Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-09, 19:03
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Αγορά φιάλης

Καλησπέρα σας.Ενδιαφέρομαι για αγορά μπουκάλας αλλά δέν έχω ιδέα απο τεχνικά χαρακτηριστικά.Το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω να είναι 12l το πολύ 15l από εκεί και πάνω θεωρώ είναι λίγο δυσχρηστες.Απο εκεί και πέρα δέν καταλαβάινω τα πλεονεκτήματα του υλικού κατασκευής τα bar (άλλες είναι για 200 άλλες για 300) καθώς και γιατί παίζει ρόλο η ημερομηνία κατασκευής.Υπάρχουν και άλλες παράμετροι που θα έπρεπε να κοιτάξω για την αγορά της??

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-09, 19:51
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αγορά φιάλης

Καλησπέρα Αντώνη,

θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όπου μπορώ.

12 ή 15L?
Συμφωνώ ότι για κλασικές/ρηχές καταδύσεις αναψυχής το πάνω από 15L είναι υπερβολή και κούραση (στο κουβάλημα).
Τώρα για το αν θα είναι 12L ή 15L εξαρτάται από τις βουτιές που κάνεις συνήθως και από το αν έχεις και άλλη φιάλη. Αν είναι η πρώτη φιάλη που αγοράζεις θα πρότεινα 15L για να είσαι πιο ευέλικτος (δεν είναι πολύ βαριά όπως μια 18άρα αλλά σίγουρα σου δίνει μεγαλύτερη αυτονομία αερίου από μια 12άρα).
Αν αποφασίσεις για 12άρα, σκέψου και το αν θες να είναι κοντή και χοντρή (μπόμπος) ή λεπτή και ψιλή. Αν έχεις βουτήξει και με τις δύο θα δεις ότι σου δίνουν διαφορετική κατανομή βάρους, επομένως και διαφορετική συμπεριφορά στην στάση του σώματος μέσα στο νερό.

Πίεση λειτουργίας φιάλης
Όσον αφορά την πίεση λειτουργίας: Η διαφορά των 200 (ή και 230) bar με 300 bar είναι σχετικά προφανής. Αυτό που διαφέρει είναι η πραγματική ποσότητα περιεχόμενου αερίου (σε κανονικές συνθήκες 1 ατμ) αναλόγως με την χωρητικότητα της φιάλης και την πίεση λειτουργίας:

Φιάλη200 bar230 bar300 bar
12L2400L2760L3600L
15L3000L3450L4500L
18L3600L4140L5400L

Η επιλογή των 300 bar συνήθως γίνεται σε τεχνική κατάδυση (π.χ. 2 φιάλες x 10L x 300 bar ή 2 x 12L x 300 bar) ώστε να έχουμε μεγαλύτερη ποσότητα αερίου στον ίδιο (περίπου) όγκο/βάρος φιαλών. Στην περίπτωση αυτή, πρέπει και ο ρυθμιστής μας να μπορεί να λειτουργήσει στην πίεση των 300bar.

Για συνήθεις καταδύσεις αναψυχής θα σου πρότεινα μια 15L / 230bar.

Ημ/νία κατασκευής
Το σίγουρο είναι πως αν αγοράσεις μεταχειρισμένη φιάλη, η ημ/νία κατασκευής είναι μια ένδειξη (στο περίπου) για το πόσο μεταχερισμένη/ταλαιπωρημένη είναι η φιάλη
Για καινούργιες φιάλες, δεν ξέρω πόσο σημαντική είναι η ημ/νία κατασκευής, αν π.χ. έχει αλλάξει η τεχνολογία κατασκευής τα τελευταία 5-10 χρόνια ή αν η φιάλη έχει μια φυσική φθορά (π.χ. να σκουριάσει) ακόμη κι όταν δεν χρησιμοποιείται. Ας μας διαφωτίσει κάποιος φίλος που ξέρει.
Πάντως - προσωπικά - δε θα αγόραζα μεταχειρισμένη φιάλη με πάνω από 6-7 χρόνια ημ/νία κατασκευής.


Επίσης, ενδεικτικά, μια καλή τιμή αυτή την εποχή στην Ελλάδα για μια 15λιτρη φιάλη 230 bar μαζί με διχτάκι, μποτάκι και μονό κλείστρο είναι 210-220 ευρώ ή και παρακάτω.

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 10-09-09 στις 19:56.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-09, 20:10
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Αγορά φιάλης

καλα τα λεει ο φοιβος και ερχομαι να προσθεσω τα εξης....

αν θα παρεις 300βαρ να ξερεις οτι ειναι αρκετα πιο βαρια φιαλη (πολυ μεταλλο για να υπαρχει αντοχη στις υψηλες πιεσεις) και οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρισκεις παντα καπου να την γεμιζεις...

Οσο για την ηλικια θα σε αποθαρρυνα απολυτως να παρεις μεταχειρισμενη φιαλη, ακομα και μικροπτωσεις στο προτερο βιο της μπορει να επηρρεασουν το προσδοκιμο ζωης....μακρια (και σιγα τη διαφορα στην τιμη!)...
οσο για καινουριες θα προτεινα να επαιρνες φετινες ή το πολυ περσινες και αυτες σε καλυτερη τιμη απο τις καινουριες (ποσο μαλλον 2 χρονων).
Ειναι αληθεια οτι τοσα χρονια δεν εχω πετυχει κανεναν να παζαρευει την τιμη λογω ηλικιας , γιατι ρε παιδια?
Μια φιαλη εχει ενα οριο ηλικιας, καθε χρονο σε αχρηστια μετραει, ακομα και σε ιδανικες συνθηκες αποθηκευσης το μεταλλο καταπονειται (οχι τοσο αν το γεμιζεις και αδειαζεις αλλα και παλι....)

