Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-10, 20:49
louke louke is offline
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 28
Πρόβλημα εξοπλισμού, κατά την διάρκεια κατάδυσης

Καλησπερα,

θα ηθελα την συμβουλη σας για ενα προβλημα που αντιμετωπισα κατα την διαρκεια μιας καταδυσης , που εκανα.
Ηταν στην διαρκεια της 2ης καταδυσης , την ιδια μερα.
Στην 1η βουτια βουτηξα με την δικη μου φιαλη , που ειναι καινουργια, και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Μετα απο 2 ωρες βουτηξα ξανα, με ενοικιαζομενη φιαλη, και ειχα τα εξης προβληματα:
1) οταν ανεπνεα , επεφτε κατα 50 bar περιπου , η ενδειξη στο μανομετρο!, οταν εξεπνεα γυρνουσε στην φισιολογικη ενδειξη!
οπως επισης , μετα τα 100 bar αρχισε να με δυσκολευει κιολας στην αναπνοη.
2)ειχα μια μικρη διαροη απο το inflator του bc , οσο ημουν μεχρι τα 3-5 μετρα.Οταν κατεβηκα λιγο ποιο βαθια(15 μετρα περιπου) σταματησε!
Υπ οψιν οτι bc καινουργιο , δεν εχει κανει πανω απο 4 βουτιες ακομη.
Υποψιαζομαι οτι μαλλον θα συμβαινει κατι με το κλειστρο της φιαλης , αλλα δεν ειμαι συγουρος.
Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-10, 21:33
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: προβλημα εξοπλισμου, κατα την διαρκεια καταδυσης

Παράθεση:
1) οταν ανεπνεα , επεφτε κατα 50 bar περιπου , η ενδειξη στο μανομετρο!, οταν εξεπνεα γυρνουσε στην φισιολογικη ενδειξη!πως επισης , μετα τα 100 bar αρχισε να με δυσκολευει κιολας στην αναπνοη.
τα παραπανω ειναι τυπικα συμπτωματα μισο κλειστης φιαλης...

αν (ακομα και στην επιφανεια) ανοιξεις μονο μιση στροφη το κλειστρο και αρχισεις να αναπνεεις απο το ρυθμιστη σου θα παρατηρησεις το μανομετρο να παιζει...

αν υποβρυχιως αρχιζεις να αναπνεεις απο μια φιαλη που δεν εχει ανοιχθει σωστα θα παρατηρησεις το ιδιο ακριβως

αν μαλιστα ειναι ανοιγμενη μονο μια στροφη μετα τα 100 bar ενδεχομενως να σταματησει να σου δινει εντελως αερα...

Η λυση ευκολη , ειτε φτανεις το κλειστρο στην πλατη σου με το δεξι σου χερι (ανασηκωνοντας της φιαλη με το αριστερο απο την μποτα της κ γερνωντας ολοκληρος μπροστα) και το ανοιγεις, ειτε βγαζεις το bcd (οντας σε ενα σταθερο σημειο αναφορας) και το ανοιγεις, ειτε ζητας απο το ζευγαρι σου να το κανει...

Το λαθος του μισανοιγματος του κλειστρου συμβαινει ακομα πιο συχνα σε αρχαριους δυτες που βουτανε με κλειστρο απο αριστερα, οποτε συχνα κανουν το λαθος να το κλεινουν αντι να το ανοιγουν...


Οσο για το bcd σου αυτο που περιγραφεις δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο...καμια φορα εχει διαρροες η μικρη "ποδηλατικη" βαλβιδα στο σωληνα χαμηλης πιεσης-πληρωσης του τζακετ, ή απλά δεν κάθεται σωστα στην υποδοχη του bcd...και ναι ειναι φυσιολογικο καμια φορα να σταματαει απο καποιο βαθος και κατω...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-10, 22:26
louke louke is offline
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 28
Απάντηση: προβλημα εξοπλισμου, κατα την διαρκεια καταδυσης

Γιωργο σε ευχαριστω,

Ναι το κλειστρο ηταν αριστερα, και μαλλον το λαθος ηταν δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-10, 08:42
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Πρόβλημα εξοπλισμού, κατά την διάρκεια κατάδυσης

Υπαρχει παντοτε και η περιπτωση να χρειαζεται ρυθμιση το πρωτο σταδιο του ρυθμιστη πιεσης . Ειχα αυτο το προβλημα και το πρωτο που κοιταξα ηταν η φιαλη . Δεν εβγαλα ακρη , το εδωσα για ελεγχο και μου ειπαν οτι ηθελε ρυθμιση . Ισως να ειναι θεμα ενδιαμεσης πιεσης (μεταξυ πρωτου και δευτερου σταδιου ) . Ισως παλι οχι , οποτε κοιταξε πρωτα την φιαλη και μετα βουρ για σερβις !
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-10, 12:54
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Πρόβλημα εξοπλισμού, κατά την διάρκεια κατάδυσης

Και σε μένα για μισοανοιγμένο κλείστρο μου κάνει.

Το έχω πάθει σε βουτιά χωρίς σύμπτωμα στην επιφάνεια. Το μόνο "σύμπτωμα" ήταν ότι σταμάτησε να μου δίνει αέρα στα -20μ (φρίκη) .

Αυτό το "ανοίγουμε το κλείστρο εντελώς και μετά το κλείνουμε μισή στροφή" έχει σταματήσει να προτείνεται από τους κατασκευαστές κλείστρων και απλά προτείνεται μία ελάχιστη κίνηση της βαλβίδας ίσα ίσα να μην είναι τερμα ανοιχτή. Ένα "τακ". Αυτό το τακ γίνεται για να αποφευχθεί η πιθανότητα να μην κλείνει η μπουκάλα λόγω παγοποίησης. Μικρό το ρίσκο στην Ελλάδα (ιδιαίτερα μέσα στην θάλασσα). Το μόνο παγωμένο κλείστρο που έχω δει ήταν μετά από freeflow εκτός νερού και φυσικά καταχείμωνο.

Η διαρροή μπορεί να οφείλεται σε τυχαίο περιστατικό, αν όμως επιμένει καλό είναι να το δείς. Δοκίμασε να κουμπώσεις τον σωλήνα πλήρωσης από άλλο ρυθμιστή (στην επιφάνεια πριν την βουτιά) για να δεις αν το πρόβλημα είναι στον σωλήνα σου ή στο BC σου. Επίσης σημαντικό είναι να σιγουρευτείς ότι η διαρροή είναι όντως από την ένωση σωλήνα-BC και όχι από κάπου αλλού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:08.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.