Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-08, 12:34
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Βιβλιοπαρουσιάσεις

Καλημέρα σας,

Σκέφτηκα πως ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων, ιδεών, εικόνων, χρωμάτων και σχημάτων θα μπορούσε να φιλοξενήσει και την παρουσίαση βιβλίων που έχουν σχέση με την θάλασσα, άμεσα ή έμμεσα.

Αφορμή για την σκέψη αυτή είναι η ολοκλήρωση της ανάγνωσης του βιβλίου
"Το Σμήνος", του Φρανκ Σέτσινγκ.

Πολυσέλιδο (~1000 σελίδες), εξαιρετικά ευανάγνωστο, περιγράφει με τρόπο απλό, αλλά και συνάμα επιστημονικό. Περιγράφει μία σειρά απο καταστροφικές συμπεριφορές ζώων, που έχουν άμεσο αντίκτυπο στον άνθρωπο.
Στις πρώτες σελίδες του βιβλίου ο συγγραφέας μας μεταφέρει στην περουβιανή ακτή, όπου ένας ψαράς, που μόλις έχει βγει στ΄ ανοιχτά, πέφτει στη θάλασσα και χάνεται στο βυθό της, όταν κάτι σαν ένα τεράστιο φίδι έρχεται καταπάνω του.
Στη συνέχεια μεταφερόμαστε στο νησί Βανκούβερ του Καναδά, όπου μερικοί τουρίστες δέχονται επίθεση από φάλαινες, ενώ προσπαθούν να τις φωτογραφήσουν.
Οι επιθέσεις πληθαίνουν σ’ όλον τον κόσμο και η ανθρωπότητα δείχνει έκπληκτη μπροστά στη νέα κατάσταση. Καβούρια βγαίνουν στις ακτές, τσουνάμι καταβροχθίζουν πόλεις και χωριά, μέδουσες αφανίζουν ανθρώπους, εκατομμύρια σκουλήκια αποσταθεροποιούν το βυθό στις ακτές της Νορβηγίας.
Μια συντονισμένη επίθεση λαμβάνει χώρα από τα βάθη της θάλασσας. Κορυφαίοι επιστήμονες, βιολόγοι, ωκεανογράφοι, φυσικοί και οι επικεφαλής στρατιωτικοί των διεθνών δυνάμεων υπό την αρχηγία των ΗΠΑ συγκεντρώνονται για να αντιμετωπίσουν το φαινόμενο.
Τα συμπεράσματα που βγαίνουν και οι εικόνες που διαδραματίζονται ενώπιόν τους, οδηγούν την ομάδα σ’ ένα ερώτημα, πάντα σύγχρονο : «τελικά, είναι ο άνθρωπος η μεγαλύτερη νοήμων μορφή στον πλανήτη»;

Σας το προτείνω....
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-08, 18:00
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό αλλά λόγω συγκυριών δεν έχω καταφέρει να το ολοκληρώσω. Βρίσκομαι κάπου στη μέση και έχω να πω ότι αργεί αρκετά να αρχίσει η δράση...

Όντως είναι πολύ καλό και ιδιαίτερα ενδιαφέρον για όσους αγαπούν και ασχολούνται με το θαλάσσιο περιβάλλον αλλά...

Μπορώ να πω ότι δεν είναι καθόλου καλή η μετάφραση! Το πρωτότυπο είναι στα γερμανικά, οπότε το μετέφρασε κάποιος γνώστης της γερμανικής. Από φιλολογικής άποψης είναι ΟΚ αλλά από επιστημονικής είναι αίσχος!

Πολλοί επιστημονικοί όροι είναι μεταφρασμένοι εντελώς λάθος, με αποτέλεσμα να περνούν λάθος πληροφορία στο αναγνωστικό κοινό... Υπήρχαν φάσεις που σε κάθε σελίδα υπήρχε και κάτι να με νευριάσει! Είμαι υπέρ της εκλαϊκευμένης επιστήμης αλλά όχι υπέρ του λάθους μηνύματος.

