Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 31-03-11, 14:23
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο altsam Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι έγινε δεν διαφέρει καθόλου από το τι συμβαίνει στα περισσότερα καταδυτικά....μια βουτιά ρουτίνας.....που απλά έκτασε η στραβή γιατί ένας δύτης έπαθε παθολογικό περιστατικό.Τα αίτια του εγγεφαλικού επεισοδίου είναι άγνωστα προς το παρόν.Παρόλα αυτά.....Μία εκδοχή θα μπορούσε να ήταν η εξής:Η κοπέλα νιώθει μια έντονη αδιαθεσία κάτω από το νερό....σαστίζει....και αποφασίζει να ανέβει γρήγορα στην επιφάνεια. Οι υπόλοιποι το βλέπουν....και ένας DM από το group την ακολουθεί μέχρι ένα σημείο στην ανάδυση.....και μετά την αφήνει να ανέβει μόνη της...αφού έχει κρίνει ότι είναι ασφαλής.Παρόλα αυτά όμως κανείς δεν αναδύεται μαζί της...για να δει τι έχει η κοπέλα.Συνεχίζουν οι υπόλοιποι την βουτιά....και είναι σίγουροι ότι η κοπέλα θα κολυμπήσει μέχρι το σκάφος.Η έντονη όμως αδιαθεσία της κοπέλας οφείλεται σε εγγεφαλικό επεισόδιο το οποίο το παθαίνει στην επιφάνεια....δεν έχει προλάβει να φουσκώσει το bcd αλλά έχει προλάβει να βγάλει την μάσκα και την κουκούλα της http://enpatrais.blogspot.com/2011/03/28.html (σημάδι δυσφορίας)....και μοιραία ξαναπάει στο βυθό...όντας νεκρή από την επιφάνεια....αφού δεν βρέθηκε νερό στα πνευμόνια τηςΣτο σκάφος δεν υπάρχει βαρκάρης...οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να δει κανείς αυτό το περιστατικό.

Αυτά....και τα συμπεράσματα δικά σας....η ιστορία είναι δική μου εκδοχή....ότι όμως είναι με τονισμένα γράμματα είναι πραγματικό περιστατικό που έγινε εκείνη την μέρα.

Πάρτε τα κομμάτια του πάζλ και φτιάξτε τις δικές σας εκδοχές.....


Όλα αυτά τα έχουμε ακούσει αλλά ας περιμένουμε και την Ιατροδικαστική έκθεση που θα βγεί σε 3 μήνες.
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 31-03-11, 15:54
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο altsam Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρτε τα κομμάτια του πάζλ και φτιάξτε τις δικές σας εκδοχές.....
Αυτό ακριβώς είναι που ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε.
Αυτό σου λένε κι οι περισσότεροι από τους συνομιλητές σου παραπάνω, αλλά μάλλον δεν θέλεις να το καταλάβεις.

Να σου θυμίσω ότι κάποιες φορές -και ιδιαίτερα στον γραπτό, interneτικό λόγο- εκτός από το τι λες έχει σημασία και το πως το λες.
Οι αναφορές σου σε "χάπακλα DM", "τσολιάδες recreational" και "την χοντρή που της μένει το επιστόμιο στο στόμα" αρμόζουν μόνο σε συζήτηση καφενείου.
Αν βλέπουμε το θάνατο μιας κοπέλας ως αφορμή να σταυρώσουμε κόσμο ανεξαιρέτως και ν' αποδείξουμε πόσο γαμάτοι δύτες είμαστε εμείς σε σχέση με τα "χάπακλα", τους "τσολιάδες" και τις "χοντρές", τότε το ουσιαστικό έλλειμα παιδείας μας είναι τέτοιο που δεν μας σώζει καμμία εκπαίδευση, πόσο μάλλον η καταδυτική.

