Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτική Επικαιρότητα > Καταδυτικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εξελίξεις, νέα και ειδήσεις από το χώρο της κατάδυσης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 05-04-11, 21:19
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο asam Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες περνώντας από το συγκεκριμένο καταδυτικό που συνέβη το περιστατικό διαπίστωσα ότι λειτουργούσε κανονικά. Ειλικρινά με αηδιάζει ο συγκεκριμένος «Καταστηματάρχης» που ενώ έχει χάσει 2 ανθρώπους του (bert και την κοπέλα) δεν κράτησε το καταδυτικό κλειστό ως ένδειξη ότι τουλάχιστον λυπάται για αυτούς. Στο βωμό του κέρδους τους έχει όλους γραμμένους…
Μην βιάζεστε να κρίνετε όταν δεν ξέρετε και καλό είναι να μην βγάζουμε συμπεράσμα εάν δεν ξέρουμε.

Δηστυχώς αυτό που μένει στην Ελλάδα μετά απο ένα άσχημο συμβάν είναι το θάψιμο
που τρώει ο εμπλεκώμενος απο τους "συναδέλφους" του και τους λοιπούς
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-04-11, 01:07
Το avatar του χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος
Μυλωνάκης Κων/νος Μυλωνάκης Κων/νος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-02-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 306
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Λυπάμαι πάρα πολύ που αναγκάζομαι να γράψω σε ένα τόσο λεπτό ζήτημα που άλλοι γράφουν με ευκολία και εκφράζουν τη γνώμη τους άσχετα ποια είναι αυτή . Έχουμε βέβαια ελευθερία λόγου…

Δεν θα επεκταθώ για το ποιος φταίει και αν θα έπρεπε να κλείσει η όχι και δεν θα προδικάσω καταστάσεις αν δεν διαβάσω το τελικό πόρισμα της υπόθεσης.

Θεωρώ σημαντική την ανθρώπινη ζωή όπως σημαντική θεωρώ και την επιχείρηση του κάθε επαγγελματία και δεν είμαι εγώ αυτός ο όποιος θα παίξει με αυτά.

Αυτό που μπορώ να κάνω όμως είναι να μάθω από τα λάθη που γίνονται και να γίνω καλύτερος και σαν ερασιτέχνης αυτοδύτης αλλά και σαν άνθρωπος.

Καλό Ταξίδι στη κοπελιά και κουράγιο στους δικούς της.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μυλωνάκης Κων/νος : 06-04-11 στις 01:15.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-04-11, 09:48
asam asam is offline
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Δεν είμαστε στα καλά μας ρε παιδιά που θα σκεφτούμε την επιχείρηση του «….».Ειλικρινά δεν πίστευα ότι θα άλλαζα κάποιους ανθρώπους εδώ μέσα αλλά σοβαρά πρέπει να σοβαρευτείτε. Καμία επιχείρηση δεν πρέπει να είναι πάνω από τους ανθρώπους. Στην αντίθετη περίπτωση όμως που είναι, άνθρωποι πεθαίνουν…

Ο άνθρωπος δεν ξαναγίνεται… Πήγαινε στους γονείς της κοπέλας και εξήγησε τους για την επιχείρηση του άλλου…

Αν θες να γίνεις καλύτερος δύτης υπάρχουν τρόποι πολλοί…. Άνθρωπος καλύτερος δυσκολότερα….
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 06-04-11, 11:38
Το avatar του χρήστη jack
jack jack is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2011
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο scubagreek Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη, αλλά αυτά που "ακούω" - ή μάλλον διαβάζω - είναι σουρεαλιστικά, το λιγώτερο να πώ! Απλά, σκεφτείτε τι επιπτώσεις θα έχει (ή, θα μπορούσε να έχει) σε μια σχολή οδηγών το ...πόσα ατυχήματα θα έχουν οι απόφοιτοί της. Επίσης, το αν κάποιος κάνει το αντίθετο από αυτό που διδάχτηκε και πάθει ατύχημα, πόσο μπορεί αυτή η πράξη να επιβαρύνει τον συνοδό του σε κάθε επικίνδυνη δραστηριότητα, π.χ. στην ορειβασία, στο ψαροτούφεκο, στην αναρρίχηση κλπ κλπ...
Εν πάσει περιπτώσει, ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΝΑ "εν δυνάμει" ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΧΟΜΠΥ...δεν μπορούμε να ρίχνουμε συνέχεια τις όποιες ευθύνες στους ...άλλους, σαν γνήσιοι Ελληνες, εφόσον ακόμη ούτε η Δικαιοσύνη δεν έχει αποφανθεί! ΗΜΑΡΤΟΝ!
Σε κάθε χώρα ακόμα και με τις σωστότερες προϋποθέσεις, καταδυτικά ατυχήματα συμβαίνουν - και θα συνεχίσουν να συμβαίνουν... εδώ είναι δυστυχώς το πρώτο μοιραίο (και σίγουρα ευχόμαστε ΟΛΟΙ και το τελευταίο) σε καταδυτικό κέντρο και μάλιστα όχι κατά την εκπαίδευση...

