Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Άλλος εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Στολές, μάσκες, βατραχοπέδιλα, φακοί, μαχαίρια, πυξίδες... - όλο αυτό το αναγκαίο κακό που κάνει τους κατοίκους του βυθού να μας κοιτάνε με απορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-11, 10:11
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Smile Την γνώμη σας παρακαλώ θα ήθελα

Χαιρετώ όλη την παρέα του ΤΥΘΗΣ.
Ηθελα να ρωτήσω πια είναι η γνώμη σας για τα πέδιλα Flip-Fins της Omega??

Ordinary scuba fins are not designed for walking, and putting them on before entering the water has traditionally presented a challenge for both novice and experienced divers. Finally, with the invention of Omega Aquatics Amphibian® Flipfins®, the days of dragging your fins in and out of the water are finally over! Amphibian® scuba fins are a totally new class of dive fins and the world's only fins that allow for easy transition from walk to dive mode. Flipfins® are uniquely designed to be strapped on prior to entering the water and removed after exiting. They allow divers to walk fully geared into the water, move freely on the dive boat, climb ladders and do other movements as easy as wearing ordinary shoes. Two-piece fin brought together by a special Aqua-Hinge™ allows the webbed blades to fold up out of the way to allow full mobility out of the water and click down with a first kick once in the water.
While diving, no other fin can match the power and comfort provided by Amphibian® scuba fins, which features a prominent central web configuration that contributes to increased propulsion and reduced load required during sustained kicking.
This simple concept has had a profound effect for rescue and Special Forces divers for whom getting in and out of the water fast and safe is essential, not to mention recreational divers who do not want to deal with difficulty and awkwardness of flopping around their boats like a circus clown! Amphibian® Scuba Flipfins are currently available in Large and X-Large sizes. Medium size will be available in early 2010.

• Patented Flip Fin design provides total mobility in and out of the water
Easy transition from walk to dive mode
Walk fully geared up into the water when shore diving
Move freely around the dive boat
Easily climb dive boat ladder with fins on after the dive and avoid the drift
• Ultra-light weight and neutrally buoyant
• Blade's design offers the unbeatable performance and efficiency with minimum effort
• Large, comfortable foot pocket with raised slip resistant thread design
• Extended sole plate acts like a lever to enhance power stroke
• Variety of colors to match any dive gear
• Weight per pair: Large 4 Lbs (1.8 kg) and X-Large 4.4 Lbs (1.9 kg)
MADE IN THE USA

Flipfins® Size Chart

Men's USA*EURO* Medium6-839-41 Large with Omega's Sizing Inserts7-940-42 Large9-1142-44 X-Large with Omega's Sizing Inserts10-1143-44 X-Large11-1444-47

Και ένα σχετικό βιντεάκι

http://www.youtube.com/watch?v=8LpIt...layer_embedded
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-11, 11:42
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Την γνώμη σας παρακαλώ θα ήθελα

Φίλε, δεν τα έχω φορέσει (ούτε πρόκειται)
Γενικά, συμβουλή μου να μην επιλέγεις τέτοιου είδους πέδιλα.
Εννοώ με ελατήρια και σπασίματα περίεργα .
Δεν είναι τυχαίο οτι και άλλες τέτοιες προσπάθειες απο διάφορες εταιρίες δεν περπάτησαν!
Βλέπε και τα καινούργια της Aqualung
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-11, 12:15
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Απάντηση: Την γνώμη σας παρακαλώ θα ήθελα

Όντος μου το είχανε πει και άλλοι δύτες αυτό ότι τέτοια πέδιλα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα ίσως για αυτό τα καταδυτικά καταστήματα δεν τα έχουν φέρει καθόλου για αυτόν τον λόγο. Τα πεδιλάκια όμως αυτά που μου είπες εμφανισιακά είναι πολύ ωραία γνωρίζεις μήπως πόσο κοστίζουν και ποιος μπορεί να τα πουλάει??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-11, 13:08
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Την γνώμη σας παρακαλώ θα ήθελα

Γειά σου Κωνσταντίνε,

Απ'ότι είδα ξεκίνησες πρόσφατα με τις καταδύσεις.

