Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-07, 13:47
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
αγορά o-rings

Καλημέρα, το έψαξα αλλά δεν το βρήκα...
θυμάται - γνωρίζει κανένας που μπορώ να αγοράσω orings (μεγάλου διαμετρήματος 12-15 εκατοστών)
ευχαριστώ
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-07, 14:00
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: αγορά o-rings

καλημερα

Σε καταστηματα βιομηχανικου εξοπλισμου - μηχανολογικων ειδών κλπ.
Λεπτομεριες δεν ξερω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: αγορά o-rings

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jdim Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, το έψαξα αλλά δεν το βρήκα...
θυμάται - γνωρίζει κανένας που μπορώ να αγοράσω orings (μεγάλου διαμετρήματος 12-15 εκατοστών)
ευχαριστώ
Γιάννη, στην εταιρία Παπαδόπουλος στον Πειραιά, Δραγατσανίου και Ρετσίνα γωνία θα βρεις ότι μέγεθος και ποιότητα επιθυμείς.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-07, 16:16
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: αγορά o-rings

Ευχαριστώ
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-07, 17:26
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: αγορά o-rings

Οταν πηγα σε ενα πολυ γνωστο και σοβαρο καταστημα φωτογραφικων ειδων της Θεσσαλονικης , μου ειπαν πως αυτα τα O rings ειναι κολλημενα (κοβουν στο μηκος και τα κολλανε) και μαλλον δεν κανουν για χρηση σε housing φωτο ή βιντεο . Κανονικα πρεπει , λεει , να ειναι ειδικα κατασκευασμενα απο το εργοστασιο . Αυτη η προοπτικη ειναι τραγικη , διοτι για να παραγγειλω O rings απο την εταιρια του δικου μου κουτιου , οι δασμοι και τα μεταφορικα θα ειναι υπερπολλαπλασιας αξιας απο τα υλικα . Επισης ξερω οτι δεν μου ειπε κατι τετοιο για να προσπαθησει να μεσολαβησει στην αγορα τους , απλα μου το ειπε συμβουλευτικα , τονιζοντας παντα οτι δεν εχει πειρα απο υποβρυχια κουτια κλπ .
Μηπως καποιος μπορει να με καθοδηγησει παρακαλω πολυ ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-07, 20:38
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: αγορά o-rings

Γιάννη 99% θα βρείς στην Σπύρου Πάτση, έχει πολλά μαγαζιά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-07, 08:21
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: αγορά o-rings

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MICHALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν πηγα σε ενα πολυ γνωστο και σοβαρο καταστημα φωτογραφικων ειδων της Θεσσαλονικης , μου ειπαν πως αυτα τα O rings ειναι κολλημενα (κοβουν στο μηκος και τα κολλανε) και μαλλον δεν κανουν για χρηση σε housing φωτο ή βιντεο . Κανονικα πρεπει , λεει , να ειναι ειδικα κατασκευασμενα απο το εργοστασιο . Αυτη η προοπτικη ειναι τραγικη , διοτι για να παραγγειλω O rings απο την εταιρια του δικου μου κουτιου , οι δασμοι και τα μεταφορικα θα ειναι υπερπολλαπλασιας αξιας απο τα υλικα . Επισης ξερω οτι δεν μου ειπε κατι τετοιο για να προσπαθησει να μεσολαβησει στην αγορα τους , απλα μου το ειπε συμβουλευτικα , τονιζοντας παντα οτι δεν εχει πειρα απο υποβρυχια κουτια κλπ .
Μηπως καποιος μπορει να με καθοδηγησει παρακαλω πολυ ?
Φίλε Μιχάλη

Κατ’ αρχήν τα Ο-Ring είναι απόλυτα τυποποιημένα βιομηχανικά υλικά και χρησιμοποιούνται ευρέως. Πιστεύω πως ο κατα τα άλλα σωβαρός φωτογράφος δεν γνωρίζει την σωστά την χρήση των Ο-Rings. Υπάρχουν σε διάφορες ποιότητες, σκληρά, ποιο ελαστικά, σιλικονούχα καθώς και σε διαφορετικούς χρωματισμούς όπως μαύρα κίτρινα, κόκκινα κ.λ.π. αλλά δεν αλλάζει τίποτε στην χρήση τους, όλα στεγανοποιούν απόλυτα αν κατασκευαστεί σωστά το λούκι (αυλάκι) που εδράζει το Ο- Ring. Αυτό το έχει φροντίσει ο κατασκευαστής του housing . Το κόστος ανά τεμάχιο δεν ξεπερνά μερικά λεπτά του Ευρώ και η ποικιλία μεγεθών είναι απίστευτα μεγάλη. Με λίγα λόγια για τις δικές μας ανάγκες, φακούς, housing κ.λ.π βρίσκεις τα πάντα.