Παρακολούθησα αυτό το Post και γράφτηκα σε αυτό το site γιατί το θέμα από την αρχή με ενδιαφέρει σαν καινούργιο και άπειρο δύτη, διάβασα και παρακολούθησα αφορισμούς, κατάρες, κατηγορίες γενικές και απροσδιόριστες.Τα αντιπαρέρχομαι όλα αυτά γιατί έχω σαν αρχή να μην κάνω τον δικαστή και να μην πέφτω στον πειρασμό να κάθομαι άνετα και αναπαυτικά έξω από το χορό και να λέω πως ξέρω πολλά τραγούδια.

Αλλά αν είναι να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου θα σε ρωτήσω πόσες απώλειες είχε αυτό το καταδυτικό κέντρο στη διάρκεια της ύπαρξής του;;;;;
Απάντησέ μου αν μπορείς. Μήπως είναι το πρώτο;;;;
Το κατακρίνεις γιατί κάποιος το είδε ανοικτό και συμπέρανε ότι λειτουργεί ακόμα;
Αν ήσουν εσύ σε ανάλογη θέση τι θα έκανες (γιατί κανείς δεν είναι άσφαλτος) ;;; θα καθόσουν 24 ώρες το 24ωρο σπίτι σου περιμένοντας τα αποτελέσματα της νεκροψίας (τα οποία μάλλον έχουν βγει πια αλλά δεν έχουν ανακοινωθεί) ή θα προσπαθούσες να μαζέψεις τα κομάτια και να συνεχίσεις τη ζωή σου. Οι άνθρωποι όταν έχουν πένθος πάνε στις δουλειές τους για να ξεχαστούν, γιατί η θέση των υπευθύνων είναι καλύτερη από αυτή κάποιου που πενθεί;


ΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΗΛΕΕΙΣΑΓΓΕΛΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ INTERNET ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jack : 06-04-11 στις 21:25.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 06-04-11, 12:13
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Στο θέμα αυτο, μια και είμαι σίγουρος ότι δεν συμμετέχουν (τουλάχιστον φανερά) άνθρωποι που εμπλέκονται με κάποιο τρόπο στην διερεύνηση του περιστατικού, εκφράζονται απόψεις και γνώμες προσωπικές, που για τους περισσότερους από εμάς είναι άγνωστο το πόσο κοντά ή μακριά βρίσκονται από τα πραγματικά γεγονότα που οδήγησαν στον θάνατο της κοπέλας.

Παρακαλώ λοιπόν, για να παραμείνει το θέμα ανοικτό και να συνεχίσει να υπάρχει η δυνατότητα της κατάθεσης απόψεων, να μείνουμε στην διατύπωση των απόψεων και να αποφύγουμε την εξαγωγή συμπερασμάτων που βασίζονται σε εικασίες και φήμες, την καταδίκη ανθρώπων για τους οποίους δεν υπάρχουν ακόμα ούτε καν κατηγορίες.

Επίσης παρακαλώ τα posts να κρατηθούν στα πλαίσια των "ορων λειτουργίας του scubdive.gr".
Για να γίνω σαφέστερος οι χαρακτηρισμοί τύπου
Παράθεση:
...
Ειλικρινά δεν πίστευα ότι θα άλλαζα κάποιους ανθρώπους εδώ μέσα αλλά σοβαρά πρέπει να σοβαρευτείτε.
...
και οι κραυγές μέσω bold και κεφαλαίων χαρακτήρων, δεν είναι αποδεκτά από την κοινότητά μας.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 06-04-11, 12:28
Το avatar του χρήστη jack
jack jack is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2011
Μηνύματα: 15
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
...Για να γίνω σαφέστερος οι χαρακτηρισμοί τύπου
και οι κραυγές μέσω bold και κεφαλαίων χαρακτήρων, δεν είναι αποδεκτά από την κοινότητά μας.


