Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-10, 13:36
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Πολλές φορές αγοράζουμε κάτι πρόσθετο στον εξοπλισμό μας γιατί μας "γυάλισε" ή επειδή μας ειπε καποιος οτι χρειάζεται να το έχουμε ...
ετσι χωρίς περαιτερω δικαιολόγηση...

Όλα αυτά τα πρόσθετα σε συνδυασμό με το οτι ο καθένας ήδη ειναι διαφορετικός σε σχεση με την υπόλοιπη καταδυτική παρεα*, προϋποθέτει οτι κάθε φορά θα πρέπει να εξηγούμε που τοποθετούμε τι και πώς.
(Ή οτι εχουμε σταθερό ζευγάρι με τον οποίο τα εχουμε συζητήσει και δοκιμάσει όλα αυτά.)

Μπαίνετε στον κοπο να εξηγησετε σε κάποιον πριν απο βουτιά πως βγαίνει το BCD σας, που ειναι το μαχαίρι σας, πως αποσπώνται τα βάρη, που δένετε το χταπόδι κτλ... ??

Ή ακομα περισσότερο με τον buddy σας νοιώθτε οτι ειστε εξοικειωμένοι με τον εξοπλισμό του? π.χ. εχετε δοκιμάσει να παρετε το χταπόδι του σε μια βουτιά?

Μηπως τελικά σε εναν ιδανικό κοσμο κατάδυσης θα έχουν ολοι τον "ιδιο" εξοπλισμό?

*(διαφορετικο BCD, διαφορετικός τρόπος προσθήκης βαρών κτλ.)
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-10, 13:52
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Πολυ ενδιαφεροντα ερωτηματα Ζινα !
Πιστευω (προσωπικα και για τον εαυτο μου) πως ειναι προτιμοτερο να ειμαστε ενημεροι για το στησιμο του εξοπλισμου του καταδυτικου μας ζευγαριου . Το θεμα του ιδιου εξοπλισμου ειναι πολυ μεγαλο . Βλεπω φυσικα τα θετικα στοιχεια οπως αυξημενη ασφαλεια μεταξυ καταδ. ζευγαριων , βλεπω ομως και τις πολυ μεγαλες δυσκολιες στην εφαρμογη του σε ατομα που εχουν ηδη δικο τους εξοπλισμο και δεν σκοπευουν για οποιουσδηποτε λογους να τον αντικαταστησουν . Θα ηταν καλο να ακουστουν ολες οι αποψεις .
Δυστυχως σε παρα πολλους απο εμας δεν υπαρχει η καταλληλη πειθαρχεια (αν ειναι θεμα πειθαρχειας η κοινη λογικη στην ασφαλεια) , ετσι ωστε εστω και να ενδιαφερομαστε για το πως ειναι "στημενος" ο εξοπλισμος του buddy μας . Τουλαχιστον οχι ακομα . Προσωπικα , οποτε αποπειραθηκα να δειξω τετοιο ενδιαφερον , αντιμετωπισα χλευασμο και πληρη αδιαφορια , με το σκεπτικο οτι αυτα ειναι περιττα και δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα (μουααχαχαχαχχαχαχα !!!! ευχολογιο δυστυχως ) .
Ολα αυτα με κανουν να πιστευω πως οι νεωτεροι (πιο προσφατοι) αυτοδυτες και οι technical δυτες ειναι τουλαχιστον ενα βημα μπροστα σε θεματα ασφαλειας .
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-10, 17:07
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Παράθεση:
Μηπως τελικά σε εναν ιδανικό κοσμο κατάδυσης θα έχουν ολοι τον "ιδιο" εξοπλισμό?
δεν νομιζω οτι ειναι καμια επιστημη να ανοιξεις ενα τζακετ (αν μιλαμε για τζακετ αναψυχης, το 99% εχουν κλιπ),

ή να βγαλεις τα αποσπωμενα βαρη (99.9999% απλα τα τραβας)...

να βρεις το μαχαιρι (τι στο καλο, θα το εχει παραλλαγμενο και δεν θα φαινεται;;).....

