Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Καταδυτικά κέντρα και καταστήματα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Σχετικά με την καταδυτική αγορά - πείτε τα πράγματα με τ' όνομά τους: τι σας αρέσει, τι σας εκνευρίζει...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 11-09-08, 14:06
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα diving club, λέσχη δηλαδή μή κερδοσκοπικού χαρακτήρα όπως υπάρχει σε πολλές ευρωπαικές χώρες. Food for thought?
χμμ.... οι σύλλογοι που έχουμε δημιουργήσει (ΤΗΘΥΣ, ΕΑΘ)... είναι κάτι διαφορετικό από τα diving club που υπάρχουν στο εξωτερικό??

ή μάλλον για να κάνω διαφορετικά την ερώτηση... πως λειτουργούν τα diving club του εξωτερικού (και ποιες οι διαφορές με τους συλλόγους μας)?
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-09-08, 14:22
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmav Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμ.... οι σύλλογοι που έχουμε δημιουργήσει (ΤΗΘΥΣ, ΕΑΘ)... είναι κάτι διαφορετικό από τα diving club που υπάρχουν στο εξωτερικό??

ή μάλλον για να κάνω διαφορετικά την ερώτηση... πως λειτουργούν τα diving club του εξωτερικού (και ποιες οι διαφορές με τους συλλόγους μας)?
Δυστυχώς, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ: Τα diving club του εξωτερικού έχουν: clubhouse, δηλαδή χώρο τον οποίο ενοικιάζουν ή τους ανήκει όπου και έχουν από ένα χώρο αποθήκευσης εξοπλισμού και ένα κομπρεσσέρ, μέχρι pub και ιδιωτική πισίνα για εκπαίδευση και fun. Τα περισσοτερα έχουν σκάφος και εκπαιδευτή-μέλος, όπου τα σχολεία είναι φυσικά πολύ φθηνότερα. Tα μέλη πληρώνουν μία συνδρομή και μοιράζονται τα έξοδα ανάλογα με την χρήση τους. Αγοράζουν υλικά και εξοπλισμό μαζικά και επιτυγχάνουν καλύτερες τιμές. Οργανώνουν ταξίδια μόνοι τους (φθηνότερα) κλπ.

Για παράδειγμα:

Divers II Divers
Based in Norwich, Norfolk we have 140+ current members for 1999, all welcome (PADI, BSAC, SAA etc). We have a dive shop, offer PADI courses, have 3 diving boats, a diver training lake (22 acres) in Norwich and another (20 acres) in Swaffham (Max depth: 12 metres). We have 2 pool evenings per week (Thursdays: Attleborough 19:15 - 22:15 hours & Sundays: Wymondham Leisure Centre 19:15 - 21:30 hours). Monthly socials at the Kings Head, Bawburgh, Norwich (this is where our shop is located), weekend trips all over UK, daily local dives, holidays abroad, FANTASTIC SOCIAL SCENE, WHAT ARE YOU WAITING FOR ......? Tel: 01953 454415 Mobile: 0961 422261 E-Mail: divers2divers@orangenet.co.uk

δες εδώ:

http://www.ukdiving.co.uk/clubs/index.htm

http://www.thediveclub.co.uk/

http://www.eastlancsdivers.co.uk/index.html


http://www.aquanautdiveclub.co.uk/index.html
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 11-09-08, 14:33
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Να σας πω και εγω την γνωμη μου μιας και απ' οτι καταλαβαινω ειμαι σχετικα ο πιο αρχαριος και εχω ενα αρκετα μικρο αριθμο βουτιων.....ειμαι και ενας απλος OW οποτε πιστευω οτι τα βλεπω τελειως διαφορετικα απ΄οτι εσεις :

