Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-09, 09:30
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Exclamation η πρωτη μου στολη

Ηρθε η ωρα λοιπον να παρω και εγω την πρωτη μου στολη. Και επειδη γνωριζω ελαχιστα θα ηθελα να μου πειτε

1)ποια μαρκα ειναι η καλυτερη( ή μαλλον τι πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα εχει η καθε μια).
2)τι γινεται με τα νουμερα, τις γραμμες κτλ.
3)για ποσα χιλιοστα μιλαμε?(δεν την θελω μονο για καλοκαιρι)
4)Αλεξ/πολη δεν θα εχει τιποτα μαλλον αρα πειτε κανενα μαγαζι(πμ) για Θεσσαλονικη ή και Αθηνα.
5)αλλες θελουν νερο για να φορεθουν και αλλες οχι,ποιες προτιμαμε και γιατι.
6)οτι αλλο πρεπει να προσεξω

Περιττο να πω οτι οποιαδηποτε βοηθεια με βγαζει απο μια πολυ δυσκολη θεση.
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-09, 17:51
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Thumbs down Απάντηση: η πρωτη μου στολη

κανεις??!!!??
χμ...κριμα γιατι περιμενα δυο, τρια ατομα απο εδω να απαντησουν...κριμα.
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-09, 18:31
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: η πρωτη μου στολη

Ρίξε κατ' αρχήν μια ματια εδώ () και μετά εδώ
__________________
Γιώργος Κυπραίος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geogeo : 13-06-09 στις 18:59.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-09, 13:47
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Unhappy Απάντηση: η πρωτη μου στολη

geogeo, πρωτα απ'ολα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που ανταποκριθηκες.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Πριν καιρο ''ερωτευτηκα'' τα ερπετα. Ετσι ξεκινησα εντελως ασχετος τα πρωτα μου βηματα σε αυτοτο υπεροχο χομπι. Επειδη ομως ηξερα οτι ο καταστηματαρχης στο pet shop ηθελε να πουλησει και οχι να βοηθησει εψαξα πρωτα να πληροφορηθω. Και ενω εβλεπα οτι οι γνωσεις περι ανατροφης ερπετων ειναι απειρες και αδυνατο να προσανατολιστεις χωρις βοηθεια(οχι βοηθεια αλλα ΒΟΗΘΕΙΑ!!) και απογοητευομουν γνωρισα ενα παιδι το οποιο μου εγραψε κατεβατα ολοκληρα για τα βασικα και για μαγαζια και τι πρεπει να προσεχω πριν προχωρησω σε αγορα και όλα αυτά με παραδειγματα εικονες κτλ. Με λιγα λογια με προσανατολισε, με εβαλε μεσα. Και να μια τωρα που πηγαινω στο pet shop και δεν αφηνω τον πωλητη να πει κιχ, εχω τον ελεγχο.

Αυτό που θελω να πω δηλαδη είναι ότι δεν με βοηθουν και πολύ αλλα topics αλλων μελων.Δεν αρκουμαι σε αυτό που μου λενε πολλοι ψαξε και διαβασε. Αυτό που θελω είναι που να ψαξω, τι να διαβασω για αρχη και μετα συνεχιζω μονος μου. Και με αφορμη το γεγονος ότι αυριο γραφω Ιστορια είναι σαν να προσπαθω να διαβασω Ιστορια χωρις να εχω υλη. Και εκατο χρονια να διαβαζω δεν θα εχω τελειωσει. Δωστε μου συντεταγμενες με λιγα λογια (πχ πληροφοριες για μαγαζια, τι λεω στον πωλητη, τι προσεχω, καμια photo για να καταλαβω καλητερα τι εννουμε στενη φαρδια γραμμη στις στολες κτλ). Θελω να μπαινω στο καταστημα και να μιλαω, όχι να ακουω, να εχω τον ελεγχο. Την κατασταση δυσκολευει το γεγονος ότι δεν εχω φιλους και συγγενεις που να ασχολουνται με αυτά και η καταδυση είναι κατι το οποιο καταλαβαινεις στην πραξη και όχι στη θεωρια. Αυτο το αθλημα με εχει δυσκολεψει πιο πολυ απ'ολλα. δεν μπορω να μπω με τιποτα μεσα.

Ελπιζω να καταλαβατε
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-09, 14:37
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: η πρωτη μου στολη

Αμφίβιε,

όλες οι στολές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στο εμπόριο, έχουν κάποιον/κάποιους που τις γουστάρουν και τις αγοράζουν.

