Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Άλλα Θέματα > Οτιδήποτε άλλο...
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

...δεν κολλάει πουθενά, αλλά έχει σχέση με την κατάδυση (εεε δεν μπορούμε να τα προβλέπουμε και όλα)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-08, 17:42
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Που είναι οι δύτες οέο;

Βλέποντας την γενική στασιμότητα στα Ελληνικά καταδυτικά forums, σκέφτομαι τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει. Το πρώτο πράγμα που μπορεί να θεωρήσει κανείς είναι ίσως πως ευθύνεται το περιεχόμενο, σε είδος και ποιότητα. Το δεύτερο, είναι ο περιορισμός της Ελληνικής διαδικτυακής κουλτούρας (η οποία είναι πολύ νέα και σχεδόν ανύπαρκτη). Το τρίτο, είναι πως γενικά «οι Έλληνες δεν βουτάνε».

Αυτά με έκαναν να αναρωτηθώ τελικά πόσοι είναι οι Έλληνες αυτοδύτες και πόσοι είναι (ή θα έπρεπε να είναι) στο διαδίκτυο; Σερφάροντας, βρήκα ορισμένα στοιχεία και έκανα μερικούς υπολογισμούς στα γρήγορα:
  • Στην Αμερική υπάρχουν 8.5Μ πιστοποιημένοι δύτες συνολικά. (PADI, 2001)
  • O πληθυσμός των ΗΠΑ είναι περί τα 300Μ => 2.8% του συνόλου, είναι πιστοποιημένοι δύτες (!)
  • Στη χώρα μας, η κατάδυση μάλλον είναι λιγότερο διαδεδομένη και ο μέσος Έλληνας είναι αρκετά οκνηρός. Επίσης έχουμε διαφορετικές ηλικιακές κατανομές. Μιας και δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία, τελικά θεώρησα ένα πλήθος 100.000 - 200.000 πιστοποιημένων δυτών (κάτι λιγότερο από το 1-2% των 11Μ). Μάλλον πιο λογικό σε σχέση με τα νούμερα των ΗΠΑ.
  • Το 27,3% των Ελλήνων άνω των 18 ετών χρησιμοποιεί το Internet (ΜΕΤΡΟΝ Ιουν, 2007). Αν θεωρήσουμε ένα 30%, ερχόμαστε κάπου ανάμεσα στις 30.000-60.000.
  • Στο 36,8% είναι η αναζήτηση πληροφοριών για χόμπι (ΜΕΤΡΟΝ Ιουν, 2007). Μέσα εκεί θα έβαζα μάλλον και τις διαδικτυακές κοινότητες. Στρογγυλεύοντας στο 40%, τότε έχουμε 12.000 – 24.000 πιστοποιημένους δύτες online που αναζητούν πληροφορίες για χόμπι και που θα μπορούσαν να γνωρίζουν τουλάχιστον την ύπαρξη των Ελληνικών καταδυτικών forums.
  • Σε αυτό το σημείο ερχόμαστε στο βασικό ερώτημα: πόσοι είναι ενεργοί δύτες; Η δική μου εκτίμηση είναι πως πρόκειται για το 10-15% του συνόλου των πιστοποιημένων δυτών. Καταλήγουμε να μιλάμε δηλαδή για 1.200 με 3.500 άτομα που γνωρίζουν την ύπαρξη των forums μας, που καταδύονται ενεργά, βρίσκονται συνδεδεμένοι και που θα μπορούσαν να συμμετάσχουν.
  • Τα σημερινά μέλη σε αριθμούς είναι:
-TheAbyss 1.385 (Βάζοντας μέσα και τα bots)
-HUTS 470 (Βάζοντας μέσα και τα bots)
ΗΘΥΣ 232 (καθαρά)
Οι υπάρχουσες κοινότητες, έχουν αγγίξει συνολικά περί τους 1.500 αυτοδύτες που μπήκαν στον κόπο να εγγραφούν. Ενεργοί είναι περί τους 100-150 με ακόμα πιο ενεργό ένα πύρινα κάτω των 40 ατόμων. Σήμερα, μετά από περίπου 3 χρόνια από το day zero, η διαδικτυακή συμμετοχή δε νομίζω πως μπορεί να μεγαλώσει πολύ ακόμα. Συνεπώς οι επόμενες σκέψεις θα ήταν γύρω από το πώς θα μπορούσαν να αποκτήσουν οι μικρότεροι μεγαλύτερο μερίδιο από μια πίττα που είναι ήδη σχεδόν φαγωμένη. (Κάπως περίπου όπως είναι τα πράγματα με την κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα… )