Θεωρείς δηλ. πως είσαι ο μόνος που έχει λυπηθεί κι έχει θυμώσει και θά 'θελε να μάθει την αλήθεια των γεγονότων γύρω από το συμβάν?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο altsam Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτά....και τα συμπεράσματα δικά σας....η ιστορία είναι δική μου εκδοχή....ότι όμως είναι με τονισμένα γράμματα είναι πραγματικό περιστατικό που έγινε εκείνη την μέρα.
Αν τα τονισμένα γράμματα είναι στοιχεία του πραγματικού περιστατικού τότε δώσε μας τις πηγές σου.
=> Ήσουν παρών στη βουτιά?
=> Στα είπε κάποιος που ήταν παρών και μπορείς να αναφέρεις το όνομά του?
=> Έχεις πρόσβαση σε επίσημη αναφορά που επιβεβαιώνει τα παραπάνω στοιχεία?

Αν για οποιαδήποτε λόγο δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενά σου, θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις εδώ γιατί δεν έχει κανένα νόημα να παρεκτρεπόμαστε σε φανταστικά ή ανεπιβεβαίωτα σενάρια.

Χρησιμοποιώντας ανεπιβεβαίωτες εικασίες και αναφέροντας οποιαδήποτε κακή πρακτική έχουμε συναντήσει οπουδήποτε στην Ελλάδα, ούτε τη μνήμη της κοπέλας σεβόμαστε ούτε στην καταδυτική κοινότητα προσφέρουμε κάποια ουσιαστική γνώση σχετικά με το συγκεκριμένο συμβάν.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 31-03-11, 16:41
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Συμφωνώ με τον Φοίβο.
Αμέσως μόλις έμαθα το περιστατικό και εγώ γύρισα πίσω το χρόνο και θυμήθηκα πόσες φορές γύριζα γύρω γύρω το κεφάλι να βρω το ζευγάρι μου...και πόσες φορές ίσως θα έκανε αυτός το ίδιο για μένα...

Δυστυχώς θα πρέπει να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος
__________________
Οικωλογικά αναίσθητος

Βουτήξτε και για μας...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-03-11, 16:53
Το avatar του χρήστη Basilis
Basilis Basilis is offline
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 32
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

ΕΓΩ ΔΙΑΨΕΥΔΩ
Οι εκδοχές που κάνεις απέχουν, από την πραγματικότητα και αποπροσανατολίζουν την κοινή γνώμη!! altsam
Προσβάλουν ανθρώπους, και διαστρεβλώνουν πράγματα και καταστάσεις.
Χθες έδωσα λεπτομερέστατη κατάθεση για το περιστατικό στην Λιμενική Αρχή, μιας και ήμουν δυστυχώς παρών σε αυτή την μοιραία κατάδυση, και ακόμα χειρότερα βοήθησα την κοπέλα να ετοιμαστεί πάνω στο σκάφος.
Δεν ήμασταν ένα group αλλά δυο φίλε altsam, και οι υπόλοιπες πληροφορίες που έχεις, και αυτές δεν ευσταθούν και πάρα πολύ, υπάρχουν κενά, και κάνεις εικασίες δημόσια!!! δεν νομίζω ότι έχεις αυτό το δικαίωμα να προσβάλλεις και να κατηγορείς ανθρώπους δημόσια,η έτσι απλά επειδή το σκέφτηκες και δεν έχεις τι άλλο να κάνεις από το να κρίνεις....εάν γνωρίζεις τι έγινε να έρθεις να καταθέσεις και εσύ ή να αλλάξεις επάγγελμα και να πας να γίνεις πραγματογνώμονας καταδυτικών ατυχημάτων. όπου και εκει ακόμα, για να βγούν και να δηλώσουν δημόσια τι εγινε, το μελετάνε καλά πρώτα.
Θα ήταν πιο φρόνιμο να περιμένετε όταν ολοκληρωθεί η εξέταση αλλά και οι καταθέσεις όλων μας τις οποίες έχει αναλάβει το λιμενικό, και ο εισαγγελέας ΓΙΑ να μάθετε τι ακριβώς έγινε. και ο καθένας από εμάς να μάθει κάτι προς όφελός του και για την ασφάλειά του, και οχι για να κουτσομπολεύει και να κρίνει!!! σε λαικά δικαστήρια

Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ να είσαστε σίγουροι οτι θα γράψω την κακή αυτή εμπειρία μου σε κάποιο forum, ή ακόμα να την δημοσιεύσω σε ενα περιοδικό κατάδυσης για να μπορούν να την διαβάσουν όλοι όσοι θέλουν ή πιστεύουν οτι μπορεί να τους βοηθήσει η να τους προσφέρει μια ασφάλεια. Ίσως να το κάνουν και οι υπόλοιποι που ήμασταν μαζί εκείνη την μοιραία μέρα.

