Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Γίνε Οικο-ρεπόρτερ
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Εντοπίσατε ρύπανση ή κάποιο άλλο πρόβλημα; Ενημερώστε μας να αντιδράσουμε όλοι μαζί

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 26-03-09, 16:31
Γιώργος Κεφαλάς Γιώργος Κεφαλάς is offline
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Πόρτο Ράφτη
Μηνύματα: 47
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Σπυρο-Ιασων και οποιος αλλος, ειμαι ψαροκυνηγος και τα παιδια της αυτονομης δεν εχουν κανενα προβλημα μαζι μου.Τα παιδια οπως λες στηνουν στο τοιχο το παραλογο και την καφριλα.Ξεκολληστε απο την γηπεδικη σας νοοτροπια.Δεν ειναι αυτονομοι ψαροκυνηγοι 0-1 οπως διαβασα αλλου!Ο χωρος του ψαροτουφεκου βρωμαει απο οπου και αν τον πιασεις.Οσο θα φερεστε αλογα και αμετρα στο θαλασσιο περιβαλλον καθε λογικος ανθρωπος-αυτονομος ,ελευθερος και οποιοςδηποτε αλλος θες-θα ειναι απεναντι σας.Ειναι απλο και λογικο.Αν δεν θες να το κατανοησεις εχεις μεγαλο προβλημα φιλε μου.Οπως χαιρεσαι που εχεις το "ενστικτο του κυνηγου", καλο ειναι να εχεις και το ενστικτο της αυτοσυντηρησης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κεφαλάς : 26-03-09 στις 16:36.
  #82  
Παλιά 26-03-09, 16:47
PanEx PanEx is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Μηνύματα: 22
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Συγνώμη Ιάσωνα, αλλά είμαι Πόντιος,ξεροκέφαλος!

Επειδή δεν έχετε καταλάβει,θα σας το ξαναπώ,δεν ήρθα να σας δείξω πως φταίνε οι άλλοι,διαβάστε προσεκτικά, είπα πως εμείς πετάξαμε μιά τσουγκράνα στην παραλία και δίπλα μας (μπροστά στα μάτια σας) οι άλλοι ξεφόρτωσαν 2 φορτηγά σκ@τά κι'εσείς μιλάτε για το λαγοπόδαρο του άμπαλου!!

Οποιος θέλει να κάνει "κόντρα" μαζί μου για το ποιός προστατεύει πιό πολύ την θάλασσα και ποιός κάνει μεγαλύτερη "οικονομία" στο περιβάλλον να μου πεί πόση βενζίνη καίει την ημέρα,πόσο ρεύμα και την άλλη φορά να έρθει με τα σκουπίδια του,.....αλλιώς τη κόντρα την έχετε χάσει από χέρι!!

Ροφούς δεν κυνηγάω πάνω από 10 χρόνια,..............δεν περίμενα τους "επιστήμονες" την ζώ την θάλασσα!


Μαρία,
Δεν μίλησα για το ήθος των διαχειριστάδων,αλλά για την μερολιψία τους,........ούτε Θεός,ούτε μάγκας είμαι,όμως τις ισσοροπίες ξέρω να κρατάω,έλα από εκεί να δείς,........


Καλά να περνάτε,........θα τα πούμε την επόμενη φορά που θα κοιτάξετε το δάκτυλο!!

Σειβ δε γκάρμπατζ!!Την άλλη φορά με την σακουλίτσα μας.
__________________
www.spearfishingforum.gr
  #83  
Παλιά 26-03-09, 17:31
Δραπέτης Δραπέτης is offline
Ο χρήστης διαγράφηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 26-03-2009
Μηνύματα: 3
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Καλησπέρα σας

Με λένε Χρήστο Παπαναστασίου και είμαι ημερήσιος ψαροτουφεκάς με ελεύθερη κατάδυση από το 1989. Εχω κάνει κάποια μαθήματα αυτόνομης, αλλά δεν με κέρδισε. Σέβομαι όμως απόλυτα όσους βουτάνε. Με όποιο τρόπο επιλέγουν. Τους θεωρώ δικούς μου ανθρώπους. Απλά.

