Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-08, 22:01
shark . shark . is offline
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: γκαζι
Μηνύματα: 7
Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

Καλώς σας βρήκα. Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum. Έχω περάσει το open water και θέλω να αγοράσω τον δικό μου εξοπλισμό αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. help

Edit απο Thanos: Απο Greeklish σε ελληνικά
__________________
Τη θαλασσα δεν τη φοβομαστε αλλα παντα τη σεβομαστε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanos : 13-05-08 στις 22:09.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-08, 22:44
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: εξοπλισμος

Φίλε Shark σε καλωσορίζω στην μεγάλη οικογένεια των αυτοδυτών και καλές βουτιές!

Η επιλογή του καταδυτικού εξοπλισμού είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Ορισμένες πληροφορίες θα ήταν χρήσιμες όμως έτσι σε γενικές γραμμές.

Ο εξοπλισμός καταδύσεων κατασκευάζεται με βάση κάποιες προδιαγραφές. Αυτές οι προδιαγραφές είναι συγκεκριμένες για την Ευρωπαική Ένωση και οι μεγαλύτεροι κατασκευαστές αλλά και οι μικρότεροι στην πλειοψηφία τους σχεδιάζουν παράγουν και τεστάρουν τους εξοπλισμούς τους βάση αυτών των προδιαγραφών. Ένας καλός απλός κανόνας για να είσαι σίγουρος για την επιλογή σου, επειδή θεωρώ δύσκολο να κάτσεις να ψάχνεις το θέμα δεξιά αριστερά είναι ότι οι πιό δημοφιλείς μάρκες στον τόπο σου είναι εκείνες που έχουν και τα καλύτερα εχέγγυα ότι πληρούν τις προδιαγραφές αλλά επίσης συνδέουν το όνομά τους με βασικούς παράγοντες όπως είναι το καλό σέρβις, η ευνοική αναλογία αξίας / κόστους, η αξιοπιστία κλπ. Αυτό βεβαίως δεν σημαίνει ότι οι δημοφιλείς μάρκες είναι οι καλύτερες σε όλα τις σειρές προιόντων τους. Κάποιες μάρκες είναι γνωστές και δημοφιλής επειδή κατασκευάζουν καλούς ρυθμιστές και κάποίες άλλες επειδή κατασκευάζουν καλά πέδιλα κοκ. Επίσης οι μεγάλοι και δημοφιλείς κατασκευαστές έχουν όλοι ανεξαιρέτως και "πατάτες" στην γκάμα τους. Η μάρκα δεν είναι αρκετές φορές από μόνη της αρκετή για να μας βοηθήσει να επιλέξουμε κάτι καλό για μάς. Επίσης καινούργιοι κατασκευαστές ή καινούργιες αντιπροσωπείες που εξ ορισμού δεν έχουν μεγάλη διείσδηση αγοράς ή είναι πρακτικά άγνωστοι, λόγω του ότι απλώς είναι καινούργιοι, δεν σημαίνει ότι είναι και εταιρείες υποδιέστερων ποιοτικά προιόντων ή προιόντων μικρής αξίας.

Γενικά ή πείρα σου θα σε διδάξει αρκετά πράγματα που δεν μπορείς να τα διαβάσεις πουθενά, αλλά και τα διάφορα ενημερωτικά κείμενα είναι μια καλή πηγή γνώσης. Η αύξηση της γνώσης θα σε καταστήσει ανεξάρτητο στο να επιλέγεις από μόνος σου με βάση τις δικές σου ανάγκες, τις δικές σου προτιμήσεις και το δικό σου βαλάντιο πάντοτε εκείνο που είναι καλύτερο για σένα.

Η προσωπική μου γνώμη είναι να ψάξεις πολύ καλά την αγορά, να κάνεις επίσκεψη σε όλα τα καταστήματα που έχουν κάτι που πιθανόν να σε ενδιαφέρει και να προσπαθήσεις να πάρεις πληροφορίες τόσο για τον εξοπλισμό όσο και για την πολιτική εγγύησης, το κόστος συντήρησης και να αξιολογήσεις και από μόνος σου την ποιότητα υπηρεσίας του κάθε καταστήματος σαν απλός καταναλωτής που αγοράζει οτισήποτε άλλο. μην αγοράσεις τίποτε αν δεν πάς παντού. Ψάξε και στο διαδίκτυο για τιμές διότι έχω την αίσθηση ότι για κάποια είδη μπορείς να πάρεις κάτι από έξω πολύ πιό φτηνό, αν και αυτό δεν ισχύει πάντα. Συζήτα τις σκέψεις σου αφού το μελετήσεις καλά το θέμα με τα άτομα της ομάδας σου, έλα εδώ στο φόρουμ ζητώντας απόψεις πάνω σε συγκεκριμένα μοντέλα και συγκεκριμένες τιμές που σου άρεσαν και μετά δες τι θες να ξοδέψεις και κάνε την αγορά.

