Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-10, 19:37
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Πρόσφατα, αναζητώντας ένα ειδικό διασωστικό μαχαίρι για την δουλειά μου (πυροσβέστης) ανακάλυψα μέσω ενός φίλου (που έχει κατάστημα πυροσβεστικού - διασωστικού εξοπλισμού) μιά ιταλική εταιρία κατασκευής μαχαιριών ονόματι Fox. H συγκεκριμένη εταιρία κατασκευάζει μαχαίρια σχδόν σε όλο το φάσμα των εφαρμογών, από σουγιάδες και πολυεργαλεία μέχρι ειδικά διασωστικά μαχαίρια, καταδυτικά κλπ κλπ κλπ.
Έπιασα στα χέρια μου κάποια ειδικά διασωστικά και πυροσβεστικά μαχαίρια της και εντυπωσιάστικα από την ποιότητα κατασκευής, την πρακτικότητα και την καλή τιμή τους (ήδη έχω παραγγείλει ένα διασωστικό).

Εν όψει των Χριστουγέννων λοιπόν, λέω να αγοράσω ένα καταδυτικό μαχαίρι, κάτι που δεν μου είναι μεν απαραίτητο, αλλά είναι τόσο οι χαμηλές οι τιμές που λέω να το παραγγείλω μαζί με το διασωστικό ώστε να μου έρθουν πακέτο

Μιας και δεν έχω σχετική εμπειρία (ούτε σε μαχαίρια, ούτε και σε βουτιές - μόλις ολοκλήρωσα το OW κι έχω συνολικά καμιά 10αριά βουτιές), θα ήθελα να μου πείτε τις γνώμες σας, προκειμένου να διαλέξω όχι απλά αυτό που μου κάθεται καλύτερα στο μάτι

Απ' όσο γνωρίζω, ένα καταδυτικό μαχαίρι θα πρέπει να έχει και ευθεία και πριονωτή κόψη και επιπλέον και θήκη ώστε να προαρμόζεται στον εξοπλισμό. Τα μαχαίρια που μου αρέσουν και σκέφτομαι να αγοράσω τα έχουν και τα τρία αυτά χαρακτηριστικά
Συγκεκριμένα, από τον σχετικό κατάλογο της Fox μου έχουν γυαλίσει τα COLTELLI SUBACQUEO INOX (πρώτο στην λίστα) - 14€,TEKNO SUB INOX πορτοκαλί (δεύτερο) - 35€ και TEKNO SUB INOX μαύρο (τρίτο) - 35€. (Εντάξει, παραδέχομαι ότι μου αρέσει και το "FOX TECNOREEF" SUB/COMBAT (πρώτο στην τελευταία σειρά) αλλά βγαίνει στα 95€, τιμή που δεν προτίθεμαι να φτάσω).

Τι θα μου προτείνατε; Το κόστος είναι πολύ χαμηλό για όλα (και, από μια πρώτη έρευνα που έκανα στα μαχαίρια των κατασκευαστών καταδυτικού εξοπλισμού, μικρότερο ή το πολύ αντίστοιχο με ένα "επώνυμο" TUSA, Mares κλπ).....