Για τη γονιμότητα του διαλόγου, εκτιμώ ότι καλό θα είναι να πάψουμε να δαιμονοποιούμε ο ένας τον άλλον. Και ιδιαίτερα εσείς οι αυτόνομοι δύτες, εμάς τους ψαροκυνηγούς, άσχετα αν ανάμεσά μας υπάρχουν άνθρωποι που μάς υποβιβάζουν.
Η ένστασή μου είναι ότι κάνετε αυστηρή επιλογή μόνο στους κακούς κυνηγούς. Για κάθε έναν κακό ψαροτουφεκά, υπάρχουν τουλάχιστον 10 που κοσμούν τον χώρο μας, όπως πιστεύω για κάθε νυχτερινό ψαρομπουκαλάκια, υπάρχουν 10 νόμιμοι και ωραιοι αυτοδύτες. Αφού κάνετε τον κόπο και επισκέπτεστε τα forum μας, θα δείτε και κυνηγετικές ιστορίες που ανάγουν τη δραστηριότητά μας σε απόλυτα υγιή διαδικασία (είδα ήδη ένα link σε αυτό το ποστ).
Οι μόνοι άνθρωποι που θα μπορούσαν να προσβληθούν από το υποβρύχιο κυνήγι, είναι οι αυστηροί vegeterians. Όσοι από τους υπόλοιπους καταναλώνουν ψάρι, είναι απλά υποκρισία.
Αυτά για πρόλογο.

Πιστεύω ότι μπορούμε και πρέπει ΑΝΕΤΑ να συνυπάρξουμε. Είμαστε μια κατηγορία ανθρώπων που παρατηρούμε τη θάλασσα, την αγαπάμε (εμείς έστω και μέσα από την ιδιοτέλεια της κατάκτησης του ψαριού) και θέλουμε να εξακολουθεί να υπάρχει θάλασσα υγιής και αύριο.
Θα ήθελα να σάς μεταδώσω τί σημαίνει για μένα "θάλασσσα και υποβρύχιο κυνήγι", θα ήθελα να μάθω ποιά συγκινησιακά πεδία σάς προκαλεί η θέα ενός σπειρογράφου τη νύχτα ή μιας σμέρνας προφίλ, στο όνομα όμως μιας υγιούς επικοινωνίας και όχι μιας εγωιστικής "να επιβληθούμε γιατί είμαστε καλύτεροι" διαδικασίας.
Καλά να είμαστε και θα ανταλλάξουμε απόψεις για αυτά (μακάρι στο ίδιο τραπέζι, και βάζουμε εμείς τα ψάρια και εσείς το κρασί . Και αν δεν συγκινήσουμε ο ένας τον άλλον, ας ξεκινήσουμε να σέβεται ο ένας τον άλλον.
Αυτό που προέχει εν έτη 2009 είναι η σύμπραξη και όχι άλλη διχόνια. Μόνο έτσι θα απομονωθούν πλήρως τα κακά στοιχεία εκατέρωθεν, μόνο έτσι θα μπορέσουμε να έχουμε λόγο απέναντι στις πραγματικές απειλές που μπορεί να στερήσουν αυτό που αγαπάμε.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία
  #84  
Παλιά 26-03-09, 17:34
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Δεν νομίζω ότι κοιτάει κανένας το δάκτυλο. Αν στην θάλασσα ρίχνει μια επιχειρηση τα απόβλητά της μπορεί και να μη μιλήσει κανείς. Αν όμως έρθει κάποιος και σου κατουρήσει την πόρτα τότε θα τον κράξεις.

Εδώ θα μιλήσουμε και για τα "2 φορτηγά σκατά" που άφησε κάποιος, αλλά και για τους 200 άλλους που το κάνανε το "βιρβολόνι" τους . Το παράδειγμά σου είναι πολύ σωστό.