λοιπον...
παιρνοντας το πρωτο και μοναδικο μου πτυχιο με καποιο καταδυτικο εκτος Αττικης τις επομενες μου βουτιες τις εκανα μαζι τους....οταν λοιπον πηρα το πτυχιο στα χερια μου και με αντιμετωπιζανε πια σαν πελατη και οχι σαν μαθητευομενο αρχισα να βλεπω και καποια πραγματα που δεν μου αρεσανε...
1) αυτο το να λεμε οτι θα βουτηξουμε στις 10 και να βουταμε στις 12 δεν το καταλαβα ποτε....
2) το να ειμαστε 10 ατομα πανω σε ενα σκαφος φορτωμενοι και να περιμενουμε καποιον ο οποιος ηταν τουλαχιστον 10 λεπτα μακρυα μας με το αυτοκινητο για να μην χασοουμε τα €30 παλι δεν το καταλαβα ποτε..
3) το να με βαζεις εμενα που δεν γουσταρω με τιποτα να βουταω κατω απο τα 20 μετρα και να εχω 6-7 βουτιες μονο , να ακολουθω αλλου δυτες στα 25-30 μετρα μονο πανικο μου προκαλεις...αποτελεσμα αυτου : να εχω και την μοναδικη μου ασχημη εμπειρια στην καταδυση, μενωντας εντελως μονος μου στα 30 σχεδον μετρα, βλεπωντας μονο φυσαλλιδες να ερχονται απο κατω μου, μην βλεπωντας τιποτα γυρω μου πανω απο 5 μετρα παρα μονο θολουρα, να πανικοβληθω και σε χρονο dt να εχω βρεθει στην επιφανεια τουλαχιστον 100 μετρα μακρυα απο το σκαφος....ευτυχως γλιτωσαμε απο τα χειροτερα αλλα απο τοτε ειχα πει "Τερμα οι καταδυσεις "...ειχα φοβηθει πολυ ..

Τελος παντων, μετα απο καποιες πιεσεις απο φιλους που δεχτηκα ( που ομολογω να πω οτι με ξαναεφεραν στον χωρο της καταδυσης, και για να ανγνωριζουμε και την βοηθεια τους επωνυμως ειναι ο Σταθης - ο γνωστος Divebuddy - που τωρα εχε μετακομισει στην Κρητη και κανουμε μαυρα ματια να τον δουμε !)ξαναρχισα να βουταω οπως ακριβως ηθελα....
χαλαρα,χωρις αγχος, οποτε ηθελα και οπως ηθελα....
εμαθα πολλα μαζι του που πιστευω οτι ΔΕΝ θα τα μαθαινα αμα συνεχιζα να βουταω με το καταδυτικο....απεκτησα καποια αυτοπεποιθηση που μου χρειαζοταν....πηγα και στις Μαλβιδες γαμηλιο ταξιδι μετα, εκανα και εκει καποιες πραγματικα υπεροχες καταδυσεις και φυσικα ειδα και το επιπεδο των καταδυτικων υπηρεσιων που μου προσφεραν και επαθα πλακα....και εκει πραγματικα δεν λυπηθηκα τα $300 που εδωσα για τις 7 βουτιες που εκανα !!

απο τοτε εχω ξαναβουτηξει με διαφορα καταδυτικα και στην Ελλαδα...αλλα γενικα λογο της φυσης των βουτιων που σου προσφερουν και αυτης της οχλοκατασταση δεν τα προτιμω....
εγω, πχ, θελω να κανω βουτιες ρηχες να χαζευω και να ξελαμπικαρω κατω απο το νερο....ποιο καταδυτικο θα με παρει οταν ολοι οι αλλοι πελατες του θελουν να κανουν μια πιο "σοβαρη" βουτια ?