Αυτό σημαίνει ότι οι ιδιαιτερότητες, οι προτιμήσεις αλλά και οι ανάγκες είναι πολλές και ποικίλες και θα ήταν άδικο -έως παραπλανητικό- να σου προτείνουμε κάτι συγκεκριμένο.
Θα το κάναμε σίγουρα αν ήμασταν πωλητές σε κάποιο μαγαζί, οπότε και θα σου ορκιζόμασταν ότι "έχουμε το ΙΔΑΝΙΚΟ κομμάτι για σένα" (μπες σε οποιοδήποτε κατάστημα και θα το διαπιστώσεις ).

Προσωπικά δοκίμασα πάρα πολλές στολές πριν καταλήξω στη δική μου. Κι επειδή όλες οι στολές που δοκίμαζα είχαν και τα καλά και τα κακά τους, η πρώτη μου επιλογή ήταν να ράψω μία στα μέτρα μου. Αυτό λύνει πολλά προβλήματα και δεν θα έλεγα ότι είναι και η ακριβότερη περίπτωση. Την είχα πάρει τότε από τον Σπύρο Καρτελιά και ήμουν πολύ ικανοποιημένη στην αρχή. Βέβαια η στολή μου σχεδόν διαλύθηκε μέσα στα επόμενα δύο χρόνια. Ο Σπύρος ορκίζεται ότι φταίει που την είχα κυριολεκτικά λιώσει (η αλήθεια είναι ότι την χρησιμοποιούσα πολύ και για σνόρκελινγκ.... οι καταδυτικές στολές όμως δεν είναι ακριβώς σχεδιασμένες για να εκτίθενται στον ήλιο για πολλές ώρες, ένας λόγος που σίγουρα συνέβαλε στην γρήγορη φθορα του υλικού).

Για μένα, εκτός από την πολύ σημαντική παράμετρο της αντοχής του υλικού (που συνήθως σου εγγυάται οποιοσδήποτε γνωστός κατασκευαστής), έχει εξίσου μεγάλη σημασία να μπορώ να φοράω τη στολή μου σχετικά εύκολα. Κάτι ξυρισμένες (θου κύριε, αυτά είναι Ψ/Τ κόλπα!) και κάτι στολές που τις τραβάνε 10 για να τις βγάλει ένας, νομίζω ότι είναι σώφρων να αποφεύγονται!

Πήγαινε σε ένα κατάστημα και δοκίμασε όσες περισσότερες μπορείς. Θα καταλάβεις μόνος σου ποια είναι αυτή που σου ταιριάζει. Όσο πιο ελαστική, τόσο ευκολότερο να τη φορέσεις. Φρόντισε να εφαρμόζει τέλεια πάνω σου και να μην έχει κενά (κοντή σε χέρια ή πόδια, φαρδιά σε σημεία κλπ), αλλιώς οι θερμικές απώλειες θα είναι μεγάλες.

Αν έχεις μέσες διαστάσεις, θα βρεις εύκολα μια ετοιμοπαράδοτη στα μέτρα σου. Αν έχεις ιδιαιτερότητες, θα χρειαστεί να ράψεις μία.

Σε ό,τι αφορά τα mm.

Η στολή μου είναι 5mm. Βουτάω άνετα με αυτή στη διάρκεια των καλοκαιρινών ζεστών μηνών (Ιούλιος-Σεπτέμβριος). Κατά τον Νοέμβρη αρχίζω να φοράω από μέσα κι ένα (ραμμένο πάνω μου) γιλεκάκι 3mm. Το Μάρτη βάζω από πάνω και μονοσορτς άλλων 5mm. Δηλαδή έβαζα. Τωρα προτιμάω τη στεγανή.

Αν δεν έχεις κανένα ζόρι να βουτάς μες στα παγωμένα Μαρτιάτικα νερά, μία στολή 5mm κι ένα εσωτερικό γιλεκάκι 3mm θα σε κρατήσει αρκετά ζεστό και ικανοποιημένο στις περισσότερες καταδύσεις σου.

Αν πάλι είσαι πολύ ή καθόλου κρυουλιάρης, όλα τα παραπάνω θα πρέπει να ερμηνευτούν αντιστοίχως. (Εγώ πάντως είμαι πολύ κρυουλιάρα όταν κάνω καιρό να βουτήξω και καθόλου κρυουλιάρα όταν βουτάω συχνά).


Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου, αλλά δεν είναι και τοσο εύκολο να σου δώσει κανείς μία εύκολη και τελεσίδικη απάντηση στο θέμα της στολής ή οποιουδήποτε άλλου κομματιού καταδυτικού εξοπλισμού.
Δεν είναι ερπετά που έχουν μελετηθεί για χρόνια απο ειδικούς, είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα που έρχονται και παρέρχονται και κάθε φέτος βελτιώνονται, λιγότερο ή περισσότερο.

