Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-10, 10:41
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Έχω ωραίους καρχαρίες, για περάστε παρακαλώ!!!!!!!

http://www.elladatv.gr/site/index.ph...articleid=1193

Aν θέλετε μπορούμε να πάμε και εμείς στο ψάρεμα να δούμε όλη τη διαδικασία του ψαρέματος ... λέει ο κύριος Χίος.

Λεζάντα στο βίντεο ... ο πλούτος του Λακωνικού κόλπου ...

θα τρελαθώ, βάφω το μαλλί και πάω για τσιπούρες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-10, 11:40
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Έχω ωραίους καρχαρίες, για περάστε παρακαλώ!!!!!!!

Ας κανονίσουμε βρε παιδιά να πάμε μία φορά για ψάρεμα με τον κύριο Χίο… πιστεύω ότι θα είναι καλό δόλωμα για αυτά τα ‘τέρατα των θαλασσών’ όπως τα αποκαλεί! Ξέρετε τι φοβερή συγκίνηση θα έχει το ψάρεμα όταν τον δολώνουμε; Αίσχος! Μα δεν ντρέπονται να βγαίνουν και στην TV οι ψωνάρες;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-10, 15:44
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Έχω ωραίους καρχαρίες, για περάστε παρακαλώ!!!!!!!

Κάτι τέτοια δίποδα με κάνουν και ντρέπομαι που θεωρώ και εγώ τον εαυτό μου ψαρά...
Τώρα οι παππούδες ή τα ορφανά θα φάνε καρχαρίες; μμμ τέλεια νοστιμιά...
Με τόσα λεφτά που χάλασε αυτό το ον για το ψάρεμα, θα τους έκανε δώρο ένα κλουβί νοστιμότατες τσιπουρίτσες από ιχθυοτροφείο και θα έγλυφαν τα δάχτυλά τους και θα έπαιρναν και τα Ω λιπαρά τους...
Πλούτος...
Πρόταση: για τον κάθε τέτοιον καλλιτέχνη να του κάνουμε δώρο ως Σύλλογος το μπεστσέλλερ http://bestseller.gr/main.php?id=78&book_id=3659 για τους νεοΈλληνες ελπίζοντας να πιάσει τόπο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-10, 13:21
Το avatar του χρήστη Rabea
Rabea Rabea is offline
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Πυλαία Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 162
Απάντηση: Έχω ωραίους καρχαρίες, για περάστε παρακαλώ!!!!!!!

Το είδαμε εχθές και πραγματικά δε ξέραμε πως να εκφραστούμε.

Σήμερα με περισσότερη ηρεμία μόνο απογοήτευση και για τον κύριο αλλά και για τη τηλεοπτική κάλυψη.

Τόσο ξεπερασμένα και άτοπα κλισέ όλα... "το τέρας" "συχνά κάνω αυτό το ψάρεμα αλλά όχι τακτικά" "παίρνω μόνο όσα χρειάζομαι για την οικογένειά μου... και τα υπόλοιπα τα μοιράζω στα ιδρύματα".... ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!! Και αυτά τα πλάνα με τη προσπάθεια να ανοίξει διάπλατα το στόμα του καρχαρία για να φανεί όντως τέρας και να τρομάξουν τα δόντια του...
Νιώθω ότι είμαστε εντελώς τριτοκοσμικοί..

Οι ειδικοί μήπως μπορούν να βοηθήσουν στη ταυτοποίηση των ειδών? Είναι είδη που απειλούνται?
Ελίνα, Έκτωρα και Tiburon τα φώτα σας παρακαλώ!!
__________________
“You know, you really shouldn’t call this planet Earth; you should call it Ocean! You get up there in space and look at it, its primary color is blue.”


Arthur Clarke


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-10, 14:27
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Έχω ωραίους καρχαρίες, για περάστε παρακαλώ!!!!!!!

