Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-08, 16:14
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Ticha - The Valley of the Bear

Έπεσα τυχαία στο site αυτό, http://www.tichawilderness.com/

και εντυπωσιάστηκα από το ότι:

α. υπάρχουν ακόμη τέτοια μέρη στην υπέρ-ανεπτυγμένη Ευρώπη μας
β. το ζήλο που διακρίνει τους ανθρώπους πίσω από την προσπάθεια προστασίας της περιοχής
γ. την ποιότητα των φωτογραφιών (εεε... χομπιστική διαστροφή...)

Αν και μόνο καταδυτικού ενδιαφέροντος δεν είναι, πιστεύω ότι εμείς οι δύτες είμαστε αρκετά ευαισθητοποιημένοι στα θέματα περιβάλλοντος, και αυτό είναι τέτοιο.

Περιμένω με ανυπομονησία να δω το DVD που μου υποσχέθηκαν!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-08, 19:06
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Ticha - The Valley of the Bear

Πολύ ωραία δράση... αξίζει κανείς να πάρει το DVD τους!

Μπράβο που δεν το βάζουν κάτω και ψάχνουν εναλλακτικούς τρόπους για να χρηματοδοτηθούν, που δεν απογοητεύονται επειδή δεν έχουν την απαραίτητη υποστήριξη.

Συμφωνώ με το Μπάμπη, οι φωτογραφίες αλλά και το trailer είναι πολύ καλής ποιότητας, μια αξιόλογη πραγματικά παραγωγή, κρίνοντας από όσα μπορώ να δω.



Θέλω όμως να πάω την κουβέντα παραπέρα...

Μήπως, λέω μήπως, να αρχίσουμε να κοιτάμε δίπλα μας, μπας και ανακαλύψουμε την "κρυμμένη" ομορφιά που υπάρχει τόσο κοντά μας?

Το ξέρω ότι γίνομαι γραφικός (αυτό το 1ο λιμανάκι έχει γίνει καραμέλα τον τελευταίο καιρό), ότι ίσως βγαίνω εκτός θέματος, αλλά συνεχίζω να επιμένω: Μεσόγειος, Βαλκάνια, Ευρώπη...

Προσωπικά έχω παθιαστεί πραγματικά με το "οικείο" μας περιβάλλον και προσπαθώ να το ανακαλύψω, να το γνωρίσω και να το αναδείξω με τα μέσα που διαθέτω, όσο καλύτερα μπορώ. Η "φύση" είναι δίπλα μας, δεν είναι τόσο δύσκολο να την πλησιάσουμε και να την αφουγκραστούμε. Αρκεί να το θέλουμε πραγματικά.

Τι γνωρίζουμε στην ουσία για το περιβάλλον γύρω μας; Πόσα χιλιόμετρα ακτής δεν έχουμε βουτήξει, πόσες πλαγιές δεν έχουμε σκαρφαλώσει, πόσα ποτάμια δεν έχουμε διασχίσει, πόσες πεδιάδες δεν έχουμε περπατήσει;



Έχω να παραθέσω και ένα άλλο link, υποβρύχιου ενδιαφέροντος αυτή τη φορά. Μια εισαγωγή στο θέμα κάνει ο δημιουργός του, που δεν έχει άμεση συγγένεια με τον παραμυθά...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Hans Christian Andersen
I am fully aware of the fact, that in order to declare something "Exotic", it normally needs to been on the other side of the planet. But thats not the truth, and I will show residents in the Northern part of Europe, that "exotic" nature is right on our own doorstep ! - that been said, I know that the film will show a remarkable underwater "seascape" thats truly exotic for people only used to diving in tropical waters, so perhaps after all it is true that you need to travel a long way to experience something spectacular.

http://thebubblingreefs.com

Πρόκειται για μια υποβρύχια ταινία με θέμα ένα σπάνιο γεωλογικό σχηματισμό με ιδιαίτερο βιολογικό και φυσικά καταδυτικό/φωτογραφικό ενδιαφέρον. Κρίμα που δεν είναι τόσο καλή η παραγωγή...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 24-01-08 στις 19:18.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-08, 19:16
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Ticha - The Valley of the Bear

Εξαιρετική η προσπάθεια των τριών νέων για την ανάδειξη και προστασία του δικού τους περιβάλλοντος, αυτού που άνηκε στους παππούδες τους, ανήκει τώρα σε αυτούς και θα ανήκει αύριο στα παιδιά τους...

