Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 26-03-09, 11:12
Phoevos Phoevos is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Μηνύματα: 54
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimkar Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω σκάφος στην Ερυθρά, αίμα στη θάλασσα για να πλακώσουν κάμποσοι καρχαρίες και να κάνουν οι ψαροκυνηγοί διαγωνισμό ποιος θα ρίξει περισσότερες σφαλιάρες στους καρχαρίες... Γιατί δεν ξεκινάτε μαθαίνοντας τις συνήθειες τους; Ψαράκια είναι άλλωστε κι αυτοί. Μέρος της θάλασσας θα γινόσασταν...

Εγώ το δηλώνω πάντως, είμαι χέστης και θα απολάμβανα το θέαμα από την ακτή.

Δημήτρης
Απόλαυσε φίλε Δημήτρη . Andre Hartman, freediving with great whites (δυστυχώς η μουσική δεν είναι ότι καλύτερο).



Έχω φίλους που έχουν κατέβει Αυστραλία, coral sea. Μόνο και μόνο για τη μαγεία της ένταξης στη τροφική αλυσίδα. Εκεί που ο άνθρωπος δεν είναι παντοδύναμος, εκεί που ο άνθρωπος δεν είναι στη κορυφή της πυραμίδας. Δυστυχώς το κόστος είναι υψηλό και δεν μπορεί ο καθένας να πάει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
άλλο πάλι και αυτό....

η αυτόνομη κατάδυση είναι πιο παλιά απο την ελεύθερη????
δηλαδή πρώτα ο άνθρωπος ανακάλυψε τη μπουκάλα και το ρυθμιστή πίεσης και μετά τη μάσκα και τον αναπνευστήρα???

σα να μπερδεύτηκα τώρα....
Κάκιστη διατύπωση απο μέρους μου. Εννοώ ότι η αυτόνομη κατάδυση είναι οργανωμένη πολλά περισσότερα χρόνια απο την ελεύθερη κατάδυση. Για να κάνει κάποιος αυτόνομη πρέπει να έχει παρακολουθήσει κάποιο σχολείο αυτόνομης. Αυτό ίσχυε απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Για την ελεύθερη, χρονικά προγενέστερη σίγουρα, δεν ίσχυε (ούτε ισχύει δυστυχώς...) κάτι τέτοιο. Απο όσο γνωρίζω απο τη δεκαετία του 90 άρχισαν οι πρώτες προσπάθειες για σχολεία ελεύθερης κατάδυσης (όχι ψαροντούφεκου). Την τρέχουσα εποχή άρχισαν οι πρώτες προσπάθειες για "καταδυτικό τουρισμό" σχετιζόμενο με την ελεύθερη κατάδυση

http://www.freediving-club.gr
http://www.freedivingschool.gr

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων

Να σημειώσω ότι πρόθεσή μου δεν είναι η προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν, απλά προσπαθώ μέσα απ' το θέμα ολόκληρο να καταλάβω τις διαφορές.

Γιατί οι λαγοκεφαλοκυνηγοί είναι ανήθικοι κι "εσύ" ηθικός?

Γιατί το δελφίνι και η χελώνα έζησαν και ο λαγοκέφαλος, η σφυρίδα και η παρέα της έγιναν τρόπαια?

Φίλε Γιώργο σε χαιρετώ.

Σε καμμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα ηθικής. Και να ξεκαθαρίσω: δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ το θηρευτή του λαγοκέφαλου, ούτε όμως και για να τον κατακρίνω. Η ηθική, είναι και αυτή μια καθαρά ανθρώπινη επινόηση, δεν απαντάται ως νόμος της φύσης στο σύμπαν. Έτσι ποτέ δεν θα τη βάλω στους λογισμούς μου, για να αιτιολογήσω κάτι. Απο την άλλη πολλές φορές οι άνθρωποι σκοτώνουμε γιατί φοβόμαστε (όπως και τόσα άλλα πλάσματα, π.χ. φίδια) ή απο περιέργεια. Όταν ξεκινούσα τα βήματα μου στο υποβρύχιο ψάρεμα είχα ξεκληρίσει ότι πέρκα και χειλού έβρισκα μπροστά μου. Τώρα ποτέ δεν χτυπώ τέτοια πλάσματα. Αλλά το υποβρύχιο ψάρεμα είναι ακριβώς αυτό: εξέλιξη, πάει να πει, αλλαγή.