Πέρα όμως από αυτό και για πολύ μεγάλες διαμέτρους χρησιμοποιούμε συχνά κορδόνι Ο- Ring με το μέτρο το οποίο προσαρμόζουμε στο μήκος (διάμετρο) που χρειαζόμαστε και το κολλάμε. Και αυτή η μέθοδος στεγανοποιεί εξ ίσου καλά αρκεί να γίνει με τον σωστό τρόπο.

Προσωπικά έχω κατασκευάσει αρκετά housing για φωτογραφική μηχανή , Video, Φακούς, για μηχανή λήψεως Super 8 mm παλαιότερα, όπου έχω χρησιμοποιήσει κολλητό Ο-Ring χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα στεγανότητας μέχρι και -45 m βάθος που τα έχω χρησιμοποιήσει. Το ποιο σημαντικό είναι να κατασκευαστεί το αυλάκι με τις σωστές ανοχές που πρέπει να έχει ακρίβεια 0,01 mm, εκεί είναι το μυστικό και τα αγορασμένα housing είναι σωστά κατασκευασμένα.

Με αυτά τα Ο-Ring που το κόστος δεν ξεπερνά τα λίγα λεπτά του Ευρώ, στεγανοποιούμε σε μηχανολογικές κατασκευές, υδραυλικές πιέσεις πολλές φορές πάνω από 400 bar.

Η συχνότερη αιτία εισόδου νερού στα housing είναι το ανθρώπινο λάθος, προσέχουμε λοιπόν τα εξής:

· Να είναι πάντα καθαρό το αυλάκι και το Ο-Ring.
· Να μην χρησιμοποιήσουμε αιχμηρά εργαλεία όταν τα βγάζουμε για καθαρισμό διότι υπάρχει κίνδυνος δημιουργίας εγκοπών (προσωπικά χρησιμοποιώ πέννα κιθάρας).
· Βάζουμε λίγο γράσο σιλικόνης μόνο στο Ο-Ring και το επανατοποθετούμε προσεχτικά.

Αν τηρήσουμε επιμελώς τα παραπάνω δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος εισροής νερού.
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-07, 09:08
Το avatar του χρήστη Nikos
Nikos Nikos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Δίπλα σου...
Μηνύματα: 432
Απάντηση: αγορά o-rings

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χρηστος Ευθυμιου Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συχνότερη αιτία εισόδου νερού στα housing είναι το ανθρώπινο λάθος, προσέχουμε λοιπόν τα εξής:

· Να είναι πάντα καθαρό το αυλάκι και το Ο-Ring.
· Να μην χρησιμοποιήσουμε αιχμηρά εργαλεία όταν τα βγάζουμε για καθαρισμό διότι υπάρχει κίνδυνος δημιουργίας εγκοπών (προσωπικά χρησιμοποιώ πέννα κιθάρας).
· Βάζουμε λίγο γράσο σιλικόνης μόνο στο Ο-Ring και το επανατοποθετούμε προσεχτικά.

Αν τηρήσουμε επιμελώς τα παραπάνω δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος εισροής νερού.
και η τριχόπτωση...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-10, 10:18
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: αγορά o-rings

Μια και υπάρχει σχετικό θέμα, το γράφω για όποιον του φανεί χρήσιμο στο μέλλον.

Αγόρασα σήμερα 10 o rings (γιατί ντρεπομουν να ζητήσω ένα) για το DC μου, αντί 50 λεπτών.

Κατάστημα: Σταματιάδης, Σερρών 90, Αθήνα. Η Σερρών είναι πρώτη παράλληλος της Λ. Αθηνών, δεξιά μας με κατεύθυνση Αθήνα - Χαιδάρι. Στην Σπ. Πάτση στρίβεις δεξιά και ο πρώτος δρόμος που βρίσκεις μπροστά σου είναι η Σερρών.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-10, 13:17
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: αγορά o-rings

από το ίδιο κατάστημα αγόρασα o-rings για το unterwater case της φωτογραφικής μηχανής και δουλεουν χωρίς πρόβλημα!
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.