Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ρυθμιστές Αναπνοής και Φιάλες
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Συζητήσεις για ρυθμιστές, φιάλες και συνδυασμούς τους (διπλές, stage, κλπ) - Υπομονή, στις 100.000 βουτιές εμφανίζονται βράγχια! :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-13, 17:51
Το avatar του χρήστη spyros70
spyros70 spyros70 is offline
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 52
τή γνώμη σας

φτιάχνοντας σιγά σιγά τόν δικό μου εξοπλισμό ψάχνω γιά τίς πιό <<τίμιες>> value for money αγορές γιά τό επιπεδό μου πάντα (ow). πράγματα πού θά μέ καλύπτουν καί τώρα αλλά καί σέ 2-3 χρόνια σέ κάποιο ίσως παραπάνω επίπεδο (γιά πιό πέρα τό ξαναβλέπω τότε). λαμβάνοντας λοιπόν υπόψιν τά παραπάνω αλλα καί τόν αυστηρά χαμηλό προυπολογισμό (χωρίς νά κάνω σκόντο στήν ασφαλειά μου) διαβάζοντας καιρό τά διάφορα θεματα καί ψάχνοντας για ρυθμιστή έχω καταλήξει σέ δύο επιλογές. η πρώτη είναι αυτή
http://www.scubastore.com/scuba-divi...octopus/5298/p
βλέποντας τήν τιμή συμπεραίνω ότι πρόκειται γιά αρκετά παλιό μοντέλο αλλά όπως προανέφερα μέ ενδιαφέρει κάτι <<τίμιο>> καί δοκιμασμένο (όπως άλλωστε είναι η apeks) πάντα γιά τό επιπεδό μου καί άντε καί γιά το aow

η δεύτερη έχει ξανα αναφερθεί από τόν φίλο free_scubaOW (δέν ξέρω άν τελικά τόν αγόρασε) καί τά σχόλια ήταν πολύ θετικά από κάποια παιδιά
http://shop.aquatec.gr/joomla/index....etail?Itemid=0

τί λέτε γιά τίς επιλογές αυτές? νά τονίσω ότι ό προυπολογισμός γιά την αγορά είναι αυστηρά μέχρι 300 ευρώ 1ο-2ο-χταπόδι
__________________
Στήν φύση δέν υπάρχουν ούτε ανταμοιβές ούτε τιμωρίες. Υπάρχουν συνεπειες.
Robert G. Ingersoll
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-13, 22:12
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: τή γνώμη σας

Ο πρώτος ρυθμιστής που αγόρασα ήταν ο πιο φθηνός που υπήρχε στην αγορά! ή για να το πω καλύτερα ήταν το πιο φτηνό μοντέλο μιας κάποια εταιρίας!! ααααα έδωσα και 5.000 δρχ παραπάνω, νομίζω, για να πάρω και το βαλιτσάκι μεταφοράς!

Λοιπόν τον είχα για δώδεκα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα και τον άλλαξα απλά γιατί είχαν περάσει δώδεκα χρόνια και μου δόθηκε ευκαιρία για ανανέωση του εξοπλισμού!

Λοιπόν στο θέμα μας ... Σέρβις που θα κάνεις ??? Πόσο κοστίζει ??? Πότε θα χρειαστεί??? Γιατί δεν προσπαθείς και προσωπική ή έστω τηλεφωνική επαφή με τον πωλητή???

Ξέρω ... ξέρω ... πάλι ερωτήσεις!!!!

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-13, 11:24
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Απάντηση: τή γνώμη σας

Γνώμη μου ; Αν και προτίμησα πριν χρόνια την αγορά κάτι καλού, APEKS, τελικά κατάλαβα ότι το πλεον σημαντικό είναι ο κόστος αγοράς και σερβις και όχι το όνομα. Όλοι οι ρυθμιστές είναι αξιόπιστοι πλέον, και ειδικά οι μεμβράνης και τα περι ευκολίας αναπνοής και λοιπές λεπτομέριες είναι εντελώς ανούσια και δεν τα αντιλαμβάνεσαι ειδικά στο επιπεδο REC. Μπορείς με κάτω από 200€ να πάρεις πληρες σετ όταν σε επώνυμο θα δώσεις 350€ και δεν θα δείς καμάι διαφορά, πέρα απο τη τσέπη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-13, 15:09
panos23 panos23 is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μηνύματα: 24
Απάντηση: τή γνώμη σας

καλησπέρα,
το ιδιο ακριβως σετ ,εχω εδω και 3 χρόνια.
Θα διαφωνησω ,οτι ολα ειναι ιδια, έχω παρει αρκετες φορε νοικιασμενα σετ αλλων κατασκευαστων στο ιδιο χρηματικο επιπεδο και εχω καταλαβει διαφορες.
Χωρις να θελω να πω το Ελληνικό – εγώ αγορασα το καλυτερο και δεν κάνω λαθος ! J

