Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-09, 18:45
greco greco is offline
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 89
Αγορά στολής για χειμώνα.

Χαιρετώ σαν νέοεγγεγραμένο μέλος άλλη μία φορά και μπαίνω στο θέμα.

Ευελπιστώ σύντομα να έχω το OW τελιώνοντας τα μαθήματά μου που μόλις άρχιζω και πριν τελειώσω θέλω να έχω αγοράσει κάποια πρώτα πράγματα.

Θεωρώ στολή-μάσκα και ίσως και πεδιλα ότι πρέπει να τα έχω στα μέτρα μου.
Η απορία μου αφορά το πάχος της στολής που θα μου ταίριαζε. Κυριώς με ενδιαφέρει να ασχοληθώ του επόμενους μήνες με καταδύσεις και γενικά κρύες περιόδους που δεν υπάρχει κόσμος στις παραλίες των πατρικών μου εδαφών.

Τα 5mm είναι αρκετά για αρκετό διάστημα έκθεσης ή να αναζητήσω κάτι στα 7mm μιάς και καλοκαίρι μάλλον περισσότερο θα είμαι στις παραλίες; Εχώ ακούσει προτάσεις για αγορά 5mm και χρήση σακακιού αλλά μου φαίνεται καλύτερη η χρήση ενός κομματιού που θα επαρκεί.

σκέφτομαι budget γύρω στα 200€ για στολή, μήπως να πάω λίγο πιο πάνω ;

Μού έχει τραβήξει το ένδιαφέρον λόγο τιμής εμφάνισης και κατασκευής η Mares Origin 5mm

Συγχωρέστε με για τυχόν λάθος υποθέσεις που μπορεί να έχω κάνει πάνω στο θέμα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greco : 25-10-09 στις 18:58.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-09, 20:43
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Καλώς μας ήρθες στο forum

Για χειμώνα, αν επιμένεις για στολή ενός κομματιού θα έλεγα να πας σε 7mm.
Από την άλλη έχω φίλο που βουτάει χειμώνα με 5mm 2 τεμαχίων + 3mm εσωτερικά και λέει ότι είναι πολύ πιο αποτελεσματικό.
Η καλή εφαρμογή είναι πολύ σημαντική - ίσως μερικές φορές πιο σημαντική κι απ' το πάχος της στολής.

Για μεγάλης διάρκειας βουτιάς τον χειμώνα (> 50-60 λεπτά) πολλοί αγοράζουν στεγανή στολή, στο λέω όμως απλά να το έχεις υπ' όψιν σου, όχι για να παρασύρω να αγοράσεις. Η στεγανή στολή δεν είναι από τα πρώτα πράγματα που αγοράζει κανείς αμέσως μετά την εκπαίδευσή του, εκτός αν βουτάει στη Νορβηγία.

Επειδή όμως όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι (ούτε κρυώνουν το ίδιο), θα έλεγα να πάρεις κατ' αρχήν μάσκα-πέδιλα και να περιμένεις να τελειώσεις την εκπαίδευσή σου, να κάνεις και μερικές βουτιές με νοικιασμένο εξοπλισμό ώστε να δεις τι πραγματικά έχεις ανάγκη και να αποφασίσεις πιο σωστά.

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-09, 23:57
Το avatar του χρήστη DHMHTRHS
DHMHTRHS DHMHTRHS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.435
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Πάντα βουτάω με 5mm αλλά ένα γελεκάκι φέτος θα το πάρω ... λέω !!!!!