"Αν γεμίσει τηλεεισαγγελλείς το internet θα την κόψω την σύνδεσή μου."
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 06-04-11, 12:29
΄Ακης Γκούμας ΄Ακης Γκούμας is offline
 
Εγγραφή: 02-07-2008
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Και ο Φοίβος και η Physalia και ο Μυλωνάκης και πολλοί ακόμα, λένε το ίδιο πράγμα: Περιμένουμε το πόρισμα, δεν είμαστε εισαγγελείς, σεβόμαστε και την απελθούσα και τον επαγγελματία.
Το λένε με πολλά λόγια, με λίγα, με ορθογραφικά λάθη ή όχι, αλλά όλοι είναι σαφείς και Ανθρώπινοι. Θα προσέθετα και το "Δίκαιοι".
Απορώ για το μένος ορισμένων (σχεδόν... "ενός ορισμένου") σχετικά με την τιμωρία ! Τον εξαφανισμό και άλλα τέτοια.
Έχω υπάρξει μάρτυρας αδεξιότητας, παράλειψης, κακής εκπαίδευσης ή της "κακής στιγμής" πολλές φορές. Το ότι αυτό δεν οδήγησε σε ατύχημα, δεν σημαίνει οτι δεν υπήρχαν όλες οι προυποθέσεις, εκτός απο "αυτήν την μια" που τελικά κάνει το ατύχημα να εξελιχθεί σε γεγονός.
Έχω κάνει λάθη που δεν αμαυρώνουν την φήμη μου ή την ίδια μου την ζωή να την στέλνουν στο διάολο, αλλά ΚΑΙ απο τύχη το τέλος ήταν αίσιο.
Κάποια πράγματα χρειάζονται σεβασμό και υπομονή. Εδώ θα είμαστε, και αν το πόρισμα "αυτών που ξέρουν" βγεί, θα ξανακάνουμε την συζήτηση σε άλλη βάση. Πολλοί ξέρουν "σκοποβολή" αλλά το όπλο τους το βγάζουν μόνο όταν πρέπει. Σοφός είναι κανείς όταν ξέρει εύκολα να αναγνωρίζει την ορθότερη στιγμή του "πρέπει". Αν όχι, είναι - τουλάχιστον - επικίνδυνος για μια τόσο κλειστή κοινότητα όπως αυτή της κατάδυσης. Και Άδικος, προσθέτω...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-04-11, 13:01
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Με συγχωρείται φίλοι μου αλλά τι νόημα έχουν οι φωνές εναντίον του καταδυτικού κέντρου? Σε τι βοηθά την καταδυτική κοινότητα μια επίθεση με αφορμή ένα τραγικό γεγονός που είμαι σίγουρος ότι έχει δημιουργήσει εφιάλτες σε πολλά άτομα συμπεριλαμβανομένων και αυτών που δουλεύουν στο συγκεκριμένο καταδυτικό? Μήπως πάει να ξεφύγει η κατάσταση προς την πλευρά της υστερίας? Μήπως είναι κανείς ανάμεσα μας που πιστεύει στην δικαιότητα του λιθοβολισμού από το πλήθος?

Το αν υπάρχουν ευθύνες δεν μπορεί κανείς να το αποφασίσει παρά μόνο ένα δικαστήριο που θα λάβει υπόψη του την κατηγορία (αν υπάρχει) και θα προσπαθήσει μέσα από μια διαδικασία να ανακαλύψει την αλήθεια και να ενεργήσει ανάλογα και σύμφωνα με τη νομοθεσία η οποία υπάρχει για να προστατεύει το δίκαιο και να προωθεί την ασφάλεια. Αυτό είναι θέμα! Μήπως κανείς έχει αδιάσειστα στοιχεία που ενοχοποιούν κάποιους για το συμβάν? Τότε δεν πράττει το σωστό με το να κάθεται στην καρέκλα του και να το παίζει αυτόκλητος ιντερνετικός δικαστής. Δημιουργεί δε την εντύπωση ότι έχει προηγούμενα με το καταδυτικό και βρήξκε την αφορμή να τα βγάλει! Αν γνωρίζει κάτι να πάει να καταθέσει και ας μην τον έχουν καλέσει. Ετσι μόνο θα βοηθήσει και την καταδυτική κοινότητα.

Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για την ώρα είναι να περιμένουμε. Μπορούμε να αναλύσουμε κάποια πράγματα αφού δούμε το πόρισμα και μέσα από την συζήτηση να μάθουμε κάτι περισσότερο, αφού δυστυχώς είναι μέσα στις κατάρες μας να μαθαίνουμε από τα ατυχήματα! Για την ώρα τίποτε τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Στο κάτω κάτω οι φωνές σε αυτό εδώ το φόρουμ δεν έχουν καμία δυνατότητα να επηρεάσουν την έκβαση της έρευνας. Η γιαγιά μου συνίθιζε όταν έβλεπε σειρές του Φώσκολου να φωνάζει στην τηλεόραση..."Ψέματα σου λέει!!" Κάτι τέτοιο κάνουμε και μεις τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 06-04-11, 13:51
RNA
 
Μηνύματα: n/a
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Ευελπιστώ πως κάποια στιγμή στο μέλλον τα αποτελέσματα θα γίνουν γνωστά στο ευρύ καταδυτικό κοινό όπως και προηγούμενα ατυχήματα στο παρελθόν (Αίγιο, Μάτι του Λιλη κλπ).. Απ’ όσο γνωρίζω πραγματογνώμονας ορίζεται άλλος επαγγελματίας του χώρου και όχι ομάδα ανεξάρτητων φορέων.

Επομένως έχουμε την περίπτωση κατά την οποία ορίζεται κάποιος ο οποίος έχει καταδυτικό μαγαζί, ή είναι αντιπρόσωπος καταδυτικού οργανισμού να κρίνει ένα περιστατικό είτε συνεργάτη του, είτε ανταγωνιστή του, και καλείται με κάθε αντικειμενικότητα να κρίνει το σωστό ή το λάθος συναδέλφων του με τον κίνδυνο της συναισθηματικής φόρτισης, μιας και πρόκειται για μία μικρή κοινωνία.

Το αποτέλεσμα είναι στα μέχρι σήμερα καταδυτικά ατυχήματα, (βλ. Αίγιο, Μάτι Λιλη, Βρεττανικός, Ποθητός) δεν έχει δημοσιευθεί (ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ και παρακαλώ κάποιον να μας ενημερώσει εάν γνωρίζει) καμία ελληνική αναφορά με τα αίτια ή τα λάθη ή παραλείψεις που έγιναν. Φαντάζομαι ότι όλοι έχουμε ακούσει εκδοχές σε καταδυτικά πηγαδάκια αλλά επίσημα, προσωπικά δεν έχω δει τίποτα.

Αυτό προκύπτει γιατί συνήθως, εκ των υστέρων ακολουθεί “ενδο-οικογενειακή” ανάλυση στις εγκαταστάσεις του ιδιοκτήτη του καταδυτικού που κάνει την πραγματογνωμοσύνη ή του αντιπροσώπου του καταδυτικού οργανισμού και από εκεί και πέρα αρχίζει το χαλασμένο τηλέφωνο.

Προσωπικά στα περισσότερα από τα παραπάνω ατυχήματα δεν έχω επάρκεια γνώσεων έτσι ώστε να κρίνω – πόσο μάλλον να κατακρίνω πρόσωπα και καταστάσεις- από την άλλη όμως θα με ενδιάφερε να δω μία πρόοδο τόσο στην καταγραφή και σωστή δημοσιοποίηση του συμβάντος έτσι ώστε ακόμα κι εγώ να αποκομίσω κάτι κάνοντας το δικό μου Risk Assessment με βάση τις δικά μου κριτήρια από το να ακούω ιστορίες αριστερά και δεξιά. Τέτοιες αναφορές υπάρχουν στο εξωτερικό και σε όλες τις καταδυτικά προηγμένες χώρες που εκδίδουν στατιστικά καταδυτικών ατυχημάτων με αναλύσεις, (βλ. BSAC)

Ας ελπίσουμε ότι αυτό το θλιβερό γεγονός να δώσει την ευκαιρία (όσο μπορεί κάποιος να την χαρακτηρίσει ευκαιρία) να γίνει ένα βήμα προς τα εμπρός και σε αυτόν τον δυστυχώς δυσάρεστο, παρόλα αυτά υπαρκτό τομέα της κατάδυσης.