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΕΙΝΑΙ
Η κατάδυση είναι ενα χόμπι, είναι ωραία και ασφαλή ΑΛΛΑ
Δεν πάυει να ειναι ΌΜΩΣ
1)πάντα επικύνδυνη!!!
2)Η κατάδυση δεν ειναι η διαφήμιση που κάνουν οι οργανισμοί που πουλάνε πτυχία! ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΜΠΟΡΟΥΣ
3) Η κατάδυση εχει κινδύνους!
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΟΛΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.

Όλοι μα όλοι εκπαιδευτές αλλά και δύτες OW μετά το περιστατικό λέγανε
"Εαν ήμουν εγω εκει δεν θα συνέβαινε"

Αναρωτηθείτε λοιπόν όλοι, και ο πρώτος από την καταδυτική κοινότητα που το πιστεύει αυτό ας βγει σε αυτό το forum να μας το πει.
Επίσης ας μας πει κάποιος οτι ματαίωσε βουτιά γιατί απλά και μόνο παρατήρησε οτι στο σκάφος δεν υπήρχε βαρκάρης!
Η ας μας πει κάποιος οτι δεν μπορεί και δεν υπάρχει πιθανότητα με τίποτα να χάσει από τα μάτια του τον budy του μέσα στο νερό. ΕΑΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΗΤΑΝ Ο DM ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ???? (Αν και το φαντάζομαι)

Και αν υπάρχει τέτοιος δύτης, ε ναι τότε το λαϊκό δικαστήριο που έχετε ανοίξει εδώ εχει νόημα. Εάν οχι όμως, το μόνο που καταφέρνετε είναι να δυσφημίζεται τον εαυτό σας όσοι από την καταδυτική κοινότητα το μόνο που καταφέρνεται ειναι να ψάχνεται να φορτώσεται ευθύνες σε βαθμό φόνου!!

Και μπορω να σου τα πω και κατ' ιδιαν altsam,

Βασίλης Πετρούλιας
Advance Trimix Diver
__________________
Βασίλης Πετρούλιας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Basilis : 31-03-11 στις 17:06.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-03-11, 17:11
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Ηρεμία παιδιά

Όλοι

Όπως λέμε και στη διασωση...
Stop
Think
and Αct


Τώρα είμαστε στο STOP.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 31-03-11, 17:18
Το avatar του χρήστη Basilis
Basilis Basilis is offline
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 32
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

[quote=altsam;47727][quote=Basilis;47726]ΕΓΩ ΔΙΑΨΕΥΩ
Παράθεση:

Ωραία....τι ακριβώς διαψεύδεις? από τα τονισμένα?

Ότι η κοπέλα έπαθε εγγεφαλικό?
Ότι ο DM δεν ανέβηκε στην επιφάνεια?
Ότι την βρήκαν χωρίς μάσκα και κουκούλα?
Ότι δεν υπήρχε βαρκάρης?
Ότι στην νεκροψία νεκτροτομή δεν βρήκαν νερό στους πνεύμονες?

Αν διαβάσεις πολύ καλά....και πολύ προσεχτικά.....ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ είναι με τονισμένα γράμματα....

Τα υπόλοιπα είναι η δική μου εκδοχή...και δεν ρίχνω ευθύνες σε κανένα...αυτά μπορείς να τα διαψεύσεις ελεύθερα....το είπα και το ξαναλέω ότι είναι Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ εκδοχή.....τα τονισμένα όμως είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ....όπως και να το κάνουμε.

Ηρέμησε λοιπόν......πάρε μια βαθιά ανάσα....και ξαναδιέψευσε με...
Α) ΠΡΩΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΛΑΘΟΣ
Ο DM ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ,
ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΕ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ.

