Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
The Great Blue Hole

Όχι, δεν πήγα

Τελείωσα μόλις την μετάφραση ενός κειμένου που θέλησα να μοιραστώ μαζί σας. Ξέρετε εσείς γιατί.


Παράθεση:
ΔΥΤΙΚΟΣ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΣ ΩΕΚΑΝΟΣ

Ύφαλος Lighthouse




ΤΥΠΟΣ: Ατόλη με διάσπαρτους υφάλους
ΕΚΤΑΣΗ: 300 τετρ.χμ.
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ: Γενικά υγιής.
ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ: Δυτική Καραϊβική, 80χμ ανατολικά του Κεντρικού Μπελίζ.


Ο Ύφαλος Lighthouse είναι μια ατόλη 55χλμ ανατολικά του τεράστιου κοραλλιογενούς φράγματος του Μπελίζ, ανοικτά των ακτών του Κεντρικού Μπελίζ. Το σχήμα της είναι ωοειδές με μήκος περίπου 38χμ και μέσο πλάτος 8χμ. Όπως όλες οι ατόλες, πλαισιώνεται εξωτερικά από μία δακτυλιοειδή δομή κοραλλιογενών σχηματισμών πολλοί από τους οποίους υψώνονται ως την επιφάνεια της θάλασσας. Η δομή αυτή αποτελεί ένα φυσικό φράγμα προστασίας από τον ωκεανό και περικλείει μία λιμνοθάλασσα, ο πυθμένας της οποίας είναι μια μεγάλη μάζα ασβεστολιθικών εναποθέσεων. Αν και σχετικά βαθιά, η λιμνοθάλασσα περιέχει πολυάριθμους διάσπαρτους υφάλους καθώς και έξι επίπεδες αμμώδεις νησίδες γνωστές ως Cays (μία από αυτές διαθέτει και καταδυτικό κέντρο).

Στο κέντρο του Υφάλου
Lighthouse βρίσκεται το πλέον αξιοθαύμαστο χαρακτηριστικό του: μία πλατιά, σχεδόν κυκλική ασβεστολιθική καταβόθρα γνωστή ως η Μεγάλη Μπλε Τρύπα. Με βάθος περίπου 145μ, το φυσικό αυτό πηγάδι σχηματίστηκε πριν από περίπου 18000 χρόνια στη διάρκεια της τελευταίας παγετώδους περιόδου, όταν το μεγαλύτερο τμήμα του Υφάλου Lighthouse βρισκόταν ακόμα πάνω από τη στάθμη της θάλασσας. Οι τότε χερσαίες απορροές γλυκού νερού δημιούργησαν ένα πολύπλοκο δίκτυο αεριζόμενων σπηλαίων και σηράγγων διαβρώνοντας τον υπόγειο ορίζοντα των ασβεστολιθικών πετρωμάτων. Κάποια στιγμή, η οροφή ενός από τα σπήλαια αυτά κατέρρευσε δημιουργώντας αυτό που σήμερα είναι γνωστό ως Μπλε Τρύπα. Αργότερα, καθώς η στάθμη της θάλασσας ανυψώθηκε, τα σπήλαια πλημμύρισαν και πλέον είναι προσβάσιμα μόνο σε τολμηρούς αυτοδύτες.



Εκτός από την Μπλε Τρύπα, η ατόλη φημίζεται για τα εκτεταμένα υποθαλάσσια πεδία της από υγιείς, άφθονους και κατά το πλείστο ανεξερεύνητους κοραλλιογενείς σχηματισμούς. Χαρακτηριστικοί είναι επίσης οι διάσπαρτοι ύφαλοι στο εσωτερικό της ατόλης αλλά και οι θεαματικοί υποθαλάσσιοι τοίχοι (drop-offs) στην περιφέρειά της, οι οποίοι καλύπτονται από κοράλλια και χάνονται κατακόρυφα σε βάθη πολλών εκατοντάδων μέτρων. Ο Ύφαλος
Lighthouse αναδεικνύει την τυπική βιοποικιλότητα της περιοχής. Φιλοξενεί 200 περίπου είδη ψαριών και 60 είδη πετροκόραλλων.


ΚΑΤΑΔΥΣΗ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΛΕ ΤΡΥΠΑ
Η Μεγάλη Μπλε Τρύπα αποτελεί έναν από τους δημοφιλέστερους καταδυτικούς προορισμούς παγκοσμίως. Δεν συνίσταται για τους καρδιοπαθείς (οι συναντήσεις με καρχαρίες είναι μάλλον συχνές) ή τους αρχάριους δύτες (απαιτείται τέλεια πλευστότητα). Σε βάθος 38μ, υπάρχει ένα τόξο από εντυπωσιακούς σταλακτίτες που κρέμονται από τους επικλινείς τοίχους του πηγαδιού. Λίγα μέτρα βαθύτερα υπάρχει είσοδος προς ένα πολύπλοκο σύστημα σπηλαίων και σηράγγων.



