Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-10, 17:51
miouos miouos is offline
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Ζωγραφου-Αθηνα
Μηνύματα: 20
εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

μετα απο αρκετο καιρο ψαξε ρωτα κτλ....κατα 90% ειμαι για τα παρακατο προιοντα και θα ηθελα μια τελευτεα γνωμη.... ευχαριστω..


στολη- waterproof W1 5mm (φερμουαρ στην πλατη)

bcd-poseidon BESEA W50

regulator- poseidon jetstream +mk3+χταποδι jetstream

maska mares liquid vision

fins και αλλα ψηλα δεν ξερω ακομα..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 0100-005.jpg (67,7 KB, 3 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 0100-006.jpg (87,4 KB, 2 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 101264464816.jpg (23,8 KB, 12 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg w1_big.jpg (81,1 KB, 14 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-10, 20:52
ai_sixDIR ai_sixDIR is offline
 
Εγγραφή: 24-05-2010
Μηνύματα: 4
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

1) Έχω και γω waterproof και είμαι μια χαρά ευχαριστημένος, ΑΛΛΑ αν δεν τη δοκιμάσεις πάνω σου μην την αγοράσεις!
2) Βλέπω πολλά Poseidon και είμαι σίγουρος πως έχει ακούσει πως η poseidon είναι από τις top εταιρίες στο χορό της κατάδυσης. Αυτό ισχύει, αλλά δεν σημαίνει πως ότι βγάζει κάνει και για τη δουλειά που το θέλεις ή επειδή είναι τόσο ακριβό ότι θα κάνει τα πάντα. Θέλεις να ασχοληθείς με την τεχνική κατάδυση; Αν ναι, τότε ένα απλό μεταλλικό(σιδερένιο) Backplate και οι αντίστοιχοι ιμάντες, όπως επίσης ένα wing σου κάνουν. Αν πάλι δεν θέλεις να ασχοληθείς με τι τεχνική κατάδυση τότε ακριβώς το ίδιο setup ΠΑΛΙ σου κάνει.
Ενδεικτικά μπες εδώ και δες: a)Backplate http://www.scubastore.com/scuba-diving/dive-rite-stainless-steel-backplate/6467/p
b)Ιμάντες http://www.scubastore.com/scuba-diving/dive-rite-basic-harness/6470/p
c) Wing ανάλογα με τις ανάγκες σου(μονη ή διπλες μπουκάλες)
http://www.scubastore.com/scuba-diving/Bcd%20-%20Wings-Wings/403/s

3) οι ρυθμιστές είναι ένα μεγάλο θέμα. Οι poseidon είναι παρα παρα πολλοί καλοί και δουλεύουν άψογα αλλα είναι λιγάκι απαρχαιωμένοι. Εγώ χρησιμοποιώ Apeks και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Συγκεκριμένα έχω τον XTX200, αλλα αν θα ξαναγόραζα θα έπαιρνα τον xtx50(δεύτερο στάδιο) καθαρά και μονο γιατί οι xtx200 είναι πολύ ακριβοί και δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω. Στο θέμα των ρυθμιστών πάρε πολλές γνώμες και αποφάσισε. Αν αποφασίσεις για poseidon τότε θα σου πρότεινα τους κλασικούς Cyklon. Για τους καινούριους τους Xstream δεν έχω άποψη.

4) Μην αγοράσεις κάποια συγκεκριμένη μάσκα!!! Αγόρασε τη μάσκα που ταιριάζει καλά στο πρόσωπο σου ακόμα και αν έχει ροζ χρώμα! Είναι παρα πολύ σπαστικό να πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να αδειάζεις τη μάσκα από τα νερά... Αρκεί βεβαια να είναι κάποια καλή μάρκα και όχι από τις τουριστικές για παιδάκια :-P

5) Όσο για πέδιλα πάρε τα κλασικά μαύρα σκληρά πέδιλα. Μην πάρεις αυτά τα κομμένα. Αν εξαιρέσεις ότι τα κομμένα είναι λίγο πιο ξεκούραστα κατά τα αλλα είναι άχρηστα γιατί δεν μπορείς να κανεις αποτελεσματικά frog-kick, helicopter turn, back kick κτλ κτλ

Ελπίζω να σε βοήθησα. Ότι άλλο θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-10, 20:58
ai_sixDIR ai_sixDIR is offline
 
Εγγραφή: 24-05-2010
Μηνύματα: 4
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

Ααααα, και προς Θεού, πριν αποφασίσεις να αγοράσεις κάτι από ελλάδα, δες πρώτα τιμές στο εξωτερικό από site. Στην ελλάδα είναι απλά κλεφτες! Κάτι άλλο που μπορείς να κανεις είναι να πας στο μαγαζί στην ελλάδα και να πεις, "στο τάδε site το έχουν τόσο, εσύ ποσο θα μου το δόσεις?". Θα εκπλαγείς με το ποσο εύκολα θα σου κατεβάσουν την τιμή...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-10, 23:45
Το avatar του χρήστη tecrec
tecrec tecrec is offline
 
Εγγραφή: 10-09-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων

regulator- poseidon jetstream +mk3+χταποδι jetstream
Γενικά η Poseidon είναι μία πολύ καλή εταιρεία με εξαιρετικά προϊόντα.