Για να μην κουράζω –ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για τα λεφτα του έχοντας δοκιμασει και ακριβότερους.
Επίσης και εγω ξεκινησα να τον αγορασω από site του εξωτερικου και τελικα βρηκα κατά πολύ καλυτερη τιμη στον Ελληνα εισαγωγέα -δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις (πες του την τιμη που τον βρηκες το σετ)

http://www.aquateam.gr/0000000000/index.html (δεν ειναι κακο να κανουμε διαφημηση για τα καλα)

Φιλικα Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-13, 01:35
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: τή γνώμη σας

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στο κομματι του εξοπλισμου που δεν πρεπει να εισαι φειδωλος ειναι ο ρυθμιστης πίεσης. Παλιο γνωμικο " το φθηνο ειναι και ακριβο" μου εχει βγει αληθες πολλακις. Βουταω με τον ιδιο ρυθμιστη πολλα χρονια και δεν τον αλλαζω με τιποτα ενω ολα τα υπολοιπα οπως BCD, στολες, πεδιλα κλπ αλλαχτηκαν λογω χρησης.
Ο Δημητρης εχει δικιο για το θεμα σερβις μιας και ενας εδω "εξουσιοδοτημενος" μου ειχε κανει ζημια και το ανακαλυψε ενας τεχνικος σ ενα ταξιδι στο εξωτερικο. Ευτυχως εκλεισε ο τυπος και δεν ξαναπηρε αλλο ατομο στο λαιμο του. Απο τιμες ψαχτο και ειμαι της αποψης να αγορασεις απο εδω εστω και λιγο ακριβοτερα γιατι αλλιως σε αντιμετωπιζουν οταν εχεις προσωπικη επαφη και θα ειναι προς ωφελος σου π.χ καποια αστοχια αν και το πλεον απιθανο για τα σημερινα στανταρντς. Για το συγκεκριμενο μαγαζι εχω ακουσει καλα λογια αλλα υπαρχουν και αλλα εξισου καλα. Δες και μονος σου για να εχεις πιο ολοκληρωμενη αποψη. Και παλι εδω ειμαστε για να το συζητησουμε. Ελπιζω να βοηθησαμε.

Νικ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-13, 13:01
free_scubaOW free_scubaOW is offline
 
Εγγραφή: 19-11-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 89
Απάντηση: τή γνώμη σας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο spyros70 Εμφάνιση μηνυμάτων
η δεύτερη έχει ξανα αναφερθεί από τόν φίλο free_scubaOW (δέν ξέρω άν τελικά τόν αγόρασε) καί τά σχόλια ήταν πολύ θετικά από κάποια παιδιά
http://shop.aquatec.gr/joomla/index....etail?Itemid=0

τί λέτε γιά τίς επιλογές αυτές? νά τονίσω ότι ό προυπολογισμός γιά την αγορά είναι αυστηρά μέχρι 300 ευρώ 1ο-2ο-χταπόδι
για την ιστορία ,τελικά δε τον αγόρασα,
πήρα μεταχειρισμένο μοντέλο της seac sub (m-synchro)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-13, 14:36
Το avatar του χρήστη spyros70
spyros70 spyros70 is offline
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 52
Απάντηση: τή γνώμη σας

ευχαριστώ όλους παιδιά γιά τήν βοήθεια άν καί η αλήθεια είναι ότι ψιλομπερδεύτηκα λίγο βλέποντας ότι οι απόψεις διχάζονται. τό σίγουρο είναι ότι τελικά η αγορά καταληγω ότι θα γίνει από ελλαδα γιά όλους τούς λόγους πού προαναφέρατε (σχέση πωλητη-πελάτη/σέρβις κλπ) απλα θά κοιταξω λίγο καί τίς οικονομικές σειρές scubapro-aqualung
__________________
Στήν φύση δέν υπάρχουν ούτε ανταμοιβές ούτε τιμωρίες. Υπάρχουν συνεπειες.
Robert G. Ingersoll
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-13, 17:01
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: τή γνώμη σας

Αν σε φέρνει ο δρόμος σου πέρνα Τρίτη και από το σύλλογο .... για να τα πουμε και αλλιώς!!

__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-13, 17:48
Το avatar του χρήστη spyros70
spyros70 spyros70 is offline
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 52
Απάντηση: τή γνώμη σας

πολύ πιθανή επιλογή αποτελεί πλέον κι αυτή
scubapro mk11/c300
__________________
Στήν φύση δέν υπάρχουν ούτε ανταμοιβές ούτε τιμωρίες. Υπάρχουν συνεπειες.
Robert G. Ingersoll
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-13, 20:39
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: τή γνώμη σας

Καλησπερα και απο μενα.

Μην βλεπεις σαν κριτηριο την τιμη, ακομα και τον πιο φθηνο να αγορασεις να ξερεις οτι θα ειναι αψογος. Αλλα θεματα πρεπει να κοιταξεις !!!

