Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-09, 01:21
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Hurghada - Red Sea

Πω, πω αυπνιες!
Σε μερικες ωρες φευγει το αεροπλανο μου για την Hurghada στις ακτες της Ερυθρας Θαλασσας. Χιλιες σκεψεις περνανε απο το μυαλο. Αραγε με το OWD απο τον Απριλιο και τις 8 βουτιες, σε λιμνες της Γερμανιας, θα μπορεσω να ανταπεξελθω στις συνθηκες που θα βρω εκει; Και μηπως ξερω τι συνθηκες θα βρω; Αραγε θα δω δελφινια; Και αν ερθει κανενας καρχαριας; Ποσο βαθια ειναι 20 με 25 μετρα; Μηπως ξεχασα τιποτα απο τον εξοπλισμο μου; Μια εβδομαδα σε πλοιο, liveboard! Το βραδυ, τι κανουμε; Τελικα ηταν μαλακια να δω την Κυριακη το Open Water! Ενα απο τα θετικα, η εκπαιδευτρια μου θα ειναι αναμεσα στα 14 ατομα του καταδυτικου μας κεντρου που οργανωνει την εκδρομη. Και θα ειναι το καταδυτικο μου ταιρι. Α, και δεν ειμαι ο μονος αρχαριος. Στην ιδια κατασταση ειναι αλλοι δυο. Η μεγαλυτερη μαγκια, ως Γαυρος οι πρωτες θαλασσινες καταδυσεις στην Ερυθρα! Παντου ειναι Πειραιας

Γαμωτο, γιατι δεν περναει η ωρα;


Τις τελευταιες μερες εψαξα και βρηκα οτι ειναι δυνατο για μερη οπως Shab Rur Umm Gamar, Umm Gamar Island, Abu Nuhas και αλλα εξωτικα ονοματα και ναυαγια Giannis D., Kimon M., Chrisoula K. Για δες που ακομα και στους βυθους της υφηλιου κατι ελληνικο θα βρεις! Εννοοιται οτι διαβασα γραμμη προς γραμμη τα αλλα αρθρα για την Ερυθρα εδω στο φορουμ.

Λοιπον να μην σας τρωω την ωρα με τις σκεψεις και τις ανησυχιες μου. Τα λεμε ξανα σε μια εβδομαδα, με νεες εμπειριες και εντυπωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-09, 07:41
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Καλά να περάσεις (αν και γαύρος )


Υ.Γ. τα ναυάγια στον Abu Nuhas δεν είναι λίγο βαθιά για την εμπειρία σου?
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-09, 08:42
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Μην κολλάς,
όπου δεις τα ζόρια ζήτα πέναλντι!
Είναι μαγκιά

Καλά να περάσεις και καλά μυαλά. Ποτέ δεν είναι αργά άλλωστε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-09, 10:51
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μεγαλυτερη μαγκια, ως Γαυρος οι πρωτες θαλασσινες καταδυσεις στην Ερυθρα! Παντου ειναι Πειραιας
Κορυφαία συσχέτιση Ερυθράς-Πειραιά! Άπαιχτο!

JoSpy (αν και έχεις ήδη φύγει) είσαι ούτως ή άλλως καταδικασμένος να περάσεις καλά εκεί που πας, Let it be.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-09, 11:37
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Here I am again!!!!

Ολες οι σκεψεις και τις ανησυχιες μου, τσαμπα! Ηταν καταπληκτικα. Σαν να κανεις βουτιες σε ενα τεραστιο ενυδρειο! Αλλα ας τα παρω ολα με την σειρα.