κι αν δεν εχεις air2 (που σιγα την κουβεντα που πρεπει να ανοιξεις για τη χρηση του), δεν ειναι και επιστημη να παρεις το εφεδρικο β' σταδιο του ζευγαριου σου...

με μια απλη ματια ή τρεις λεξεις το εχεις λυσει το θεμα....

Εννοειται οτι ΔΕΝ λεω οτι ειναι κακο καποιος να κουβεντιαζει ή και να τσεκαρει τον εξοπλισμο των γυρω του (ποσο μαλλον του ζευγαριου του) αλλα....

αλλα μην φτανουμε και στο αλλο ακρο....

οχι ζινα , δεν θελω να βουταμε ολοι με τα ιδια...

οπως δεν θελω να λεμε ολοι τα ιδια...(και για αυτο μην πιστεψεις οτι νομιζω οτι κατεχω την απολυτη αληθεια, απλα λεω την αποψη μου με περισσεια παθους)

σε ενα ιδανικο κοσμο καταδυσης δεν χρειαζονται πολλα για να εισαι ασφαλης, κ σιγουρα οχι μαοϊκες λογικες.....

ολοι θα ειμαστε ασφαλεις οταν θα χρησιμοποιουμε απλη κοινη λογικη (+ καλη εκπαιδευση και πρακτικη)....και θα αφησουμε να πνιγονται αυτοι που μονιμα φλερταρουν με τα βραβεια Darwin....

Να ξαναπω οτι θεωρω οτι ο οποιοσδηποτε (με νορμαλ δεδομενα υγειας και φυσικης καταστασης) μπορει να ειναι ασφαλης στην καταδυση και εν πασει περιπτωσει "καποιοι μπορουμε να περπαταμε στο δρομο μασωντας τσιχλα χωρις να πνιγομαστε, καποιοι οχι".... *

* η θεϊκη ατακα του Σφουγγαρη περι ασφαλειας γενικοτερα κ ειδικοτερα...


ΥΓ αν η κουβεντα βεβαια αφορα κοραλαδες που τρομπαροντας 4 σαμπρελιες ηλιο στη μπουκαλα τους, βουτανε στα -100μ, και ο καθενας φοραει το μακρυ του και το κοντο του (απο το εικονισμα του Αη Νικολα, μεχρι το τυχερο σκαλιστηρακι), συμπαθατε με, αλλα ομολογω οτι δεν εχω αποψη...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-10, 00:19
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Γιώργο… μου 'λειψες

Το πρόβλημα δεν είναι το πώς ανοίγει το bcd ή το πώς βγαίνουν τα αποσπώμενα βάρη.
Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν ενεργοποιείται το ελληνικό δαιμόνιο, η παράδοση της πατέντας.

Πολλές φορές, ο δύτης κος Παπατρεχαγυρευόπουλος κάνει πατέντες που όχι μόνο δεν κάνουν πιο απλά /βολικά τα πράγματα, αλλά και –τελικά- του κοστίζουν περισσότερο από το γκατζεντάκι του εμπορίου που κάνει την ίδια δουλειά. Είναι όμως πατέντα, ιδιοκατασκευή, ευρεσιτεχνία και τον κάνει να αισθάνεται καλά που το πέτυχε και τον ανεβάζει και στα μάτια της κας Παπατρεχαγυρευοπούλου.
Εδώ βέβαια υπάρχει σοβαρή περίπτωση, να 'χει κάνει βλακεία ο παντεντιάρης φίλος μας.

Φυσικά, ισχύει και το ανάποδο.
Πολύ συχνά, μια πατέντα κάνει την ζωή του πιο εύκολη και διατηρεί και την τσέπη του σε καλύτερα επίπεδα. Έτσι επιτυγχάνει τα παραπάνω, και του μένει και κάνα ευρώ να κάνει ένα δωράκι στην αγαπημένη του γυναίκα.