Το δελφίνι είναι θηλαστικό, δεν θα μπορούσα ποτέ να χτυπήσω ένα. Είναι έξυπνα πλάσματα, και η νοημοσύνη είναι κάτι το οποίο σέβομαι απεριόριστα. Έχουν κοινωνικούς δεσμούς μεταξύ τους, συναισθήματα. Στην εγκυκλοπαίδεια του Κουστώ είχα διαβάσει απίστευτα πράγματα για αυτά. Ακραία ανθρωπόμορφα συναισθήματα, όπως μελαγχολία και τάσεις αυτοκτονίας. Είναι ύπαρξη με ευφυία, αυτό τα καθιστά τόσο όμορφα. Αν και τα δελφίνια δεν είναι πάντα τόσο ρομαντικά και όμορφα όσο νομίζουμε. Όλοι έχουν μια σκοτεινή πλευρά τελικά:



Δείτε το βίντεο με την επίθεση δελφινιού σε άνθρωπο:

http://channel.nationalgeographic.co...ideos/02394_00

Η νοημοσύνη φέρνει σεβασμό. Μάλιστα αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο σπάνια πιάνω χταπόδι. Είναι έξυπνα πλάσματα! Βλέπεις τα συναισθήματα τους στη συμπεριφορά τους, στα χρώματα τους. Και δεν αποτελούν και πρόκληση: εκεί ακίνητα περιμένουν καρτερικά. Μόνη άμυνα η χρωματική παραλλαγή. Δεν με ευχαριστεί ένας τέτοιος φόνος. Ιδίως το θέαμα ενός φοβισμένου χταποδιού (όταν γίνεται κάτασπρο και μένουν μαύρα μόνο τα μάτια του) με στενοχωρεί και με αποτρέπει αρκετές φορές απο το να συλλάβω κάποιο. Αν και θα τύχει να ξαναπιάσω, παραμένουν νόστιμα. Σίγουρα ποτέ κάποιο μικρό. Πάντα θα προσέξω πλέον αν έχει αβγά στη φωλιά του, πριν κάνω βολή (κάποτε, εν αγνοία μου, έκανα αυτό το λάθος ). Τα χταπόδια είναι μαγευτικά πλάσματα, απολαύστε:



Η χελώνα δεν αποτελεί θηρευτική πρόκληση. Άσε που είναι και όμορφη. Ειλικρινά, δεν ξέρω γιατί δεν θα χτυπούσα ποτέ μια χελώνα (ίσως ναυαγός, σε ανάγκη για τροφή, αλλά ποτέ για χόμπυ). Ίσως τα κοινωνικά πρότυπα που έχουμε μας επιτρέπουν να διοχετεύσουμε τα κυνηγετικά μας ένστικτα προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις. Δε ξέρω ειλικρινά γιατί δεν θα χτυπούσα μια χελώνα.