Η πτηση απο την Φρανγφουρτη ειχε 1,5 h καθυστερηση επειδη επρεπε να αλλαξουνε το αεροπλανο. Κατα την προγειωση σκεφτομουνα οτι η Ελλαδα μας ειναι "Ελβετια" μπροστα στο τοπιο που εβλεπα. Αμμο παντου. Visa, αποσκευες, transfer στο πλοιο ολα σχετικα γρηγορα. Εκει μας περιμενε η πρωτη και τελευταια απαγοητευση. Αποπλους την αλλη μερα, γιατι επιτρεπεται μονο το πρωι. Το πλοιο, επειδη δεν εχω και συγκρισεις, καλο. Ηταν το "Sirius" απο το Seahorse diving center. Ειχα τριπλη καμπινα αλλα οι αλλοι δυο κοιμοντουσαν στο καταστρωμα. Το φαγητο ενα μιξ απο δυτικοευρωπαικες και αιγυπτιακες γευσεις. Με αυτο που διαβαζα εδω νομιζα οτι θα παρω κιλα για τα καλα. Αντιθετως, εχασα και δυο. Ο αιγυπτιος για το service, Ibrahim, ειχε μπαρκαρει καποτε σε ελληνικο πλοιο και ηξερε καποια ελληνικα. Και φυσικα ολα τα κοσμικα επιθετα. Αφου βολευτικαμε στο πλοιο ειπα να κανω μπανιο στην θαλασσα. Καιρο ειχα να γευτω το αλατι. Μερικα βηματα φορα βουτια και ωχ! Με το χερι επεσα σε αχινο. Πεντε τρυπιτσες που εβγαινε αιμα και γινανε αμεσως μωβ. Το πληρωμα μου τις αλοιψε με ζεστο λαδι.

Την αλλη μερα αρχισε η περιπετεια. Το προγραμμα ηταν καθμερινα το ιδιο. Στις 6:30 briefing και στις 7 βουτια. Κατα τις 8:30 πρωινο και μετα αραλικι. Κατα τις 12 briefing μετα βουτια. Κατα τις 13:30 μεσημεριανο και μετα αραλικι. Κατα τις 16 briefing μετα βουτια. Η νυχτερινη παντα κατα τις 20 και για το πολυ 40 λεπτα. Και μετα αραλικι. Τα αραλικι μου ηταν ονταν ηταν δυνατο μπανιο στη θαλασσα και διαβασμα σε ενα γερμανικο βιβλιο απο ενα συγγραφεα που φανταζομαι μερικοι απο εσας τον γνωριζουν προσωπικα. Volker Grundmann και η καταδυτικη του περιπετεια στην Ελλαδα. Καπου ειχα διαβασει οτι το αποκαλειται στην Ελλαδα, Φωτης ο Γερμανος. Η καπως ετσι.

Hard facts των καταδυσεων μου με καποιες ιδιαιτερες εντυπωσεις (δυστυχως δεν γνωριζω τις ελληνικες ονομασιες των ψαριων):
Abu Galama / Shaab Sachwa, βα8υτερο σημειο 15 μετρα, χρονος 47 λεπτα
dive check στα 10 μετρα και μετα αρχισα να αφηνω βουρβουληθρες και να μαζευω εντυπωσεις και εμπειριες, πετροψαρο στα κοραλια.

Shaab Abu Nagar / Shaab Iris, βα8υτερο σημειο 17 μετρα, χρονος 60 λεπτα
σαν αρχαριος καταναλωνω πολυ αερα, για αυτο επρεπε, εδω και σε αλλες καταδυσεις, να παιρνω αερα απο το octopus της εκπαιδευτριας μου, χταποδι, καταδυση σε ενα coral garden

Shaab Abu Nuhas, νυχτερινη καταδυση, βα8υτερο σημειο 13 μετρα, χρονος 30 λεπτα
αλλο πραγμα η νυχτερινη!

Shaab Abu Nuhas / Carnatic, βα8υτερο σημειο 24 μετρα, χρονος 45 λεπτα
το πρωτο ναυαγιο, γυαλινο ψαρι (λεγεται ετσι; ), μπορω να πω οτι αρχισαν απο την αρχη να μου αρεσουν τα ναυαγια.