Από την άλλη, ο κολλητός του κου Παπατρεχαγυρευόπουλου, κος Τυπολατράκης, δεν αγγίζει ποτέ και για κανέναν λόγο τον εξοπλισμό του, πληρώνει αρκετά χρήματα για να αγοράσει το υπερτιμημένο λαστιχάκι του εμπορίου και υπομένει τα πειράγματα του φίλου του, απαντώντας απλά πως τον θεωρεί ριψοκίνδυνο…

Ο κος Τυπολατράκης δεν διακινδυνεύει τίποτα αλλά είναι άκαμπτος και ρέστος, και η κα Τυπολατράκη έχει αρχίσει να γλυκοκοιτάει τον φούρναρη.

Ο ιδανικός δύτης βρίσκεται φυσικά κάπου ανάμεσα, αλλά οτιδήποτε ιδανικό παραμένει στη θεωρία. Η κρίση και η λογική είναι σχετικές έννοιες.
Άλλοι λοιπόν επιλέγουν να ασχοληθούν με τον κο Παπατρεχαγυρευόπουλο κι άλλοι με τον κο Τυπολατράκη.

Η τυποποίηση δεν είναι κάτι κακό. Οι μεγαλύτεροι οργανισμοί και εταιρείες (και καταδυτικοί) λειτουργούν βάσει τυποποιημένων προτύπων. Η Ελλάδα έχει ένα θέμα γενικά με αυτά, κυρίως γιατί απαιτούν χρήμα και χρόνο για να αποδώσουν και ο έλληνας είναι λίγο ανυπόμονος.
Ο έλληνας επίσης αντιδρά αντανακλαστικά σε κάποιες λέξεις, μία από αυτές είναι και η 'τυποποίηση'. Μας θυμίζει τις φόρμες στον στρατό, τις ποδιές στα σχολεία παλιά, τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, την ισοπέδωση της προσωπικότητας κ.α.

Παρόλαυτα, ο κόσμος μας ευτυχώς δεν είναι σαν την ντουλάπα μου... δεν έχει μόνο άσπρο και μαύρο…

__________________
But more wonderful than the lore of old men and the lore of books is the secret lore of ocean
H. P. Lovecraft


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-10, 09:25
Το avatar του χρήστη Sunshine
Sunshine Sunshine is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 833
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κος Τυπολατράκης δεν διακινδυνεύει τίποτα αλλά είναι άκαμπτος και ρέστος, και η κα Τυπολατράκη έχει αρχίσει να γλυκοκοιτάει τον φούρναρη.

__________________
I dive to the ocean of this beautiful planet and think... that at last i have found paradise...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-10, 10:53
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yan Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλαυτα, ο κόσμος μας ευτυχώς δεν είναι σαν την ντουλάπα μου... δεν έχει μόνο άσπρο και μαύρο…
Υπάρχει άσπρο εκεί μέσα;;;;;


Πάντα, μα πάντα όταν βουτάω με άνθρωπο με τον οποίο δεν έχω ξαναβουτήξει, συζητάω μαζί του τις όποιες ιδιαιτερότητες του εξοπλισμού μου.
Πράγμα που δεν είναι και πολύ δύσκολο και συμβαίνει σχετικά συχνά από τότε που το έριξα στη στεγανή και το long-hose

(Το οποίο long-hose ακούγεται πάντα σαν μια πολύ ευχάριστη παρέκκλιση σε όσους δύτες δεν το έχουν υπόψη τους και δεν αγχώνονται καθόλου με την "τυποποιημένη" "πατέντα" του "πάρε ό,τι βλέπεις").
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-10, 12:24
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

και συ μου λειψες γιαννη! (μπροουκμπακ νταϊβερσ!)

σιγα μην εχει ασπρο στην ντουλαπα σου....


παντως αλλο τυποποιηση και αλλο φοραμε ολοι τα ιδια...μιας εταιριας, ενος τυπου....
ως μακροπροθεσμη συνεπεια, η εξελιξη παει περιπατο...γιατι θα εχουμε βρει την μια απολυτη αληθεια και μονο αν δεησει η ιδια απο μονη της να καταρευσει θα εχουμε την επομενη προοδο....

τα αντι-μαοικα καταλοιπα δεν υπαρχουν απο βιτσιο, υπαρχουν απο αποψη...

ακομα αν θες...

και τα θηλαστικα εχουν καποιες τυποποιησεις...αλλα εχουν και πολλες υπεροχες διαφοροποιησεις...

