Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Τώρα με τον νέο νόμο, ποιος μας πιάνει ! Για ρίξτε ιδέες και μοιραστείτε μαζί μας τους μοναχικούς σας υποβρύχιους παραδείσους...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-09, 00:03
Το avatar του χρήστη Serifos Divers
Serifos Divers Serifos Divers is offline
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Μηνύματα: 3
Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Μια απο τις πιο εντυπωσιακες καταδυσεις που εχω κανει στη ζωη μου .
Την πρωτη φορα η καρδια μου κοντεβε να σπαση, η αδρεναλινη χτυπησε κοκκινο, σε σχετικα μικρο βαθος μια καταδυση προσιτη για ολους , καντε μια ολιγολεπτη βουτια στο you-tube και τα λεμε.....




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 10-03-09 στις 11:35. Αιτία: Διαγραφή του 3ου video ως καθαρά διαφημιστικού...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-09, 23:31
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Είναι τέλειοιιιιιιιιιιιι
Είναι πανέμορφοι!!!
Είναι υπέροχοι...
θέλω και εγώωωω
απ' τα ωραιότερα βίντεο που έχω δει εβερ (συμπαθάτε με σφουγγαρο-φυκο-κοραλλάδες αλλά το ψάρι είναι η κορυφή)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-09, 02:21
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Συγγνώμη αλλα αισθάνομαι πολύ άσχημα που βλέπω διαφημιστικές καταχωρήσεις. Υποτιμά και τον σύλλογο αλλά και την δουλειά σας σαν επαγγελματία.

Υπάρχουν νομίζω πολύ καλλίτεροι τροποι προβολής της δουλειάς σας.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-09, 11:41
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη αλλα αισθάνομαι πολύ άσχημα που βλέπω διαφημιστικές καταχωρήσεις. Υποτιμά και τον σύλλογο αλλά και την δουλειά σας σαν επαγγελματία.

Υπάρχουν νομίζω πολύ καλλίτεροι τροποι προβολής της δουλειάς σας.

Ευχαριστώ
Ο χρήστης Serifos Divers ενημερώθηκε ήδη για τους όρους και τους τρόπους προβολής επαγγελματιών στο site μας.
Επίσης το τρίτο video του πρώτου μηνύματος διαγράφτηκε, γιατί δεν προσέφερε καμμιά πληροφορία και ήταν καθαρά διαφημιστικό.

Να θυμίσουμε ότι η περιοχή "Τοποθεσίες για κατάδυση στην Ελλάδα" έχει φτιαχτεί για να παρέχει επικοινωνία από δύτες σε δύτες σχετικά με ενδιαφέρουσες τοποθεσίες κατάδυσης (που θα πάμε, πως θα πάμε κάπου, τι ενδιαφέρον θα δούμε εκεί) και όχι ως χώρος άμεσης προβολής επαγγελματιών.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-09, 12:34
Το avatar του χρήστη Panagiotis
Panagiotis Panagiotis is offline
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Μηνύματα: 180
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Τα δυο βίντεο, είναι πραγματικά εκπληκτικά και πρέπει να δημιουργούν περίεργα συναισθήματα στους αυτοδύτες που βλέπουν αυτά τα πλάσματα να τριγυρνάνε ανάμεσα τους!

Μια μικρή παρατηρησούλα όμως, για την οποία θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!!

Συμφωνείτε ή όχι με την τακτική του "ταϊσματος" των ψαριών?
Στα βίντεο παρατήρησα πως υπήρχαν ουκ ολίγοι "μεζέδες" προφανώς τοποθετημένοι απο τους διοργανωτές της κατάδυσης για να προσελκύσουν τα ψάρια, και προφανώς αυτό ήταν και το "αντιτιμο" της παρουσίας τους εκεί.

Πολλοί λένε πως αυτή η τακτική μπορεί να αποβεί και μοιραία για τα ψάρια, μιας που βλέποντας τον άνθρωπο ως μια πηγή "εξτρα λιχουδιών", πολύ πιθανόν να μην πέφτουν πάντα σε ανθρώπους με φωτογραφικές.

Επίσης, στο εξωτερικό και σε πολλά μέρη (ακόμα και σε περιοχές που υπάρχη πλήρης απαγόρευση για ψάρεμα) απαγόρευσαν δια ροπάλου το ταϊσμα των ψαριών.