Όμως ο στόχος για το TΗΘΥΣ είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Αυτό φαίνεται εξαρχής, μιας και είναι το μόνο forum με καθαρά νούμερα μελών αφού γίνεται φιλτράρισμα και έγκριση όλων των εγγραφών ξεχωριστά. Επίσης, τα περισσότερα θέματα είναι προσεγμένα και δεν υπάρχουν threads με καλημερούδια, καθημερινά ευχολόγια ή διαφημίσεις. Τελικά, όμως τι γίνεται για την ποιότητα; Πέρα από τόπος πολιτικής συζήτησης και ακτιβισμού μαζί με συζητήσεις φυσικής ιστορίας και θαλάσσιας βιολογίας, τι άλλο ενεργό θέμα που έχει άμεση σχέση με την κατάδυση θα μπορούσε να συναντήσει κανείς σήμερα;

Όχι, δεν έκανα όλο αυτό το μακρύ post για να καταλήξω σε open-ended question γκρίνιας. Στόχος είναι να δημιουργήσω ένα θέμα μέσα από το οποίο να μπορεί αρκετός κόσμος να διαλέξει σημεία συζήτησης, ξεκινώντας από diver demographics μέχρι προτάσεις για το περιεχόμενο του TΗΘΥΣ.

[Σε τελική ανάλυση ακόμα και αν σκάσει στο κενό το post μου, πέρασε γρήγορα ένα 2ωρο και τώρα πάω αεροδρόμιο…]

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKAM : 21-03-08 στις 17:58.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-08, 19:07
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Παράθεση:
Στόχος είναι να δημιουργήσω ένα θέμα μέσα από το οποίο να μπορεί αρκετός κόσμος να διαλέξει σημεία συζήτησης, ξεκινώντας από diver demographics μέχρι προτάσεις για το περιεχόμενο του TΗΘΥΣ.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι στατιστικές σου Γιώργο


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία, τελικά θεώρησα ένα πλήθος 100.000 - 200.000 πιστοποιημένων δυτών (κάτι λιγότερο από το 1-2% των 11Μ).
Αν και βάζεις μεγάλη απόκλιση (100%) θα το θεωρούσα κι εγώ λογικό αυτό το νούμερο, δεδομένου ότι η σχολή μου μόνο (μια από τις μεγάλες της Αθήνας) έλεγε ότι μέχρι το 2001 είχε εκπαιδεύσει συνολικά γύρω στους 12.000 αυτοδύτες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
[*]Τα σημερινά μέλη σε αριθμούς είναι:[/list]
-TheAbyss 1.385 (Βάζοντας μέσα και τα bots)
-HUTS 470 (Βάζοντας μέσα και τα bots)
ΗΘΥΣ 232 (καθαρά)
Οι υπάρχουσες κοινότητες, έχουν αγγίξει συνολικά περί τους 1.500 αυτοδύτες που μπήκαν στον κόπο να εγγραφούν. Ενεργοί είναι περί τους 100-150 με ακόμα πιο ενεργό ένα πύρινα κάτω των 40 ατόμων.
Κι εδώ σωστό σε βρίσκω και φαντάζομαι ότι το 1500 το βγάζεις υπολογίζοντας ότι (τουλάχιστον στα άλλα forums) υπάρχουν και bots αλλά και διπλο-τριπλο-εγγραφές. Επίσης μην ξεχνάμε ότι πολλοί από εμάς έχουν account και στις 3 κοινότητες.
Σημαντικό στοιχείο επίσης: ...που μπήκαν στον κόπο να εγγραφούν...
Μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλοί που διαβάζουν χωρίς να γράφονται και (δυστυχώς) πολλοί που γράφονται και εξακολουθούν μόνο να διαβάζουν, χωρίς να εκφέρουν άποψη.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα, μετά από περίπου 3 χρόνια από το day zero, η διαδικτυακή συμμετοχή δε νομίζω πως μπορεί να μεγαλώσει πολύ ακόμα.
Νομίζω πως θα μεγαλώσει αργά αλλά σταθερά, όχι τόσο γιατί θα εκπαιδευτούν περισσότεροι αλλά γιατί θα αυξηθεί κι άλλο η συνολική συμμετοχή των ελλήνων στο διαδύκτιο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέποντας την γενική στασιμότητα στα Ελληνικά καταδυτικά forums, σκέφτομαι τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει. Το πρώτο πράγμα που μπορεί να θεωρήσει κανείς είναι ίσως πως ευθύνεται το περιεχόμενο, σε είδος και ποιότητα. Το δεύτερο, είναι ο περιορισμός της Ελληνικής διαδικτυακής κουλτούρας (η οποία είναι πολύ νέα και σχεδόν ανύπαρκτη). Το τρίτο, είναι πως γενικά «οι Έλληνες δεν βουτάνε».
Πιστεύω πως ο κόσμος που βουτάει είναι πολύ περισσότερος από αυτόν που δείχνουν οι διαδικτυακές κοινότητες.
Ακόμη κι αυτοί που συμμετέχουν σε μια κοινότητα, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ανακοινώνουν τις βουτιές τους: απλά συννενοούνται με την παρέα τους και βουτάνε (και ναι το κάνω κι εγώ ).
Εξαίρεση αποτελούν οι νεο-εκπαιδευμένοι δύτες που ψάχνουν ακόμη για μια παρέα να ενταχθούν ή οι δύτες που για κάποιο λόγο έχουν αποκοπεί από τις παλιές τους παρέες και αναζητούν καινούργιες.
Αυτό δεν βοηθάει μεν στο να διευρυνθούν οι σχέσεις μεταξύ των μελών ενός forum ή των μελών σου συλλόγου αλλά είναι κάτι που αλλάζει αργά και ίσως τελικά να μην αλλάξει και στο βαθμό που θα επιθυμούσαμε.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως ο στόχος για το TΗΘΥΣ είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Αυτό φαίνεται εξαρχής, μιας και είναι το μόνο forum με καθαρά νούμερα μελών αφού γίνεται φιλτράρισμα και έγκριση όλων των εγγραφών ξεχωριστά. Επίσης, τα περισσότερα θέματα είναι προσεγμένα και δεν υπάρχουν threads με καλημερούδια, καθημερινά ευχολόγια ή διαφημίσεις. Τελικά, όμως τι γίνεται για την ποιότητα; Πέρα από τόπος πολιτικής συζήτησης και ακτιβισμού μαζί με συζητήσεις φυσικής ιστορίας και θαλάσσιας βιολογίας, τι άλλο ενεργό θέμα που έχει άμεση σχέση με την κατάδυση θα μπορούσε να συναντήσει κανείς σήμερα;
Η ποιότητα του ΤΗΘΥΣ για μένα μετριέται και με κάτι άλλο: Τα περισσότερα από τα μηνύματα που γράφονται είναι πρωτογενή, δηλ. δεν κάνουμε π.χ. μια απλή αντιγραφή μιας είδησης αλλά διατυπώνουμε το προβληματισμό και τις σκέψεις μας, κι αυτό είναι που κρατάει την κοινότητα ζωντανή.