Μπορώ όμως να σου πω πολλούς λόγους για τους οποίους θα χτυπούσα μια σφυρίδα μαζί με τη παρέα της: Ο τρόπος συμπεριφοράς αυτών των ψαριών είναι προκλητικός απο πολλές απόψεις. Έχουν έντονο το ένστικτο της κυριαρχίας του χώρου τους. Είναι και τα ίδια κυνηγετικά πλάσματα. Σκοτώνουν για να τραφούν. Τα ίδια φυσικά ισχύουν και για όλη τη παρέα της. Ο τρόπος με τον οποίο θα έρθουν αυτά τα ψάρια στο καρτέρι είναι προκλητικός. Θα έρθουν να ελέγξουν τη περιοχή τους, να δουν τον εισβολέα. Όσο πιο μικρός φανείς για αυτά, τόσο πιο προκλητικά-επιθετικά θα συμπεριφερθούν. Δε θα ξεχάσω ποτέ το θέαμα όταν σε ένα καρτέρι μου περικυκλώθηκα απο σφυρίδες που ακινητούσαν ψηλότερα απο εμένα. Ήταν πολύ επιβλητικό θέαμα, και σίγουρα ήταν για ζήτημα κυριαρχίας στο χώρο: Αν ένα ψάρι είναι φοβισμένο ποτέ δε θα συμπεριφερθεί έτσι. Θα κοιτάξει να κρυφτεί. Θα παρατηρεί απο κάποιο φρύδι του βυθού κρυμένο.

Δε ξέρω γιατί οι φάλαινες δολοφόνοι σκοτώνουν. Δε ξέρω γιατί τα δελφίνια σκοτώνουν. Ξέρω ότι υπάρχει απόλαυση σε αυτό. Όσο περίεργο και αν ακούγεται, είναι αληθινό (και συνήθως και πολύ νόστιμο!). Είναι κάτι που έχουμε μέσα μας, απο τότε που γεννηθήκαμε. Δεν είναι τυχαίο ότι το ανθρώπινο έμβρυο, κατά τα στάδια της κύησης, περνά φάσεις που αναπαριστούν διάφορα εξελικτικά στάδια της πορείας μας (δυστυχώς δεν έχω παραπομπή να σας βάλω για αυτό). Είναι ένα κομμάτι αγριάδας μέσα μας.

Και άγριος σημαίνει ελεύθερος.

Σας χαιρετώ
Φοίβος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Phoevos : 26-03-09 στις 11:29.
  #62  
Παλιά 26-03-09, 11:31
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Phoevos Εμφάνιση μηνυμάτων

Και άγριος σημαίνει ελεύθερος.


Φοίβος
Αυτο να μπορουσαν να καταλαβουν ολοι , δεν θα δαιμονοποιουταν το καθε ψαρακι , ζωακι , πουλακι κλπ
Πολυ σωστα το διατυπωσες !
__________________

  #63  
Παλιά 26-03-09, 12:04
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Μεταξύ ημών και υμών όμως και της Φάλαινας υπαρχει μια διαφορά.

Η τεχνολογική εξέλιξη (όχι μόνο σε όρους υποβρύχιας δραστηριότητας) μας επέτρεψε να κυριαρχίσουμε σε τέτοιο βαθμό που να θέσουμε σε κίνδυνο την τροφική αλυσίδα. Πάλι εμείς θα είμαστε αυτοί που θα κληθούν να πληρώσουν το τίμημα.

Έτσι πρέπει να χαλιναγωγήσουμε τα θέλω μας και να βρούμε τρόπους η παρουσία μας στον υποβρύχιο κόσμο να είναι τουλάχιστον σε ισορροπία. Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε μόνο με την γνώση

Εμείς οι ερασιτέχνες δύτες, είτε αυτόνομοι είτε ελεύθεροι έχουμε κάθε λόγο να το κάνουμε μια που δεν έχουμε καν την δικαιολογία που έχουν όσοι βιοπορούν από την θάλασσα. Πρέπει να το κάνουμε.

Δεν είμαστε δικαστήριο να κρίνουμε ούτε θα κατεβάσουμε τους νόμους του κράτους για να δούμε ποιος παρανομεί. Ήδη αυτά που προβλέπει ο νόμος είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που πρέπει να κάνουμε. Πχ ο νόμος δεν μου απαγορεύει να πάρω από τον βυθό κάποιο άδειο κοχύλι ή να σπάσω κάποιο κοράλι. Μπορώ επίσης πολύ εύκολα να "ξεγελάσω" τον νόμο να βρω παράθυρα και εξαιρέσεις. Το ίδιο και εσύ. Έτσι όμως ξεγελάμε μόνο τους εαυτούς μας εις βάρος μας και εις βάρος των παιδιών μας.

Νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε καταλάβει τι θέλεις να μας πεις. Άλλοι το δέχονται άλλοι όχι. Ας πάμε ένα βήμα παρακάτω.

Ποιά είναι τα όρια; Πόσα ψάρια και ποια ψάρια μπορούν να αλιεύονται από ελεύθερους δύτες και ποιες εποχές ποια είδη πρέπει να προστατεύονται;
Τι θα κάνουμε ώστε να πείσουμε τον κόσμο ότι πρέπει να τηρούνται τα όρια αυτά;

Νομίζω ότι τα παραπάνω πρέπει να απαντηθούν και να εφαρμοστούν από όλους τους ερσστές της θάλασσας. Πρέπει σε κάθε ευκαιρία να υπενθυμίζουμε τα όρια αυτά και να τα περνάμε από στόμα σε στόμα.

Φυσικά υπάρχουν πράγματα που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε όλοι είτε ψαρεύουμε είτε όχι. Μπορεί να μην ψαρεύουμε αλλά από την στιγμή που καταναλώνουμε θαλασσινά είμαστε όλοι έμμεσα ψαράδες. Έτσι πρέπει να γνωρίσουμε τι τρώμε, τι δεν πρέπει να τρώμε ανάλογα με την εποχή. Ποιό πρέπει είναι το μέγεθος των ψαριών που πωλούνται. Έτσι όταν θα μας σερβίρουν γόνο απο καλαμάρι ή Σαπουνά φιλέτο να μην τον φάμε και να κάνουμε και καταγγελία (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα)

Σε αυτόν τομέα νομίζω ότι πρέπει να καταπιαστούμε.
  #64  
Παλιά 26-03-09, 12:14
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

