα αποφυγω την αυτοδιαφημιση (καταρα ειναι να εισαι χομπιστας επαγγελματιας...ειναι σαν να προσπαθεις να ισορροπεις σε ενα ταλαντευομενο σχοινι αναμεσα σε 2 ουρανοξυστες!)

παρολα αυτα ενα καταδυτικο μπορει να προσφερει παρεα-ασφαλεια - ανεση -ποιοτητα με τετοιο τροπο ωστε να προσελκυσει κοσμο....και αν δεν το κανει εχει αποτυχει....

και ναι gmav υπαρχουν καταδυτικα με ντουζιερες, αποθηκευτικους χωρους για να μην κουβαλας σπιτι σου τα πραγματα, φουσκωτα με τεντα για να μην σε τρωει ο ηλιος , αξιοπιστα υλικα, χαμογελαστους dive master προθυμους να σου κουβαλανε τα πραγματα, διαβασμενους εκπαιδευτες, καλο φαγητο και καλη παρεα για μετα τη βουτια και δεν ξερω εγω τι αλλο.....

ψαξε λιγο ....το οτι δεν τα εχεις βρει μεχρι τωρα ειναι σιγουρα δικο τους λαθος (αλλα και λιγο δικο σου)

και ψαχνουμε να βρουμε βυθους που να σου τραβανε το ενδιαφερον για να ερθεις μαζι μας να βουτηξεις....(αλλα δεν τα καταφερνουμε παντα)

αλλα ρε γαμωτο οτι και να λεμε ο σαρωνικος ειναι ψωρο περηφανος, θελει να δειξεις υπομονη για να σου παρουσιασει τα μυστικα του....

θα πρεπει να κανεις 50 καταδυσεις στη σπηλια στις φλεβες για να δεις τη φωκια να σου κλεινει το ματι...και θα πρεπει να κοντοσταθεις ακρετες φορες στη διαρκεια της υποβρυχιας βολτας σου για να δεις τη flabellina να γενναει!

Οσα λεει ο φοιβος με βρισκουν απολυτα συμφωνο και αφουγκραζομαι παντα τις αποψεις του....και ως επαγγελματιας και ως χομπιστας....ο φοιβος ομως δεν ειναι ο μεσος πελατης του καταδυτικου...(Φοιβε εισαι μια ιδιαιτεροτητα και το ξερεις!!!!)

το βασικο προιον που θα ηθελα να συναντω σε καθε καταδυτικο (ως μεσος χρηστης) ειναι

η ευκολια στη βουτια (με μια σχετικη ανεση χρονου σε ολη τη δραστηριοτητα πανω και κατω απο το νερο, ας πουμε χρονοι βυθου 50 τουλαχιστον λεπτα...),

τα μικρα γκρουπ

η καλη παρεα (και σε χαβαλε και σε σοβαροτητα και σε καταδυτικη γνωση)

η ασφαλεια στην βουτια (χωρις βεβαια να προσπαθω να ανταγωνιστω τον G W Bush σε κινδυνολογια ωστε να αυξησω τις πωλησεις μου).

η συνολικη ποιοτητα υπηρεσιων και υλικων

Εξαλλου τα 30-40 ευρω μου τα εχω ιδρωσει για να τα ξοδευω αβιαστα....

Η καταδυση για μενα (και το εχω βροντοφωναξει με καθε τροπο) ειναι μια ζεν διαδικασια , μια διαδικασια οπου ολα ειναι απλα και αβιαστα, μια διαδικασια που θα μου προσφερει την ηρεμια που τοσο μου λειπει στην στερια....

Αν το καταφερνει αυτο ενα καταδυτικο , τοτε για μενα ειναι καλο καταδυτικο και αξιζει να πληρωσω για τις υπηρεσιες του.
Αν αυτονομα ικανοποιω ολες μου τις αναγκες , κανενας , μα κανενας δεν θα μπορεσει να με πεισει να σταματησω να βουταω ετσι...

Οποτε η αληθεια ειναι στη μεση ....οπως ειναι παντα αλλωστε...

ΥΓ παρεπιπτωντος και επειδη ως γνωστο ταξιδευω...οταν ταξιδευω ειμαι αναγκασμενος ετσι κι αλλιως να χρησιμοποιησω τις υπηρεσιες ενος καταδυτικου!!!! οποτε συνηθως δεν με χαλαει να βουταω οργανωμενα (αν και εχω παντα αυτονομιστικες τασεις)
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-09-08, 13:58
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
και ναι gmav υπαρχουν καταδυτικα με ντουζιερες, αποθηκευτικους χωρους για να μην κουβαλας σπιτι σου τα πραγματα, φουσκωτα με τεντα για να μην σε τρωει ο ηλιος , αξιοπιστα υλικα, χαμογελαστους dive master προθυμους να σου κουβαλανε τα πραγματα, διαβασμενους εκπαιδευτες, καλο φαγητο και καλη παρεα για μετα τη βουτια και δεν ξερω εγω τι αλλο.....


αλλα ρε γαμωτο οτι και να λεμε ο σαρωνικος ειναι ψωρο περηφανος, θελει να δειξεις υπομονη για να σου παρουσιασει τα μυστικα του....

ναι.. θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν τέτοια καταδυτικά... γι αυτό ξεκίνησα την κουβέντα πως η άποψη διαμορφώνεται απο τις εμπειρίες μας...

στην περίπτωσή μου, μήπως το πρόβλημα είναι ότι ζω στη θεσσαλονίκη?

αν γνωρίζεις κάποιο καταδυτικό στην περιοχή (Χαλκιδική αλλά και περιξ) που να έχει τις παροχές που αναφέρεις, σε παρακαλώ, στείλε μου ένα πμ να το μάθω...
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.