Έχω ακούσει κι ένα προβληματισμό ότι "το forum του ΤΗΘΥΣ παρα-είναι σοβαρό και τα μέλη φοβούνται να γράψουν" αλλά δεν νομίζω πως στέκει.
Είναι λογικό ότι όταν κάποιος πρωτογράφεται σ' ένα forum, να μπαίνει σταδιακά και προσεκτικά στην κοινότητα αναγνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητές της και γνωρίζοντας λίγο-λίγο τους χαρακτήρες που συμμετέχουν αλλά μετά από λίγο καιρό δεν νομίζω πως έχει κάποιο λόγο να διστάζει.

Το ότι δεν υπάρχουν στο ΤΗΘΥΣ κατηγορίες ολόκληρες που να αναφέρονται σε καλημέρα/καλησπέρα/χρόνια πολλά/ανέκδοτα κλπ. ήταν μια συνειδητή απόφαση που την πήρε όλη η ομάδα μαζί όταν σχεδιάζαμε τη δομή του forum.
Αυτό δε σημαίνει ότι αυτά τα θέματα είναι απαγορευμένα: έχουν ήδη ανοιχτεί αρκετά τέτοια θέματα στην κατηγορία Οτιδήποτε άλλο...)
Πετύχαμε όμως -με την αρχική μας απόφαση- κάτι σημαντικό: Το site να έχει κατεύθυνση (κυρίως) περιεχομένου και όχι χαβαλέ και νομίζω αυτό είναι σημαντικό.

Πέρα από όλα αυτά, θέλω να πιστεύω ότι όσο σοβαροί είμαστε -στα σοβαρά θέματα- άλλο τόσο είμαστε χαλαροί, παρεϊστικοι και δεκτικοί και δεν φοβίζουμε κανέναν

Όποιος αισθάνεται ότι κάτι τον ενοχλεί και έχει κάποιον λόγο που δεν συμμετέχει στο forum ή αισθάνεται "κάπως" νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία να το γράψει εδώ χωρίς φόβο αλλά με πάθος

Αν πάλι κάποιος αισθάνεται ότι υπάρχει κάτι σημαντικό που τον απασχολεί αλλά δεν υπάρχει καμμιά κατηγορία για να το συζητήσει, ας το πει. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι που το ζητάνε και τελικά να πρέπει να δημιουργηθεί.