ΥΓ μιλωντας για πατεντες , εχουν δει τα ματακια μου πραγματα που δεν θα φανταζοσουν ποτε....απο τη μυωπικη μασκα με εξωτερικα γυαλια ΙΚΑ πιασμενα με tie wrap (του φιλου μου του Αγγελου), μεχρι υδραυλικο χαλκοσωληνα στο εσωτερικο του τρυπιου σωληνα πληρωσης του bcd! για αυτο εγραψα για τους κοραλαδες
ΥΓ2 μετα πο εκεινη τη συναντηση μας μαρια στην Ηρακλεια με τον καλυμνιο σφουγγαρα λεω να διατυπωσουμε την θεωρια οτι ο homo aquaticus ειναι εν τη γεννεσει και θα καταγεται απο την καλυμνο....θα ειναι δε παρακλαδι του homo sapiens
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ : 25-03-10 στις 12:30.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-10, 08:47
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Ας μιλήσω για την προσώπική εμπειρία μου μιας και δεν μου αρεσουν πολύ οι αερολογίες..
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω οτι ειναι καμια επιστημη να ανοιξεις ενα τζακετ (αν μιλαμε για τζακετ αναψυχης, το 99% εχουν κλιπ),
κι ομως τα bcd's τεινουν να γίνονται ολο και πιο πολύπλοκα.. εχουν τοσα d-rings και clips που τα βλέπεις και ζαλίζεσαι... θα δεχτώ ομως οτι μπορεί να τα βγάλει κάποιος γρήγορα.. (με καποιον τρόπο.. )
Ολο και περισσότεροι πλεον ομως τείνουν να φορούν backplate και harness... ξερει κανεις να τα αφαιρεσει γρήγορα χώρις να χρειάζεται να καταδύεται με ψαλίδι?
(προσωπικα αν δεν ειχα δει πως γινεται .. -και δεν ειναι επιστημη απλή επίδειξη ειναι..- θα επρεπε να εχω standby ψαλιδι.. )

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ή να βγαλεις τα αποσπωμενα βαρη (99.9999% απλα τα τραβας)...
εδω γελάμε... στο παλιο μου bcd ήταν σχεδον αδυνατο να αφαιρεθούν.. εδεναν τοσο γερα που προκαλώ οποιον καταφερει να τα αφαιρεσει θα του δώσω το μετάλλιο οχι άρσης, αλλα απόσπασης βαρών..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
να βρεις το μαχαιρι (τι στο καλο, θα το εχει παραλλαγμενο και δεν θα φαινεται;;).....
χμ.. το θεμα δεν ειναι παντα να το βρεις αλλα να λύσεις τον γρίφο για το πως βγαίνει απο τη θήκη του.. (καθώς οι περισσοτεροι βαζουν δικλείδες ασφαλέιας για να μη τους φύγει κατα τη διάρκεια της κατάδυσης.. )

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
κι αν δεν εχεις air2 (που σιγα την κουβεντα που πρεπει να ανοιξεις για τη χρηση του), δεν ειναι και επιστημη να παρεις το εφεδρικο β' σταδιο του ζευγαριου σου...
air2??? πως σε βοηθάει αυτο αν εχεις απώλεια αερίου??
το εφεδρικο β σταδιο του ζευγαριού ειναι μεγάλη κουβέντα... ο καθένας το βάζει οπου του κατεβει.. μεσα στην τσεπη του bcd... δεμένο με λάστιχο σε καποιο d-ring.. δεμενο σε d-ring με double ent clip ... οτι μπορεις να φανταστεις εχω δει.. καποτε μου ειχαν χαρίσει μια φούσκα για το χταπόδι μου.. μαχη εδινα καθε φορα για να βαλώ και να βγάλω το στομιο του β εφεδρικου.. δυσκολο νομιζω να το επερνε καποιος αν ειχε ανάγκη απο αερα..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως δεν θελω να λεμε ολοι τα ιδια...
out of point