Όπως θα μιλήσουμε και για το πως θα χαλάμε λιγότερο ρεύμα, βενζίνη κτλ κτλ. Σε όλα μπορούμε να βελτιωθούμε όλοι. Δεν γίνονται κόντρες οικολογίες αλλά μέσα από την ανταλλαγή πληροφοριών και τις συζητήσεις μπορούμε να μάθουμε πολλά. Να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε.

Εδώ είμαστε λοιπόν και δεν χρειάζεται να περιμένεις καμιά άλλη φορά να δούμε κανενός το δάκτυλο. Μια σακούλα απο το mini market κάνει ίσως το ίδιο κακό με το να ψαρέψεις κάτι που δεν πρέπει. Λέω λοιπον από σήμερα κιόλας να φροντήσουμε να χέζουμε λιγότερο εκεί που τρώμε. Για το δικό μας το καλό είναι να βάλουμε ένα λιθαράκι. Μαζί μπορούμε πολλα περισσότερα από ότι χώρια. Πάνω σε αυτή την κατευθυνση όποιος θέλει προχωράει. Με σκορ, με μαγκιές και πολιτικές δεν θα ασχοληθούμε.

Όσο ο πλανήτης θα σβήνει τόσο εμείς θα γράφουμε;

Υ.Γ.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δραπέτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που προέχει εν έτη 2009 είναι η σύμπραξη και όχι άλλη διχόνια. Μόνο έτσι θα απομονωθούν πλήρως τα κακά στοιχεία εκατέρωθεν, μόνο έτσι θα μπορέσουμε να έχουμε λόγο απέναντι στις πραγματικές απειλές που μπορεί να στερήσουν αυτό που αγαπάμε.
  #85  
Παλιά 26-03-09, 18:24
Johnkokk Johnkokk is offline
 
Εγγραφή: 26-03-2009
Μηνύματα: 1
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Καλησπέρα σας και απο εδώ.Αλλος ενας "εγκληματίας" στην παρέα σας, προσπαθώντας να αποδείξει οτι ΔΕΝ είναι ελέφαντες οι υποβρύχιοι κυνηγοί (με ελεύθερη κατάδυση).

Θα αρχίσω κάνοντας 2 παραδοχές.

1.Οι αυτόνομοι είναι υπέυθυνοι για την καταστροφή της πανίδας της θάλασσας, αφού βουτάνε νύχτα και βγάζουν οτι μπορούν για τα ευρώπουλα.

2.Οι μεγαλύτεροι λήσταρχοι αυτής της χώρας είναι οι αυτόνομοι, επειδή βουτάνε και μαζεύουν οτι αρχαίο βρούν μπροστά τους.

Αναγνωρίζετε κάποιο πρόβλημα στο συλλογισμό των παραπάνω επισημάνσεων ?
Μήπως είναι οι αντίστοιχες απόψεις που ακούστηκαν απο πολλά μέλη εδω μέσα, για τους υποβρύχιους κυνηγούς ?

Είτε ετσι, είτε αλλιώς και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει το γνωστό πρόβλημα και λέγεται τσουβάλιασμα.

Οι κακοί, για κάποιον που δεν μπορεί να βάλει τον εγκέφαλο του να δουλέψει, δυστυχώς πρέπει να χαρακτηρίζουν ΟΛΗ την ομάδα.

Κάποιος φίλος πιο πριν είπε οτι δημοσιεύονται παράνομες ψαριές και οι υπόλοιποι απο κάτω "μπράβο", "μεγάλε", κλπ.
ΟΧΙ ΔΑ !!! Εχουν γίνει απίστευτοι τσακωμοί για τέτοια θέματα μεταξύ μας, απίστευτα κραξίματα, διαγραφές μελών, κλπ

Εξαιρώντας αυτούς που πραγματικά δεν τρώνε ψάρια και οι οποίοι να δεχτώ οτι σοκάρονται απο το σκοτωμένο ψάρι, οι υπόλοιποι δεν δικαιολογείστε να εχετε τέτοιες αντιδράσεις.
Η μόνη μου διαφορά απο εσάς που νιώθετε "σοκ και δέος" μπροστά στο σκοτωμένο ψάρι, είναι οτι εγω(εμείς) πιάνω μόνος μου το ψάρι που θα καταναλώσω και δεν μου το φέρνουν έτοιμο στο πιάτο, καθαρισμένο.Η ΜΟΝΗ.