Ελπίζω να σε βόήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-08, 23:55
Το avatar του χρήστη Manogr
Manogr Manogr is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 122
Απάντηση: εξοπλισμος

Φιλε shark. καλως μας ηρθες!

Αφου πρωτα διαβασεις προσεχτικα οσα γραφει ο Σωτος πες μας τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου..θελεις να παρεις τα παντα ή θελεις σιγα σιγα να αρχισεις τις αγορες σου και θελεις να σου πουμε τι προτερεοτητες πρεπει να εχεις ?
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-08, 00:36
shark . shark . is offline
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: γκαζι
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

εχω στολη (aqoualand),μασκα,και πεδιλα .
__________________
Τη θαλασσα δεν τη φοβομαστε αλλα παντα τη σεβομαστε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-08, 13:53
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο shark . Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα. Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum. Έχω περάσει το open water και θέλω να αγοράσω τον δικό μου εξοπλισμό αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. help

Edit απο Thanos: Απο Greeklish σε ελληνικά
Τρείς συμβουλές:
1. Μην πάρεις φθηνά πράγματα, διότι το φθηνό το αγοράζεις δύο φορές, η φθήνια τρώει τον παρά κλπ.
2. Μην συμβουλεύεσαι ανθρώπους οι οποίοι έχουν οικονομικό ενδιαφέρον (θα βγάλουν δηλαδή από σένα)
3. Μην βιάζεσαι να αγοράσεις, δοκίμασε και κάνε έρευνα αγοράς
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-08, 15:20
shark . shark . is offline
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: γκαζι
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρείς συμβουλές:
1. Μην πάρεις φθηνά πράγματα, διότι το φθηνό το αγοράζεις δύο φορές, η φθήνια τρώει τον παρά κλπ.
2. Μην συμβουλεύεσαι ανθρώπους οι οποίοι έχουν οικονομικό ενδιαφέρον (θα βγάλουν δηλαδή από σένα)
3. Μην βιάζεσαι να αγοράσεις, δοκίμασε και κάνε έρευνα αγοράς
1.ποιο ειναι το λογικο κουστουμι για 1&2 σταδιο, BCD, και μπουκαλες ?
2......................
3.ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος και δυστηχως μου ειναι αδυνατο να μαθω ολα αυτα που γνωριζετε οι ποιο πολλοι απο εσας......
__________________
Τη θαλασσα δεν τη φοβομαστε αλλα παντα τη σεβομαστε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-08, 15:30
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

1. Λογικό κουστούμι Ρυθμιστή με αναλογικό μανόμετρο και χταπόδι €450-500, BCD τύπου jacket €350-400, dive computer με nitrox και gauge mode €400 (από e-bay). Πυξίδα χειρός €55-60. Φιάλη δεν θα έπαιρνα....

3. Μπές στα sites που έχουμε το thread (παρακάτω)Internet Shopping και κοίτα. Το e-bay έχει πολύ καλές τιμές για καινούργια....
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andreas Triantopoulos : 14-05-08 στις 15:34.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-08, 16:26
shark . shark . is offline
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: γκαζι
Μηνύματα: 7
Απάντηση: Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Λογικό κουστούμι Ρυθμιστή με αναλογικό μανόμετρο και χταπόδι €450-500, BCD τύπου jacket €350-400, dive computer με nitrox και gauge mode €400 (από e-bay). Πυξίδα χειρός €55-60. Φιάλη δεν θα έπαιρνα....

3. Μπές στα sites που έχουμε το thread (παρακάτω)Internet Shopping και κοίτα. Το e-bay έχει πολύ καλές τιμές για καινούργια....
μπηκα στο e-bay και εχει καλες τιμες οπως το ειπες οντως.αλλα
1).ποιος ξερει πως αγοραζουμε απο εκει,
2).εχω ακουσει πως εχει τελωνειο μετα.
__________________
Τη θαλασσα δεν τη φοβομαστε αλλα παντα τη σεβομαστε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-08, 19:03
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
dive computer με nitrox και gauge mode €400 (από e-bay).
Υπάρχει και αυτό εδώ (πάτησε τον link και θα βγεις σε μια σελίδα με πολύ καλές τιμές και χωρίς τελωνεία), από την Ελλάδα με όλα τα πιό πάνω και ακόμα περισσότερα, και μάλιστα πολύ φτηνότερο από 400€.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-08, 19:12
Το avatar του χρήστη Normoxic Diver
Normoxic Diver Normoxic Diver is offline
 
Εγγραφή: 24-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 270
Απάντηση: Επιλογή πρώτου εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Andreas Triantopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
dive computer με nitrox και gauge mode €400 (από e-bay)
Οντως γιατι 400 ευρω ρε Aνδρεα? (κουβαρντας εισαι ρε μπαγασα....)

Περα απο αυτο που προτεινε ο Σωτος μια αλλη περιπτωση ενδιαφερουσα ΙΣΩΣ , να ειναι και ΑΥΤΗ.
__________________
“dive to express NOT to impress”....anonymous diver
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.