Ποιά η γνώμη σας λοιπόν?
__________________
Όπου αγαπάς.. μη πολυπάς..
και αν πολυπάς, μη πολυκάτσεις..
και αν πολυκάτσεις, να μη πολυμιλείς και ανε πολυμιλέις..
να κατέχεις ήντα λες..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-09, 14:15
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Προσωπικά είμαι λίγο ''κάθετη''…

Περιμένω από τα καταδυτικά κέντρα να δείχνουν μεγάλη ευαισθησία σε τέτοιου είδους θέματα και να τηρούν το γνωστό ''take only pictures, leave only bubbles''.

Είναι σημαντικό οι άνθρωποι που εκπαιδεύουν νέους δύτες ή που συνοδεύουν δύτες διαφορετικού κοινωνικού ή πολιτιστικού επιπέδου να είναι συνειδητοποιημένοι σε οικολογικά θέματα. Και μόνο η παρουσία μας στους βυθούς επηρεάζει αρνητικά τις ισορροπίες, ας γίνεται με τις μικρότερες δυνατές συνέπειες…

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω διαφημιστικά καταδυτικών, που για παράδειγμα ''ξεκολάνε'' από την μούρη του δύτη το βεντουζομένο χταπόδι (πες μου τώρα πως το χταπόδι την έπεσε στα καλά καθούμενα στον δύτη και τον έβαλε κάτω να ανταλλάξουν καυτά φιλιά…), ή το χάϊδεμα του ιππόκαμπου (…γιατί αν δεν τον χαϊδεύαμε θα έπεφτε σε κατάθλιψη το ζωντανό…) ή το τάισμα των όποιων ψαριών (…ήταν μήπως ξερακιανά και χαλούσαν το θέμα της φωτό;;; )

Αυτά είναι πράγματα τα οποία (για τα δικά μου δεδομένα…) αφαιρούν ''πόντους' από ένα καταδυτικό, όπως αφαιρούν ''πόντους'' και η αδιαφορία/ανοχή απέναντι σε κακές συμπεριφορές (πχ. ανέχομαι τον φιλαράκο μου να βγαίνει πάνω στο καταδυτικό σκάφος με κυδώνια, μύδια και χτένια και να τα κερνάει στους παραβρισκόμενους, γιατί κι αυτός επαγγελματίας δύτης είναι, στα όστρακα δουλεύει και αφού το κάνει κάθε μέρα μωρέ, δεν βαριέσαι τώρα, για δυο κ@#οόστρακα να το κάνουμε θέμα;….)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-09, 16:49
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Εγώ έμμυ σύμφωνο όσο αφορά το "καλό παράδειγμα" τα υπόλοιπα είναι λίγο σχετικά και μάλλον συμφωνώ μαζί σου άλλα δεν έχω τις σχετικές παραστάσεις για να γίνω απόλυτος.

Θα ήθελα να σχολιάσω όμως κάτι άλλο. Το να κάνουμε την κατάδυση σε κλουβιά είδος κατάδυσης αναψυχής είναι μάλλον δελεαστικό. Έχω κολυμπήσει αρκετά σε κλουβιά και έχω δει ωραίες εικόνες και αρκετούς οργανισμούς που δεν τους συναντάς σε άλλα μέρη (οι τουλάχιστον σε τέτοιους μεγάλους πληθυσμούς). Από την άλλη έχω έντονες αμφιβολίες ως προς το θέμα της ασφάλειας. Οι τόνοι στα κλουβιά έχουν χαρακτηριστεί απρόβλεπτοι (αλλιώς θα της ψαρεύαμε) . Το βασικό παράδειγμα είναι πως λίγες περιπτώσεις θα δεις να της χτυπήσουν με ψαροντούφεκο όσο είναι κοντά στα κλούβια. Μια "στραβή" θα έχει ολέθρια αποτελέσματα για την παραγωγή. Ο τόνος έχει τεράστια δύναμη και ενδέχεται να τρυπήσει το κλουβί. Αν αναλογιστή κανείς την τιμή που έχει ένα ψάρι 300kg θα καταλάβει ότι ο φόβος είναι μεγάλος και το ψάρι έχει δώσει διαπιστευτήρια του όσο αφορά τον χαρακτήρα του (κανένας δεν θέλει να τον χτυπήσει τόνος). Οι άνθρωποι που γνωρίζω να έχουν κάνει τέτοιο ψάρεμα (τεράστια ψάρια με πατέντες γύρω από τα κλουβιά) το έχουν κάνει 2-3 φορές και δεν έχουν διάθεση να το επαναλάβουν λόγο επικινδυνότητας.
Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχουν όλα αυτά με την κατάδυση?
Πιθανών να μην έχουν άλλα είμαι σίγουρος ότι ένας τόνος όταν βρίσκετε στο περιβάλλοντα χώρο της καλλιέργειας είναι ιδιαίτερα στρεσαρισμένος (λόγο μειωμένου οξυγόνου και το νερό διαφέρει πολύ από το δικό του πελαγικό περιβάλλων). Άπλα λέω πως δεν θα παραξενευτώ καθόλου να δω ένα τέτοιο ψάρι (ακόμα και χωρίς λόγο) να θεωρήσει ότι απειλείται βλέποντας τόσο κόσμο γύρω του και να κάνει όλη την φάρμα λαμπόγυαλο.
Τώρα αν είναι όντως επικίνδυνο φαντάζομαι πως και το shark-diving είναι.
Δεν κρίνω άλλα εκφράζω την εκτίμηση μου πάνω στο θέμα. Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι πως αν ήταν δικά μου τα κλουβιά δεν θα ήθελα να έρχεται οποιαδήποτε και να βουτάει εκεί. (Πόσο μάλλον να είναι μια από της καθημερινές βουτιές ενός καταδυτικού κέντρου και να μου φέρνουν άτομα που πιθανών να μην μπορούν να ελέγξουν ούτε την πλευστότητα τους).
Ίσως άλλα παιδιά από το φόρουμ που εργάζονται σαν δύτες στα κλουβιά μπορούν να μας δώσουν την δικιά τους εκτίμηση στο θέμα.
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 10-03-09 στις 21:26.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-09, 15:15
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panagiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δυο βίντεο, είναι πραγματικά εκπληκτικά και πρέπει να δημιουργούν περίεργα συναισθήματα στους αυτοδύτες που βλέπουν αυτά τα πλάσματα να τριγυρνάνε ανάμεσα τους!