Το οτι δεν το βλέπετε να θανατώνεται πριν το φάτε στην ταβέρνα, δεν σημαίνει οτι υπάρχει κάποιο μαγικό σκεύος που παράγει ψάρια έτοιμα προς κατανάλωση.
Ο κόσμος τρώει ψάρια, τρώει κρέας, τρώει χόρτα (και αυτά ζωντανοί οργανισμοί είναι).

Ωστόσο θα συμφωνήσω μαζί σας, στο οτι ΔΕΝ μπορεί ο καθένας να πιάνει οσο και οτι θέλει.ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Απ' την άλλη θεωρώ μεγάλη υπερβολή το να αποδίδονται ύβρεις και χαρακτηρισμοί, για κάποιον που έκανε την ανοησία, αν θέλετε, και χτύπησε ενα είδος το οποίο αν μη τι άλλο δεν μπορεί να φαγωθεί.
Ελπίζω να φαντάζεστε οτι ολοι οι υποβρύχιοι κυνηγοί εχουν ξαμολυθεί και σκοτώνουν λαγοκέφαλους, χελώνες και δελφίνια βέβαια.

Επιτρέψτε μου τώρα να αποχωρήσω γιατί πρέπει να μαζευτεί και η παρέα, να φάμε το ΕΝΑ ψάρι που έπιασα εγώ με την άπνοιά μου, χωρίς μπουρμπουλήθρες, εξω απο την τρύπα, χωρίς φακούς.
Οι υπόλοιποι "ψευτοοικολόγοι" (θέλω να πιστεύω οτι είναι ελάχιστοι εδω μέσα) μπορούν να πάνε στην ταβέρνα να το φάνε, βέβαιοι οτι κάνανε το οικολογικό τους καθήκον, λέγοντάς την στους ψαροκυνηγούς, ενω με το ενα χέρι κρατάνε ενα φιλέτο ψαριού, έτοιμοι να το κατασπαράξουν.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και καλές αναδύσεις.
  #86  
Παλιά 26-03-09, 20:51
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon epsilon is offline
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 110
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

άντε, ξαναρχίσαμεεεε
__________________
επιφανούς ανδρός , πάσα γή ................θάλασσα
  #87  
Παλιά 26-03-09, 21:10
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Κατ' αρχήν να χαιρετήσω και από το forum μας τον αγαπημένο μου φίλο τον Χρήστο τον Παπαναστασίου (γιατί ΔΡΑΠΕΤΗΣ ρέ; πότε πρόλαβες να μπλέξεις ,να πάς μέσα και να δραπετεύσεις; ).

Καλώς ήρθες και συ Johnkokk, αυτά που γράφεις τα δεχόμαστε αμφότεροι και αυτό έδειξε η συζήτηση. Το τσουβάλιασμα όπως είπες δεν είναι σωστό. Τώρα για την ανοχή εμένα μου φαίνεται ότι στην ψαροτουφεκάδικη κοινότητα είναι μεγαλύτερη. Το τελευταίο video που είδα με Υ/Β ψάρεμα σε ένα περιοδικό Thalassa πριν 2 χρόνια περίπου είχε ψάρεμα σφυρίδας και οι "πρωταγωνιστές" είχαν φακούς. Δεν είδα κανένα να τους κράζει στο Γκρικντάιβερς τουλάχιστον που παρακολουθώ αρκετά συχνά...
  #88  
Παλιά 26-03-09, 23:48
tdrackos tdrackos is offline
Ο χρήστης διαγράφηκε μετά από αίτησή του
 
Εγγραφή: 26-03-2009
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Καλησπερα και απο μενα !!!
Ονομαζομαι Θεοδωρος , ελευθερος δυτης οπως τα παιδια παραπανω και ψαροτουφεκας τα τελευταια 14 (περιπου) χρονια.