Shaab Abu Nuhas / Γιαννης Δ, βα8υτερο σημειο 20 μετρα, χρονος 42 λεπτα
ρευμα, πολλοι δυτες λες και ησουνα στην αγορα, εκει ειχα τα ματια 14 μην φαω καμια πεδιλια και ψαχνω μασκα η στομιο

Shaab Abu Nuhas / Χρισουλα K, βα8υτερο σημειο 26 μετρα, χρονος 44 λεπτα
εδω βγηκα απο την τρυπα πισω απο το ταιρι μου (δεν ηταν η εκπαιδευτρια μου) και ειχε τοσο αερα στο bcd μου που με τραβηξε απανω. Η εκπαιδευτρια μου δεν το ειδε και οταν ειδε οτι δεν βγηκα απο την τρυπα ξανα μπηκε για να με βρει. Εγω στην επιφανεια παλευα για να ξανα κατεβω, αλλα με την αναστατωση δεν τα καταφερα αμεσως.

Shaab Mahmoud, νυχτερινη καταδυση, βα8υτερο σημειο 10 μετρα, χρονος 39 λεπτα

Shaab Mahmoud / Dunraven, βα8υτερο σημειο 32 μετρα, χρονος 60 λεπτα
εδω μας αφησε το zodiak καπως αναποδα και επρεπε πρωτα να ψαξουμε μεχρι να βρουμε το ναυαγιο, γυμνα σαλιγγαρια (λεγονται ετσι; ), τεραστιες σμερνες στο coral garden.

Shaab Mahmoud / Fasma, βα8υτερο σημειο 19 μετρα, χρονος 52 λεπτα
λες και ησουνα σε τοποιο τις Καραιβικης, baracudas, δεξια και αριστερα κοραλια και στην μεση περασμα με αμμο

4x Shaab Ali / Thistlegorm, με μια νυχτερινη καταδυση την οποια αφησα, λογω δυσκοιλιοτητας, βα8υτερα σημεια 21 / 24 / 30 μετρα, χρονος 53 / 44 / 39 λεπτα
Καταπληκτικο ναυαγιο

Shag Rock / Sarah H, βα8υτερο σημειο 15 μετρα, χρονος 54 λεπτα

Την επομενη νυχτερινη καταδυση την αφησα, λογω της καταδυσης της επομενης μερας

Rosalie Moller, βα8υτερο σημειο 35,6 μετρα, χρονος 35 λεπτα
καταπληκτικη καταδυση, οχι μονο καταλαβα (επιτελους) πως λειτουργει το computer αλλα στην αναδυση ειχαμε την παρεα απο δελφινια. Το βραδυ πριν την καταδυση μιλησαμε για decompression, για το βαθος και για το τι εχω να κανω και να προσεχω. Εδω πρεπει να πω οτι ειμαι ευτυχης για το computer που εχω. Χρησημοποιω μια datamask της oceanic, ετσι εχω με μια ελαφρια ματια προς τα κατω ολα τα στοιχεια στην μασκα μου.

Shaab El Erg / Sigul Kebir, βα8υτερο σημειο 20 μετρα, χρονος 46 λεπτα

3x Shaab El Erg / Erg Abu Salama, με μια νυχτερινη καταδυση, βα8υτερο σημειο 12 / 10 / 12 μετρα, χρονος 59 / 35 / 54 λεπτα
Και εδω καταδυση με δελφινια. Σχεδον στο 1 μετρο. Ηταν καταπληκτικα, ειχαν και ενα δελφινακι μαζι τους. Στη νυχτερινη αναδυθικαμε ενας περισσοτερος. Ενας Ιταλος απο ενα αλλα γρουπ, μαλλον μπερδευτηκε και νομισε οτι ειμασταν οι δικοι του!

Fanadir Island, βα8υτερο σημειο 26 μετρα, χρονος 56 λεπτα
Τελευται βουτια πανω απο ενα drop off, μια τεραστια σμερνα και χταποδια.