Πηγή: OCEAN, American Museum of Natural History 2006
Όλες οι φωτογραφίες είναι συνδεδεμένες με τα σάιτ που "ευγενικά" μου τις παραχώρησαν!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-07, 16:47
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: The Great Blue Hole

Θέλει να με σπονσάρει κάποιος/κάποιει για να πάω. Θα σας ευγνωμονώ, θα φέρω και πολλές φωτογραφίες και θα γράψω κ' ένα ωραίο report για το πως είναι οι καταδύσεις εκεί, έτσι για να έχομε μια ιδέα απο πρώτο χέρι.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-07, 09:04
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: The Great Blue Hole

The Great blue hole.... To ταξίδι ζωής μου, βρέθηκα εκεί πριν 10 περίπου χρόνια και έχω γράψει ένα αρθράκι στο Thalassa. Δυστυχώς δεν βρήκα όλο το κείμενο στο P.C. μου...
Ένα μέρος του κειμένου θα το βρείτε στην σελίδα του περιοδικού Thalassa
www.thalassamag.gr να πάτε στο αρχείο, τεύχος Ιούλιος 2005

Δυστυχώς το σκάφος που πήγα live aboard ,το wave dαncer, την επόμενη χρονιά χτυπήθηκε από τυφώνα και βυθίστηκε με αποτέλεσμα να χαθούν 17 αυτοδύτες όλοι μέλη του καταδυτικού κέντρο Ritchmond των ΗΠΑ και 3 μέλη του πληρώματος.
Η κατάδυση στην "τρύπα" είναι η απόλυτη βουτιά αλλά και όλες οι καταδύσεις στο Belize είναι εκπληκτικές....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-07, 17:03
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: The Great Blue Hole

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
The Great blue hole.... To ταξίδι ζωής μου, βρέθηκα εκεί πριν 10 περίπου χρόνια και έχω γράψει ένα αρθράκι στο Thalassa. Δυστυχώς δεν βρήκα όλο το κείμενο στο P.C. μου...
Ένα μέρος του κειμένου θα το βρείτε στην σελίδα του περιοδικού Thalassa
www.thalassamag.gr να πάτε στο αρχείο, τεύχος Ιούλιος 2005
...και γι αυτούς που βαριούνται να ψάχνουν, το άρθρο σου βρίσκεται εδώ:

Thalassa Magazine, Ιούλιος 2006: Στο Belize και στην «Μπλε Τρύπα»

Πολύ ωραίο Γιώργο
Κρίμα που δεν το έχεις ολόκληρο να μας το παραθέσεις...

Περιττό αν πω, πως ζηλεύω αφάνταστα (θα πάω αύριο να αγοράσω ένα κουμπαρά )
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-07, 19:31
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: The Great Blue Hole

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
The Great blue hole.... To ταξίδι ζωής μου, βρέθηκα εκεί πριν 10 περίπου χρόνια και έχω γράψει ένα αρθράκι στο Thalassa.

Εγώ για εικονικό το πήγαινα αλλά τελικά το ταξίδι μάς βγήκε πραγματικότατο!

Γιώργο . Αν βρεις κάποια στιγμή και το υπόλοιπο άρθρο, ανυπομονούμε!!!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-07, 08:57
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: The Great Blue Hole

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
The Great blue hole.... To ταξίδι ζωής μου, βρέθηκα εκεί πριν 10 περίπου χρόνια και έχω γράψει ένα αρθράκι στο Thalassa. Δυστυχώς δεν βρήκα όλο το κείμενο στο P.C. μου...
Ένα μέρος του κειμένου θα το βρείτε στην σελίδα του περιοδικού Thalassa
www.thalassamag.gr να πάτε στο αρχείο, τεύχος Ιούλιος 2005

Δυστυχώς το σκάφος που πήγα live aboard ,το wave dαncer, την επόμενη χρονιά χτυπήθηκε από τυφώνα και βυθίστηκε με αποτέλεσμα να χαθούν 17 αυτοδύτες όλοι μέλη του καταδυτικού κέντρο Ritchmond των ΗΠΑ και 3 μέλη του πληρώματος.
Η κατάδυση στην "τρύπα" είναι η απόλυτη βουτιά αλλά και όλες οι καταδύσεις στο Belize είναι εκπληκτικές....
Πάει μου έφαγες το ταξίδι Τώρα δεν θα θέλει κανείς να με σπονσάρει.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-07, 12:32
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: The Great Blue Hole

Βιοτοποι και βλακειες των ρομαντικων , ετσι Physalia ? Ιδανικο μερος για πυρηνικες δοκιμες , χμμμμ !!! Επισης ιδανικο για να πετουν μεσα οοολων των ειδων τα καλα αποβλητα , πυρηνικα , τοξικα κλπκλπ . Αλλωστε και στην χωρα μας , δοξα τον Θεουλη , αυτο κανουμε (ακομα οχι πυρινικες δοκιμες μεγαλου μεγεθους , αλλα που θα παει , ολο και καποιος εκλεγμενος και εκλεκτος θα υπογραψει καμμια τετοια συμφωνια ) .
Αλλα ας μην ειμαι αλλο πικροχολος , sorry boys and girls !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-07, 14:45
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: The Great Blue Hole

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάει μου έφαγες το ταξίδι Τώρα δεν θα θέλει κανείς να με σπονσάρει.
Και πάνω που ήμουν έτοιμη Αλέξη να σου το κάνω δώρο γενεθλίων....

Χρόνια πολλά!!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-07-07, 15:59
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: The Great Blue Hole

Σ' ευχαριστώ πολύ
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.