για τις κρύες μέρες του Φλεβάρη - Μάρτη !!!!!!!
__________________
Δώσε στη ζωή σου κάτι όχι τη ζωή σου για κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-09, 00:07
Το avatar του χρήστη katerina
katerina katerina is offline
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Μηνύματα: 27
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Να σας πω την αλήθεια και για μένα το γελεκάκι είναι must!!! Το λατρεύω ακόμα και όταν φοράω 3αρα στολή, το φοράω για παν ενδεχόμενο. Λίγο παραπάνω να μείνω κάτω φαίνεται αμέσως η ανάγκη του...
__________________
Σχηματιζόμαστε και διαμορφωνόμαστε από αυτό που αγαπάμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-09, 09:06
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Επι σειρα ετων βουτουσα με φορμα δυο τεμαχιων 5mm και θεωρουσα οτι ειναι ο,τι βολικοτερο . Καποια στιγμη αρχισα να μην βολευομαι , ειδικα τον χειμωνα , λογω του τριτου κομματιου (του εξτρα γιλεκου ) και πηρα μια φορμα (δεν αναφερω μαρκες για να μην θεωρηθει διαφημηση ) μονοκομματη 7mm με ενσωματωμενη κουκουλα (βολευει και για τρομοκρατικες ενεργειες και για ρουφιανεματα !!) . Μπορω να σου πω οτι εκτος απο μια εκδρομη στην Αιγυπτο , οπου πηγα με αυτην την φορμα καινουρια και κοντεψα να παθω αποπληξια απο την ζεστη , ποτε δε αισθανθηκα οτι παραζεσταινομαι (χωρις να ειμαι και ιδιαιτερα κρυουλιαρης ) . Φετος που οι θερμοκρασιες ηταν λιγο υψηλοτερες , απλα βουτουσα με την κουκουλα βγαλμενη (ασε που ειναι και παρανομη πια ) και το φερμουαρ λιγο πιο κατω απο τον λαιμο μου . Βολευτηκα παρα πολυ καλα γιατι ειναι ενα κομματι εξοπλισμου και οχι δυο ή τρια και παρα μα παρα πολυ σπανια (Φεβρουαριο-Μαρτιο , ή σε λιμνη ) φορεσα ενα 3αρι αμανικο γιλεκακι . Το ενα κομματι αντι για περισσοτερα πιστευω πως απο μονο του ειναι πλεονεκτημα . Απο την αλλη πλευρα , καποιοι λενε (παλια κι εγω ) οτι αν εχεις φορμα δυο τεμ. μπορεις , αν ειναι ζεστα τα νερα να βουτηξεις μονον με το επανω μερος . Λιγοι ανθρωποι το αντεχουν αυτο και σπανιως στην Ελλαδα (οχι οτι δεν υπαρχουν παλληκαρια ) .
Οπως πολυ σωστα σε συμβουλεψε ο Φοιβος , τελειωσε πρωτα το σχολειο εχοντας τα ευκολα (μασκοπεδιλα ) και οταν με το καλο τελειωσεις , με την καθοδηγηση του εκπαιδευτη σου και με την ερευνα που θα κανεις (και με την βοηθεια μεσα απο το forum ) θα αρχισεις να παιρνεις τον δικο σου εξοπλισμο .
Καλως ηλθες στον υπεροχο κοσμο του βυθου και καλες αναδυσεις
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-09, 11:40
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Ρίξτε και μια ματιά εδώ http://www.aquateam.gr/0000000000

και να μη σας κακοφανεί, αν τελικά ξοδέψετε ... λιγότερα ! :-D)

Πάτε, ρωτάτε π.χ., "καλημερα σας, τι στολές έχετε" και σας ενημερώνει ο πωλητής, που είναι πάρα πολύ καταρτισμένος και ξέρει τι δίνει. Εγώ προσωπικά έχω πάρει σταγανή BARE από κεί, αλλά αυτό ξεφεύγει από το θέμα.
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas : 03-11-09 στις 13:13.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-09, 15:05
pennouninio pennouninio is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