Ένα επιστημονικό παράδειγμα είναι μία κακή περιγραφή της αρπάγης (δηλαδή της λεγόμενης 'χούφτας' όπως λέμε στο σκάφος οι Ωκεανογράφοι), ενώ ένα καταδυτικό λάθος είναι αυτό που ο Συγγραφέας ή ο μεταφραστής γράφει ως καταδυτικές 'μπουκάλες οξυγόνου'…

Θα πρέπει να καταλάβουν οι εκδοτικοί οίκοι ότι εκτός από μία ξερή λογοτεχνική μετάφραση, θα μπορούσαν να συμβουλευτούν και κάποιον ειδικό όταν πρόκειται για κάτι τόσο εξειδικευμένο. Μερικές φορές τα καταφέρνουμε κι εμείς να μιλήσουμε απλά και μη επιστημονικά…
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-08, 19:30
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Τι να σας πω, κάθεστε και σχολιάζετε βιβλία τύπου Dan Brown, επιστήμονες άνθρωποι... τσ τσ τσ

Ειδικά σ' εσάς έχω να προτείνω τον Αρκτικό Κύκλο, θα το βρείτε επιστημονικά πιο ορθό!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 14-02-08 στις 19:33.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-08, 19:56
Tiburon Tiburon is offline
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 224
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Όντως πρόκειται για βιβλίο τύπου Dan Brown αλλά μεταξύ μας Γιάννη ο 'Άρκτικός Κύκλος' μου φάνηκε καλύτερος και επιστημονικά ορθότερος (απλά ντράπηκα να το πω προηγουμένως ). Τι να κάνεις... επιστήμη επιστήμη αλλά χρειάζεται κι αυτό κάπου κάπου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-08, 01:10
Το avatar του χρήστη emmy
emmy emmy is offline
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 137
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Tiburon Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως πρόκειται για βιβλίο τύπου Dan Brown αλλά μεταξύ μας Γιάννη ο 'Άρκτικός Κύκλος' μου φάνηκε καλύτερος και επιστημονικά ορθότερος (απλά ντράπηκα να το πω προηγουμένως ). Τι να κάνεις... επιστήμη επιστήμη αλλά χρειάζεται κι αυτό κάπου κάπου...
..δηλώνω λάτρης του Dan Brown και ειδικά μια σκηνή από τον Αρκτικό Κύκλο μου έχει μείνει:

Η φάση που ο ήρωας, διασχίζει μια απόσταση στη θάλασσα, ανάμεσα σ'ένα κοπάδι άγριους, λυσσασμένους, πειναλέους καρχαρίες (της ράτσας ''θα σε κάνω αλοιφή για κάλλους''), και είναι άνετος, cool, υπεράνω, διότι ο τυπάκος έχει κάνει πάνω του ''τσισάκια'' (...επίτηδες και καλά, εγώ λέω από τον φόβο του), και οι καρχαρίες δεν τον πλησιάζουν γιατί όπως στα σκυλιά, η οσμή των... ''τσισακίων'', οριοθετούσε τον χώρο του!!!!

Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που βούτηξα άνετα στην Ερυθρά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-08, 10:15
Το avatar του χρήστη D.Poursanidis
D.Poursanidis D.Poursanidis is offline
 
Εγγραφή: 04-09-2007
Περιοχή: Ελλαδα!!!
Μηνύματα: 247
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σας πω, κάθεστε και σχολιάζετε βιβλία τύπου Dan Brown, επιστήμονες άνθρωποι... τσ τσ τσ

Ειδικά σ' εσάς έχω να προτείνω τον Αρκτικό Κύκλο, θα το βρείτε επιστημονικά πιο ορθό!
Αντί να μας κοροϊδεύετε πείτε μας κανένα βιβλίο για να ξεφεύγουμε απο τα επιστημονικά γραφήματα...
__________________
www.terrasolutions.eu
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-08, 11:27
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο D.Poursanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντί να μας κοροϊδεύετε πείτε μας κανένα βιβλίο για να ξεφεύγουμε απο τα επιστημονικά γραφήματα...

Να ξεκινήσουμε από κάτι ελαφρύ, αλλά όμορφο συνάμα, σχετικό με θάλασσα, ιστιοπλοΐα, καταδύσεις, θησαυρούς και ιστορία... Κλασσική η συνταγή της επιτυχίας από ένα συγγραφέα που την ακολουθεί πιστά σε όλα του τα βιβλία. Η πρώτη πάντως γνωριμία μαζί του θας σας καταπλήξει, κυρίως λόγω θεματολογίας. Έχω διαβάσει και άλλα βιβλία του, αλλά το συγκεκριμένο ήταν το πρώτο και το ευχαριστήθηκα πολύ.