__________________
www.tortugadive.gr
  #65  
Παλιά 26-03-09, 12:18
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Καλημερα και απο εμενα παιδια.
Χαιρετω αυτονομους και ελευθερους.
Διαβασα ολα τα posts προσεκτικα, και θα ηθελα να παραθεσω και την δικη μου αποψη πανω στο θεμα "υποβρυχιο ψαρεμα".Πιστευω πως τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Ξεκιναμε απο τα βασικα.Οτιδηποτε καταλωνει ο ανθρωπος για να τραφει, ειναι ζωντανο.Αυτο ειναι σιγουρο.Εδω θα ασχοληθω μονο με τα ψαρια.Υπαρχουν 2 τροποι για τον ανθρωπο να καταναλωσει ψαρια :ο αμεσος και ο εμμεσος.
Στον πρωτο τροπο ανηκει το νομιμο και ορθα ασκουμενο υποβρυχιο ψαρεμα, που οπως εχω αναφερει και σε αλλο post ειναι ο μοναδικος οικολογικος τροπος αλιειας, λογω δυνατοτητας επιλογης(βαρος,ειδος,εποχη συγκεκριμενου ειδους αναπαραγωγης κλπ).
Στον δευτερο τροπο ανηκει η αγορα ψαριων απο τα διαφορα σημεια πωλησης τους στην αγορα.Σιγουρα αυτος ο τροπος ειναι λιγοτερο οικολογικος, αφου για να φτασουν τα αλιευματα στην αγορα χρησιμοποιουνται θεμιτα και αθεμιτα μεσα,νομιμα και παρανομα(διχτυα,παραγαδια, ρατες,ανεμοτρατες κλπ).
Τωρα υπαρχει ο θεμελιωδης οικονομικος νομος οπου η προσφορα αγαθων οριζεται απο την ζητηση.Μεγαλυτερη ζητηση ψαριων,μεγαλυτερη προσφορα, περισσοτερη αλιεια.
Προσωπικα δεν αγοραζω ψαρια ποτε.Καταναλωνω αυτα που αλιευω ο ιδιος.
Επισης θεωρω τα ψαρια απαραιτητη τροφη για εμενα και εντελως αναγκαια για την κορη μου που ειναι 17 μηνων.Αρα δεν γινεται εκ των πραγματων να μην καταναλωσω ψαρια.Προτιμω λοιπον να τα προμηθευτω ο ιδιος βλαπτοντας λιγοτερο το περιβαλον.
Τελος η επαφη μου με την θαλασσα, δεν εξαντλειται στο υποβρυχιο ψαρεμα.μια βουτια με τη μασκα, μια βολτα με τη βαρκα,ενα γρηγορο μπανιο μου δινουν την ιδια χαρα.Μικροτερος δεν λυπομουν ποτε για ενα ψαρι που επιανα.Ασθανομουν μονο χαρα.Σημερα τις περισσοτερες φορες μου προκαλει θλιψη το νεκρο ψαρι που βλεπω πανω στη βαρκα,στεγνος πια.Ομως μου προκαλουν περισσοτερη θλιψη οι παγκοι των ψαραδικων και τα κλουβια των ιχθυοτροφιων.Δεν κατακρινω οποιον αγοραζει ψαρια.Αλιμονο.Ομως δεν μπορει να με κατακρινει καποιος που τρωει ψαρια.Ακομα και αυτος που δεν τρωει ψαρια αλλα τρωει στριμωγμενες αγελαδες,στοιβαγμενα κοτοπουλα, καταδικασμενα με την γεννηση τους αρνια(πλησιαζει το μαζικο τους σφαξιμο).Τουλαχιστον ο σαργος των 800γρμ. εχει ζησει ελευθερος και εχει παρει μερος στην διαιωνιση του ειδους του.
Το προβλημα με τους υποβρυχιους κυνηγους, ειναι οι ιδιοι υποβρυχιοι κυνηγοι.Η ερημωση της ρηχης ζωνης, 0-20 μετρα, οφειλεται αποκλειστικα σε αυτους.Τους φταινε ολα εκτος απο τους ιδιους.Οταν αγαπας τη θαλασσα και τη σεβεσαι,οπως πολυ συχνα ακουω στο κυκλο μου,δεν χρειαζεσαι καμια απολυτως απαγορευση και νομο για να την προστατεψεις.Νομος εισαι εσυ ο ιδιος.
Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι φωτογραφιες σαν του φοιβου προκαλουν, και αποψεις σαν του δημητρη διχαζουν και φερνουν αντιθετα αποτελεσματα.
Ευχαριστω και παλι για την φιλοξενια σας!
Φιλικα Γιωργος Κεφαλας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κεφαλάς : 26-03-09 στις 12:28.
  #66  
Παλιά 26-03-09, 12:20
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάντως να με συγχωρούν οι φίλοι Ψ/Τ αλλά δε θα γραφτώ στο φόρουμ τους, αφού δεν έχω καμία σχέση με το υποβρύχιο ψάρεμα (ο μπαμπάς ψ/τ μετράει; )....
Μαρία δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για 3 λόγους:
1.υπάρχει κομμάτι στο φόρουμ του greekdivers.com με τίτλο "Αυτόνομη κατάδυση"
2.Διαφωνώ με τη λογική των χαρακωμάτων και όταν μπορω και βρίσκω ευκαιρία γράφω την άποψη μου και στο greekdivers.com.Προτρέπω να κανουν το ίδιο όσοι μπορούν.
3.Θεωρώ ότι αυτά που γράφεις στα "δικά μας" φόρουμ θα έιναι το λιγότερο χρήσιμα , εάν διαβάζονται απο ψρτουφκάδες.
  #67  
Παλιά 26-03-09, 12:31
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Δηλαδη Πετρο ειναι ενα forum το οποιο συνδυαζει την αυτονομη με την ελευθερη καταδυση και το ψαροντουφεκο .
ΟΚ , τουλαχιστον υπαρχει μια ειλικρινεια απο μερους τους , δεν κρυβονται πισω απο τιτλους οπως κανουν αλλοι στον χωρο μας . Ας κανουμε κι εμεις μια ενοτητα ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ και να εξηγουμε οτι δεν συνδυαζονται τα δυο , ΑΑΑ σας παρακαλουμε , μας προσβαλλετε .
Αν απευθυνομασταν σε ανθρωπους με μειωμενη ικανοτητα αντιληψης , ή σε ανθρωπους που ασχολουνται μονον με γραμματοσημα , αρα και δεν εχουν αποψη τοτε θα περνουσε και αυτο .
Αν εσυ ή εγω ή οποιοσδηποτε , σε forum αυτονομης καταδυσης βγαλει αγγελια του τυπου :
"Ζητειται ψαροντουφεκο , ανεξαρτητου μεγεθους , πολυ μεγαλη δυναμη παρακαλω . " (καλη ωρα σαν αντιστοιχη αγγελια που δημοσιευτηκε στο greekdivers στον τομεα Αυτονομη , για μπουκαλα)
ποιος θα πιστευε ποτε οτι ο συγγραφεας δεν θα τα συνδυασει ?
Η κοκκινοσκουφιτσα ? Μπααα , εδω αυτη εφαγε τον λυκο .
Ο Λιακοπουλος ? Πιθανοτατα , εδω μας εβγαλε γιγαντες και εξωγηινους .
Θεωρω οτι η Μαρια εχει δικιο .
__________________