Προφανώς, όλοι μας θέλουμε να έχουμε μεγάλη ροή αερίου με μικρή αντίσταση αναπνοής.

Νομίζω όμως, ότι οι ρυθμιστές poseidon είναι εν γένει "πολύ ευαίσθητοι" σε δημιουργία freeflow και μάλιστα σε μορφή που δεν σταματάει (τουλάχιστον όχι εύκολα) με τους γνωστούς τρόπους που ξέρουμε όλοι.

Μάλιστα, υπάρχουν και μερικά ανησυχητικά περιστατικά δημοσιευμένα σε forums.

Οπότε λάβε υπόψην σου και αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-10, 02:04
ai_sixDIR ai_sixDIR is offline
 
Εγγραφή: 24-05-2010
Μηνύματα: 4
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά η Poseidon είναι μία πολύ καλή εταιρεία με εξαιρετικά προϊόντα.

Προφανώς, όλοι μας θέλουμε να έχουμε μεγάλη ροή αερίου με μικρή αντίσταση αναπνοής.

Νομίζω όμως, ότι οι ρυθμιστές poseidon είναι εν γένει "πολύ ευαίσθητοι" σε δημιουργία freeflow και μάλιστα σε μορφή που δεν σταματάει (τουλάχιστον όχι εύκολα) με τους γνωστούς τρόπους που ξέρουμε όλοι.

Μάλιστα, υπάρχουν και μερικά ανησυχητικά περιστατικά δημοσιευμένα σε forums.

Οπότε λάβε υπόψην σου και αυτό!
Συμφωνώ απόλυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-10, 10:34
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο αρκετο καιρο ψαξε ρωτα κτλ....κατα 90% ειμαι για τα παρακατο προιοντα και θα ηθελα μια τελευτεα γνωμη.... ευχαριστω..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
στολη- waterproof W1 5mm (φερμουαρ στην πλατη)
Εγώ έχω την προηγούμενη (lynx) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν θεσ να ξοδέψεις λιγότερα λεφτά, νομίζω ότι άριστες είναι και οι Bare που είναι πολύ οικονομικές.
Βέβαια καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και με φερμουάρ μπροστά, μερικούς τους βολεύουν περισσότερο. Εμένα ΟΧΙ, καθότι δεν μπορώ να βγάλω τη στολή μόνος μου και αυτό με εκνευρίζει, οπότε back zipper for me!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
bcd-poseidon BESEA W50
Δεν έχω δοκιμάσει wings. Πριν το "γύρναγα" σε wings, θα προτιμούσα να τα δοκιμάσω πρώτα, κυρίως αν ήταν να πάρω κάτι "ακριβούτσικο".
Must για μένα, το να έχει integrated βάρη (απεχθάνομαι οριστικά τη ζώνη )
Θεμιτό το να έχει κάποιες τσέπες που να μπορείς να βάζεις spare πράγματα (το δικό μου έχει άχρηστες τσέπες)
Προσωπικά μου αρέσει ο ιμάντας που χρησιμοποιεί η scubapro και για δεδομένης διαμέτρου φιάλες δένεται τάχιστα.
Το μόνο για τις διάφορες μάρκες, ρώτα μήπως έχουν ελαττωματικά dump valves/inflators κλπ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
regulator- poseidon jetstream +mk3+χταποδι jetstream
Το πιο σημαντικό αυτό που σου έγραψε ο ai_sixDIR. Κι εγώ πήρα κάτι αντίστοιχο (σε Scubapro). Δεν το μετάνιωσα καθ' ότι δεν μου έχουν λείψει (ακόμα ) τα χρήματα, αλλά αν ξαναγόραζα τώρα δεν θα έπαιρνα το "top" μοντέλο, καθότι στα μέτρα που κατεβαίνω και τις θερμοκρασίες νερού που πηγαίνω, δεν νομίζω ότι υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές. Κοινώς, μάλλον "πεταμένα" λεφτά.
Το έχω δυστυχώς να παρασύρομαι όταν αγοράζω κάτι

Δες πάντως και κάτι χαρακτηριστικά που παίζουν, π.χ. περιστρεφόμενος πύργος, χωρίς να είναι και κάτι απαραίτητο βέβαια...

Α ναι, και αν το θες σε DIN ή INT.

[Αν αγόραζα κάτι τώρα, μάλλον σε Apeks θα πήγαινα!]