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη digibill : 04-12-10 στις 19:41.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Καλησπέρα.
Προσωπικά θα σου πρότεινα να αγοράσεις ότι πιο φθηνό υπάρχει, μιας και τα μαχαίρια είναι δυστυχώς "αναλώσιμα".
Θέλω να πω ότι μάλλον ένα καταδυτικό μαχαίρι πρέπει απλά να κάνει την δουλειά του και όχι να προσδίδει status, μιας και είναι πολύ πιθανόν να το χάσεις κάποια στιγμή και να το κλαις.
Προσωπικά δεν έχω χάσει ποτέ, έχω όμως σπάσει 2 θήκες με αποτέλεσμα να αλλάξω τελικά μαχαίρι εξ αιτίας της. Έχω δει αρκετούς δύτες όμως να το ψάχνουν μετά το τέλος μιας κατάδυσης.
Στο δια ταύτα, σαν πρώτη επιλογή θα σου πρότεινα το
TEKNO MILITARY II INOX+TEFLON διότι 1)η λάμα είναι μαύρη και πιστεύω πως ίσως σκουριάσει δυσκολότερα (έχω δει μαχαίρια των 100 ευρώ να παρουσιάζουν οξείδωση σε αντίθεση με άλλα τύπου super market που είναι πεντακάθαρα). 2) πληρεί τις προύποθέσεις της λάμας, ίσια, πριονωτή και υποδοχή για πετονιά(το μόνο που θα σου τύχει για να χρησημοποιήσεις), και τέλος 3) το πίσω μέρος της λάμας είναι μεταλλικό, μπορεί να χρησημοποιηθεί και για να τραβήξει την προσοχή του συνδύτη σου, αν το χτυπήσεις κάπου και εφόσον δεν έχεις άλλο τρόπο.
Τέλος, σαν δεύτερη θα πρότεινα το COLTELLI SUBACQUEO INOX, μιας και καλύπτει 2 από τις 3 απαιτήσεις ως άνω.
Ελπίζω να σε βοήθησα,
Καλές καταδύσεις και ασφαλείς αναδύσεις.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-10, 11:42
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δια ταύτα, σαν πρώτη επιλογή θα σου πρότεινα το
TEKNO MILITARY II INOX+TEFLON διότι
Χμμμ, νομίζω ότι η σειρά με το teflon είναι αρκετά ακριβότερη, αλλά θα το ρωτήσω για επιβεβαίωση....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marios Εμφάνιση μηνυμάτων
και υποδοχή για πετονιά(το μόνο που θα σου τύχει για να χρησημοποιήσεις)
Αυτό σε τι χρησιμεύει; Αν πιαστείς σε καμιά πετονιά; Χωρίς την υποδοχή δεν μπορείς να την κόψεις με την ίσια κόψη του μαχαιριού;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-10, 14:43
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ, νομίζω ότι η σειρά με το teflon είναι αρκετά ακριβότερη, αλλά θα το ρωτήσω για επιβεβαίωση....
Ισχύει πάντα ότι σου έγραψα, αν βγαίνει ακριβό αξιοποίησε τα χρήματά σου σε κάτι άλλο.



Αυτό σε τι χρησιμεύει; Αν πιαστείς σε καμιά πετονιά; Χωρίς την υποδοχή δεν μπορείς να την κόψεις με την ίσια κόψη του μαχαιριού;
Όσο βουτάς θα μάθεις δυστυχώς να κινήσαι σε παλιά (ή νέα) παραγάδια.
Μπορείς να τα κόβειςαπλά η εσοχή διευκολύνει.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-11, 11:19
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Τελικώς αγόρασα αυτό:



..και το βούτηξα μόλις χτες.
Το σώμα της λάμας είναι από teflon και δεν σκουριάζει, όμως οι κοπές είναι απλό ατσάλι και ήδη παρατήρησα μικρά σημαδάκια σκουριάς!
Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό; Πώς μπορώ να τα αφαιρέσω και να προστατέψω τα μέρη από ατσάλι από μελλοντική σκουριά;
Κάπου διάβασα ότι μια λύση είναι η επάλειψη με... βαζελίνη! Ισχύει;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-11, 13:58
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
..και το βούτηξα μόλις χτες.
Το σώμα της λάμας είναι από teflon και δεν σκουριάζει, όμως οι κοπές είναι απλό ατσάλι και ήδη παρατήρησα μικρά σημαδάκια σκουριάς!
Βασίλη να μη σε απογοητεύσω, αλλά αν παρατήρησες σημαδάκια σκουριάς απ' την πρώτη βουτιά αυτό δεν είναι καλό σημάδι για την ποιότητα του ανοξείδωτου
Σημαδάκια σκουριάς μπορεί να παρουσιάσουν βέβαια ακόμη και τα καλά ανοξείδωτα μαχαίρια, αλλά συνήθως μετά από 10άδες βουτιές και με σχετικά κακή συντήρηση (αφήνοντάς τα πολλές ώρες ή και μέρες άπλυτα μετά τη βουτιά).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου διάβασα ότι μια λύση είναι η επάλειψη με... βαζελίνη! Ισχύει;
Απ΄όσο ξέρω ισχύει, αλλά προσωπικά το θεωρώ μπελαλίδικο - δε με εμπνέει και πολύ να είναι το μαχαίρι μεσα στη βαζελίνη, ειδικά αν χρειαστεί να κόψω και κάτι εκτός νερού.
Θα προτιμούσα ένα καλό ανοξείδωτο, το οποίο αν το ξεπλένεις με γλυκό νερό και το σκουπίζεις σχετικά σύντομα μετά τη βουτιά, μπορεί να αντέξει χρόνια σε αξιοπρεπή κατάσταση με μικρά μόνο σημαδάκια σκουριάς.