  #68  
Παλιά 26-03-09, 12:31
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και απο εμενα παιδια.
Χαιρετω αυτονομους και ελευθερους.
Διαβασα ολα τα posts προσεκτικα, και θα ηθελα να παραθεσω και την δικη μου αποψη πανω στο θεμα "υποβρυχιο ψαρεμα".Πιστευω πως τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Ξεκιναμε απο τα βασικα.Οτιδηποτε καταλωνει ο ανθρωπος για να τραφει, ειναι ζωντανο.Αυτο ειναι σιγουρο.Εδω θα ασχοληθω μονο με τα ψαρια.Υπαρχουν 2 τροποι για τον ανθρωπο να καταναλωσει ψαρια :ο αμεσος και ο εμμεσος.
Στον πρωτο τροπο ανηκει το νομιμο και ορθα ασκουμενο υποβρυχιο ψαρεμα, που οπως εχω αναφερει και σε αλλο post ειναι ο μοναδικος οικολογικος τροπος αλιειας, λογω δυνατοτητας επιλογης(βαρος,ειδος,εποχη συγκεκριμενου ειδους αναπαραγωγης κλπ).
Στον δευτερο τροπο ανηκει η αγορα ψαριων απο τα διαφορα σημεια πωλησης τους στην αγορα.Σιγουρα αυτος ο τροπος ειναι λιγοτερο οικολογικος, αφου για να φτασουν τα αλιευματα στην αγορα χρησιμοποιουνται θεμιτα και αθεμιτα μεσα,νομιμα και παρανομα(διχτυα,παραγαδια, ρατες,ανεμοτρατες κλπ).
Τωρα υπαρχει ο θεμελιωδης οικονομικος νομος οπου η προσφορα αγαθων οριζεται απο την ζητηση.Μεγαλυτερη ζητηση ψαριων,μεγαλυτερη προσφορα, περισσοτερη αλιεια.
Προσωπικα δεν αγοραζω ψαρια ποτε.Καταναλωνω αυτα που αλιευω ο ιδιος.
Επισης θεωρω τα ψαρια απαραιτητη τροφη για εμενα και εντελως αναγκαια για την κορη μου που ειναι 17 μηνων.Αρα δεν γινεται εκ των πραγματων να μην καταναλωσω ψαρια.Προτιμω λοιπον να τα προμηθευτω ο ιδιος βλαπτοντας λιγοτερο το περιβαλον.
Τελος η επαφη μου με την θαλασσα, δεν εξαντλειται στο υποβρυχιο ψαρεμα.μια βουτια με τη μασκα, μια βολτα με τη βαρκα,ενα γρηγορο μπανιο μου δινουν την ιδια χαρα.Μικροτερος δεν λυπομουν ποτε για ενα ψαρι που επιανα.Ασθανομουν μονο χαρα.Σημερα τις περισσοτερες φορες μου προκαλει θλιψη το νεκρο ψαρι που βλεπω πανω στη βαρκα,στεγνος πια.Ομως μου προκαλουν περισσοτερη θλιψη οι παγκοι των ψαραδικων και τα κλουβια των ιχθυοτροφιων.Δεν κατακρινω οποιον αγοραζει ψαρια.Αλιμονο.Ομως δεν μπορει να με κατακρινει καποιος που τρωει ψαρια.Ακομα και αυτος που δεν τρωει ψαρια αλλα τρωει στριμωγμενες αγελαδες,στοιβαγμενα κοτοπουλα, καταδικασμενα με την γεννηση τους αρνια(πλησιαζει το μαζικο τους σφαξιμο).Τουλαχιστον ο σαργος των 800γρμ. εχει ζησει ελευθερος και εχει παρει μερος στην διαιωνιση του ειδους του.
Το προβλημα με τους υποβρυχιους κυνηγους, ειναι οι ιδιοι υποβρυχιοι κυνηγοι.Η ερημωση της ρηχης ζωνης, 0-20 μετρα, οφειλεται αποκλειστικα σε αυτους.Τους φταινε ολα εκτος απο τους ιδιους.Οταν αγαπας τη θαλασσα και τη σεβεσαι,οπως πολυ συχνα ακουω στο κυκλο μου,δεν χρειαζεσαι καμια απολυτως απαγορευση και νομο για να την προστατεψεις.Νομος εισαι εσυ ο ιδιος.
Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι φωτογραφιες σαν του φοιβου προκαλουν, και αποψεις σαν του δημητρη διχαζουν και φερνουν αντιθετα αποτελεσματα.
Ευχαριστω και παλι για την φιλοξενια σας!
Φιλικα Γιωργος Κεφαλας
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
  #69  
Παλιά 26-03-09, 12:34
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξύ ημών και υμών όμως και της Φάλαινας υπαρχει μια διαφορά.

