Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-10, 23:47
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Σύλληψη Ιταλού αρχαιοκάπηλου στο λιμάνι της Πάτρας

Πανέτοιμος για να κάνει τη δουλειά του ήταν ένας 48χρονος Ιταλός αρχαιοκάπηλος ο οποίος συνελήφθη σήμερα το απόγευμα στις 6.15 στο λιμάνι της Πάτρας. Ο αρχαιοκάπηλος, οδηγούσε αυτοκίνητο με ιταλικές πινακίδες και ήταν έτοιμος να επιβιβαστεί στο Cruise Europa με προορισμό την Ιταλία.
Σε έλεγχο που έγινε από άνδρες του Λιμεναρχείου εντοπίστηκαν θραύσματα από τέσσερις αρχαίους αμφορείς.
Όπως μας είπε ο Λιμενάρχης Πατρών, κλήθηκε αμέσως η αρχαιολογική υπηρεσία η οποία εκτίμησε ότι πρόκειται για αντικείμενα που υπάγονται στο νόμο περί αρχαιοτήτων.
Σε έλεγχο που έγινε στο αυτοκίνητο, βρέθηκε πλήρης εξοπλισμός καταδύσεων τελευταίας τεχνολογίας, μικρό φουσωτό με μηχανή, ειδική κάμερα, φακός και άλλα σύνεργα που αποδεικνύουν ότι το ενδιαφέρον του αρχαιοκάπηλου ήταν στραμμένο στο βυθό της περιοχής.
Ο ίδιος ισχυρίζεται πως είνια χομπίστας φωτογράφος θαλάσσιων αντικειμένων και πήρε τα αντικείμενα επειδή του άρεσαν.
Η εκτίμηση των θραυσμάτων θα γίνει απο την αρχαιολογική υπηρεσία αύριο το πρωί.

Πηγή
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-10, 10:32
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σύλληψη Ιταλού αρχαιοκάπηλου στο λιμάνι της Πάτρας

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Μήπως τον συνέλαβαν και με την βοήθεια του αστυνόμου Θεοχάρη από το "Καλημέρα ζωή";
Το φουσκωτάκι ήταν και αυτό υπερσύγχρονο; Όταν κάποιοι αράζουν τα 30μετρα στην Ιθάκη, την Κεφαλλονιά και αλλού , βουτάνε λίγο πριν αναχωρήσουν ενώ δεν έχουν καλά -καλά χωνέψει την αστακομακαρονάδα από την Τασία και την κάνουν με 40 μίλια που είναι το Λιμενικό;
Δεν λέω ότι φταίνε, υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες για να πιάσουν τα λαβράκια και θεωρούν επιτυχία που έπιασαν ένα (φουκαρά νομίζω εγώ) Ιταλό που πήρε και 4 κομμάτια από σπασμένες στάμνες, αυτές που σπάνε οι ψαράδες στην κουπαστή του ψαροκαικιού τους όταν τις πιάνουν στα δίχτυα και δεν τις πάνε στην Αρχαιολογική Υπηρεσία γιατί την τελευταία φορά που το έκαναν έμπλεξαν, πήγαν δε εκεί τους αρχαιολόγους και δεν πληρώθηκαν ούτε τα πετρέλαιά τους...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-10, 10:43
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Σύλληψη Ιταλού αρχαιοκάπηλου στο λιμάνι της Πάτρας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Μήπως τον συνέλαβαν και με την βοήθεια του αστυνόμου Θεοχάρη από το "Καλημέρα ζωή";
Το φουσκωτάκι ήταν και αυτό υπερσύγχρονο; Όταν κάποιοι αράζουν τα 30μετρα στην Ιθάκη, την Κεφαλλονιά και αλλού , βουτάνε λίγο πριν αναχωρήσουν ενώ δεν έχουν καλά -καλά χωνέψει την αστακομακαρονάδα από την Τασία και την κάνουν με 40 μίλια που είναι το Λιμενικό;
Δεν λέω ότι φταίνε, υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες για να πιάσουν τα λαβράκια και θεωρούν επιτυχία που έπιασαν ένα (φουκαρά νομίζω εγώ) Ιταλό που πήρε και 4 κομμάτια από σπασμένες στάμνες, αυτές που σπάνε οι ψαράδες στην κουπαστή του ψαροκαικιού τους όταν τις πιάνουν στα δίχτυα και δεν τις πάνε στην Αρχαιολογική Υπηρεσία γιατί την τελευταία φορά που το έκαναν έμπλεξαν, πήγαν δε εκεί τους αρχαιολόγους και δεν πληρώθηκαν ούτε τα πετρέλαιά τους...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-10, 11:09
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Σύλληψη Ιταλού αρχαιοκάπηλου στο λιμάνι της Πάτρας