τελος παντων.....το καταδυτικο που λεει ο Γιωργος παραπανω οντως το θεωρω ενα απο τα καλυτερα και πιο αρτια εξοπλισμενα και αψογα σε παροχη υπηρεσιων καταδυτικα στην περιοχη των Αθηνων. οντως φιλε gmav υπαρχουν και στην Ελλαδα καταδυτικα που εχουν αποθηκευτικους χωρους για να μην κουβαλας σπιτι σου τα πραγματα, φουσκωτα με τεντα για να μην σε τρωει ο ηλιος , αξιοπιστα υλικα κτλ, κτλ, κτλ ..
ειχα βουτηξει αρκετες φορες και με τα παιδια, προ Γιωργου εποχης γιατι δεν τον θυμαμαι καθολου τον Γιωργο .... απλα......τωρα πια....πιο πολυ θα ευχαριστηθω να παω να παρω 1 μπουκαλα και να βουτηξω με καποιον φιλο καπου χαλαρα παρα να "κυνηγαω" καποιους αλλους !
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-09-08, 14:57
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Είναι επίσης ενδιαφέρον το γεγονός ότι ενώ φαίνεται ένε μεγάλο μέρους δυτών να αποφεύγει τα καταδυτικά δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα diving club, λέσχη δηλαδή μή κερδοσκοπικού χαρακτήρα όπως υπάρχει σε πολλές ευρωπαικές χώρες. Food for thought?
Ξέρω τουλάχιστον 1 στη επαρχία της Λεμεσού όπου και μένω. Υπάρχει και στη Λάρνακα απ' οτι άκουσα. Ισως και αλλού.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-09-08, 22:46
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
τελος παντων.....το καταδυτικο που λεει ο Γιωργος παραπανω οντως το θεωρω ενα απο τα καλυτερα και πιο αρτια εξοπλισμενα και αψογα σε παροχη υπηρεσιων καταδυτικα στην περιοχη των Αθηνων. οντως φιλε gmav υπαρχουν και στην Ελλαδα καταδυτικα που εχουν αποθηκευτικους χωρους για να μην κουβαλας σπιτι σου τα πραγματα, φουσκωτα με τεντα για να μην σε τρωει ο ηλιος , αξιοπιστα υλικα κτλ, κτλ, κτλ ...
Και να μην σου πω οτι δεν ειναι μονο ενα
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 12-09-08, 01:23
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Ξεκινώντας τις καταδύσεις, χωρίς να έχω κανέναν φίλο στον χώρο, αναγκαστικά απευθύνθηκα σε καταδυτικά κέντρα.

Έχοντας όμως όρεξη να βουτάω τουλάχιστον 2 -3 φορές την εβδομάδα, σύντομα διαπίστωσα ότι ''είναι πολλά τα λεφτά Άρη…'', δεδομένου ότι δεν είχα και όλο τον εξοπλισμό...

Άρχισα να βουτάω μόνη μου, με άτομα που γνώρισα στα καταδυτικά και που είχαν αρκετή εμπειρία ώστε να νιώθω σχετική ασφάλεια…(ναι, κάποια στιγμή θα μαγειρέψεις μόνος σου, αλλά την πρώτη φορά θες και την ''μαμά'' να επιβλέπει…).
Σύντομα πήρα και εξοπλισμό…

Συνεχίζοντας να έχω την ίδια συχνότητα στις βουτιές μου (2-3 φορές την εβδομάδα), και κόστος για βουτιά από καταδυτικό μόλις 5ευρώ λιγότερο από τότε που νοίκιαζα τον μισό εξοπλισμό, αποφεύγω συστηματικά βουτιές με καταδυτικά.

Θεωρώ υπερβολικά μεγάλο το ποσό των 35ευρώ για βουτιές στον Αργοσαρωνικό και για dive sites τα οποία δεν διαφέρουν και σε πολύ από τις βουτιές από την παραλία, και που με το σκάφος φτάνεις σε 15-20' (των 50ευρώ το θεωρώ απλά γελοίο, εκτός αν μου τάξουν πως θα δω περισσότερους φαλαινοκαρχαρίες από αυτούς που είδε ο Αντρέας στις Μαλδίβες...). Καλή η ντουζιέρα, η τέντα, οι καραμελίτσες και ο καφές που θα φτιάξεις στο καταδυτικό, αλλά…too much!!!

