Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 08-04-10, 09:14
Το avatar του χρήστη gre
gre gre is offline
 
Εγγραφή: 29-09-2008
Περιοχή: Kea
Μηνύματα: 51
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ "KABULI KID" ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΦΙΛΙΠ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ

Σας παρακαλώ:

ελάτε και

διαδώστε.



Διαδώστε το στους φίλους σας.



Και μην το αφήσετε μόνο στο e-mail. Καλέστε στο τηλέφωνο δύο φίλους σας, και ελάτε παρέα.



Και αν δε μπορείτε να έρθετε ακόμα, στείλτε το στους φίλους και στις φίλες σας.



Είναι για ΑΥΤΗ την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ. Μεθαύριο. Σινεμά Φιλίπ, κοντά στη Πλατεία Αμερικής. Τα εξηγεί το πιο κάτω κείμενο.



Είσοδος για τη ταινία είναι δωρεάν, αλλά ότι χρήματα δώσετε στη θέση ενός κινηματογραφικού εισιτηρίου θα πάνε στη μάνα που έχασε ένα γιο και τώρα έχει μια κόρη μάλλον τυφλή την επόμενη μέρα.

Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-04-10, 11:57
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Μόλις έμαθα ότι ο Αλβανός λογοτέχνης Ismail Kadare ακύρωσε την προγραμματισμένη διάλεξη του για την Αθήνα μετά τα ρατσιστικά επεισόδια που συνέβησαν…

Παράθεση:
Γνωρίζετε καλά τον θαυμασμό που τρέφω για την ελληνική λογοτεχνία και τον ελληνικό πολιτισμό, αλλά εκτιμώ ότι μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα, που στερείται κάθε ίχνος πολιτισμού, η επίσκεψή μου θα ήταν άκαιρη....
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sunshine : 15-04-10 στις 12:04.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-04-10, 16:39
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Θα περίμενα απο έναν "λογοτέχνη", να λειτουργούσε περισσότερο ώς φιλόσοφος και λιγότερο ώς πολιτικός, γιατι προσωπικά ώς "πολιτική" (Με εισαγωγικά) αντιλαμβάνομαι το να αδιαφορείς για το άν μια ολόκληρη χώρα καταδίκασε μια πράξη αποδεδειγμένα προερχόμενη απο μια μικρή μόνο ομάδα, και να προσπαθείς να το γενικεύσεις. Θεωρεί δηλαδή, πως ο κόσμος που θα πήγαινε να τον δεί στην διάλεξη του, θα του επιτίθονταν, είχε κανονίσει να κάνει παρουσίαση στα γραφεία της Χρυσής αυγής, ή μήπως στις φορές που επισκέφθηκε την Ελλάδα διαπίστωσε ρατσιστική αντιμετώπιση?

Τέτοιου είδους "ακυρώσεις" τις έχουμε συνηθίσει απο άλλου είδους ανθρώπους, και όχι απο κάποιους που μάλιστα πως στηρίζουν τα πιστεύω τους ακόμα και υπο "πίεση", όπως ο καντάρ υποτίθεται.