Γνώμη μου είναι να πάρεις σε πρώτη φάση ένα απλό, μαλακό, classic style πέδιλο της σειράς. Και χωρίς πολλά κλιπατσίμπανα.

Δώσε βέβαια σημασία στην ποιότητα.
Θα έλεγα ότι οι απαιτήσεις από τα πέδιλα έρχονται με τον καιρό!

Εκτός βέβαια και αν έχεις ήδη αρκετή εμπειρία από πέδιλα (από άλλες θαλάσσιες δραστηριότητες) και ξέρεις ακριβώς τι θέλεις..από πλευράς σκληρότητας ας πούμε.

Νομίζω ότι τα πέδιλα είναι ένα κομμάτι του εξοπλισμού, όπου ξεκινάει κανείς με κάτι απλό. Υπάρχουν δύτες που βουτούν μια ζωή με πέδιλα σαν αυτά που σου ανέφερα παραπάνω και δεν τα αλλάζουν ποτέ.

Άσε το πόδι να δουλέψει λιγάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-11, 15:15
Το avatar του χρήστη dinaras
dinaras dinaras is offline
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: βάρη
Μηνύματα: 36
Απάντηση: Την γνώμη σας παρακαλώ θα ήθελα

Μάλιστα κατάλαβα λέω κατα προσωπική μου άποψη για αρχή να συνεχίσω να βουτάω με τα πέδιλα που νοικίαζω από το καταδυτικό μου κέντρο είναι κάποια της Μares αν δεν κάνω λάθος και είναι πολύ καλά είμαι πολύ ευχαριστιμένος από αυτά και ίσως αργότερα διαλέξω πια θα αγοράσω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-11, 18:07
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Την γνώμη σας παρακαλώ θα ήθελα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dinaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα κατάλαβα λέω κατα προσωπική μου άποψη για αρχή να συνεχίσω να βουτάω με τα πέδιλα που νοικίαζω από το καταδυτικό μου κέντρο είναι κάποια της Μares αν δεν κάνω λάθος και είναι πολύ καλά είμαι πολύ ευχαριστιμένος από αυτά και ίσως αργότερα διαλέξω πια θα αγοράσω.
Επειδή κι εγώ νέος είμαι (σχεδόν μόλις τέλειωσα το OW και το Nitrox, σύνολο ~12 βουτιές) θα σου πρότεινα και κάτι άλλο: αφού ακόμη νοικιάζεις πέδιλα από το κέντρο, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις 3-4 διαφορετικούς τύπους. Για παράδειγμα, πιο σκληρά, πιο μαλακά, σπλιτ φινς κλπ.
Εγώ κατά την διάρκεια της εκπαίδευσής μου και μέχρι να πάρω τα δικά μου, είχα δοκιμάσει τα oceanic vortex (split fins), τα mares avanti quatro και τέλος τα aqualung blades. Αυτά που με βόλεψαν περισσότερο ήταν τα aqualung blades: τα ένιωθα όσο σκληρά τόσο ώστε οι "κλωτσιές" μου να είναι ανεκτές και να με προωθούν ανάλογα. Αντίθετα, με τα oceanic vortex αισθανόμουν ότι κλωτσούσα στα χαμένα
Όταν τελικά αγόρασα δικά μου, άκουσα την συμβουλή του εκπαιδευτή και του -πιο έμπειρου από μένα- buddy μου, έλαβα υπ' όψιν μου και την μέχρι τότε εμπειρία μου από τα aqualung, και τελικά πήρα τα TUSA Imprex: παλιά πέδιλα (παράγονται από το 1995) αλλά έχουν πολύ καλή σχέση σκληρότητας - προώθησης

Πού θέλω να καταλήξω: ΔΟΚΙΜΑΣΕ διάφορα και κατέληξε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.