Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-10, 12:17
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Μη(;)Κ.Ο.

Σε συνέχεια του όμορφου θέματος που άνοιξε ο dep και δεν πρόλαβα να σχολιάσω δείτε και αυτό.

http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010...post_7460.html

Μα καμιά έκπληξη;
Απλά να σας αναφέρω πως τα λουλούδια του wwf στη διαβούλευση για το νομοσχέδιο της τίνας για τις ΑΠΕ ''παρέβλεψαν'' ή τους διέφυγε μάλλον κατά δήλωσή τους το να πάρουν θέση στην κατάργηση των Περιβαλλοντικών Μελετών για Φωτοβολταικά Πάρκα ισχύος έως 500kw που προωθεί η πράσινη και οικωλόγος και ποδηλάτισσα (με το jimny) τίνα)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-10, 12:52
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Απίστευτος είσαι βρε Ηλία....
Να πω ότι δεν είσαι σε θέση να διαβάσεις και να κρίνεις, πάει στο διάολο....
αλλά να αρπάζεσαι έτσι από τον κάθε καφενέ για να βγάλεις απαξιωτικά συμπεράσματα για τη δουλειά τόσων ανθρώπων....


Διαβάστε εν πάσει περιπτώσει αυτά που ανάρτησε ο Ηλίας, αλλά μετά διαβάστε και τίποτα άλλο.... μια πηγή είναι πάντα ελλιπής .
http://www.wwf.gr/index.php?option=c...1-40&Itemid=97

(όλοι αυτοί που τόσα χρόνια σκίζονται για να αναλύσουν τα προβλήματα, να προτείνουν λειτουργικές λύσεις και να ξεκουνήσουν την μπανανία είναι τελικά τα λαμόγια. Αν τελικά κάθεσαι σπίτι σου και τα ξύνεις -λέω εγώ τώρα- είσαι ο καλύτερος της κωλοπετινίτσας. Σούπερ)
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-10, 13:07
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίστευτος είσαι βρε Ηλία....
Να πω ότι δεν είσαι σε θέση να διαβάσεις και να κρίνεις, πάει στο διάολο....
αλλά να αρπάζεσαι έτσι από τον κάθε καφενέ για να βγάλεις απαξιωτικά συμπεράσματα για τη δουλειά τόσων ανθρώπων....


Διαβάστε εν πάσει περιπτώσει αυτά που ανάρτησε ο Ηλίας, αλλά μετά διαβάστε και τίποτα άλλο.... μια πηγή είναι πάντα ελλιπής .
http://www.wwf.gr/index.php?option=c...1-40&Itemid=97

(όλοι αυτοί που τόσα χρόνια σκίζονται για να αναλύσουν τα προβλήματα, να προτείνουν λειτουργικές λύσεις και να ξεκουνήσουν την μπανανία είναι τελικά τα λαμόγια. Αν τελικά κάθεσαι σπίτι σου και τα ξύνεις -λέω εγώ τώρα- είσαι ο καλύτερος της κωλοπετινίτσας. Σούπερ)
Αν σου πω ότι έγραφα τα ίδια πράγματα και στο τέλος σκέφτηκα να το αφήσω να πάει στον αγύριστο, δεν έχει νόημα?