Η προσωπική μου επιλογή είναι ένα μικρό Scubapro (K-5): Είχα ένα για 2-3 χρόνια, το έχασα, αγόρασα μετά ένα φτηνό-μούφα (που άρχισε να μου βγάζει σκουριά μέσα στις πρώτες 4-5 βουτιές) και μετά ξαναγόρασα το ίδιο scubapro (Κ-5) και το έχω τώρα 7-8 χρόνια. Έχει βγάλει μικροσκουριές σε 2-3 σημεία (μάλλον έχουν χρησιμοποιήσει κάτι μη-ανοξείδωτο μέσα στη λαβή) αλλά αν ήταν χειρότερης ποιότητας - με δεδομένο ότι δε το φροντίζω πλεόν και τόσο ευλαβικά - είμαι σίγουρος πως θα είχε διαλυθεί από τη σκουριά




[*]ΥΓ: Δεν έχω μετοχές στη scubapro (ίσα-ίσα που θεωρώ πολλά προϊόντα της ακριβά και υπερτιμημένα) αλλά η εμπειρία που έχω από την ποιότητά της στα μαχαίρια και τους ρυθμιστές της είναι πολύ καλή (αν και για ρυθμιστές θα πρότεινα πλέον apex - λόγω σχέσης ποιότητας/τιμής/service- αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα).
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 16-01-11 στις 14:06.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-11, 15:13
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Τα μαχαίρια σκουριάζουν όταν δεν τα σκουπίζουμε πολύ καλά μετά τη βουτιά η το ξέπλυμα. Άπαξ και στεγνώσει το νερό πάνω τους σκουριάζουν (και νομίζω αυτό ισχύει στάνταρ ασχέτως ποιότητας ή τιμής)

Δεν ξέρω, τα μαχαίρια δεν τα πολυσυμπάθησα ποτέ μου με αποτέλεσμα να τα έχω καταργήσει στις βουτιές μου. Πολλές φορές όμως χρειάστηκε να κόψω πετονιές και βολευόμουν δανειζόμενη απλώς τα μαχαίρια των άλλων.
Νομίζω όμως ότι επιτέλους βρήκα το εργαλείο μου αλλά είναι πολύ φρέσκο απόκτημα και δεν το έχω χρησιμοποιησει ακόμα αρκετά για να το κρίνω/προτείνω.
Δείτε όμως κι εσείς το ντέμο που με έπεισε να το αποκτήσω!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 16-01-11 στις 15:21.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-11, 16:24
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 482
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μαχαίρια σκουριάζουν όταν δεν τα σκουπίζουμε πολύ καλά μετά τη βουτιά η το ξέπλυμα. Άπαξ και στεγνώσει το νερό πάνω τους σκουριάζουν (και νομίζω αυτό ισχύει στάνταρ ασχέτως ποιότητας ή τιμής)


Νομίζω όμως ότι επιτέλους βρήκα το εργαλείο μου αλλά είναι πολύ φρέσκο απόκτημα και δεν το έχω χρησιμοποιησει ακόμα αρκετά για να το κρίνω/προτείνω.
Δείτε όμως κι εσείς το ντέμο που με έπεισε να το αποκτήσω!