Επισης να ξερεις οτι στην ευρωπη υπαρχει ουσιαστικα ενα και μονο εργοστασιο παραγωγης , αυτο της faber, ολες οι εταιριες απο αυτους αγοραζουν και επειτα κοτσαρουν το αυτοκολλητο με τη φιρμα τους πανω....

καλη αγορα μετα απο ερευνα....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-09, 23:21
antonis t antonis t is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Μηνύματα: 17
Απάντηση: Αγορά φιάλης

ευχαριστώ παίδες θεωρώ ότι με τις πληροφορίες σας μπορώ να προχωρίσω σε ερευνα αγοράς.Έτσι και αλλλιώς αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω την μπουκάλα μου ετοιμοπόλεμη ανα πάσα στιγμή για βουτιές αναψυχής!Gracias
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-09-09, 09:09
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αγορά φιάλης

[quote=ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ;30865]
αν θα παρεις 300βαρ να ξερεις οτι ειναι αρκετα πιο βαρια φιαλη (πολυ μεταλλο για να υπαρχει αντοχη στις υψηλες πιεσεις)

οχι απαραιτητα , υπαρχουν και αλλα υλικα κατασκευης που δεν υπακουουν σε αυτον τον νομο , αν και τουλαχιστον για ξεκινημα κι εγω ατσαλινη θα προτεινα (στις ατσαλινες ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος)

και οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρισκεις παντα καπου να την γεμιζεις...

Σνιφφφφ , ποσο δικιο εχεις , σχεδον κανενας δεν θα σου γεμιζει σταθερα 300 bar για να μην ζοριζουν τους συμπιεστες τους
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-09, 13:11
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Αγορά φιάλης

[quote=MICHALIS;30870]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θα παρεις 300βαρ να ξερεις οτι ειναι αρκετα πιο βαρια φιαλη (πολυ μεταλλο για να υπαρχει αντοχη στις υψηλες πιεσεις)

οχι απαραιτητα , υπαρχουν και αλλα υλικα κατασκευης που δεν υπακουουν σε αυτον τον νομο , αν και τουλαχιστον για ξεκινημα κι εγω ατσαλινη θα προτεινα (στις ατσαλινες ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος)

και οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρισκεις παντα καπου να την γεμιζεις...

Σνιφφφφ , ποσο δικιο εχεις , σχεδον κανενας δεν θα σου γεμιζει σταθερα 300 bar για να μην ζοριζουν τους συμπιεστες τους
Ενας εγγυημένος μπουκαλογεμιστής είναι ο..."Θάλασσα & Σπορ - Δημ. Αλατσεράκης/210 68 40 787/Χαλάνδρι"...!

Πίτα πιτούλα τα μπουκαλάκια...

Όσα bar προβλέπονται για την φιάλη, τόσα ακριβώς (και ίσως και λίγο παραπάνω) θα δείχνει και το μανόμετρο σας όταν ανοίξετε την στρόφιγγα..

Ο κομπρέσσορας του είναι Bauer

Κόστος: EUR 4,00 το γέμισμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-09-09, 14:14
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: Αγορά φιάλης

Πράγματι ο Δημητρης είναι ο καλύτερος. Δεν έχω δει πιο σχολαστικο με την καθαριοτητα και την συντηρηση του κομπρεσερ. Καθαρος αερας, γρηγορα και φθηνα. Το συστηνω ανεπιφυλακτα. Και πολυ καλος ανθρωπος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-09-09, 14:51
ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΦΟΙΒΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 148
Απάντηση: Αγορά φιάλης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taucher Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι ο Δημητρης είναι ο καλύτερος. Δεν έχω δει πιο σχολαστικο με την καθαριοτητα και την συντηρηση του κομπρεσερ. Καθαρος αερας, γρηγορα και φθηνα. Το συστηνω ανεπιφυλακτα. Και πολυ καλος ανθρωπος.
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-09, 13:44
Το avatar του χρήστη taucher
taucher taucher is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 99
Απάντηση: Αγορά φιάλης

Υπαρχει καμια λιστα που να αναγραφει λεπτομερως βαρη και διαστασεις φιαλων? π.χ. 12lt 300 bar , χωρις αερα 15kg , γεματη 20kg. υψος 50cm με ή χωρις κλειστρο και μποτακι διαμετρος 20 cm.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-09, 14:22
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: Αγορά φιάλης

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taucher Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει καμια λιστα που να αναγραφει λεπτομερως βαρη και διαστασεις φιαλων? π.χ. 12lt 300 bar , χωρις αερα 15kg , γεματη 20kg. υψος 50cm με ή χωρις κλειστρο και μποτακι διαμετρος 20 cm.
Θα βρεις τέτοια λιστα στο site της Faber (χρειάζεται να πάρεις password για να έχεις προσβαση στην λιστα, αλλά δεν έχει κάποιο κόστος)

Γενικά όμως παίζουν σημαντικό ρόλο οι προδιαγραφές βάσει των οποίων είναι κατασκευασμένη η κάθε φιάλη.
__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:23.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.