Θα φταίει που είμαστε πουλημένοι και ταγμένοι στα συμφέροντα των περιβαλλοντικών Μ.Κ.Ο. και από ό,τι λένε και στο καφενείο, και υποστηρικτές των συμφερόντων των μεγάλων επενδυτών της (κατά Ηλία) πράσινης ανάπτυξης...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-10, 14:11
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Μη βιάζεστε να κρίνετε, και μάλιστα με απαξιωτικό τρόπο.
Θα έπρεπε να ξέρετε πως δεν παίρνω θέση έτσι εύκολα και ούτε έχω τόσο χρόνο να ασχολούμαι με καφενειομπλογκ κτλ. Μια πηγή είναι, απλά ένας καπνός..ο καθένας ψάχνει για τη φωτιά μετά, αν θέλει.
Άλλωστε τις θέσεις μου τις ξέρετε καιρό τώρα, ορισμένες δε έχουν επαληθευτεί μπροστά σας, όσο και αν δεν το παραδέχεστε.
Επίσης, μην ξεχνάτε πως δουλεύουν και σπούδασαν και άλλοι την περιβαλλοντική επιστήμη και όχι επιμέρους κομματάκια και τώρα κοιτάνε να πιαστούν απ' το τραίνο που λέγεται περιβαλλοντικό πρόβλημα( πράσινη ανάπτυξη( μπλε (που είναι και θαλασσινή άρα και του γούστου μας και να σωθούν.
Σχετικά με τις θέσεις του wwf και αυτό που σας ανέφερα διαβάστε το κείμενο της οργάνωσης στο άρθρο 3 παράγραφος 13 (σελ.11) http://www.wwf.gr/images/pdfs/2010_W...sxedio_APE.pdf.
Εκεί θα δείτε πόσο σκίζεται το wwf (και τα άλλα μαγαζιά) ή όχι για την πράσινη ανάπτυξη και την ανεξέλεγκτη τοποθέτηση ΦΒ συστημάτων όπου λάχει.
Πάγια θέση του Συνδέσμου Εταιρειών Φωτοβολταϊκών με εκπρόσωπο τον περιβαντολόγο κο Ψωμά η κατάργηση των περιβαλλοντικών μελετών για τα ΦΒ. Αυτό τώρα όλως τυχαίως το ακολουθούν τα κοπαδάκια των Μ; Κ. Ο. που τους βάλαμε και στο τραπέζι της διαβούλευσης (βλ. ομάδα εργασίας που μάζεψε η ΥΠΕΚΑ για το νομοσχέδιο για τις ΑΠΕ)...έλεος
Τα υπόλοιπα στην πίτα, τώρα δουλειά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-10, 14:27
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

κάτι διάβασα διαγωνίως:

Παράθεση:
Η κατά τα ανωτέρω εδάφια εγκατάσταση Α.Π.Ε. είναι κατ’ αρχήν δυνατή, μετά από τήρηση της διαδικασίας περιβαλλοντικής αδειοδότησης όπως κάθε φορά ισχύει, σε όλες τις περιοχές της χώρας, εκτός από:
α) τις περιοχές που έχουν θεσμοθετηθεί ως περιοχές απολύτου προστασίας της φύσης σύμφωνα με τα άρθρα 19 και 21 του ν.1650/1986 και στην οικεία ειδική περιβαλλοντική μελέτη έχει τεκμηριωθεί ανά τεχνολογία και μέγεθος σταθμών Α.Π.Ε. η μη αντιστρεπτή επίπτωσή τους στο προστατευτέο αντικείμενο,
β) Τα κηρυγμένα διατηρητέα μνημεία της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς καθώς και τις οριοθετημένες αρχαιολογικές ζώνες προστασίας Α που έχουν καθορισθεί κατά τις διατάξεις του αρ. 91 του ν.1892/1991 ή κατά τις διατάξεις του ν.3028/2002,
γ) Τους υγρότοπους διεθνούς σημασίας (Ραμσάρ) και τις υπό καθεστώς προστασίας περιφερειακές ζώνες.
δ) Περιοχές του δικτύου Natura 2000, όταν οι οικείες Ειδικές Περιβαλλοντικές Μελέτες ορίζουν ρητά ότι θα πρέπει να αποφευχθεί η εγκατάσταση αιολικών πάρκων.
ε) Των πυρήνων των εθνικών δρυμών και των κηρυγμένων μνημείων της φύσης και των αισθητικών δασών που δεν περιλαμβάνονται στις περιοχές της περιπτώσεως β΄ του άρθρου 6 του Ειδικού Χωροταξικού Σχεδιασμού.
στ) Των οικοτόπων προτεραιότητας περιοχών της επικράτειας που έχουν ενταχθεί ως τόποι κοινοτικής σημασίας στο δίκτυο ΦΥΣΗ 2000 σύμφωνα με την απόφαση 2006/613/ΕΚ της Επιτροπής (ΕΕ L 259 της 21.9.2006, σ. 1).
ζ) Κηρυγμένες αναδασωτέες εκτάσεις,
η) Εθνικά Πάρκα. Σε όποια η εγκατάσταση αιολικών δεν προβλέπεται ρητά στις πράξεις ίδρυσής τους, καθώς και στις περιοχές για τις οποίες εκκρεμούν διαδικασίες χαρακτηρισμού τους ως Εθνικά Πάρκα.
Οι ανωτέρω περιορισμοί ισχύουν για τις εγκαταστάσεις ΑΠΕ και για τα συνοδευτικά αυτών έργα.
δεν τους βλέπω να ξεπουλάνε και τίποτα...
αλλά σίγουρα με ενδιαφέρει να μάθω που ακριβώς έγκειται το πρόβλημα κατά τη γνώμη σου εφόσον έχεις ασχοληθεί περισσότερο.