Το να βάζει στην άκρη κάποιος "την ελληνική λογοτεχνία και τον ελληνικό πολιτισμό" την οποία δηλώνει πως θαυμάζει (¨Αρα υποθέτω πως αναγνωρίζει και τα ιδανικά του, τα οποία ΣΑΦΩΣ και δεν έχουν την οποιαδήποτε σχέση με το συγκεκριμένο επεισόδιο, εκτός αν αυτό που θαυμάζει είναι τα βιβλία του Νικου Τσελεμεντέ), εναντι ενός μεμονωμένου περιστατικού, και να βάζει τον καθένα απο εμάς να τραγουδάει τα επίμαχα συνθήματα παρέα με τους συγκεκριμένους στρατιωτικούς που τα τραγούδαγαν, μου θυμίζει απλά τριτοκλασάτο πολιτικάντη κατηγορίας ισοπέδωσης ανευ εκβραχιασμού και αυτό ακριβώς είναι που στερείται "πολιτισμού" κατα την ταπεινή μου "ρηχή" άποψη.
Εμένα προσωπικά δεν θα μου λείψει ο κύριος (Και δεν με ενδιαφέρει αν είναι αλβανός η Σουηδός ή νοτιοαφρικανός, εγώ τον τίτλο τον οποίο φέρει - λογοτέχνης- καθώς και αυτό που θα περίμενε απο κάποιον που δηλώνει πως φιλοσοφεί εξετάζω), και απο κάποια τέτοια γεγονότα καταλαβαίνω τι είναι αυτό τελικά που έκανε κάποιον Καζαντζάκη για παράδειγμα, απλά μοναδικό και αναντικατάστατο.Κατα συνέπεια, θεωρώ πως περισσότερο επίκαιρη δεν θα μπορούσε να είναι η επίσκεψη του, αν υπηρετούσε τον πολιτισμό, οπότε το μόνο "άκαιρο" είναι αυτό που αναφέρεται στην δήλωση του.
__________________
Όπου αγαπάς.. μη πολυπάς..
και αν πολυπάς, μη πολυκάτσεις..
και αν πολυκάτσεις, να μη πολυμιλείς και ανε πολυμιλέις..
να κατέχεις ήντα λες..
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-04-10, 17:06
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα περίμενα απο έναν "λογοτέχνη", να λειτουργούσε περισσότερο ώς φιλόσοφος και λιγότερο ώς πολιτικός, γιατι προσωπικά ώς "πολιτική" (Με εισαγωγικά) αντιλαμβάνομαι το να αδιαφορείς για το άν μια ολόκληρη χώρα καταδίκασε μια πράξη αποδεδειγμένα προερχόμενη απο μια μικρή μόνο ομάδα, και να προσπαθείς να το γενικεύσεις. Θεωρεί δηλαδή, πως ο κόσμος που θα πήγαινε να τον δεί στην διάλεξη του, θα του επιτίθονταν, είχε κανονίσει να κάνει παρουσίαση στα γραφεία της Χρυσής αυγής, ή μήπως στις φορές που επισκέφθηκε την Ελλάδα διαπίστωσε ρατσιστική αντιμετώπιση?

Τέτοιου είδους "ακυρώσεις" τις έχουμε συνηθίσει απο άλλου είδους ανθρώπους, και όχι απο κάποιους που μάλιστα πως στηρίζουν τα πιστεύω τους ακόμα και υπο "πίεση", όπως ο καντάρ υποτίθεται.

Το να βάζει στην άκρη κάποιος "την ελληνική λογοτεχνία και τον ελληνικό πολιτισμό" την οποία δηλώνει πως θαυμάζει (¨Αρα υποθέτω πως αναγνωρίζει και τα ιδανικά του, τα οποία ΣΑΦΩΣ και δεν έχουν την οποιαδήποτε σχέση με το συγκεκριμένο επεισόδιο, εκτός αν αυτό που θαυμάζει είναι τα βιβλία του Νικου Τσελεμεντέ), εναντι ενός μεμονωμένου περιστατικού, και να βάζει τον καθένα απο εμάς να τραγουδάει τα επίμαχα συνθήματα παρέα με τους συγκεκριμένους στρατιωτικούς που τα τραγούδαγαν, μου θυμίζει απλά τριτοκλασάτο πολιτικάντη κατηγορίας ισοπέδωσης ανευ εκβραχιασμού και αυτό ακριβώς είναι που στερείται "πολιτισμού" κατα την ταπεινή μου "ρηχή" άποψη.
Εμένα προσωπικά δεν θα μου λείψει ο κύριος (Και δεν με ενδιαφέρει αν είναι αλβανός η Σουηδός ή νοτιοαφρικανός, εγώ τον τίτλο τον οποίο φέρει - λογοτέχνης- καθώς και αυτό που θα περίμενε απο κάποιον που δηλώνει πως φιλοσοφεί εξετάζω), και απο κάποια τέτοια γεγονότα καταλαβαίνω τι είναι αυτό τελικά που έκανε κάποιον Καζαντζάκη για παράδειγμα, απλά μοναδικό και αναντικατάστατο.Κατα συνέπεια, θεωρώ πως περισσότερο επίκαιρη δεν θα μπορούσε να είναι η επίσκεψη του, αν υπηρετούσε τον πολιτισμό, οπότε το μόνο "άκαιρο" είναι αυτό που αναφέρεται στην δήλωση του.

«Eναντι ενός μεμονωμένου περιστατικού» το οποίο συνέβη σε παρέλαση εθνικής εορτής!!!