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ αν η κουβεντα βεβαια αφορα κοραλαδες που τρομπαροντας 4 σαμπρελιες ηλιο στη μπουκαλα τους, βουτανε στα -100μ, και ο καθενας φοραει το μακρυ του και το κοντο του (απο το εικονισμα του Αη Νικολα, μεχρι το τυχερο σκαλιστηρακι), συμπαθατε με, αλλα ομολογω οτι δεν εχω αποψη...
και οχι η κουβέντα δεν αφορα "κοραλάδες" ... ολα τα "ευτραπελα" τα εχω δει σε συνδύτες μου...και σε εμένα την ιδια.. (δε θα βγάλω την ουρα μου απεξω.. ).. και ειναι ουκ ολίγα..

αυτο που λέω τελικά ειναι οτι θα πρεπει να μιλάμε για τον εξοπλισμό μας με τους ανθρώπους που βουτάμε... μιας δεν εχουμε ολοι την ιδια διευθετηση στον εξοπλισμο μας....

στον δικο μου ιδανικό κοσμο κατάδυσης δεν θα χρειάζονταν αυτές οι κουβέντες...
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-10, 11:05
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Αυτο που ηθελα να προσθεσω ειναι , οτι παρολο που η καταδυση δεν ειναι αθλημα , δεν ειναι ομως και παιχνιδακι . Υπαρχουν κινδυνοι και ιδιαιτεροτητες που δεν πρεπει να αψηφουμε . Μεσα απο την εκπαιδευση μας (αν και οταν αυτη ειναι σωστη και πληρης ) , αλλα και μεσα απο την προσωπικη μας πειθαρχεια και προσπαθεια , φροντιζουμε να κανουμε τα παντα για να ειμαστε οι ιδιοι και τα καταδυτικα μας ζευγαρια ασφαλη (αλλιως πως θα ξαναβουτηξουμε !!!) . Δεν θα παψει ποτε ομως μεσα στην ψυχη μου να ειναι ενας απο τους ελαχιστους τροπους με τον οποιον αντλω υπερμετρη ικανοποιηση , απολαυση , διασκεδαση , ψυχικη ηρεμια , γνωση κλπ κλπ . Δεν θα πω ποτε μου οτι δεν ελοχευουν κινδυνοι και θα προσπαθω παντοτε να τους κρατω μακρυα , και - ή να γνωριζω και να μπορω να τους αντιμετωπιζω .
Δεν ειμαι λατρης της τυποποιησης για πολλους λογους . Τυποποιηση "για το καλο μας" υπαρχει δυστυχως παντου . Στις τροφες , στην διασκεδαση , στην κοινωνια μας και οοολα αυτα .... για το καλο μου . Δεν ξερω αν την θελω στην καταδυση και δεν ειναι ο μονος ασφαλης τροπος . Αυτοι οι μυθοι ειναι καθαρα και μονον θεμα marketing . Οπως μας τρομαζαν παλια στο Δημοτικο οι παπαδες και οι δασκαλοι (με συνοδεια γερου και σαδιστικου ξυλου καθημερινα πολυ συχνα και χωρις λογο ακομα και στα ιδιωτικα σχολεια , ακουτε εσεις νεοτεροι ?) οτι αν δεν το ενα και αν δεν το αλλο θα μας καψει ο Θεος ( για καψιμο ειναι ολοι αυτοι ) .
Οποιος θελει μπορει να ακολουθησει αυτην την στρατηγικη , ειναι ελευθερος . Δεν ειναι ομως και υποχρεωμενος . Ουτε ειναι αυτο που λενε , ενα ατυχημα ετοιμο να συμβει . Την Γερμανικη νοοτροπια εγω δεν την ενστερνιζομαι και , παρολο που βλεπω αποτελεσματικοτητα (εννοειται πως υπαρχουν και θετικα) , βλεπω και απομακρυνση απο καθε μορφης ευχαριστησης και ανθρωπιας .
Επισης , συμφωνωντας με τον Sir Δελβε , δεν θα υπηρχε εξελιξη , παρα μονον σε αποστειρωμενα εργαστηρια τυπου ταινιας sci fi οπου ο κοσμος ολος ειναι μελισσουλες ή μυρμηγκια και οι ελαχιστοι παριστανουν τους Θεους .
Για να μην παρεξηγουμαστε και παλι , δεν ειμαι κατα της νοοτροπιας DIR , DUI ή οπως αλλιως λεγεται , απλα εγω πολυ δυσκολα θα την ακολουθουσα . Και αν ποτε χρησιμοποιουσα το εκπαιδευτικο μου πτυχιο και μου ζητουσαν την γνωμη , πιστευω πως θα καθομουν ξανα να μελετησω πολυ λεπτομερως τα υπερ και τα κατα προτου δωσω μια κατευθυντηριο αποψη σε μαθητη .