[εγώ σίγουρα δεν προσπάθησα να απαξιώσω εσένα και τη δυνατότητά σου να κατανοείς, το αντίθετο μάλιστα......

Επίσης, τα λέω όλα αυτά έχοντας υπόψη μου ότι το (τρόπον τινά) χωριό μου (Σητεία) διαθέτει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον 3-4 αιολικά πάρκα, χωρίς αυτό να έχει ενοχλήσει κανέναν από τους συντοπίτες μου. Αντιθέτως, πολλοί από αυτούς έχουν βρει δουλειά σε αυτές τις επιχειρήσεις και έναν καλό λόγο για να μείνουν στον τόπο τους αξιοποιώντας τα προσόντα και τις γνώσεις τους αντί να αναγκαστούν να ξενιτευτούν στα μεγάλα αστικά κέντρα.]

Πίτα ΟΛΕ και αναμένω το στόρυ!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-10, 14:44
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Big-Blue Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια πηγή είναι, απλά ένας καπνός..ο καθένας ψάχνει για τη φωτιά μετά, αν θέλει.
Απλά το παραθέτω ασχολίαστο, αυτό και μόνο αρκεί!

Παράθεση:
Άλλωστε τις θέσεις μου τις ξέρετε καιρό τώρα, ορισμένες δε έχουν επαληθευτεί μπροστά σας, όσο και αν δεν το παραδέχεστε.
Ηλία, ο μόνος λόγος που δε σου έχω κάνει αντίλογο τόσο καιρό σε όσα τσιτάτα γράφεις, είναι επειδή σου δικαιολογώ πολλά λόγω προσωπικής γνωριμίας και γιατί δε θέλω να μαλώσουμε για αερολογίες και για γενική απαξίωση. Αλίμονο αν σε γνώριζα εδωμέσα!

Παράθεση:
Επίσης, μην ξεχνάτε πως δουλεύουν και σπούδασαν και άλλοι την περιβαλλοντική επιστήμη και όχι επιμέρους κομματάκια και τώρα κοιτάνε να πιαστούν απ' το τραίνο που λέγεται περιβαλλοντικό πρόβλημα( πράσινη ανάπτυξη( μπλε (που είναι και θαλασσινή άρα και του γούστου μας και να σωθούν.
Τα περί σπουδών, συντεχνειακών συμφερόντων και άλλων τέτοιων που κατα καιρούς κουβαλάς στο λόγο σου, πιστεύεις πραγματικά ότι οφελούν τις συζητήσεις εδώ? Ενδιαφέρεται ρε συ Ηλία πραγματικά κανείς ποιος είναι περιβαλλοντολογος με τη βούλα του τάδε πανεπιστημίου, επειδή τελείωσε μια συγκεκριμένη σχολή, των οποίων οι απόφοιτοι διεκδικούν το copyright των επιστημών του περιβάλλοντος γενικότερα (εκτός από ορίσμενους τέτοιους περιβαλλοντολόγους που τους καίει η επαγγελματική αποκατάσταση και η τους οικονομική επιβίωση ασκώντας το συγκεκριμένο επάγγελμα)?