Δεν θα σας ταλαιπωρησω πολυ , συμφωνω με τους προλαλησαντες συναδελφους,γραφτηκε για την περιπτωση που θα θελατε κ εσεις
να συζητησουμε καποια θεματα σχετικα με την το υποβρυχιο ψαρεμα,
την οικολογια , την "παραοικολογια" , τους νομους κ τη νομολατρεια κτλ κτλ.
  #89  
Παλιά 26-03-09, 23:56
Σπύρος-Ιάσων Σπύρος-Ιάσων is offline
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Μηνύματα: 10
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Γιώργο Κεφαλά, δεν είχα σκοπό να σου απαντήσω στην αρχή, αλλά σκεφτόμενος ότι θα μείνουν ασάφειες στον αέρα άλλαξα γνώμη...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδια οπως λες στηνουν στο τοιχο το παραλογο και την καφριλα.Ξεκολληστε απο την γηπεδικη σας νοοτροπια..
Απάντησέ μου που είδες την καφρίλα, το παράλογο και τη γηπεδική νοοτροπία?? Που? Συγκεκριμένα!! Αν πας στην αρχή αυτού του τόπικ θα βρεις πολλή περισσότερη καφρίλα από αυτή που υποστηρίζεις ότι έχουν οι ψαροτουφεκάδες... Έναν απαράδεκτο τρόπο συμπεριφοράς και αντιμετώπισης και μια κτητικότητα προς τη θάλασσα που πηγάζει από τις προσωπικές αντιλήψεις και μόνο...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι αυτονομοι ψαροκυνηγοι 0-1 οπως διαβασα αλλου!Ο χωρος του ψαροτουφεκου βρωμαει απο οπου και αν τον πιασεις.
Μα είναι δυνατόν να το λες αυτό?? Βρωμάει από παντού? Δηλαδή όλοι όσοι κάνουν ψ/τ έχουν κάποιου είδους πρόβλημα, είτε ψυχολογικό, είτε με το νόμο, είτε με τα λεφτά από τα ψάρια που πουλάνε....?? Σώνει και καλά όλοι οι ψ/τ είναι στραβοί κι ανάποδοι?? Δεν υπάρχει εναλλακτική? Και το λές εσύ που είσαι ψαροντουφεκάς? Δηλαδή είσαι ο σωστός, ο δάσκαλος και πρέπει να μας μάθεις? Και με τι καταπληκτικό ύφος κιόλας, έτσι? Ε, όχι ρε φίλε, ε όχι...! Αποφάσισα να σπουδάσω Θαλάσσια Βιολογία απ'όταν ήμουν 13 χρονών από αγάπη για τη θάλασσα και το ψαροντούφεκο. Έμαθα (εγώ, και οι περισσότεροι ψαροντουφεκάδες) να σέβομαι και να τηρώ τα μέτρα και τα σταθμά, έμαθα να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, έμαθα να μην είμαι ψευτοοικολόγος, αλλά πραγματικός οικολόγος γνωρίζοντας πλέον τις αρχές και διαδικασίες της, έμαθα να ξεχωρίζω τους ψευτοοικολόγους και τα οικονομικά συμφέρονται πίσω από αυτούς. Όλα αυτά στο αντικείμενο που σπούδασα. Και μετά τα είδα και τα εφάρμοσα και στην πράξη, ενώ έκανα ψαροντούφεκο... Δε θα μου πεις εσύ, τι θα κάνω στη θάλασσα, ούτε οι εδώ αυτόνομοι, γιατί πολύ απλά δεν ξέρετε ούτε τι ξέρω ούτε τι κάνω (όχι μόνο εγώ, οι περισσότεροι ψ/τ)...