Η τεχνολογική εξέλιξη (όχι μόνο σε όρους υποβρύχιας δραστηριότητας) μας επέτρεψε να κυριαρχίσουμε σε τέτοιο βαθμό που να θέσουμε σε κίνδυνο την τροφική αλυσίδα. Πάλι εμείς θα είμαστε αυτοί που θα κληθούν να πληρώσουν το τίμημα.

Έτσι πρέπει να χαλιναγωγήσουμε τα θέλω μας και να βρούμε τρόπους η παρουσία μας στον υποβρύχιο κόσμο να είναι τουλάχιστον σε ισορροπία. Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε μόνο με την γνώση

Εμείς οι ερασιτέχνες δύτες, είτε αυτόνομοι είτε ελεύθεροι έχουμε κάθε λόγο να το κάνουμε μια που δεν έχουμε καν την δικαιολογία που έχουν όσοι βιοπορούν από την θάλασσα. Πρέπει να το κάνουμε.

Δεν είμαστε δικαστήριο να κρίνουμε ούτε θα κατεβάσουμε τους νόμους του κράτους για να δούμε ποιος παρανομεί. Ήδη αυτά που προβλέπει ο νόμος είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που πρέπει να κάνουμε. Πχ ο νόμος δεν μου απαγορεύει να πάρω από τον βυθό κάποιο άδειο κοχύλι ή να σπάσω κάποιο κοράλι. Μπορώ επίσης πολύ εύκολα να "ξεγελάσω" τον νόμο να βρω παράθυρα και εξαιρέσεις. Το ίδιο και εσύ. Έτσι όμως ξεγελάμε μόνο τους εαυτούς μας εις βάρος μας και εις βάρος των παιδιών μας.

Νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε καταλάβει τι θέλεις να μας πεις. Άλλοι το δέχονται άλλοι όχι. Ας πάμε ένα βήμα παρακάτω.