Παράθεση:
Τα υπόλοιπα στην πίτα, τώρα δουλειά
Δεν πιστεύω ότι θα συμφωνήσουμε και σε κάτι ούτε και από κοντά, αλλά τουλάχιστον θα τα λέμε σε κλίμα "γιορτινό" και θα έχουμε τούρτα νόστιμη και όμορφη να τρώμε και να μας γλυκαίνει!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-10, 16:21
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Το να πετάξει κάποιος λάσπη στα μούτρα του άλλου είναι ότι πιο εύκολο. το δύσκολο είναι να πάρει λάσπη και να φτιάξει κάτι χρήσιμο. Επί χρόνια μέλη των συγκεκριμένων οργανώσεων (οι περισσότεροι εθελοντές) με την αγάπη τους για το περιβάλλον οργώνουν την Ελλάδα προκειμένου να περάσουν σε όλους εμάς κάποια ψίγματα οικολογικής συνείδησης και να μας δώσουν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα. Αυτοί καταγγέλουν αυτοί κινούν τα σκουριασμένα γρανάζια αυτού του "κράτους" μήπως και σταματήσει η μόλυνση στον Ασωπό, μήπως και σταματήσουμε να βλέπουμε τα δάση μας να καίγονται και ναι μήπως και στην χώρα με τις 300 μέρες ηλιοφάνεια αξιοποιήσουμε το μόνο που έχουμε σε αφθονία ήλιο και αέρα.

Η απάντηση της WWF νομίζω πως απαντάει σε αυτούς τους κυρίους που τόσο εύκολα μηδενίζουν. Το ίδιο και η απάντηση της Μαρίας. Έχουμε γεμίσει με εισαγγελείς του καναπέ. Όταν έρχεται όμως η ώρα της πρωτοβουλίας όλοι σφυρίζουν αδιάφορα. Τέτοια κείμενα έχω δει κατά καιρούς για πολλά πράγματα. Πχ παραμονές Κοπεγχάγης έδιναν και έπαιρναν τα κείμενα για την "συνωμοσία" για το δήθεν φαινόμενο του θερμοκηπίου. Να μας πείσουν δηλαδή ότι το ότι καίμε το CO2 που συσσωρεύτηκε σε εκατομμύρια χρόνια (και έγινε λιγνίτης, πετρέλαιο κτλ κτλ) μέσα σε μερικές δεκαετίες δεν θα έχει κανένα αντίκτυπο στον πλανήτη. Το ότι έχουμε εξαντηλήσει τα υδάτινα αποθέματα θα το αμφισβητήσουμε και αυτό; Το Chernobyl θα το κατοχυρώσουμε στις καθαρές μορφές ενέργειας; (πρόσφατα κυκλοφόρησαν "άρθρα" για το "καθαρό" θόριο, μεθαύριο θα βρουν το καθαρό πορδόνιο" που δεν έχει πολλα απόβλητα, αλλά δεν μας λένε τι θα σημάνει ένα ακόμα ατύχημα, τι σημαίνουν τα βυθισμένα πλοία με τα πυρηνικά απόβλητα στην Μεσογειο τι χρειάζεται για να αποδομηθεί ένα πυρηνικό εργοστάσιο). Σε όλα αυτά όποιος είναι αντιθετος είναι ψευτοοικολόγος και φίλος της BP . Αρκεί να σπείρεις την καχυποψία και κάθε αγνή πρωτοβουλία χάνει την εξωθεν καλή μαρτυρία και την καρδιά των αγνών υποστηρικτών που μάταια προσπαθούν να ξεχωρίσουν την αλήθεια από το ψέμα.