Φαντάσου να σου έλεγα "ήρθε η ώρα να πάρω το πρώτο μου αυτοκίνητο, τι προτείνεις;" Κάποιες ερωτήσεις απλά δεν απαντιούνται, αν ο άλλος δεν γνωρίζει περισσότερα πράγματα για εσένα και τις ανάγκες σου.



ΥΓ. Πώς πάνε οι βουτιές εκεί στα βόρεια;
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-09, 23:00
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Thumbs up Απάντηση: η πρωτη μου στολη

''Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου''

Με βοηθησες πολυ.
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-09, 10:23
Το avatar του χρήστη dmanetakis
dmanetakis dmanetakis is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Mοσχάτο, Αθήνα
Μηνύματα: 865
Απάντηση: η πρωτη μου στολη

Μα καλά πως ένας αμφίβιος δεν ξέρει από στολές ?!? …

( …συγχώρεσε με για το σχόλιο , … έχει το σκοπό του φιλικού πειράγματος και όχι πως το εννοώ )

Αφού θέλεις να συλλέξεις πληροφορίες θα παραθέσω και εγώ την προτίμηση μου στις στολές .Προσωπικά προτιμώ τις ξυρισμένες ( ψαροντουφεκάδικιες για πολλούς ) και μάλιστα τροποποιημένες .

Τι εννοώ με αυτό . Επείδη οι περισσότερες ξυρισμένες έχουν παντελόνι τύπου Long John , το οποίο καλύπτει και θώρακα και πλάτη με φαρδιές τιράντες αφήνοντας μόνο τα χέρια έξω , προτιμώ το κομμάτι αυτό να το κόβω και να τροποποιώ το παντελόνι έτσι ώστε να φτάνει μέχρι το ύψος του διαφράγματος αφήνοντας το θώρακα και την πλάτη εκτός . Αυτό το κάνω γιατί προσφέρει μεγαλύτερη ευκολία στην αναπνοή και περισσότερη ευελιξία στους πνεύμονες να αναπτυχθούν κατά την εισπνοή . Κόβοντας μέχρι αυτό το σημείο και όχι χαμηλότερα , εξακολουθείς να προστατεύεις θερμικά τα εσωτερικά όργανα ( νεφρά κλπ. ) . Μπορείς αν θέλεις το χειμώνα να βάλεις και ένα 3mm γιλεκάκι από μέσα το οποίο θα σου δώσει έξτρα θερμική προστασία και θα είναι πολύ πιο άνετο από το Long John. Προσωπικά το καλοκαίρι βουτάω με 3mm στολή και το χειμώνα με 5mm και αν έχει και πολύ κρύο ( μέχρι 13οC νερού ) βάζω και 3mm γιλεκάκι από μέσα .

Οι ξυρισμένες στολές γενικότερα θεωρούνται πιο ζεστές και μακράν πιο άνετες από αυτές με την επένδυση ( γι ’αυτό και όχι μόνο , προτιμούνται από ψαροντουφεκάδες για πολύωρα ψαρέματα ) λόγο καλύτερης εφαρμογής και μικρότερης ανανέωσης του φιλμ νερού που εγκλωβίζεται μεταξύ επιδερμίδας και νεοπρέν . ( τις περισσότερες φορές που βγάζω τι στολή μετά από κατάδυση έχει ακόμα σαπουνάδα ) . Με λίγη σαπουναδίτσα ή ειδικά παρασκευάσματα που πωλούνται σε καταδυτικά για αυτό το σκοπό , φοριούνται πολύ εύκολα . Επίσης αυτές που δεν έχουν ύφασμα απέξω αλλά είναι σκέτο νεοπρέν μέσα/έξω προσφέρουν και πολύ καλύτερη υδροδυναμική και λιγότερη αντίσταση ( drag ) στην κίνηση μέσα στο νερό . Τώρα θα μου πεις ?!? ...το drag της στολής σε μάρανε με όλα αυτά τα ματαφέτια που κουβαλάς στην αυτόνομη κατάδυση , αλλά πίστεψε με σε κάποιους οργανισμούς αυτόνομης κατάδυσης θεωρείται σημαντικότατος παράγοντας και λαμβάνονται μέτρα στο configuration του εξοπλισμού έτσι ώστε να είναι το δυνατόν μικρότερο .

Ελπίζω να έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι …
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-09, 19:19
Το avatar του χρήστη AMFIBIOS
AMFIBIOS AMFIBIOS is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2008
Περιοχή: ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ
Μηνύματα: 59
Απάντηση: η πρωτη μου στολη

''Ελπίζω να έβαλα και εγώ ένα λιθαράκι …''

Βραχο εβαλες!! thanks
__________________
ΑΡΜΕΓΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΕ ΧΕΛΩΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΧΑΒΑΛΕΔΕΣ ΛΙΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.