Το ότι αποφάσισε να το ακυρώσει διότι προφανώς θίχτηκε σαν Αλβανός και ένιωσε αφιλόξενο περιβάλλον την Ελλάδα φυσικά δεν τον κατατάσσει στο επίπεδο του Τσελεμεντέ ούτε πίστεψε νομίζω ότι θα τον λιθοβολήσει κανένας… Εγώ προσωπικά λέω καλά έκανε.. Τα μεγαλύτερα εγκλήματα σ’ αυτή τη χώρα έχουν γίνει στο όνομα του ελληνικού πολιτισμού. Οι νεοέλληνες το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να ξεφτιλίσουν την άξιες των προγονών τους… φτάνει πια μ’ αυτή την καραμελιτσα του πολιτισμού και του αθάνατου ελληνικού πνεύματος…

Πολύ απλά πιστεύω πως και ο Καζαντζάκης το ίδιο θα έκανε για την πατρίδα του. Δεν ξέρω που ζεις αλλά γενικότερα στην Ελλάδα αν δεν το έχεις παρατηρήσει πήξαμε στα «μεμονωμένα περιστατικά» …..
__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-04-10, 19:13
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω που ζεις αλλά γενικότερα στην Ελλάδα αν δεν το έχεις παρατηρήσει πήξαμε στα «μεμονωμένα περιστατικά» …..
+1

Εκτός αυτού, το ότι δεν φώναζε σύσωμος όλος ο κόσμος αντίστοιχα συνθήματα στην παρέλαση δε σημαίνει πως είμαστε άμοιροι ευθυνών (όλοι μας) ή ότι το περιστατικό δε δηλώνει το επίπεδο παιδείας μας που φθίνει ολοένα και την κοινωνικής αναισθησίας μας που επιτρέπει σ' όλα αυτά τα φαινόμενα να βρίσκουν δρόμο έκφρασης.

Μήπως πρέπει δηλ. να ζητήσουμε και τα ρέστα από τον άνθρωπο που αρνήθηκε να έρθει και για το πως αισθάνθηκε, επειδή εμείς καταφέρνουμε να γινόμαστε ρόμπα μόνοι μας?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-04-10, 19:15
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sunshine Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω που ζεις αλλά γενικότερα στην Ελλάδα αν δεν το έχεις παρατηρήσει πήξαμε στα «μεμονωμένα περιστατικά» …..
Και εκτός απο τα μεμονωμένα περιστατικά, πήξαμε ΚΥΡΙΩΣ στο να βάζουμε δικαιους και άδικους στο ίδιο τσουβάλι

Αν θεωρεί κάποιος πως δέκα εκατομμύρια Έλληνες, πρέπει να δεχτούν την ταμπέλα του ρατσιστή, επειδή έγινε το συγκεκριμένο επεισόδιο, τότε πάω πάσο, αλλα προσωπικά δεν την δέχομαι.

Αυτοί που ενήργησαν έτσι, δέχτηκαν και τις όποιες συνέπειες της πράξης τους, και κοινωνικά (δεν τους έκραξαν οι αλλοδαποί όσο τους έκραξαν οι Έλληνες) αλλά ενδεχομένως και απο την υπηρεσία στην οποία ανήκουν.

Γιατί λοιπόν κάποιος πρέπει να κοιτάξει τους δέκα, τους είκοσι που δημιούργησαν αυτό το θέμα και να μην κοιτάξει τα εκατομμύρια που αντέδρασαν σε αυτό, με τέτοιο τρόπο?

Το οτι συνέβει σε παρέλαση εθνικής εορτής τι σημαίνει?? Πως πρέπει να μοιραστεί η ευθύνη στο πανελλήνιο και να νιώθουμε "συνένοχοι"??

Μήπως θα έπρεπε και εμείς να κάνουμε ανάκληση του Ελληνα πρέσβη απο τα Τίρρανα επειδή όταν έπαιζαν οι Εθνικές μας ομάδες οι αλβανοί μας βρίζαν και καίγαν τις σημαίες μας, υπο το βλέμα των αστυνομικών?
Λυπάμαι αλλά η επίλογή του Καντάρ, μου θυμίζει όλους όσους εξέφρασαν τέτοιου είδους απόψεις.

Πιστεύεις πως η στάση του Καντάρ (Του οποίου την συγγραφική αξία, φυσικά και αναγνωρίζω, το "τσελεμεντές" στο περι "θαυμασμού του Ελληνικού πολιτισμού" πάει αν δείς) θα δημιουργήσει ενοχές στους δημιουργούς του επεισοδίου? Θα του κάνει να μετανιώσουν, να καταλάβουν το ενδεχόμενο λάθος ή θα αποτρέψουν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον?
Aυτού του είδους την αντίδραση, όπως είπα, θα την περίμενα -και ίσως να την δικαιολογούσα - απο κανέναν Γκρουέφσκι για παράδειγμα. Όχι όμως απο έναν υπηρέτη του πολιτισμού.

