Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-09, 15:00
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Το μεγαλείο του συλλόγου....

Τώρα που το νέο ΔΣ έχει αναλλάβει νομίζω καθήκοντα , ώρα να
μιλήσουμε για τα μελλούμενα...

Έχω μεγάλες προσδοκίες από το σύλλογο. Και περιμένω να κάνουμε κάτι όλοι μαζί... ίσως έξω από τα συνηθισμένα...
Σκοπός μας να ανέβει το επίπεδο της κατάδυσης στη χώρα μας αλλά και να περνάμε εμείς και όλοι οι αυτοδύτες καλά. Αλλά θα μπορούσαμε να κάνουμε και άλλα που γι' αυτά θα πρέπει να πέσουν ιδέες στο τραπέζι...
Για παράδειγμα...
Σκέφτομαι πώς αν ο σύλλογος επιδοτούσε την αγορά φωτογραφικού εξοπλισμού σε ένα νέο που δεν έχει την δυνατότητα αλλά έχει τις ικανότητες, πάθος, αγάπη και μεράκι, χωρίς να υπερβάλλω θα ανέβαινε το επίπεδο της Υ/Β φωτογραφίας στην Ελλάδα ....

...μια άλλη ιδέα που αν και πριν μερικά χρόνια θα φάνταζε άτοπο σήμερα είναι εύκολο... ένα liveaboard για πάρτι μας σε Ιόνιο ή Αιγαίο το καλοκαίρι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-09, 15:41
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

το μεγαλείο του Συλλόγου φαίνεται από το μεγαλείο των ιδεών των μελών του:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...μια άλλη ιδέα που αν και πριν μερικά χρόνια θα φάνταζε άτοπο σήμερα είναι εύκολο... ένα liveaboard για πάρτι μας σε Ιόνιο ή Αιγαίο το καλοκαίρι...

__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-09, 16:13
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκοπός μας να ανέβει το επίπεδο της κατάδυσης στη χώρα μας αλλά και να περνάμε εμείς και όλοι οι αυτοδύτες καλά. Αλλά θα μπορούσαμε να κάνουμε και άλλα που γι' αυτά θα πρέπει να πέσουν ιδέες στο τραπέζι...
Μαζί σου Γιώργο
Η όρεξη και οι ιδέες είναι το πιο σημαντικό, κι είναι σίγουρο ότι με τη συνεργασία γενιούνται οι καλύτερες και στην πορεία βελτιώνονται ακόμη περισσότερο με τη συμβολή όλων
Το επόμενο βήμα βέβαια, είναι κι η ενεργή συμμετοχή μας για να τις υλοποιήσουμε...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι πώς αν ο σύλλογος επιδοτούσε την αγορά φωτογραφικού εξοπλισμού σε ένα νέο που δεν έχει την δυνατότητα αλλά έχει τις ικανότητες, πάθος, αγάπη και μεράκι, χωρίς να υπερβάλλω θα ανέβαινε το επίπεδο της Υ/Β φωτογραφίας στην Ελλάδα ....
Η ιδέα και ο στόχος είναι εξαιρετικός, αλλά πρέπει να βρούμε και τον τρόπο να την υλοποιήσουμε ρεαλιστικά και αποτελεσματικά.
Εν δυνάμει όλοι έχουμε δυνατότητες και μεράκι. Με ποια κριτήρια θα επιλεχθεί κάποιος για να επιδοτηθεί?
Πάντα υπάρχουν βέβαια, εναλλακτικοί τρόποι.
Θα μπορούσαμε π.χ. να διοργανώσουμε ένα διαγωνισμό υ/β φωτογραφίας, όπου οι συμμετοχές θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι τραβηγμένες με compact φωτογραφικές μηχανές και χωρίς χρήση εξωτερικού flash και τα έπαθλα να είναι π.χ. ένα καλό εξωτερικό flash (strobe) ή ένα housing για κάποια DSLR.
Μπορούμε μάλιστα να ψάξουμε και για χορηγούς που θα ήθελαν να προσφέρουν αυτά τα προϊόντα με αντάλαγμα τη διαφήμισή τους.
Ας το σκεφτούμε