Και κατι ακομα . Τα backplate και τα harness οι 999999 στους 1000000 δυτες στην Ελλαδα (!!!!!) , τα αγορασαν και τα φορουν , μονο και μονο γιατι τα φορουν και οι αλλοι και προσπαθουν να τους τα πουλησουν . Εγιναν μοδα και πως θα αναδειξω την μαγκια μου και την λεβεντικη κορμοστασια μου με τις υγρου τυπου και τα απλα BCD που τα φοραει ακομα και ο σκυλος του γειτονα ? Ενω με βλεπουν με τις διπλες τις στεγανες και τα μακρουλα καλωδια και επιτελους αποκτησαμε και υποσταση ! Φυσικα αυτοι ειναι και οι πιο επικινδυνοι αυτοδυτες για τους εαυτους τους και για τους συνδυτες τους . Περιμενω να δω , τωρα που γινονται και αυτα σουπα , τι αλλο θα μας φουσκωσουν !!
(Α , ναι , κι εγω εχω wings χωρις backplate και διπλες και οοολα αυτα χωρις tech εκπαιδευση ακομα (λογω συνθηκων) ! Καψτε με λοιπον στην πυρα και ευχηθειτε μου καλο πνιγμο , οπως ακουμε συνηθως) .
Κλεινω τωρα (ηρθαν παλι αυτοι οι κυριοι με το πουκαμισο μου !)
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 26-03-10 στις 11:44.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-10, 00:54
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Ιδιαιτερότητες στον καταδυτικό μας εξοπλισμό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές φορές αγοράζουμε κάτι πρόσθετο στον εξοπλισμό μας γιατί μας "γυάλισε" ή επειδή μας ειπε καποιος οτι χρειάζεται να το έχουμε ...
ετσι χωρίς περαιτερω δικαιολόγηση...

Όλα αυτά τα πρόσθετα σε συνδυασμό με το οτι ο καθένας ήδη ειναι διαφορετικός σε σχεση με την υπόλοιπη καταδυτική παρεα*, προϋποθέτει οτι κάθε φορά θα πρέπει να εξηγούμε που τοποθετούμε τι και πώς.
(Ή οτι εχουμε σταθερό ζευγάρι με τον οποίο τα εχουμε συζητήσει και δοκιμάσει όλα αυτά.)

Μπαίνετε στον κοπο να εξηγησετε σε κάποιον πριν απο βουτιά πως βγαίνει το BCD σας, που ειναι το μαχαίρι σας, πως αποσπώνται τα βάρη, που δένετε το χταπόδι κτλ... ??

Ή ακομα περισσότερο με τον buddy σας νοιώθτε οτι ειστε εξοικειωμένοι με τον εξοπλισμό του? π.χ. εχετε δοκιμάσει να παρετε το χταπόδι του σε μια βουτιά?

Μηπως τελικά σε εναν ιδανικό κοσμο κατάδυσης θα έχουν ολοι τον "ιδιο" εξοπλισμό?

*(διαφορετικο BCD, διαφορετικός τρόπος προσθήκης βαρών κτλ.)
Πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξες !

Για την 1η σου ερώτηση: Μπαίνετε στον κοπο να εξηγησετε σε κάποιον πριν απο βουτιά πως βγαίνει το BCD σας, που ειναι το μαχαίρι σας, πως αποσπώνται τα βάρη, που δένετε το χταπόδι κτλ... ??