Πραγματικα ανατριχιασα απο δεος με την αποτελεσματικοτητα , ή , οπως πολυ ομορφα το ειχε θεσει παλαιοτερα ο φιλος μου ο epsilos , βραχτηκα απο κατω μου ( epsilακο κουραγιο και θα ξαναβρεις το κεφι σου ) !! Τωρα πια ξερουμε οτι τα μονα στοιχεια της πολιτιστικης κληρονομιας , τα οποια πηγαν να εξαχθουν λαθραια στο εξωτερικο , επεστρεψαν για να συνυπαρξουν με την πληρη συλλογη μας . Τιποτα Ελληνικο δεν υπαρχει πια στο εξωτερικο (συντομα , ουτε και στην Ελλαδα ) . Θα ερθει και η μερα που , δοθεισης της ευκαιριας , οι "εθνοπατερες" (εμ βεβαια , αφου δυο αιωνες τωρα μας γ@μουν τις μανες) , θα το δηλωσουν και αυτο , οπως αντιστοιχα (και ελεεινα προδοτικα) εδηλωσαν στο παρελθον περι Ελληνισμου στην Τουρκια , περι Γερμανικων αποζημιωσεων , περι οικονομικων στοιχειων κλπ .

EFKARISTO KSEFTIL SERVICE ....

(φυσικα , εστω και ο παραδειγματισμος ειναι κατι περισσοτερο απο την απολυτη απραξια και ρεμουλα)
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 19-08-10 στις 11:13.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-10, 12:51
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Σύλληψη Ιταλού αρχαιοκάπηλου στο λιμάνι της Πάτρας

το γ...τε το θέμα...
έπιασαν και έναν, οκ, μην τα βλέπουμε όλα ανάποδα.
αν δεν τον έπιαναν τι θα λέγατε;
Όσο για το φουκαράς Γιώργο, εγώ ο φουκαράς πόσο μαλ...κας είμαι που δεν έχω σηκώσει τίποτα για το σαλόνι μου ε;
Και είμαι δίπλα από Επίδαυρο, Μυκήνες, Άργος κτλ...
Ρε ανασκολοπισμό θέλουν και μάλιστα πάνω σε σάτυρο και όχι να τους κάνουμε και πρωθυπουργούς μερικούς - μερικούς γκαντέμηδες...
Μέδες ερχόμαστε Ποσειδώνα θέλοντος (με ο; ), διότι ο Δίας ως γνωστόν σεξουαλίζεται συνεχώς
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-10, 13:18
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Σύλληψη Ιταλού αρχαιοκάπηλου στο λιμάνι της Πάτρας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! Μήπως τον συνέλαβαν και με την βοήθεια του αστυνόμου Θεοχάρη από το "Καλημέρα ζωή";
Το φουσκωτάκι ήταν και αυτό υπερσύγχρονο; Όταν κάποιοι αράζουν τα 30μετρα στην Ιθάκη, την Κεφαλλονιά και αλλού , βουτάνε λίγο πριν αναχωρήσουν ενώ δεν έχουν καλά -καλά χωνέψει την αστακομακαρονάδα από την Τασία και την κάνουν με 40 μίλια που είναι το Λιμενικό;
Δεν λέω ότι φταίνε, υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες για να πιάσουν τα λαβράκια και θεωρούν επιτυχία που έπιασαν ένα (φουκαρά νομίζω εγώ) Ιταλό που πήρε και 4 κομμάτια από σπασμένες στάμνες, αυτές που σπάνε οι ψαράδες στην κουπαστή του ψαροκαικιού τους όταν τις πιάνουν στα δίχτυα και δεν τις πάνε στην Αρχαιολογική Υπηρεσία γιατί την τελευταία φορά που το έκαναν έμπλεξαν, πήγαν δε εκεί τους αρχαιολόγους και δεν πληρώθηκαν ούτε τα πετρέλαιά τους...


