Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-09, 18:42
alpha_jr alpha_jr is offline
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 6
Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Χαιρετώ τους φίλους τις λίστας,

Προγραμματίζω ένα ταξίδι με Liveaboard στη νότια Ερυθρά για αρχές Αυγούστου, και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος/φίλη έχει ανάλογη εμπειρία για να με συμβουλεύσει ποιο είναι το πιο καταλληλο μέγεθος στολής για ένα τέτοιο ταξίδι. Η στολή που έχω είναι 7mm, προφανώς υπερβολικό για Ερυθρά αρχές Αυγούστου, οπότε με την ευκαιρία σκέφτομαι να αγοράσω και μια πιο ελαφριά στολή. (Ένα 3άρι μονοσόρτ θα ήταν αρκετό, για παράδειγμα?)

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι τελείως υποκειμενικό το ζήτημα (πόσο νοιώθει το κρύο ο καθένας), όποτε ενδεικτικά αναφέρω ότι σε ανάλογο ταξίδι Φεβρουάριο μήνα (21 βαθμούς το νερό), χρησιμοποιούσα την 7άρα, και μάλιστα μετά από 2-3 μέρες (με 4 καταδύσεις τη μέρα) έβαζα και ένα 7άρι μονοσόρτ από πάνω σε μερικές βουτιές, νυχτερινές κυρίως (και δεν το περίμενα καν κιόλας! Στην αρχή νόμιζα ότι η 7άρα θα είναι υπεραρκετή, αλλά όπως αποδείχτηκε η θερμικές απώλειες είναι σημαντικές με τόσες βουτιές).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και τις γνώμες.

Φιλικά,
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-09, 19:05
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Εγώ πάλι θα πεταχτώ, αν και δεν έχω πάει στην Ερυθρά, και θα πω ότι καλλίτερα να προσανατολιστείς σε ολόσωμη στολή. Μέσα στο νερό αποκλείεται να αισθανθείς ζέστη ενώ σε προστατεύει σε όλο το σώμα και από άλλα πράγματα εκτός του κρύου. Άλλωστε όλο και κάποιο ναυάγιο θα βρεθεί όλο και κάποια νυχτερινή θα κάνεις οπότε καλλίτερα να είσαι καλλίτερα προστατευμένος. Τώρα είτε ολόσωμη, είτε μονοσορτς, είτε με το μαγιώ, έξω από το νερό θα βγάλεις την μπέμπελη τέτοια εποχή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-09, 20:39
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Διαβάζοντας σήμερα στο βρεττανικό diver άρθρα σχετικά με την Ερυθρά σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο πράγμα!!!
Άντε και πάμε...θέλουμε άλλη στολή;
Εγώ νομίζω πως μια 3μμ με μεσάτο παντελόνι θα είναι ότι πρέπει.
Γενικά πάντα θέλω κουκούλα και πάντα ολόσωμη στολή...κάτι μονοσόρτια χωρίς κουκούλες, χωρίς χέρια, πόδια κτλ δεν τα πολυχωνεύω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-09, 21:09
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Ημουνα τον Ιουνιο στην βορεια Ερυθρα. Θερμοκρασιες νερου γυρω στους 24 βαθμους. Ειχα 7ρα ολοσωμη ημιστεγανη χωρις κουκουλα. Δεν μπορω να πω οτι αισθανθηκα ιδιαιτερα ζεστη. Και γω θα προτιμουσα μονοσορτς, αλλα καλυτερα η ολοσωμη. Ιδιαιτερα οταν ειδα τις σκουριες απο τα ναυαγια σε γονατα και αγκωνες.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-09, 01:06
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

h θερμοκρασια θα ειναι γυρω στους 27-28...

στο νοτο ναυαγια δεν εχει, αλλα εχει fire corals (που ετσι κι αλλιως δεν πρεπει να ακουμπας) αλλα καλο ειναι να εχεις μια 3χιλ ολοσωμη...