Και ο τρόπος που μιλάτε αρκετοί (μαζί κι εσύ) είναι όπως είπε παραπάνω και ο Γιάννης τσουβάλιασμα...


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Κεφαλάς Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο θα φερεστε αλογα και αμετρα στο θαλασσιο περιβαλλον καθε λογικος ανθρωπος-αυτονομος ,ελευθερος και οποιοςδηποτε αλλος θες-θα ειναι απεναντι σας.Ειναι απλο και λογικο.Αν δεν θες να το κατανοησεις εχεις μεγαλο προβλημα φιλε μου.Οπως χαιρεσαι που εχεις το "ενστικτο του κυνηγου", καλο ειναι να εχεις και το ενστικτο της αυτοσυντηρησης.
Άλογα? Άμετρα? Λογικός άνθρωπος?? Ποιος είσαι εσύ και ο κάθε εσύ μέσα σε αυτό το φόρουμ που έχει τα προσόντα να το κρίνει αυτό? Έχεις κοιτάξει να δεις πόσες αμέτρητες συζητήσεις έχουν γίνει για την προφύλαξη και τη συντήρηση των ψαρότοπων που επισκέπτεται ο καθένας από εμάς στο GD και στο SF? Έχεις κοιτάξει?

Το αίσθημα της αυτοσυντήρησης...? Ποιας αυτοσυντήρησης? Από τα ψάρια που ψαρεύουμε? Αν δεν το είχαμε, δεν θα ψαρεύαμε...

Και είσαι και ψαροντουφεκάς... Δηλαδή πραγματικά, πρέπει στο κοντινό σου περιβάλλον να είχες πάρα πολλές φορές ερεθίσματα με την υπεραλιεία, αλλιώς δεν εξηγήται τόσο μένος και τσουβάλιασμα προς την ίδια σου τη "φάρα"...
Αλλά δεν είμαστε όλοι έτσι ευτυχώς...

υγ: Πάνο το είπα σε σένα, και τελικά ούτε κι εγώ το τήρησα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος-Ιάσων : 27-03-09 στις 00:08.
  #90  
Παλιά 27-03-09, 00:31
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σπύρος-Ιάσων Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφάσισα να σπουδάσω Θαλάσσια Βιολογία απ'όταν ήμουν 13 χρονών από αγάπη για τη θάλασσα και το ψαροντούφεκο. Έμαθα (εγώ, και οι περισσότεροι ψαροντουφεκάδες) να σέβομαι και να τηρώ τα μέτρα και τα σταθμά, έμαθα να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, έμαθα να μην είμαι ψευτοοικολόγος, αλλά πραγματικός οικολόγος γνωρίζοντας πλέον τις αρχές και διαδικασίες της, έμαθα να ξεχωρίζω τους ψευτοοικολόγους και τα οικονομικά συμφέρονται πίσω από αυτούς. Όλα αυτά στο αντικείμενο που σπούδασα.

Αφού είσαι σπουδαγμένος λοιπόν, πάρε θέση σε παρακαλώ σε 2 πολύ απλά θέματα τα οποία δε χρειάζεται να έχει κανείς διδακτορικό για να αναπτύξει:

1ον. Περί ροφού
2ον. Περί νόμιμου αριθμού και κιλών μαύρων ψαριών ανά ψάρεμα ανά υποβρύχιο κυνηγό

Ο Θόδωρος μάλιστα παραπάνω αναφέρει και τα περί "νομολατρείας". Περιμένω την απάντησή σου Σπύρο-Ιάσωνα.

Υ.Γ. Να τονίσω ότι δεν θεωρώ το ψαροντούφεκο καταστροφικό τρόπο αλιείας. Όπως έχουν τονίσει πολλοί παραπάνω, στη χρήση του κολλάω. Ωστόσο, το να σκοτώνεις για hobby, είναι άλλο θέμα...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 27-03-09 στις 00:50.
Κλειστό Θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.