Τελικά βουτάω με καταδυτικό μόνο στις σπάνιες περιπτώσεις που δεν έχω άλλη επιλογή, ενώ αν είχα ένα κόστος γύρω στα 25ευρώ (τόσο είναι περίπου ο ρεφενές που βάζουμε για βόλτα με σκάφος φίλου και βουτιά αν γουστάρουμε…), ασφαλώς και θα βουτούσα πάρα πολύ συχνότερα…

Και φυσικά να μην αναφέρω ''ομορφιές'' σαν αυτές που σημειώνει ο Yiannis και οι οποίες επιτρέψτε μου να πω ότι…συμβαίνουν και στις ''καλύτερες οικογένειες''…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emmy : 12-09-08 στις 09:10.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 17-09-08, 10:12
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Δευτέρα γύρισα στη δουλειά από διακοπές γι αυτό δεν έλαβα μέρος και εγώ στη συζήτηση-7σέλιδη.
Χαίρομαι που άνοιξα τέτοια ''κουβέντα'' όσο και αν μερικές φορές βγήκα από τα ρούχα μου ή απ' τη στολή μου - αν προτιμάτε.
Οι απόψεις του Φοίβου και του Κυπραίου με εκφράζουν απόλυτα οπότε σύμφωνα με τον Δελβερούδη αποτελώ και εγώ μια εξαίρεση.
Πάντως, η προσπάθεια που κάνει κάποιος να αλλάξει την άποψη του άλλου, μέσα σε ένα φόρουμ, μου θυμίζει κάτι τέτοιο.
Δεν πέφτει με τίποτε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 17-09-08, 10:52
Το avatar του χρήστη DimitrisK
DimitrisK DimitrisK is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 341
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmy Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ υπερβολικά μεγάλο το ποσό των 35ευρώ για βουτιές στον Αργοσαρωνικό και για dive sites τα οποία δεν διαφέρουν και σε πολύ από τις βουτιές από την παραλία, και που με το σκάφος φτάνεις σε 15-20' (των 50ευρώ το θεωρώ απλά γελοίο, εκτός αν μου τάξουν πως θα δω περισσότερους φαλαινοκαρχαρίες από αυτούς που είδε ο Αντρέας στις Μαλδίβες...). Καλή η ντουζιέρα, η τέντα, οι καραμελίτσες και ο καφές που θα φτιάξεις στο καταδυτικό, αλλά…too much!!!

Τελικά βουτάω με καταδυτικό μόνο στις σπάνιες περιπτώσεις που δεν έχω άλλη επιλογή, ενώ αν είχα ένα κόστος γύρω στα 25ευρώ (τόσο είναι περίπου ο ρεφενές που βάζουμε για βόλτα με σκάφος φίλου και βουτιά αν γουστάρουμε…), ασφαλώς και θα βουτούσα πάρα πολύ συχνότερα…
Δε θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά έκανα τις βουτιές που ήθελα και θα έκανα και αυτές που ονειρευόμουν να κάνω, αν δεν είχε 7αρια σε μόνιμη βάση, με καταδυτικό που έχετε στην Αθήνα (ευρύτερη περιοχή). Ούτε περιορισμούς σε χρόνους ούτε σε μέρη ούτε πουθενά.
Οπότε τα 35 ή τα 50 ανάλογα με τη βουτιά ήταν value for money.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 17-09-08, 11:29
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Τελικά μήπως πρέπει να κάνουμε μια λίστα με τα καταδυτικά και τις τιμές τους;

Θα βοηθήσουμε λιγάκι τον ανταγωνισμό και τα μέλη του forum θα μπορούν να καταλαβαίνουν τι τους γίνεται και πότε τους πιάνουν το (εεεε)

Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 17-09-08, 11:30
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Πληρωμένες βουτιές;;;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μήπως πρέπει να κάνουμε μια λίστα με τα καταδυτικά και τις τιμές τους;

Θα βοηθήσουμε λιγάκι τον ανταγωνισμό και τα μέλη του forum θα μπορούν να καταλαβαίνουν τι τους γίνεται και πότε τους πιάνουν το (εεεε)

Με ή χωρίς απόδειξη?
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.