Οι έξι βραγχιακές σχισμές που φαίνονται στο μεγαλύτερο από τα ψάρια μας φωνάζουν πως μάλλον είναι ο Hexanchus griseus. Αν και δεν τα ξέρω πολύ καλά αυτά νομίζω πως ότι και το βάθος που αλιεύτηκε καθώς και το ραχιαίο πτερύγιο που είναι «πολύ πίσω» συνηγορούν σε αυτό. Νομίζω πως είναι το είδος που είχαμε δει και σε μια φωτογραφία στο φόρουμ που είχε τραβηχτή από το ερευνητικό ROV (η μήπως υποβρύχιο δεν θυμάμαι).

Αυτό που πρέπει να σχολιάσουμε είναι πως ο ψαράς αυτός για ερασιτεχνικούς λόγους έχει εργαλεία που μπορούν να σηκώσουν τέτοιο ψάρι από τα 500 μέτρα. Γιατί να μην βαράμε και τα αγριογούρουνα με μπαζούκας δηλαδή ρε παιδιά θα σου πει ο κυνηγός.

Ακόμα στο fishbase λέει ότι είναι ακατάλληλος για να τον φάμε. Ο τύπος επίσης έχει τόσο μεγάλη «εμπειρία» που ζυγίζει τα ψάρια με το μάτι πριν καν τα ανεβάσει! Το άλλο το ψάρι που παρουσιάζει επίσης είναι ενδιαφέρων ιστορία άλλα δεν μπορώ να την βρω τώρα (Τσιρίχι?). Όποιος έχει εύκαιρα τα πρακτικά του συνεδρίου των ιχθυολόγων στη Μυτιλήνη ας ρίξει μια ματιά να μας ενημέρωση πιο είδος είναι. Πρέπει να είναι το είδος που λένε ότι πωλείται παράνομα για γαλέος (αν πάλι θυμάμαι καλά) σε μία δημοσίευση που είχε γίνει στο συνέδριο.

http://www.fishbase.com/Summary/spec...eus&lang=Greek

Στο θέμα του αν απειλείτε το είδος δεν μπορώ να απαντήσω τώρα διότι είναι στην κόκκινη λίστα είναι στο Lower risk. Άλλα ας μην ξεχνιόμαστε ομως! το είδος αυτό είναι σχεδόν σε όλες της θάλασσες του κόσμου και αυτό μπορεί να είναι παραπλανητικό μιας και η παρουσία του στην Μεσόγειο είναι ένα διαφορετικό θέμα.
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 12-02-10 στις 14:33.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-10, 00:19
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Έχω ωραίους καρχαρίες, για περάστε παρακαλώ!!!!!!!

Θα συμφωνήσω με τον Έκτωρα αφού κι εγώ μόλις είδα το βίντεο για πρώτη φορά, το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο είδος Hexanchus griseus. Δυστυχώς τα βιβλία μου και τα πρακτικά του συνεδρίου τα δεν τα έχω στη Θεσσαλονίκη αλλά θα ρωτήσω ίσως κάποιες πληροφορίες στο πανεπιστήμιο τις επόμενες ημέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-10, 00:41
Το avatar του χρήστη Vasilis_UW
Vasilis_UW Vasilis_UW is offline
 
Εγγραφή: 31-01-2010
Μηνύματα: 131
Απάντηση: Έχω ωραίους καρχαρίες, για περάστε παρακαλώ!!!!!!!

Ο πλούτος του Λακωνικού κόλπου και η φτώχεια του ανθρώπου (μακάρι να ήταν μόνο σε χρήματα αλλά είναι και σε παιδεία). Ουδείς εκών κακός, ναί, αλλά άντε να του εξηγήσεις του κυρίου χομπίστα που αλλού να ψάξει να βρεί τις 'συγκινήσεις' που λέει οτι του προσφέρει αυτό.... Και αν ακόμα το καταλάβει, μετά θα έχουμε μια ακόμα περίπτωση 'tragedy of the commons' ...

Β.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.