Οσον αφορα τους Apeks στους προτεινω ανεπιφυλακτα. Δεν ειναι αναγκη να τους αγορασεις απο το scubastore. Μπορεις να τους αγορασεις απο την Aquateam στα ιδια λεφτα και ισως φθηνοτερα.

Παράθεση:
H Aqua Team εγγυάται τις τιμές των προϊόντων της.


Είναι γνωστό σε όλους ότι η Ελλάδα έχει πλέον γίνει μια ακριβή χώρα. Όλα τα είδη που προμηθευόμαστε γίνονται συνεχώς και πιο ακριβά!
Όσο αφορά τον καταδυτικό εξοπλισμό, γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η τοπική αγορά δεν κάνει και τις καλύτερες προσπάθειες να ακολουθήσει τις παγκόσμιες εξελίξεις και περισσότερο σε θέματα τιμών.
Είναι πολύ οι λόγοι, σωστοί ή λανθασμένοι, που όμως σε κάθε περίπτωση οδηγούν τους δύτες σε αγορές εκτός των συνόρων και ειδικά σε αγορές μέσω του Internet.
Πολύ σωστά όμως θα πρέπει να παρατηρήσουμε ότι σε κάθε περίπτωση η υποστήριξη των Ελληνικών επιχειρήσεων βοηθά την αγορά και φυσικά τις καλύτερες υπηρεσίες. Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το τοπικό καταδυτικό κατάστημα δεν πουλά μόνο λίγο πιο ακριβό εξοπλισμό, αλλά και γεμίζει φιάλες, κάνει service, μας δίνει συμβουλές. Εκεί πιθανόν θα κάνουμε και κάποια μαθήματα, εκεί μπορούμε να πιάσουμε και πιθανόν να δοκιμάσουμε κάποιο από τα είδη που θέλουμε να αγοράσουμε.
Στο κάτω κάτω αν οι Ελληνικές επιχειρήσεις δεν είναι σε θέση να βγάζουν τα τεράστια πραγματικά έξοδά τους τότε θα κλείσουν.
Σίγουρα αυτό δεν είναι κάτι που επιθυμούμε.
Εμείς στην Aqua Team γνωρίζουμε το συγκεκριμένο πρόβλημα. Σαν αποκλειστικοί εισαγωγείς και διανομείς ορισμένων από τους μεγαλύτερους στον κόσμο οίκους κατασκευής καταδυτικού εξοπλισμού, κάνουμε προσπάθεια σε συνεργασία με επιλεγμένους πωλητές συνεργάτες να σας εγγυηθούμε την χαμηλότερη τιμή αγοράς!!!
Για τα είδη λοιπόν των εταιρειών APEKS, BARE, COCHRAN, BEAVER, SUBMATIX που αποκλειστικά εισάγουμε και διανέμουμε, σας εγγυόμαστε τις χαμηλότερες τιμές.
Πώς;
Θα δείτε ότι στα προϊόντα του site μας δεν περιλαμβάνονται τιμές. Οι τιμές των προϊόντων μας είναι αυτές που αναφέρονται στους επίσημους τιμοκαταλόγους και στηρίζονται στις εργοστασιακές ενδεικτικές.
Εμείς σαν επιχείρηση, όπως και επιλεγμένοι συνεργάτες μας θα κάνουμε την καλύτερη προσπάθεια για μια ικανοποιητική έκπτωση.
Αν η έκπτωση αυτή δεν σας ικανοποιεί και έχετε βρει μια καλύτερη αγορά μέσω του Internet, στείλτε μας το σύνδεσμο (link) για αυτό το προϊόν και το e-mail σας.
Θα σας στείλουμε το συντομότερο την δική μας προσφορά με εγγυημένα χαμηλότερη τιμή και το σημείο πώλησης στο οποίο θα πρέπει να απευθυνθείτε.


Aqua Team
Εγγύηση Κορυφαίων Υπηρεσιών
Εγγύηση Χαμηλότερων Τιμών
Αγοραζοντας απο Ελλαδα

1. Βοηθας εναν ελληνα επιχειρηματια
2. Εχεις καποιον ανθρωπο να ρωτησεις 2 τεχνικες συμβουλες
3. Γλυτωνεις τα μεταφορικα.

Scubatech δεν εχω δοκιμασω αλλα γνωριζω απο αλλους φιλους που εχουν οτι ειναι αψογοι απλα δεν ειναι τοσο γνωστη εταιρια στην Ελλαδα και το καταλαβαινω απολυτα να εχεις καποια επιφυλαξη.

Οσο για τους Scubapro μεινε μακρια. Εχουν μεγαλο κοστος αγορας και δεν εχεις επιλογες στο θεμα του service. Υπαρχει μονο ενα εξουσιοδοτημενο στην Ελλαδα ενω στους Apeks 10αδες και στους Scubatech καμποσα μεχρι στιγμης.

Προσωπικα ξεκινησα με Scubapro σε διαφορα set και κατελειξα σε Apeks.

Χαιρετω
Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.