Ε λοιπόν δεν τρώμε κουτόχορτο επιτέλους. Έλεος με τις ψευτοαποκαλύψεις συνομωσιων.

Στα παραλειπόμενα και το "σβύσιμο" των ονομάτων που όμως κατά ένα περίεργο τρόπο φαίνονται πεντακάθαρα. Κάποια blogs έχουν καταντήσει χειρότερα και από πρωινάδικα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-10, 18:13
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Μαρία, Νεοκλή και λοιποί που ασχολείστε με την ουσία και όχι με τη μόστρα, αυτό πάει να περάσει η αγωνίστρια Τίνα και τα παλικάρια της Μ.(?)ΚΟ το ξέχασαν. Τους διέφυγε...
Παράθεση:
Φωτοβολταϊκοί σταθμοί, ανεξαρτήτως ισχύος, και ανεμογεννήτριες που εγκαθίστανται σε κτίρια ή/και άλλες δομικές κατασκευές ή εντός οργανωμένων υποδοχέων βιομηχανικών δραστηριοτήτων, καθώς και σταθμοί Α.Π.Ε. που εγκαθίστανται σε γήπεδα και οι οποίοι χαρακτηρίζονται από την κείμενη νομοθεσία ως μη οχλούσες δραστηριότητες με την εξαίρεση των υδροηλεκτρικών σταθμών, εξαιρούνται από την υποχρέωση λήψης απόφασης έγκρισης περιβαλλοντικών όρων
Παράθεση:
Επίσης, τα λέω όλα αυτά έχοντας υπόψη μου ότι το (τρόπον τινά) χωριό μου (Σητεία) διαθέτει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον 3-4 αιολικά πάρκα, χωρίς αυτό να έχει ενοχλήσει κανέναν από τους συντοπίτες μου.
Να ξερες πόσο και πόσους πονάνε αυτές οι απόψεις...


Παράθεση:
Ηλία, ο μόνος λόγος που δε σου έχω κάνει αντίλογο τόσο καιρό σε όσα τσιτάτα γράφεις, είναι επειδή σου δικαιολογώ πολλά λόγω προσωπικής γνωριμίας και γιατί δε θέλω να μαλώσουμε για αερολογίες και για γενική απαξίωση
Γιάννη δεν ήξερα πως γράφω τσιτάτα, ελπίζω να είναι καλό Όμως από πότε ο αντίλογος σημαίνει καβγάς; Κάτι εποχές πριν απ' το 80 μου θυμίζουν αυτά.
Επίσης αερολογίες γράφει κάποιος που δεν έχει επιχειρήματα...
Όσο για τα επαγγελματικά ναι θα έπρεπε να ζυγίζουμε αυτά που ακούμε και από ποιους τ' ακούμε, αλλιώς θα έπρεπε να δέχεστε με την ίδια βαρύτητα αυτά που λένε τόσο οι μκο όσο και τα ''καφενεία'' κάτι που δεν το κάνετε.
Όσο για το αν είμαι απλά φανατικός υπερασπιστής των συντεχνιών, αν ήσουν καλοπροαίρετος εύκολα θα το καταλάβαινες από όλα τα μέχρι τώρα λεγόμενα και γραφόμενά μου.
Σημειώνω επίσης πως αυτός που επιμελήθηκε αυτό το κείμενο του wwf (με το οποίο ξεκίνησε η κουβέντα) είναι συνάδελφός μου.
Παράθεση:
μια συγκεκριμένη σχολή, των οποίων οι απόφοιτοι διεκδικούν το copyright των επιστημών του περιβάλλοντος γενικότερα (εκτός από ορίσμενους τέτοιους περιβαλλοντολόγους που τους καίει η επαγγελματική αποκατάσταση και η τους οικονομική επιβίωση ασκώντας το συγκεκριμένο επάγγελμα)
όσο γι αυτό (και καλό θα είναι να μιλάμε με ονόματα αλλιώς λέμε αερολογίες και γενικεύσεις) κρύβει άλλα συναισθήματα τα οποία όμως θα έπρεπε να στραφούν αλλού και όχι σε αυτούς που χάρη στις ''συντεχνιακές'' προσπάθειές τους πολλοί συνάδελφοί σου δουλεύουν, όσο απαξιωτικό και αν το βρίσκεις.