Μάλλον σημαντικό το να μάθεις την ευκολία του service, σίγουρα στην Ελλάδα αλλά και πιθανώς έξω αν είναι να ταξιδέψεις.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
maska mares liquid vision
Νομίζω πως το field of view των mares είναι κορυφαίο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
fins και αλλα ψηλα δεν ξερω ακομα..
Εγώ λέω split fins
Μια χαρά κάνεις όλων των ειδών τα kicks, μια χαρά ταχύτητες πιάνεις (δες διάφορα συγκριτικά που έχουν δημοσιευτεί), και είναι πολύ άνετα.
Τo buckle σύστημα της Mares με έχει βολέψει επίσης πολύ, αν και συνεπάγεται ένα ελαφρά αυξημένο κόστος ανταλλακτικών (δεν μου έχει χαλάσει τπτ έως τώρα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-10, 13:40
miouos miouos is offline
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Ζωγραφου-Αθηνα
Μηνύματα: 20
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια σας....
αλλα το θεμα του free flow με προβληματισε αρκετα....
οσο για το θεμα χρηματων καταλαβενω πως ευκολα μπορεις να ξοδεψεις χρηματα ενω θα μπορουσες να κανεις την δουλεια σου με λιγοτερα. ομως δεν με νιαζει τοσο μιας και θελω να κανω βαθιες βουτιες μολις θα ειμαι ετοιμος. οποτε για το θεμα του ρυθμιστη τα λευτα τα δινω οσα και αν ειναι..
τα υπολιπα ειναι λιγο πολυ κατι που απλα πρεπει να τηρουν καποιες προδιαγραφες και φανταζομε πως σχεδον ολες οι εταιριες εχουν κατι αξιολογο να δωσουν.οποτε μαλλον ψαχνεις τι σου ταιριαζει.
το bcd tis poseidon περνει βαρει αποσπομενα με ενα πολυ ωραιο συστημα(κατα την γνωμη μου) και τσεπες. η στολη κομενη και ραμενη στα μετρα μου... οποτε το μονο που με προβληματιζει και νομιζω ολους ειναι ο ρυθμηστης.. αν καπου κανω λαθος περιμενω να με διορθωσεται. και παλι ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-10, 13:43
ai_sixDIR ai_sixDIR is offline
 
Εγγραφή: 24-05-2010
Μηνύματα: 4
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ λέω split fins
Μια χαρά κάνεις όλων των ειδών τα kicks, μια χαρά ταχύτητες πιάνεις (δες
διάφορα συγκριτικά που έχουν δημοσιευτεί), και είναι πολύ άνετα.
Τo buckle σύστημα της Mares με έχει βολέψει επίσης πολύ, αν και
συνεπάγεται ένα ελαφρά αυξημένο κόστος ανταλλακτικών (δεν μου έχει
χαλάσει τπτ έως τώρα)
Αν καταφέρεις, με splitfins, να κανεις back kick με διπλες και δυο stage
έστω και ένα μέτρο, θα βγω γυμνός στην πλατεία Συντάγματος με μάσκα
και πέδιλα(split) και θα φωνάζω "Εγώ είμαι ο άνθρωπος του μόχθου που
είπα πως θα δώσω το μισθό μου!!!"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-10, 14:00
miouos miouos is offline
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Ζωγραφου-Αθηνα
Μηνύματα: 20
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ai_sixDIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταφέρεις, με splitfins, να κανεις back kick με διπλες και δυο stage
έστω και ένα μέτρο, θα βγω γυμνός στην πλατεία Συντάγματος με μάσκα
και πέδιλα(split) και θα φωνάζω "Εγώ είμαι ο άνθρωπος του μόχθου που
είπα πως θα δώσω το μισθό μου!!!"
και για παραδηγματισμω θα σου πεταμε βατραχοπεδιλα...χαχχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-10, 15:30
Το avatar του χρήστη kristalia
kristalia kristalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 3.510
Απάντηση: εξοπλισμος.. ακουω γνωμες...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
το bcd tis poseidon περνει βαρει αποσπομενα με ενα πολυ ωραιο συστημα(κατα την γνωμη μου) και τσεπες.

Για να πώ την αλήθεια δεν θα το έλεγα ότι είναι και εύκολο να βγάλεις τα αποσπώμενα βάρη απο το poseidon besea.

Εμένα με δυσκόλεψαν και τις έχω καταργήσει τις τσέπες.... Γενικα είναι ωραίο bcd οταν ξερεις να το δουλεύεις σωστά.
Έχει διάφορα μαξιλαράκια γύρω απο την μέση και για εμένα που με πονάει η μέση είναι ότι καλύτερο....

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει μπορούμε να πάμε για μια βουτιά να το δείς πώς είναι μέσα στο νερό και αν σου κάνει...
__________________
Δήμητρα (kristalia) Δημητροπούλου (DiViDi)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.