Μια μικρή παρατηρησούλα όμως, για την οποία θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!!

Συμφωνείτε ή όχι με την τακτική του "ταϊσματος" των ψαριών?
Στα βίντεο παρατήρησα πως υπήρχαν ουκ ολίγοι "μεζέδες" προφανώς τοποθετημένοι απο τους διοργανωτές της κατάδυσης για να προσελκύσουν τα ψάρια, και προφανώς αυτό ήταν και το "αντιτιμο" της παρουσίας τους εκεί.

Πολλοί λένε πως αυτή η τακτική μπορεί να αποβεί και μοιραία για τα ψάρια, μιας που βλέποντας τον άνθρωπο ως μια πηγή "εξτρα λιχουδιών", πολύ πιθανόν να μην πέφτουν πάντα σε ανθρώπους με φωτογραφικές.

Επίσης, στο εξωτερικό και σε πολλά μέρη (ακόμα και σε περιοχές που υπάρχη πλήρης απαγόρευση για ψάρεμα) απαγόρευσαν δια ροπάλου το ταϊσμα των ψαριών.

Ποιά η γνώμη σας λοιπόν?
Παναγιώτη, μια αντίστοιχη συζήτηση μάς είχε προκύψει και παλιότερα στο Abyss με αφορμή το ίδιο ερώτημα από τον φίλο Γιώργο Καρέλα.

Το ζουμί κατά τη γνώμη μου βρίσκεται σε αυτό το link:
To feed or not to feed (scroll down για το κείμενο)
όπου εξηγούνται αναλυτικά τα πώς και τα γιατί της κακής πρακτικής του ταΐσματος.

Ρίξτε μια ματιά όποτε έχετε χρόνο, έχει ενδιαφέρον

(Το "Missed Opportunities" -απ'όπου και το παρακάτω σχήμα- παραμένει το αγαπημένο μου argument κατά του ταΐσματος από τους δύτες:
)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-09, 15:54
Το avatar του χρήστη Αλέξανδρος
Αλέξανδρος Αλέξανδρος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Απάντηση: Κατάδυση με τόνους στη Σέριφο

Συμφωνώ ότι η οποιαδήποτε συστηματική παρέμβαση στον φυσικό τρόπο ζωής των ψαριών επηρεάζει μακροπρόθεσμα, με τρόπο μη ελεγχόμενο, ολόκληρο το οικοσύστημα!

Για να πω όμως την αμαρτία μου, τη συγκεκριμένη βουτιά την έχω κάνει σαν σχετικά νέος δύτης, όταν το καταδυτικό ήταν ακόμη στα «σκαριά»...

...αμαρτία εξομολογουμένη ουκ εστίν αμαρτία;... δεν γνωρίζω!... κάτι αντίστοιχο όμως δεν θα ήθελα να ξανακάνω... ειδικά τώρα που αυτή η παρέμβαση στο οικοσύστημα τείνει να γίνει συστηματική...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.