Φοβερό εργαλείο

Τα μαχαίρια από τιτάνιο δε σκουριάζουν.
Υπάρχουν δύο γενικά τύποι ανοξείδωτου χάλυβα για καταδυτικά μαχαίρια, η σειρά 300 και η σειρά 400.
Η 300ρα σκουριάζει πολύ δύσκολα (βλ. blue tang της UK), αλλά θέλει ακόνισμα γιατί είναι μαλακός ο χάλυβας.
Η 400ρα σκουριάζει ευκολότερα, αλλά διατηρεί την κόψη της. Και υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες, έχω παρατηρήσει σε δικά μου μαχαίρια.
Η βαζελίνη πιάνει, εναλλακτικά spray ή γράσσο σιλικόνης, αλλά τα τελευταία θέλουν τακτική επίστρωση. Τα μαχαίρια που αποσυναρμολογούνται, καλό είναι να τα αποσυναρμολογείς στο τέλος της βουτιάς, αν και είναι βαρετό...
επίσης το μαχαίρι στεγνώνει γρήγορα, καμία φορά όμως μένει νερό στη θήκη και αυτό οδηγεί στο σκούριασμα. αν το φυλάξεις με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αν είναι βρεγμένος για κάποιες ώρες, αυτό καμια φορά αρκεί για να εμφανιστεί σκουριά.
Γενικά έχω δοκιμάσει πολλά μαχαίρια, το πιο ανθεκτικό στη σκουριά είναι ένα scubarpo ( killer, το έχω στο bcd) και ένα κοπίδι, που δεν έχει εμφανίσει ίχνος σκουριάς παρά τις πάρα πολλές βουτιές και την ανυπαρκτη προσοχή στο στέγνωμα που του δείχνω . Επίσης το blue tang της UK είναι πολύ ανθεκτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-11, 20:29
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μαχαίρια σκουριάζουν όταν δεν τα σκουπίζουμε πολύ καλά μετά τη βουτιά η το ξέπλυμα. Άπαξ και στεγνώσει το νερό πάνω τους σκουριάζουν (και νομίζω αυτό ισχύει στάνταρ ασχέτως ποιότητας ή τιμής)
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eye love scuba Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το φυλάξεις με τον υπόλοιπο εξοπλισμό αν είναι βρεγμένος για κάποιες ώρες, αυτό καμια φορά αρκεί για να εμφανιστεί σκουριά.
Παιδιά, με "πιάσατε". Αυτό ακριβώς συνέβη: μετά την βουτιά, το έριξα στον σάκο μαζί με τα υπόλοιπα, και τα έπλυνα όλα όταν γύρισα σπίτι, μετά από 4-5 ώρες!
Τώρα που είδα σημαδάκια, τι κάνω; Η σκουριά απλά μειώνει την ικανότητα κοπής; Αν το τρίψω με λίγο πχ γυαλόχαρτο, μπορώ να χαλάσω περισσότερο κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-11, 22:14
Το avatar του χρήστη Χρηστος Ευθυμιου
Χρηστος Ευθυμιου Χρηστος Ευθυμιου is offline
Μέλος ΔΣ του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: Άλιμος
Μηνύματα: 2.974
Απάντηση: Αγορά καταδυτικού μαχαιριού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο digibill Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, με "πιάσατε". Αυτό ακριβώς συνέβη: μετά την βουτιά, το έριξα στον σάκο μαζί με τα υπόλοιπα, και τα έπλυνα όλα όταν γύρισα σπίτι, μετά από 4-5 ώρες!
Τώρα που είδα σημαδάκια, τι κάνω; Η σκουριά απλά μειώνει την ικανότητα κοπής; Αν το τρίψω με λίγο πχ γυαλόχαρτο, μπορώ να χαλάσω περισσότερο κάτι;
Θα σε συμβούλευα να μην το τρίψεις με γυαλόχαρτο ή σμυριδόπανο, θα το κάνεις χειρότερο.

Υπάρχουν πολλά είδη ανοξείδωτου χάλυβα με ονομασίες 304, 316L και πολλά άλλα, καλύτερη ποιότητα χάλυβα είναι ο 316L, το μυστικό όμως γενικά στους ανοξείδωτους χάλυβες είναι το γυάλισμα το οποίο γίνεται με περιστρεφόμενη βούρτσα (κετσές στην μαστορική γλώσσα), όσο καλύτερα είναι γυαλισμένος (ποιότητα καθρέπτη) τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα του αντικειμένου.

Το γυάλισμα απωθεί το νερό, δηλαδή δεν έχει συνοχή. Με ένα τέτοιο γυάλισμα που περιέγραψα ποιο πάνω δεν θα σκουριάσει ποτέ ακόμα και δεν το ξεπλένετε μετά την κατάδυση. Υπάρχουν μηχανουργεία στο Πειραιά που ασχολούνται με ανοξείδωτες κατασκευές κυρίως για σκάφη σκάλες, δέστρες κ.λ.π., ίσως βρείτε κάποιον να κάνει μια αγγαρεία (είναι επίπονη δουλειά) να γυαλίσει το "αγαπημένο σας μαχαιράκι".
__________________
Μέλος ΔΣ του Σ.Ε.Α ΤΗΘΥΣ
http://christos-efthymiou.blogspot.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.