Βεβαίως !!! Θεωρώ πολύ σημαντικό ένας δύτης να εξηγεί σε κάποιον, με τον οποίο δεν έχει ξαναβουτήξει, τις ιδιαιτερότητες του εξοπλισμού του (αν υπάρχουν), πριν την βουτιά !

Εγώ το κάνω! Και δεν μου είναι κόπος ! Το θεωρώ υποχρέωση μου! Το τζάκετ μου βέβαια είναι ενα κανονικό recreational τζάκετ και δεν υπάρχει κάτι να εξηγήσω.

Όσο για τα αποσπώμενα βάρη μου, τα οποία είναι μόνον 1 kg σε κάθε πλευρά (τα υπόλοιπα είναι στην ζώνη), δεν μπαίνω στην διαδικασία να εξηγήσω κάτι, διότι εκτός του οτι είναι μικρό το βάρος, ο μηχανισμός τους είναι απλούστατος και με ένα απαλό τράβηγμα πάνε περίπατο...
Ίσως βέβαια να ήταν καλό να λέω σε κάποιον...”κοίτα...αυτά τα δυο είναι αποσπώμενα....απλά τραβάς....”

Εκτός αυτού παρατηρώ πάντοτε τον εξοπλισμό κάποιου, με τον οποίο βουτάω για πρώτη φορά (και των υπολοίπων βέβαια, αν υπάρχουν), και όταν βλέπω πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω ή δεν μπορώ να διακρίνω πως είναι τοποθετημένα και γιατί, τον/τους ρωτάω !

Για την 2η σου ερώτηση: Ή ακομα περισσότερο με τον buddy σας νοιώθτε οτι ειστε εξοικειωμένοι με τον εξοπλισμό του? π.χ. εχετε δοκιμάσει να παρετε το χταπόδι του σε μια βουτιά?


Περισσότερο ανησυχώ για το αν ενας νέος buddy έχει καταλάβει τον δικό μου εξοπλισμό (σκεφτόμενος την δική του ασφάλεια). Τον τελευταίο καιρό δεν έχω δοκιμάσει να πάρω το χταπόδι του/των buddy μου, μάλλον επειδή έχω την αυτοπεποίθηση οτι θα πράξω το σωστό αν έρθει αυτή η ώρα (..έχοντας βέβαια τσεκάρει πιο πριν τις ιδιαιτερότητες του χταποδοσυστήματος του εκάστοτε πρωτοβούτηχτου buddy…)

Αυτό στο οποίο θα ήθελα να σταθώ και να ρωτήσω για τις απόψεις σας, διότι το χρησιμοποιώ και εγώ, είναι αυτό που ανέφερε η Μαρία, δλδ το long hose.

Πριν διατυπώσω τον προβληματισμό μου, οφείλω να εξηγήσω βέβαια πρώτα (έχει σημασία) τι longhose-σύστημα χρησιμοποιώ, διότι μάλλον υπάρχουν διάφορες εκδοχές και εδώ...σκεφτόμενος αυτά που έχουν δει τα μάτια μου...και επίσης..ίσως να υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν αυτό το post, οι οποίοι δεν καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάμε.

Απο την δεξιά πλευρά λοιπόν του 1ου μου σταδίου φεύγει μια 2μετρη σωλήνα, η οποία περνάει κάτω απ’την δεξιά πλευρά του τζάκετ μου και στην συνέχεια περνάει διαγωνίως μπροστά απο το στήθος μου και περνάει γύρω απο την αριστερή πλευρά του λαιμού μου, αγκαλιάζοντας τον και στην συνέχεια έρχεται στο στόμα μου (..hogarthian το λέμε αυτό ?)

Απο αυτό λοιπόν αναπνέω καθ’όσον χρόνο διεξάγεται η βουτιά.

Το άλλο 2ο στάδιο μου, του οποίο η σωλήνα επίσης φεύγει απο την δεξιά πλευρά του 1ου σταδίου, είναι κανονικού μήκους (όσο μακρυά είναι η σωλήνα ενός κανονικού κύριου δέυτερου σταδίου).
Περνάει πάνω απο τον δεξιό ώμο μου και κρέμεται με ενα λάστιχο που είναι τοποθετημένο στο στόμιο, στον λαιμό μου, δλδ στο στήθος μου.