Ποιά είναι τα όρια; Πόσα ψάρια και ποια ψάρια μπορούν να αλιεύονται από ελεύθερους δύτες και ποιες εποχές ποια είδη πρέπει να προστατεύονται;
Τι θα κάνουμε ώστε να πείσουμε τον κόσμο ότι πρέπει να τηρούνται τα όρια αυτά;

Νομίζω ότι τα παραπάνω πρέπει να απαντηθούν και να εφαρμοστούν από όλους τους ερσστές της θάλασσας. Πρέπει σε κάθε ευκαιρία να υπενθυμίζουμε τα όρια αυτά και να τα περνάμε από στόμα σε στόμα.

Φυσικά υπάρχουν πράγματα που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε όλοι είτε ψαρεύουμε είτε όχι. Μπορεί να μην ψαρεύουμε αλλά από την στιγμή που καταναλώνουμε θαλασσινά είμαστε όλοι έμμεσα ψαράδες. Έτσι πρέπει να γνωρίσουμε τι τρώμε, τι δεν πρέπει να τρώμε ανάλογα με την εποχή. Ποιό πρέπει είναι το μέγεθος των ψαριών που πωλούνται. Έτσι όταν θα μας σερβίρουν γόνο απο καλαμάρι ή Σαπουνά φιλέτο να μην τον φάμε και να κάνουμε και καταγγελία (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα)

Σε αυτόν τομέα νομίζω ότι πρέπει να καταπιαστούμε.
  #70  
Παλιά 26-03-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Φοίβε, νομίζω ότι μπλέκεις τις δραστηριότητες ψαροντούφεκο (δλδ κυνήγι) με την ελεύθερη κατάδυση (δλδ υποβρύχια περιήγηση με μια ανάσα).

Τα επιχειρήματά σου στο θέμα τι χτυπάς και τι δε χτυπάς δε με καλύπτουν. Ο μόνος λόγος που έβαλα τη φωτογραφία με τον βλάχο που κολυμπάει κάτω από τα πόδια μου ήταν επειδή ήθελα να πατήσω πάνω στο θέμα αλληλεπίδρασης με τα ψάρια, πέρα από αυτή που περιγράφεις εσύ, του φόνου όπως λες.

Θα μπορούσα να σου δείξω και άλλες φωτογραφίες από άλλες συναντήσεις που είχα την ευκαιρία να ζήσω με κητώδη, χελώνες και άλλα καλά πλάσματα της θάλασσας, μικρά και μεγάλα, αλλά δεν έχει κάμία σημασία. Το σεβασμό μου τον έχουν όλα τα ζώα, όλα τα ζώα είναι όμορφα. Αλλά ας μην κολλήσουμε σε αυτό. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να αλληλεπιδράσεις και με τα ψάρια και όχι ο μονόδρομος του θανάτου που περιγράφεις.

Περι γνώσης, πίστεψέ με όταν σου λέω ότι χρειάζεσαι άλλη τόση για να φωτογραφίσεις ή να κινηματογραφήσεις ένα άγριο και ελεύθερο ζώο στο περιβάλλον του με τρόπο που να έχει ενδιαφέρον το αποτέλεσμα. Για το φόνο, μαθαίνεις όσα χρειάζεσαι για να προσεγγίσεις το θύμα σου, για να αναδείξεις τη συμπεριφορά του όμως και ταυτόχρονα την ομορφιά της υπόστασής του, χρειάζεσαι περισσότερα...


ΝΑΙ, και εγώ τρώω ψάρια και θαλασσινά (σπάνια), τρώω και κρέας στοιβαγμένων (στην καλύτερη) ζώων. Αλλά δεν καμαρώνω γιαυτό. Ούτε και ο χασάπης/σφαγέας φαντάζομαι καμαρώνει για το πως σκότωσε ένα ακόμη ζώο για να το πουλήσει.


Και τέλος, κατά την άποψή μου, ελεύθερος είσαι όταν μπορείς να επιβληθείς στον ίδιο σου τον εαυτό και στα "ένστικτά" σου.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:34.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.