καλησπέρα
και εγώ ως καινουργια στις καταδύσεις (απο αύγουστο) ψάχνω για στολή. (μέχρι τώρα εκτός απο μαγιο έχω μασκα+βατραχοπεδιλα+μποτακ ια )
Έχω πάει σε κάποια μαγαζιά και έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες καθώς επίσης έχω δοκιμάσει στολές των 5mm και των 7mm. Κλεινω περισσοτερο στο να πάρω 2 κομμάτια (5mm+3mm) άλλα ακόμα κάνω έρευνα αγοράς, δεν έχω καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη μάρκα.
Ο φιλος με τον οποίο βουτάω (my diving buddy ) μου προτεινε να κοιτάξουμε για στεγανή μια και ψάχνουμε μαζί για στολές (εφόσον κάνουμε και την απαραίτητη εκπαιδευση πρωτα φυσικα).
Ως πιο έμπειροι που είστε θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας λοιπόν όσον αφορά τα ανωτερω δηλ. να τολμήσω για στεγανή και να αφήσω την αγορά στολής των 2 κομματιων (5mm+3mm) για το καλοκαιρι?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-09, 16:46
Το avatar του χρήστη Lepidas
Lepidas Lepidas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Μηνύματα: 87
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Καλώς ήρθατε και οι δυό και καλές βουτιές. Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου πως η πείρα στις καταδύσεις βοηθάει να κάνεις τις καλύτερες επιλογές στον εξοπλισμό. Ο εξοπλισμός σου συμβαδίζει πάντα με το επίπεδο της εμπειρίας και το προσωπικό σου στυλ (το οποίο για να το ανακαλύψεις χρειάζεσαι χρόνο). Οπότε καλό είναι ξεκινώντας να μην επενδύσεις και πολλά λεφτά γιατί μετά θα τα κλαις.
Σε καμία περίπτωση δε θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι μπαίνοντας σε ένα μαγαζί και ρωτώντας τον πωλητή, θεωρώ το σχόλιο τουλάχιστον ατυχές αν όχι διαφήμιση.
Στην Ελλάδα είμαστε, όπου το κάθε μαγαζί είναι και αντιπρόσωπος και ο καθένας πάει να σου πουλήσει αυτό που φέρνει ο ίδιος σαν το καλύτερο που υπάρχει.
Διάβασε, ρώτα, δοκίμασε αν μπορείς, δες από μόνη σου τον εξοπλισμό του διπλανού σου και μάθε τα υπερ και τα κατά. Ο τελευταίος που θα ρωτήσεις θα είναι ο πωλητής (κι αυτό μόνο για να σου κάνει καλύτερη τιμή από αυτή που θα βρεις στο internet ).
Προσωπικά θεωρώ καλή επιλογή για τον πρώτο καταδυτικό χειμώνα κάποιου μια καλή semidry, την οποία θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν θες όλο το χρόνο, εγώ από πέρσι το φθινόπωρο βουτάω με μια 7αρα semidry συνεχώς, ακόμη και τον Αύγουστο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-09, 17:38
Το avatar του χρήστη JoSpy
JoSpy JoSpy is offline
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Mannheim, DE
Μηνύματα: 66
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lepidas Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ελλάδα είμαστε, όπου το κάθε μαγαζί είναι και αντιπρόσωπος και ο καθένας πάει να σου πουλήσει αυτό που φέρνει ο ίδιος σαν το καλύτερο που υπάρχει.
Συμβαινουν παντου, αλλα τουλαχιστον η ποικιλια των dive shops εδω δεν περιοριζεται σε μια μαρκα αλλα τουλαχιστον σε τρεις τεσσερις.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-09, 17:53
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Αγορά στολής για χειμώνα.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JoSpy Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβαινουν παντου, αλλα τουλαχιστον η ποικιλια των dive shops εδω δεν περιοριζεται σε μια μαρκα αλλα τουλαχιστον σε τρεις τεσσερις.
με αυτο το σκεπτικο το ανέφερα κι εγώ, να κάνουμε τα τέσσερα που αναφέρονται συνέχεια, παντού και πάντα, πέντε...

Λεπίδας, σεβαστή η άποψή σου, αλλά επικριτέα η αντίδρασή σου στην διαφορετική άποψη....

Για σκέψου λίγο, τι θα γινόταν, αν εγώ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑ πχ με την άποψή σου, ότι ένας νέος δύτης πρέπει να ακούσει την άποψή σου και να πάει να πάρει μια 7άρα semidry... Το έχεις δει ποτέ από αυτήτην πλευρά ?
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.