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
...μια άλλη ιδέα που αν και πριν μερικά χρόνια θα φάνταζε άτοπο σήμερα είναι εύκολο... ένα liveaboard για πάρτι μας σε Ιόνιο ή Αιγαίο το καλοκαίρι...
Ωραία ιδέα κι αυτή. Φαντάζομαι π.χ. ένα liveaboard στις κυκλάδες και μου τρέχουν τα σάλια.
Ξέρει κανείς αν υπάρχουν εταιρείες/σκάφη που να το κάνουν ήδη και να έχουν την εμπειρία (πολύ σημαντικό) να υποστηρίξουν π.χ. 20 δύτες με 2-3 βουτιές τη μέρα, για ένα 7ήμερο ταξίδι στο Αιγαίο?
Εγώ πραγματικά δεν γνωρίζω...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-09, 18:47
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που το νέο ΔΣ έχει αναλλάβει νομίζω καθήκοντα , ώρα να
μιλήσουμε για τα μελλούμενα...

Έχω μεγάλες προσδοκίες από το σύλλογο. Και περιμένω να κάνουμε κάτι όλοι μαζί... ίσως έξω από τα συνηθισμένα...
Σκοπός μας να ανέβει το επίπεδο της κατάδυσης στη χώρα μας αλλά και να περνάμε εμείς και όλοι οι αυτοδύτες καλά.

Δες αυτό και θα καταλάβεις ότι είμαστε στο σωστό δρόμο...

http://www.tackfilm.se/en/?id=1259944745989RA98
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-09, 18:52
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Παράθεση:
...μια άλλη ιδέα που αν και πριν μερικά χρόνια θα φάνταζε άτοπο σήμερα είναι εύκολο... ένα liveaboard για πάρτι μας σε Ιόνιο ή Αιγαίο το καλοκαίρι..

Είσαι αρχηγός! Το έχω ήδη προτείνει από την εκδρομή στην Καρδαμύλη και μάλιστα με ιστιοπλοϊκό-ά
Πέρα από δύτες είμαστε τουλάχιστον 3-4 καπεταναίοι εδώ μέσα οπότε θα μπορούσαμε να νοικιάσουμε 2-3 σκάφη και να μας βγει και οικονομικά, να γλυτώσουμε τα 150€ + μάσα για τον σκίππερ...κομπρεσέρ μας λείπουν (κάποια στιγμή ίσως πρέπει να πάρουμε ενάκι).
Ξέρω ας πούμε σκάφος καταμαράν 50πόδια+ (στην Πάρο αλλά οκ, γίνεται να μας παραλάβουν και από Λαύριο πχ) με εξοπλισμό αφαλάτωσης κτλ κτλ (ικανό να στηρίξει και την πιο απαιτητική γυναίκα δηλαδή και με πολύ έμπειρο καπετάνιο).
Για ρίξτε ιδέες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Big-Blue : 04-12-09 στις 18:55.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-09, 19:02
Το avatar του χρήστη GKanel
GKanel GKanel is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 01-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.157
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτό και θα καταλάβεις ότι είμαστε στο σωστό δρόμο...

http://www.tackfilm.se/en/?id=1259944745989RA98

__________________
GKanel
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-09, 20:30
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες αυτό και θα καταλάβεις ότι είμαστε στο σωστό δρόμο...

http://www.tackfilm.se/en/?id=1259944745989RA98
I'm non-swedish damn it!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-09, 21:37
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Μπραβο ρε παιδια - σας χαιρομαι πραγματικα!!!
Τελικα (εχω καταληξει) ειναι σπουδαιο πραγμα η συλλογικοτητα.
Και δεν ειναι καθολου ευκολο για τον μεσο Ελληνα.
Βλεπεις οι νεοελληνες αναλωνουν ολη τους την ορμη και την ενεργεια σε ανωνυμες εταιριες (που ξεκινησαν σαν συλλογοι) και παραμυθιαζονται ετσι.
Οταν φθανει η στιγμη να βαλουν λιγο απο τον εαυτο τους καπου, για το κοινο καλο.... τοτε αρχιζουν οι κοντρες, οι ιντριγκες, τα κομπλεξ.
Τελικα πρεπει να εισαι ακομπλεξαριστος τυπος - να τα εχεις πολυ καλα με τον εαυτο σου για να προσφερεις στο κοινο καλο μαζι με αλλους που εχουν την ιδια ιδεα με σενα!