και είμαι απόλυτα σύμφωνος με τον Γιάννη,

[quote] Προσωπικά έχω παθιαστεί πραγματικά με το "οικείο" μας περιβάλλον και προσπαθώ να το ανακαλύψω, να το γνωρίσω και να το αναδείξω με τα μέσα που διαθέτω, όσο καλύτερα μπορώ. Η "φύση" είναι δίπλα μας, δεν είναι τόσο δύσκολο να την πλησιάσουμε και να την αφουγκραστούμε. Αρκεί να το θέλουμε πραγματικά.

Τι γνωρίζουμε στην ουσία για το περιβάλλον γύρω μας; Πόσα χιλιόμετρα ακτής δεν έχουμε βουτήξει, πόσες πλαγιές δεν έχουμε σκαρφαλώσει, πόσα ποτάμια δεν έχουμε διασχίσει, πόσες πεδιάδες δεν έχουμε περπατήσει;

[quote]

Έχουμε και εμείς τις δικές μας Μαλδίβες, την δική μας Ερυθρά.... αρκεί να την αναζητήσουμε.....
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-08, 20:04
Το avatar του χρήστη Παύλος Βουλουτιάδης
Παύλος Βουλουτιάδης Παύλος Βουλουτιάδης is offline
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 45
Απάντηση: Ticha - The Valley of the Bear

Παράθεση:
Μήπως, λέω μήπως, να αρχίσουμε να κοιτάμε δίπλα μας, μπας και ανακαλύψουμε την "κρυμμένη" ομορφιά που υπάρχει τόσο κοντά μας?
Δεν έχεις κι άδικο, κι όπως λέει και κάποιος : "η κρυμμένη αρμονία είναι καλύτερη από την φανερή" To site πολύ καλό.
__________________
Παύλος Β. Βουλουτιάδης
Φυσικός Α.Π.Θ - Εκτελωνιστής
PADI Divemaster
Μέλος Ε.Α.Θ
Μέλος Σ.Ε.Θ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-08, 12:51
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Smile Απάντηση: Ticha - The Valley of the Bear

Κι εγώ από τη μεριά μου θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους… Επειδή τυχαίνει να είμαι από τη Βόρεια Ελλάδα, θα μιλήσω για τον τόπο μου. Πόσοι από εσάς έχετε δει τα ‘βυζιά της Αφροδίτης’ ή το μυθικό θρόνο του Δία στον Όλυμπο, το εκκλησάκι του Αι-Λια στη γραμμή των συνόρων στην κορφή του Καϊμακτσαλάν, τα Λουτρά Πόζαρ με τους θερμούς καταρράκτες μέσα σε ένα κατάφυτο φαράγγι, το νησάκι του Αγίου Αχίλλειου στις Πρέσπες, τις καφέ αρκούδες της Πίνδου, τους νεροβούβαλους της λίμνης Κερκίνης, το παρθένο δάσος με τους κέδρους στο Παρανέστι Δράμας, τη μοναδική κοιλάδα στα στενά του ποταμού Νέστου, τα πέτρινα γεφύρια στα ποτάμια των Γρεβενών όπου μπορείς να κάνεις rafting, τους μοναδικούς αμμόλοφους της Λήμνου που μοιάζουν με ‘μικρή Σαχάρα’ και πάει λέγοντας…

Συμβουλή μου είναι πως πρέπει να γνωρίσουμε πρώτα καλά την ίδια μας τη χώρα πριν πάμε να επισκεφτούμε ή να τη συγκρίνουμε με τόπους μακρινούς κι εξωτικούς, γιατί κρύβει μοναδικές μικρές ομορφιές…

Και αν ποτέ θελήσετε να πάτε σε όλα αυτά τα μέρη και σε ακόμα περισσότερα, εδώ είμαι για όποια οδηγία, συμβουλή ή για παρέα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.