Αυτό που ξέρω είναι πως όταν παώ κάπου καλεσμένος, και μου γαβγίζει το σκυλί του οικοδεσπότη, δεν τα βάζω με τον οικοδεσπότη, δεν του τραβάω μια μούντζα και κάνω μεταβολη. Και αν τα βάλω και με το σκυλί ακόμα, τότε ή ανόητος θα είμαι, ή δεν θα έχω δεί τον "πνίχτη" και το "λουρί", που φροντίζει όπως πρέπει τα πράγματα..
__________________
Όπου αγαπάς.. μη πολυπάς..
και αν πολυπάς, μη πολυκάτσεις..
και αν πολυκάτσεις, να μη πολυμιλείς και ανε πολυμιλέις..
να κατέχεις ήντα λες..
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-04-10, 19:25
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

ρε συ παναγιωτη...."λογοτεχνης" με εισαγωγικα ο Κανταρε?

δεν συμφωνω και εγω γενκα με την φυγη απο τα πραγματα αλλα νομιζω οτι η σταση του ειναι μια συνειδητη αποδοκιμασια στο ρατσισμο που εκκολαπτεται στην ελλαδα....

η αποφαση του αυτη μας κανει και παλι να κουβντιασουμε το θεμα, ενω μια ομιλια του ισως να περναγε πιο ντουκου...

ο ρατσισμος ειναι εδω και δεν υπαρχει μονο μεσα στα γραφεια της χρυσης αυγης....οποιος δεν το βλεπει εθελοτυφλει...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 15-04-10, 19:27
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ξέρω είναι πως όταν παώ κάπου καλεσμένος, και μου γαβγίζει το σκυλί του οικοδεσπότη, δεν τα βάζω με τον οικοδεσπότη, δεν του τραβάω μια μούντζα και κάνω μεταβολη. Και αν τα βάλω και με το σκυλί ακόμα, τότε ή ανόητος θα είμαι, ή δεν θα έχω δεί τον "πνίχτη" και το "λουρί", που φροντίζει όπως πρέπει τα πράγματα..
Μου φαίνεται λίγο άκυρο το παράδειγμα, γιατί μπορεί οι συγκεκριμένοι να ήταν "ζώα" αλλά συμπαθώ πολύ τα σκυλιά
...τα οποία εξ' άλλου ένας καλός οικοδεσπότης θα φροντίσει να μη τα εκπαιδεύσει να γαυγίζουν και να δαγκώνουν οποιονδήποτε αλλά πολύ περισότερο μάλλον δε θα τα πάρει στην παρέλαση.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύεις πως η στάση του Καντάρ (Του οποίου την συγγραφική αξία, φυσικά και αναγνωρίζω, το "τσελεμεντές" στο περι "θαυμασμού του Ελληνικού πολιτισμού" πάει αν δείς) θα δημιουργήσει ενοχές στους δημιουργούς του επεισοδίου? Θα του κάνει να μετανιώσουν, να καταλάβουν το ενδεχόμενο λάθος ή θα αποτρέψουν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον?
Παναγιώτη είναι αφελές να πιστεύουμε πως η στάση του στρέφεται στους δημιουργούς του επεισοδίου, όσο αφελές είναι -νομίζω- να πιστεύουμε πως το συγκεκριμένο επεισόδιο είναι ένα μεμονωμένο παράδειγμα.
Κάθε πράξη μας έχει ένα συγκεκριμένο αντίχτυπο και κάθε φορά καλούμαστε να επιλέξουμε τι μας ταιριάζει.
Με το να έρθει, θα έκανε μερικές δεκάδες έλληνες κοινωνούς του λογοτεχνικού του έργου.
Με το να μην έρθει, έστειλε ένα μήνυμα της κοινωνικής του ευαισθησίας σε μερικές χιλιάδες έλληνες - μέσω των media.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 15-04-10 στις 19:36.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-04-10, 19:52
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε συ παναγιωτη...."λογοτεχνης" με εισαγωγικα ο Κανταρε?
Εδώ κοτζαμ έψιλον του αφαίρεσα!

Γιώργο, ο ρατσισμός και η ξενοφοβία δεν εκκολάπτεται μόνο στην Ελλάδα, αλλά παγκοσμίως, και όσο η κρίση θα δυσχεραίνει τα πράγματα είναι δεδομένο πως θα ενισχύεται.

Και η ενίσχυση αυτών των τάσεων, εξυπηρετεί αποκλειστικά και μόνο την "πολιτική". Οι Ουκάδες λοιπόν, έχουν να κερδίσουν κάποια εκατοστά περηφάνειας στο στήθος τους φωνάζοντας αυτά που φωνάζουν, κάποιοι άλλοι όμως μετρούν πραγματικά κέρδη απο την όλη ιστορία. Και αυτοί μένουν αλώβητοι.