Οι σωλήνες και των δύο σταδίων είναι μαυροι και τα δύο δεύτερα είναι ίδιου τύπου και χρώματος.

Εαν δεν κάνω λάθος, ο τρόπος αυτός χρησιμοποιείται/προτείνεται για την ερασιτεχνική κατάδυση απο εκείνους που εκπροσωπούν την σχολή/νοοτροπία dir.

Αρκετοί απο αυτούς που διαβάζουν αυτό το post, θα γνωρίζουν ήδη οτι στην προκειμένη περίπτωση, το στάδιο απο το οποίο θα πρέπει να αναπνέυσει ο buddy μου σε μια out of air κατάσταση, είναι αυτό με την μακρυά σωλήνα, το οποίο δλδ βρίσκεται στο στόμα μου. Πρέπει δλδ να πράξει όπως θα έπρατε με ενα κοινό χταπόδι, δλδ να το αρπάξει. (Ας θεωρήσουμε οτι άνθρωπος ήδη σκάει, δλδ δεν αντέχει άλλο)

Εγώ λοιπόν τι κάνω ? Πριν απο κάθε βουτιά με εναν νέο buddy (οκ δεν είναι συχνό αυτό), κάνω δυο τρεις φορές την άσκηση αυτή στην αρχή της βουτιάς. Μου αρπάζει δλδ το στάδιο απο το στόμα χωρίς βέβαια να μου κάνει νόημα out of air.

Και ερωτώ:

Είναι σωστό/αρκετό αυτό ?? Θα το πράξει πραγματικά εαν έρθει μια αληθινή κατάσταση ?? Ή μήπως θα μπερδευτεί και αυτά τα δυο δευτερόπλεπτα ή κλάσματα που θα κάτσει να σκεφτεί ..”ουπς..ποιό παίρνω ?”…αποβούν μοιραία και αντί για αέρα απο τον buddy του προτιμήσει να κάνει μια γρήγορη βολτούλα για την επιφάνεια ? Mην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχει εδω κίτρινο χταποδάκι φάτσα κάρτα κρεμάμενο στο στήθος.

Οκ...εγώ έκανα και ενα σχολείο, όπου εμπέδωσα (έτσι θεωρώ τουλάχιστον) την χρήση αυτού του setup. Αυτός όμως ?? Μήπως δεν αρκεί αυτή η ταχεία εκπαιδευσούλα ή να το πούμε καλύτερα ασκησούλα που του έκανα εγώ ?

Κάθε φορά λοιπόν που πάω για μια κατάδυση, έχω λιγάκι άγχος! Τον πρώτο καιρό μετέτρεπα το παραπάνω setup στο κλασικό, όταν επρόκειτο να βουτήξω με ανθρώπους που δεν το γνώριζαν ή που δεν είχαν εκπαιδευτεί σε αυτό το σύστημα.

Κάποια στιγμή όμως σταμάτησα (βαρέθηκα να βιδώνω και να ξεβιδώνω τους σωλήνες) και πλέον βουτάω μόνιμα με το long hose, έχοντας όμως το άγχος οτι κάτι μπορεί να πάει στραβά.

Θα μου πείτε...”αφού έχεις αυτό το άγχος, γιατί βαριέσαι να αλλάζεις το setup ρε μεγάλε ??” ...no answer here..

Ποιά η άποψη σας ?

Είμαστε δημόσιος κίνδυνος εμείς με τα long hose ή όχι ?

Θα πράξει ο πνιγόμενος (ο σκασμένος) αυτό που υποστηρίζουν αρκετοί techo-ινστράκτορες (και όχι μόνο), δλδ θα αρπάξει το κύριο στάδιο του buddy του ή θα μπερδευτεί και θα την κάνει πανικόβλητος για την επιφάνεια ?

Αυτή η ερώτηση βέβαια είναι αρκετά σχετική (όπως πολλά πράγματα στην ζωή μας) και επίσης μπορεί να ισχύσει και για το απλό setup.. /

θα μπορούσε όμως να συζητηθεί λιγάκι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:51.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.