Β)ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΣΚΑ.
ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ (ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΣΥΡΑΝΕ)

Γ) ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΑΝ

Τώρα, πάρε εσυ μια βαθιά ανάσα. και ηρέμησε!
Δεν μου επιτρέπεται αυτη τη στιγμή να προβώ σε λεπτομέρειες, και δεύτερων, κρατα αυτα που σου ειπα και κατάλαβε οτι εχεις κάνει λάθος.
__________________
Βασίλης Πετρούλιας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Basilis : 31-03-11 στις 17:29.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 31-03-11, 19:01
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Τα πράγματα πρέπει να μπούνε στη θέση τους και να σεβαστούμε ίσως και το τι είναι πρέπων να γράφεται σε ένα τέτοιο θέμα.

Κατ' αρχήν παραμένει σαν κεντρικό γεγονός το ότι μια νεαρή κοπέλλα, μια φίλη, μια κόρη, που είχε όλο το μέλλον μπροστά της, έχει φύγει από τη ζωή αφήνωντας πίσω της απαρηγόρητους κάποιους ανθρώπους, φοβησμένους κάποιους άλλους και σύσσωμη την καταδυτική κοινότητα να είναι σοκαρισμένη και θλιμμένη. Η απώλεια είναι το κεντρικό γεγονός.

Το μάθημα αν υπάρχει από το συμβάν θα ακολουθήσει αργότερα, πολύ αργότερα όμως!

Γενικά ανθρωποι χάνουν την ζωή τους σε ανύποπτο χρόνο και τόπο από διάφορες αιτίες και είναι ιδιαίτερα θλιβερό να χάνει τη ζωή του ένας άνθρωπος σε αυτή την ηλικία.

Εμείς σαν καταδυτική κοινότητα έχουμε την κατάρα να μαθαίνουμε από τα μοιραία λάθη και άλλοτε τις περισσότερες ίσως φορές την ευχή να μαθαίνουμε από τα λάθη που έχουν γίνει, που έχουμε κάνει (όλοι ανεξαιρέτως) και δεν πάθαμε τίποτε. Αυτό είναι μέσα στη διαδικασία της προόδου μας και της δόμησης της γνώσης μας. Σε καμία περίπτωση, κανένας δεν μπορεί να αδράττει την αφορμή και να μετατρέπεται σε αυτόκλητο δικαστή ή πραγματογνώμονα. Κανείς δεν μπορεί να δηλώσει με βεβαιότητα ότι ακόμα και αν όλα τα στοιχεία είναι γνωστά ότι αν κάτι ήταν διαφορετικό η έκβαση θα ήταν μια συγκεκριμένη. Πόσο μάλλον μάλιστα όταν το μόνο που γνωρίζουμε είναι το γεγονός της απώλειας και τίποτε περισσότερο.

Αναφέρθηκα προηγουμένως σε μια προσωπική εμπειρία όχι για να ρίξω φώς στο συγκεκριμένο συμβάν αλλά για να απαντήσω σε μια ερώτηση κάποιου συναδέλφου "δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να χαθεί ένας δύτης σε συνοδευόμενη κατάδυση" χωρίς ωστόσο να κάνω καμία σύνδεση της δικής μου εμπειρίας με το συγκεκριμένο συμβάν.

Θα ήθελα να προτείνω υπομονή και αυτοσυγκράτηση και αποφυγή δημοσιοποίησης προσωπικών συμπερασμάτων διότι το μόνο που προκαλούν είναι να επιδεινώνουν τον όποιο πόνο ήδη υπάρχει ή να αποπροσανατολίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 31-03-11, 20:36
Το avatar του χρήστη jack
jack jack is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2011
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Χαιρεται σε όλους, είμαι καινούργιος στο σπορ και στο forum αλλά λύστε μου μια απορία:
Ποιο λάθος στην κατάδυση θα μπορούσε να προκαλέσει το συμβάν;
Σίγουρα το ό,τι δεν έγινε έγκαιρα αντιληπτή η απουσία έπαιξε ρόλο άλλα τι θα μπορούσε να είναι η αρχική αιτία στο να μην γυρίσει ο/η δύτης /τρια στην επιφάνεια;

Και κάτι ακόμα: μπορεί να συμβεί ένας υγιέστατος άνθρωπος να πεθάνει εντελώς ξαφνικά χωρίς προφανή αιτία. Σπάνιο άλλα συμβαίνει. Έχει συμβεί να πεθάνει άνθρωπος τη στιγμή που του ανακοινώνουν τα τέλεια αποτελέσματα του τσεκ απ του. Δεν αποκλείεται να είναι μια τέτοια περίπτωση.