Παρενθεση ηταν αυτο.....

Το μεγαλειο του συλλογου λοιπον....χμ...
αστο για αλλο θεμα.....

LiveAboard in Greece!!!

μηπως θα επρεπε να το δουμε στο μελλον για διασυλλογικη κατασταση???
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-12-09, 14:14
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
LiveAboard in Greece!!!

μηπως θα επρεπε να το δουμε στο μελλον για διασυλλογικη κατασταση???
Πέρα από το ότι γενικά το liveaboard in Greece είναι για μένα η πεμπτουσία της ευτυχίας που μπορεί να προσφέρει στον δύτη ο 3409, ξέρω καλά πόσο δύσκολο είναι να οργανωθεί κάτι τέτοιο σε συλλογική, πόσο μάλλον διασυλλογική βάση.

Βλέπω από τώρα τις συμμετοχες να ακουμπάνε εύκολα τον αριθμό 50 και κάθε άλλο παρά είμαι αισιόδοξη ότι η Ελλάδα μπορεί να υποστηρίξει ταυτόχρονα τόσο πολύ κόσμο σε δυο τόσο απαιτητικές δραστηριότητες (ιστιοπλοϊα και κατάδυση).

Κάποιοι (όχι παραπάνω από 7-8 δύτες κάθε φορά) που κατά καιρούς το επιχειρήσαμε με διάφορους συνδυασμούς σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό/προορισμούς/προσδοκίες, τη βγάλαμε ίσα-ίσα και με πολλούς περιορισμούς και συγκατάβαση.
Μπορείτε να φανταστείτε 50-60 δύτες σε αντίστοιχο σενάριο? Εγώ πάντως όχι ακόμα.
Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι το liveabord in Greece είναι κάτι που ούτως ή άλλως δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου....ξέροντας πόσοι πολλοί ακόμα σε αυτή την παρέα λατρεύουν τον συνδυασμό, το μόνο σίγουρο είναι ότι αν προκύψουν όλες οι απαραίτητες συγκυρίες, δεν πρόκειται να τις αγνοήσουμε!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-09, 13:41
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Το μεγαλείο του συλλόγου....

Σε συλλογικό επίπεδο κάτι γίνεται...πχ. έως 4 σκάφη...έως 25-26 δύτες σύνολο για να υπάρχει και συνοχή....
Αν μιλάμε για διασυλλογική οργάνωση με 30+δύτες αφήνουμε την ιστιοπλοΐα και τις οικονομικές λύσεις πχ δύτης και σκίπερ το ίδιο άτομο...και πάμε σε ενοικίαση μηχανοκίνητων με καπετάνιο κτλ...το οποίο δε με τρελαίνει μπορώ να πω...
Θέματα υπάρχουν: πχ...κομπρεσέρ? καύσιμα για το κομπρεσέρ? χώροι? αριθμός διαθέσιμων σκίπερ? ψιλοεισαγωγική ''εκπαίδευση'' σε μη μυημένους στη ζωή στο ιστιοπλοϊκό με τους συμβιβασμούς σε χώρο, έλλειψη άφθονου νερού, έλλειψη ηλ/κού ρεύματος κτλ...πάντως γίνεται, λύσεις και διάθεση υπάρχει και ακόμη είναι νωρίς...αν μιλάμε και για Ιόνιο πχ που δεν έχουμε τα μελτέμια να ταλαιπωριόμαστε!!!
ΥΓ. Πάντως μου έχουν κάτσει ο Παγασητικός-Σποράδες κτλ..ξέρετε εκεί με τα μπουρμπούνια (γυμνοβράγχια) του Πάρη
ΥΓ2. Ο παλιός τι λέει? (Ευθυμίου)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.