Εάν δε, κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο σχετικά με την ύπαρξη τέτοιων δημοσιευμένων αναφορών από προηγούμενα ατυχήματα που αναιρούν τα όσα γράφτηκαν παραπάνω ας τα παραθέσει ώστε να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RNA : 07-04-11 στις 08:06.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 06-04-11, 15:34
Το avatar του χρήστη Yannis
Yannis Yannis is offline
 
Εγγραφή: 14-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 120
Απάντηση: Αγνοείται 28χρονη αυτοδύτρια στον Ποθητό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jack Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολούθησα αυτό το Post και γράφτηκα σε αυτό το site γιατί το θέμα από την αρχή με ενδιαφέρει σαν καινούργιο και άπειρο δύτη, διάβασα και παρακολούθησα αφορισμούς, κατάρες, κατηγορίες γενικές και απροσδιόριστες.Τα αντιπαρέρχομαι όλα αυτά γιατί έχω σαν αρχή να μην κάνω τον δικαστή και να μην πέφτω στον πειρασμό να κάθομαι άνετα και αναπαυτικά έξω από το χορό και να λέω πως ξέρω πολλά τραγούδια.

Αλλά αν είναι να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου θα σε ρωτήσω πόσες απώλειες είχε αυτό το καταδυτικό κέντρο στη διάρκεια της ύπαρξής του;;;;;
Απάντησέ μου αν μπορείς. Μήπως είναι το πρώτο;;;;
Το κατακρίνεις γιατί κάποιος το είδε ανοικτό και συμπέρανε ότι λειτουργεί ακόμα;
Αν ήσουν εσύ σε ανάλογη θέση τι θα έκανες (γιατί κανείς δεν είναι άσφαλτος) ;;; θα καθόσουν 24 ώρες το 24ωρο σπίτι σου περιμένοντας τα αποτελέσματα της νεκροψίας (τα οποία μάλλον έχουν βγει πια αλλά δεν έχουν ανακοινωθεί) ή θα προσπαθούσες να μαζέψεις τα κομάτια και να συνεχίσεις τη ζωή σου. Οι άνθρωποι όταν έχουν πένθος πάνε στις δουλειές τους για να ξεχαστούν, γιατί η θέση των υπευθύνων είναι καλύτερη από αυτή κάποιου που πενθεί;
Δεν θεωρουμαι εμπειρος δυτης και η αληθεια ειναι οτι ο 2-ψηφιος αριθμος βουτιων που εχω στο logbook μου καταγεγραμμενο δεν με αφηνει να βγαζω και πολλα συμπερασματα....
Μιας και κανεις λοιπον τον δικηγορο του διαβολου, οπως λες, μπορεις να δεις πριν 4 χρονια περιπου που ειχα γραψει μια εμπειρια μου ασχημη απο καποιο καταδυτικο ( στο theabyss.gr ), η οποια εμπειρια ηταν ο λογος για τον οποιο κατα 80% εκοψα και σταματησα να καταδυομαι....μετα απο πολυ καιρο ξαναβουτηξα με καποιους ανθρωπους και απο εδω μεσα μερικες φορες ( DiveBuddy, Apollo, Yan, τον κ. Ευθυμιου και την συζυγο του), αλλα η αληθεια ειναι οτι ο φοβος δεν μου εφυγε ποτε...οταν εφυγε και ο ανθρωπος που με ειχε ξεσηκωσει τοτε ( ο Σταθης - diveBuddy) να παει στα πατρια εδαφη του.....(πανε 3 χρονια σχεδον), δεν ξανα βουτηξα......

YΓ. οποιαδηποτε ομοιοτητα λοιπον με το τοτε γεγονος δικο μου, δυστηχως δεν ειναι συμπτωματικη..
__________________
Ι am not a complete idiot . . . . . . . several parts are missing !!

__________________________________________________ __________
Τα βίντεο μου : http://www.youtube.com/idimou
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.