Αλλά αυτό που με κρατά σε αγωνία είναι αν θα μάθουμε ποιο ήταν το μοιραίο λάθος αν οφείλεται σε λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 31-03-11, 21:38
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jack Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρεται σε όλους, είμαι καινούργιος στο σπορ και στο forum αλλά λύστε μου μια απορία:
Ποιο λάθος στην κατάδυση θα μπορούσε να προκαλέσει το συμβάν;
Σίγουρα το ό,τι δεν έγινε έγκαιρα αντιληπτή η απουσία έπαιξε ρόλο άλλα τι θα μπορούσε να είναι η αρχική αιτία στο να μην γυρίσει ο/η δύτης /τρια στην επιφάνεια;
Jack καλώς ήρθες στην κοινότητα.
Θα έλεγα πως ερωτήσεις σαν κι αυτή που κάνεις (δηλ. τελείως υποθετικές και γενικές) δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να απαντηθούν σ' αυτό εδώ το θέμα.
Εφόσον δεν γνωρίζουμε πως εξελίχθηκαν τα πράγματα από κάποια επίσημη πηγή κι οι έρευνες είναι ακόμη σε εξέλιξη, καταλαβαίνεις πως θα μπορούσαμε κάνοντας υποθέσεις, να ρίξουμε (έστω και με τις λέξεις) ευθύνη στην ίδια την κοπέλα, στους συνοδούς της, στους συνδύτες της και σ' οποιονδήποτε άλλο συμμετείχε.

Όσο απλό κι αν ακούγεται, δεν είναι καθόλου απλό να κάνεις μια υπόθεση, γιατί εδώ δεν έχουμε μια υποθετική "άσκηση επι χάρτου".
Έχουμε πράγματα που είναι εντελώς πραγματικά κι επώδυνα, όπως ο θάνατος μιας κοπέλας κι ο πόνος των δικών της ανθρώπων που θα προσπαθούν να καταλάβουν πώς χάθηκε κι ίσως μας διαβάζουν.
Δεν νομίζω λοιπόν πως μας επιτρέπεται να παίζουμε μ' όλα αυτά κάνοντας υποθέσεις - τουλάχιστον όχι τόσο νωρίς και όχι χωρίς κάποια πραγματικά στοιχεία που να δείχνουν τη σειρά των γεγονότων.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jack Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά αυτό που με κρατά σε αγωνία είναι αν θα μάθουμε ποιο ήταν το μοιραίο λάθος αν οφείλεται σε λάθος.
Νομίζω είναι στην ανθρώπινη φύση -ειδικά στις επώδυνες καταστάσεις- να ψάχνει για ένα "μοιραίο" λάθος ή για κάποιο "μοιραίο" άνθρωπο (έναν αποδιοπομπαίο τράγο) για να του φορτώσει το λάθος, κι έτσι να το εξηγήσει και να ησυχάσει.
Πολλές φορές η αλήθεια είναι πολυπλοκότερη και θέλει ένα πιο ψύχραιμο κι ανοιχτό μυαλό αν θέλουμε να την κατανοήσουμε και να μας είναι έστω και λίγο χρήσιμη στο μέλλον.

Πάντως όσο κι αν όλοι ζητάμε απαντήσεις εδώ και τώρα, το θεωρώ τραγικό λάθος να κάνουμε αστήριχτες υποθέσεις χωρίς να έχουμε καμμία πραγματική γνώση του τι συνέβει.
Αν μη τι άλλο χρωστάμε λίγο σεβασμό στην κοπέλα που έφυγε και στους δικούς της που μπορεί να μας διαβάζουν.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-03-11, 22:08
Το avatar του χρήστη jack
jack jack is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2011
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
...τραγικό λάθος να κάνουμε αστήριχτες υποθέσεις χωρίς να έχουμε καμμία πραγματική γνώση του τι συνέβει.
Συγνώμη μα νομίζω ότι στα προηγούμενα post αυτό ακριβώς γινότανε (δε θα παραθέσω), εγώ ήθελα μόνο γενικά σχόλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:04.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.