Ο Ναυτικός Χάρτης, από τον Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε, εκδόσεις Πατάκη.


Σύνοψη:

Ένας ναυτικός χωρίς καράβι, εξορισμένος από τη θάλασσα, γνωρίζει μια παράξενη γυναίκα που έχει τις απαντήσεις σε ερωτήματα που κάποιοι άντρες θέτουν στον εαυτό τους από καταβολής κόσμου... Κυνηγοί ναυαγίων σε αναζήτηση του φαντάσματος ενός πλοίου που βυθίστηκε στη Μεσόγειο, προβλήματα γεωγραφικού πλάτους και μήκους των οποίων το μυστικό βρίσκεται κρυμμένο σε παλιές ρότες και ναυτικούς χάρτες, σε ναυτικά μουσεία, σε βιβλιοθήκες...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 15-02-08 στις 11:31.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-08, 11:34
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων


Ο Ναυτικός Χάρτης, από τον Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε, εκδόσεις Πατάκη.
καταπληκτικό
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-08, 14:06
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Παράθεση:
Η φάση που ο ήρωας, διασχίζει μια απόσταση στη θάλασσα, ανάμεσα σ'ένα κοπάδι άγριους, λυσσασμένους, πειναλέους καρχαρίες (της ράτσας ''θα σε κάνω αλοιφή για κάλλους''), και είναι άνετος, cool, υπεράνω, διότι ο τυπάκος έχει κάνει πάνω του ''τσισάκια'' (...επίτηδες και καλά, εγώ λέω από τον φόβο του), και οι καρχαρίες δεν τον πλησιάζουν γιατί όπως στα σκυλιά, η οσμή των... ''τσισακίων'', οριοθετούσε τον χώρο του!!!!

Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που βούτηξα άνετα στην Ερυθρά...
Emmy , λυπαμαι που θα σε απογοητευσω , αλλα αυτο λειτουργει αντιθετα στο θεμα καρχαριες (δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για ολα τα ειδη ) .
Η πληροφορηση μου , για να ειμαι ειλικρινης , ερχεται απο ντοκυμαντερ με επιθεσεις λευκων σε ανθρωπους και συγκεκριμενα σε σερφερς . Καποιος δεχτηκε επιθεση (μπουκια και συγχωριο που λεμε ) επειδη εκανε τα..... τσισακια του 3-4 φορες στην φορμα του και επειδη , ελεγαν αυτοι , τα ουρα περιεχουν αιμα και αυτος ειχε κουραστει και κινουνταν λιγακι σπασμωδικα (λιγακι με τα δικα μας δεδομενα) , ο Μεγαλος ερεθιστηκε διοτι πιστεψε πως ειναι ενα πληγωμενο , αρα και αδυναμο ζωο κοντα του και επετεθη . Ελπιζω να μην σε αποτρεψει αυτο απο το να ξανακανεις ομορφα ταξειδια και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πραγματικα δεν υπαρχει ιδιαιτερος κινδυνος στις συναντησεις με τετοια ζωα , παντα κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες (ψυχραιμια , διακριτικοτης , αποσταση , σεβασμος , οχι αγγιγματα - οχι πολλα φιλια στο στομα !!!!!!! ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΑ'Ι'ΣΜΑ ) .
Τα τελευταια χρονια , επιδιωκω να πηγαινω σε μερη στο εξωτερικο , οπου ξερω οτι θα συναντησω τετοια ζωα , οχι απο μαγκια ουτε απο τρελλα , ουτε απο διαθεση να πεθανω , αλλα για να θαυμασω αυτα τα πλασματα και να κανω την επαφη μαζι τους , οπως εγω την καταλαβαινω .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 18-02-08 στις 14:55. Αιτία: διόρθωση quote
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-08, 14:07
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Βιβλιοπαρουσιάσεις

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καταπληκτικό

Συμφωνω , υπεροχο βιβλιο !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.