Νεοκλή καλά τα πάνε με τα γρανάζια της εξουσίας τα παιδιά μην ανησυχείς.
Ας το δούμε λίγο βαθύτερα όμως, η άποψή μου είναι πως πολλές από αυτές τις οργανώσεις αποτελούν ένα δούρειο ίππο, μια απάτη όμορφα λουστραρισμένη που χρηματοδοτούνται από κάποιους (σίγουρα όχι μόνο απ' τους εθελοντές που κάποτε υπήρξα και εγώ) για κάποιο σκοπό.

Η συζήτηση έχει πάρει λάθος δρόμο και δεν αφορά προφανώς τους συμφορουμίστες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-10, 12:55
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Εγώ πάλι από την προσωπική μου εμπειρία, μπορώ να πω ότι στις μέχρι τώρα οργανώσεις που έχω συμμετάσχει ενεργά, ούτε σκοτεινες χρηματοδοτήσεις υπάρχουν ούτε οι αποφάσεις στρεβλώνονταν από έξοθεν παρεμβάσεις. Σε αυτό συμβάλουν τα ίδια τα μέλη όταν συμμετέχουν ενεργά και όχι εκ του καναπέ. Κάποιος που δεν έχει πάει σε μία έστω ΓΣ (over many years) δεν μπορεί να φωνάζει ότι οι αποφάσεις παίρνονται για αυτόν χωρίς αυτόν και φυσικά δεν συμβάλλει ιδιαίτερα με στην θωράκιση της ανεξαρτησίας και της αυτονομίας μιας οργάνωσης είτε λέγεται WWF είτε λέγεται ΔΑ είτε λέγεται Tηθύς. Ενεργά και συλλογικά. Επι του κειμένου δεν είμαι μέλος του WWF, ούτε έχω ρόλο συνηγόρου. Αν είχα διαφωνία θα την εξέφραζα, θα πήγαινα στην ΓΣ θα ζητούσα συμμετοχή, θα έβαζα υποψηφιότητα στα συλλογικά όργανα. Δεν θα έριχνα μαύρη πέτρα.

Αν δεν θες να χαλάς την ζαχαρένια σου (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάμε) μπορεί να έχεις τις καλλίτερες προθέσεις αλλά δεν είσαι ενεργός πολίτης. Ο ενεργός πολίτης και την ζαχαρένια του χαλάει και χρόνο χαλάει και χρήμα χαλάει και ΑΙΜΑ ΧΑΛΑΕΙ. Γιατί έχει αποφασίσει ότι κάποια πράγματα είναι πιο σημαντικά από το capuccino freddo, τον καινούργιο ρυθμιστή και την 42' τηλεοραση. Έτσι συμμετέχεις στον διάλογο, έτσι αλλάζεις τον κόσμο, έτσι κάνεις την μικρή ή μεγάλη διαφορά.

Χωρίς κόπο, τζάμπα και από το σπίτι δεν γίνονται και πολλα δυστυχώς. Το τραγούδι έλεγε για σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους, δεν έλεγε για ξαπλωθείτε και βάλτε πυζάμες!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-10, 15:46
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Μη(;)Κ.Ο.

Γεια σου ρε Νεοκλή!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.