προσωπικα , αν και ιδιαιτερα κρυουλιαρης, σε ολα τα ταξιδια μου εκει κατω φορουσα ενα σορτυ μεχρι που προσφατα αγορασα μια ολοσωμη 3αρα και τη βολευτηκα πολυ...

καλες βουτιες...οποια διαδρομη κι αν εχεις να κανεις θα περασεις σουπερ!!!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-09, 07:34
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alpha_jr Εμφάνιση μηνυμάτων
....

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι τελείως υποκειμενικό το ζήτημα (πόσο νοιώθει το κρύο ο καθένας),
....
Κώστα, πιστεύω ότι αυτό το σημείο είναι πολύ σημαντικό. Δεν κρυώνουν όλοι το ίδιο.

Εγώ ήμουν στον Νότο τον Νοέμβριο και ξεκίνησα τις βουτιές με πεντάρα ολόσωμη + κουκούλα ξεχωριστή.
Μετά τις τρεις πρώτες ημέρες (με τέσσερις βουτιές κάθε ημέρα), άρχισα πολύ ευχάριστα να βάζω μέσα από την πεντάρα και ένα τριάρι γιλέκο με ενσωματωμένη κουκούλα.
Η θερμοκρασία του νερού ήταν 25 - 26 βαθμοί.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-09, 09:25
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Στο ίδιο ταξίδι άρχισα με κοντή στολή 5mm (αυτή έχω) υπέρ αρκετή για μένα με 4 καταδύσης τη μέρα. Αργότερα μέσα στη βδομάδα έκανα και καταδύσης τη μέρα χωρίς στολή (θερμοκρασία νερού 30 βαθμοί). Αν νοιώθεις εύκολα το κρύο πάρε μια ολόσωμη 3-5mm που θα σε κρατήσει σίγουρα ζεστό και θα σε προστατεψει απο δυσάρεστες καταστάσεις.
Αν θα αγοράσεις στολή μόνο για το ταξίδι (και δεν θα τη χρησιμοποιείς συχνά) θα έλεγα να μην ξοδέψεις πολλά.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-09, 09:54
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Σε τετοια μερη εχω βουτηξει με οτιδηποτε απο 3αρι μονοσορτ εως 7αρα ολοσωμη με κουκουλα. Το καλυτερο ειναι να ειναι ολοκληρο το σωμα καλυμμενο , οποτε μια απλη 5αρα δυο τεμαχιων (λονγκ τζον και σακκακι) θα σε βολεψει (αν ζεσταIνεσαι πολυ φορας μονο το επανω ή μονο το κατω μερος . Η 3αρα νομιζω οτι ειναι λιγη , εκτος αν το νερο ειναι στους 30 βαθμους . Εκτος νερου , ουτως ή αλλως θα την εχεις κατεβασμενη ή βγαλμενη !
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 17-07-09 στις 18:05.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-09, 12:49
Το avatar του χρήστη ppetross21
ppetross21 ppetross21 is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 335
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Ολόσωμη 5μμ,
γάντια λεπτά και μποτάκια(για προστασία απο τα κοράλλια).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-09, 23:25
alpha_jr alpha_jr is offline
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 6
Απάντηση: Liveaboard σε νότια Ερυθρά: Κατάλληλη στολή?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ppetross21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολόσωμη 5μμ,
γάντια λεπτά και μποτάκια(για προστασία απο τα κοράλλια).
Πέτρο απ΄όσο ξέρω δεν επιτρέπονται τα γάντια σε βουτιές στην Ερυθρά. Όσο για τα μποτάκια, συνήθως τα φοράω (με τα ανοιχτά πέδιλα), αλλά εν προκειμένω είπα να πάρω μαζί τα κλειστά πέδιλα, που είναι και πιο ελαφριά. Γιατί θεωρείς τόσο απαραίτητα τα μποτάκια όμως? Δε σκοπεύω να περπατάω στους υφάλους...Μήπως μου διαφεύγει κάτι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.