Σόκ και δέος
Αλλη μία σωτήρια επέμβαση των αρχών
CSI PATRAS with collaboration Hellenic Coast Guard!

(Ρε κουφάλες, ζηλεύω για τα Medes.... - να περάσετε καλά - είμαστε νοερά μαζί σας!!!)
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-10, 13:41
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Σύλληψη Ιταλού αρχαιοκάπηλου στο λιμάνι της Πάτρας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
έπιασαν και έναν, οκ, μην τα βλέπουμε όλα ανάποδα.
αν δεν τον έπιαναν τι θα λέγατε;
Όσο για το φουκαράς Γιώργο, εγώ ο φουκαράς πόσο μαλ...κας είμαι που δεν έχω σηκώσει τίποτα για το σαλόνι μου ε;
Χίλια δίκια έχεις σε αυτά που λές Ηλία, δεν είπα να μην τον πιάσουν αλλά αν αυτή είναι η σύλληψη της χρονιάς για αρχαιοκαπηλία τοτε συγνώμη αλλά ...
Θέλω να πω ότι ο άνθρωπος αυτός σίγουρα δεν είναι επαγγελματίας αρχαιοκάπηλος. Αν ήρθε στην Ελλάδα 10 μέρες όπως διάβασα, για να πάρει 4 κομματάκια στάμνες και είναι επαγγελματίας αρχαιοκάπηλος τότε είναι και μεγάλος βλάξ. Δεν μομίζω να μην μπορούσε να κρύψει αυτά τα 4 κομματάκια. Οι έλεγχοι που γίνονται στο λιμάνι άλλωστε είναι "επιδερμικοί".
Μόνο με καρφωτή μπορούνε να γίνουν αυτοί τσακωτοί.
Θυμάμαι κάποτε πιτσιρικάς στη Λευκάδα είχα δει τυχαία μέσα σε μια περιοχή με πυκνή βλάστηση κοντά στη θάλασσα κάποιους που είχαν γεννήτρια και μικρό κομπρεσέρ και γέμιζαν φιάλες. Τότε δεν ήξερα καν περί κομπρεσέρ, αργότερα κατάλαβα... Ευτυχώς κιόλας που δεν με είδαν (σε αυτό τουλάχιστον μουκοψε να μην αποκαλυφθώ...).
Ο επαγγελματίας αρχαιοκάπηλος νομίζω δεν αφιερώνει το μισό του χώρο σε εξοπλισμό για κάμερες και φωτογραφικές μηχανές και δε φέρνει μια 10ρούλα φιάλη Technisub.
Δε λέω πως δεν έκαναν καλά που τον συνέλλαβαν και κατάσχεσαν τα αρχαία σπασμένα κομμάτια από αμφορείς, καλό είναι όπως λές για να παραδειγματίζονται και όσοι έχουν σκοπό να πράξουν ανάλογα, αλλά μην μας λένε κιόλας ότι πρόκειται για μεγάλη επιτυχία γιατί θα τρελλαθώ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.