Γαμωτο, γιατι περασε τοσο γρηγορα η εβδομαδα; Υποβρυχιες φωτογραφιες μολις τις παρω απο του αλλους της ομαδας μας, γιατι εγω δεν ειχα καμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-09, 11:41
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. τα ναυάγια στον Abu Nuhas δεν είναι λίγο βαθιά για την εμπειρία σου?
Στην τελικη πηγα ακομα πιο βαθεια. Πριν απο μερικες καταδυσεις ειχαμε και ενα προσωπικο briefing, ιδιαιτερα πριν την πρωτη νυχτερινη και πριν την Rosalia Moller. Η εκτιμηση της εκπαιδευτριας μου ηταν οτι μπορει να με εμπιστευτει, οτι δεν κανω τρελες και οτι της λεω ποσο αερα εχω και παρομοια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
.... γυμνα σαλιγγαρια (λεγονται ετσι; )....
λέγονται γυμνοβράγχια

ακούγεται σαν να πέρασες πολύ καλά, αλλά σίγουρα θα μπορούσες να είχες περάσει και ασφαλέστερα.....
Κάποια πράγματα μοιάζουν ασήμαντα, μόνο και μόνο επειδή δεν έτυχε να εξελιχθούν άσχημα. Τέλος καλό, όλα καλά. Keep bubbling safer and safer.

Σε ευχαριστούμε για το ταξίδι!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-09, 07:24
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: RED SEA - NORTH SAFARI LIVEABOARD

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
λέγονται γυμνοβράγχια
Α, μαλιστα, ευχαριστω

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
... αλλά σίγουρα θα μπορούσες να είχες περάσει και ασφαλέστερα.....
Κάποια πράγματα μοιάζουν ασήμαντα, μόνο και μόνο επειδή δεν έτυχε να εξελιχθούν άσχημα.
Τι εννοεις;
Δεν ειχα την αισθηση οτι κατι ειναι ανασφαλες. Στην εκπαιδευτρια μου εδειχνα καθε τοσο την καταναλωση μου. Στα 50 bar και οταν εκρινε οτι θα μπορουσαμε να μεινουμε ακομα κατω, με επαιρνε στο octopus της. Για την αναδυση επαιρνα παλι μετα το στομιο μου μιας και ειχα ακομα το 50 bar.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-09, 11:10
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Jospy, μας μετέφερες πολύ ωραίες εικόνες

Ανέφερες ότι πέταξες από Γερμανία. Είχες κανονίσει από εκεί?

το octopus breathing είναι διαδικασία emergency και όχι ένας τρόπος να επιμηκύνουμε τη βουτιά μας. Γιατί αν κάτι πάθαινε ο ρυθμιστής της εκπαιδεύτριάς σου θα καταλήγατε πολύ πιθανόν και οι 2 στο θάλαμο... Και το πόσο γρήγορα μπορείς να μπεις στο θάλαμο από ένα liveaboard είναι ένα ερωτηματικό...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-09, 12:31
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Hurghada - Red Sea

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέφερες ότι πέταξες από Γερμανία. Είχες κανονίσει από εκεί? ...
Μενω στην Γερμανια, στην Φραγκφουρτη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
το octopus breathing είναι διαδικασία emergency και όχι ένας τρόπος να επιμηκύνουμε τη βουτιά μας. Γιατί αν κάτι πάθαινε ο ρυθμιστής της εκπαιδεύτριάς σου θα καταλήγατε πολύ πιθανόν και οι 2 στο θάλαμο... Και το πόσο γρήγορα μπορείς να μπεις στο θάλαμο από ένα liveaboard είναι ένα ερωτηματικό...
Εχεις φυσικα δικιο. Η ομαδα μας ηταν 5 δυτες. Οταν εγω εφτανα (στις αρχες) στα 50bar ολοι οι αλλοι ηταν στα 100+. Οποτε για να μην αναδυθουμε ολοι με επαιρνε στο octopus της. Οταν εγω στο τελος ειχα 35 με 40 bar αυτη ειχε ακομα 60+.

Και οταν καταδυθηκαμε στη Rosalie Möller ειχε 2 octopus.

Γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.