Όπως μας έχει διδάξει η ιστορία αυτές είναι ιδανικές συνθήκες εκκόλαυσης του "αυγού του φιδιού".

Προσωπικά λοιπόν, δεν θεωρώ απολύτως τυχαίο το περιστατικό στην παρέλαση, νομίζω πως ήταν κατευθυνόμενο, αλλά αρνούμαι να το γενικεύσω σε τέτοιο βαθμό ώστε να χαρακτηρίσει ένα ολόκληρο έθνος.

Μπορεί να έχουμε στο dna μας μια γερή δόση εθνικισμού, αλλά δεν πιστεύω πως είμαστε οι ρατσιστές που κάποιοι επιχειρούν να μας παρουσιάσουν.

Ο λόγος για τον οποίο εξέφρασα την αντίθεση μου είναι πως αν είναι κάτι που μπορεί να πάει κόντρα στην όποια "νέα τάξη πραγμάτων" ή τα νέα δεδομένα αν θέλεις, αυτό είναι μόνο ο πολιτισμός. Διαφωνεί κανένας?

(Μάλιστα ο ίδιος ο λογοτέχνης έχει αναφέρει πως ο φυσικός εχθρός κάθε δικτάτωρα, είναι ο κάθε συγγραφέας)

Και αν αυτοί που υπηρετούν τον πολιτισμό και αυτού του ειδικού μεγέθους μάλιστα , "τρώνε" την όποια φόλα μπορεί να μας πασσάρεται, πές μου σε παρακαλώ, τι θα πρέπει να περιμένω απο τον μέσο άνθρωπο να καταλάβει και να νιώσει, και πως δεν θα φάει την ίδια φόλα ο καθένας μας.

Γιατί μπορεί να είναι μεγάλος και τρανός, αλλά πιστεύω πως την φόλα, την έφαγε και αυτό είναι το οποίο θίγω και αυτό που προσωπικά θεωρώ σπουδαίο.

Κάτι άλλο, δεν έχω να πώ.
__________________
Όπου αγαπάς.. μη πολυπάς..
και αν πολυπάς, μη πολυκάτσεις..
και αν πολυκάτσεις, να μη πολυμιλείς και ανε πολυμιλέις..
να κατέχεις ήντα λες..
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-04-10, 19:56
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Καθόλου δεν καταλαβαίνω γιατί ένας λογοτέχνης πρέπει να μένει έξω από την πολιτική .
Θα υποστήριζα ακριβώς το αντίθετο μάλιστα, αυτή η παντελής έλλειψη πνευματικών ανθρώπων με πολιτικό λόγο είναι που συχνότατα επισημαίνεται ως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα των καιρών μας.....

Επίσης,
τα "ζώα" της παρέλασης είναι μισθοφόροι του ελληνικού στρατού, οι οποίοι διατάχτηκαν να κελαηδήσουν τη μλκ τους υπό τη μπαγκέτα των ανωτέρων τους.
Τα "ζώα" της παρέλασης μίλησαν εκ μέρους της Ελλάδας, ασχέτως αν δεν ζήτησαν ποτέ την άδειά μας να το κάνουν.
Τα "ζώα" της παρέλασης δεν ήταν τυχάρπαστα γηπεδοχουλιγκάνια που δεν έχουν να λογοδοτήσουν σε κανέναν για τα νεκρά εγκεφαλικά τους κύτταρα....
Άσε που τα "ζώα" της παρέλασης είναι πολύ παρόμοια με εκείνα τα άλλα "ζώα" που σε προηγούμενους καιρούς αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν τους εξοπλισμούς που τους αγοράσαμε και την εκπαίδευση που τους εξασφαλίσαμε για να μας βάλουν τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι -για το καλό μας βεβαίως βεβαίως.

Καταλαβαίνω πάντως την ένστασή σου περί τσουβαλιάσματος, αλλά σε κάποια πράγματα ο βαθμός της συνυπαιτιότητάς μας δεν μου είναι και τόσο ξεκάθαρος όσο εσύ τον κάνεις να ακούγεται. Π.χ. η δική μου ηθική ουρλιάζει για την άμεση απόλυση του γελοίου που ηγήθηκε αυτού του εθνικού σούργελου, την ιδια στιγμή που θέλοντας και μη απλά συνεχίζω να πληρώνω τον μισθό του.....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.