Το forum του ΤΗΘΥΣ εκτός από "άλλη μια διαδικτυακή κονότητα" είναι βέβαια και το επίσημο site επικοινωνίας του συλλόγου κι αυτό όπως είναι φυσικό, διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό τη δομή του.
Παρ' όλα αυτά μια κοινότητα για να παραμείνει ζωντανή και ουσιαστική, πρέπει να προσαρμόζεται σύμφωνα με τις ανάγκες των μελών της.

Αν έπρεπε να δώσω μια απάντηση στην ερώτησή σου "Που είναι οι δύτες οέο;" θα έλεγα δεν ξέρω που είναι και πόσοι είναι, αλλά προσωπικά θέλω να δίνω τον καλύτερο εαυτό μου ώστε όταν κάποιος συναντάει στο δρόμο του την κοινότητα ΤΗΘΥΣ να του γεννιέται η επιθυμία να συμμετάσχει με χαρά και να προσθέσει ένα λιθαράκι σ' αυτήν
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-08, 19:32
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Τα αντίστοιχα συμπεράσματα για την Θεσσαλονίκη, μετά από πρόσφατη συζήτηση με ίσως το μεγαλύτερο καταδυτικό αυτή τη στιγμή στην πόλη, το οποίο πιστοποίησε την τελευταία 15ετία 2.800 Έλληνες δύτες ,είναι ότι δεν πρέπει να ξεπερνάνε τις 7.000 -8.000 ποσοστό κάτω του 1% σε σχέση με τον πληθυσμό, εκ των οποίων οι ενεργοί δεν είναι πάνω 150…….(ούτε 2% των πιστοποιημένων…)και από αυτούς ενεργή συμμετοχή στα καταδυτικά forum έχουν καμιά 15αριά……

Από τα παραπάνω, και από το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή στην πόλη δεν υπάρχει καν η δυνατότητα να προχωρήσει κάποιος σε βαθμίδα πάνω από nitrox (και μάλιστα nitrox της padi…… )συμπεραίνω ότι η αυτόνομη κατάδυση δεν υπάρχει καν σαν έννοια στην Θεσσαλονίκη του 1.200.000, οπότε θέλει ακόμη αρκετό καιρό και δουλειά…….

Γι’αυτό λοιπόν είμαστε εδώ………….
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darisg : 21-03-08 στις 19:36.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-08, 21:57
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρουσες οι στατιστικές σου Γιώργο
Το πλήθος των πιστοποιημένων αυτοδυτών είναι κάτι που με προβλημάτισε αρκετά. Για αυτό το λόγο χρησιμοποίησα τα στοιχεία των ΗΠΑ σαν το ανώτερο όριο στον υπολογισμό μου. Ακόμα και αν δεχθούμε το νούμερο των 300.000 (~3% των Ελλήνων), δεν αλλάζουν και πολλά. Μιλάμε δηλαδή για 30-35% αύξηση στο προηγούμενο μέγιστο όριο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και βάζεις μεγάλη απόκλιση (100%) θα το θεωρούσα κι εγώ λογικό αυτό το νούμερο, δεδομένου ότι η σχολή μου μόνο (μια από τις μεγάλες της Αθήνας) έλεγε ότι μέχρι το 2001 είχε εκπαιδεύσει συνολικά γύρω στους 12.000 αυτοδύτες.
Φοίβο, η 100% απόκλιση που αναφέρεις, είναι σε σχέση με τι; Δεν γνωρίζω να υπάρχουν πουθενά, επίσημα στοιχεία. Μακάρι να γινόταν μια προσπάθεια απογραφής και χαρτογράφησης της αγοράς… Για παράδειγμα, όπως τα στοιχεία που διαθέτει η DEMA για τις ΗΠΑ:

Profiles of the most active divers (2006)
Certification Census (2005-2006)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο darisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα αντίστοιχα συμπεράσματα για την Θεσσαλονίκη, [snip] Γι’αυτό λοιπόν είμαστε εδώ………….
Για αυτό, επιμένω πως υπάρχει ιδιαίτερη αξία στους συλλόγους / λέσχες, που δίνουν το παρόν και έξω από τον κυβερνοχώρο. Η έμφαση, πρέπει όμως να δίνεται σε καταδύσεις και γενικότερες ενέργειες και όχι σε συνελεύσεις και διαδικασίες. Κάτι δηλαδή πλησιέστερο στις λέσχες της BSAC στην Αγγλία.

Τι θα πρέπει να γίνει για να μετατραπεί το forum σε μία πλατφόρμα όπου οι δύτες οργανώνονται για καταδύσεις μεταξύ τους ή με παροχείς, που περιγράφουν τις εμπειρίες τους και που βρίσκουν ζευγάρια; Γιατί ο κόσμος δεν μοιράζεται τις καταδύσεις του; Εκτός αν γυρνάμε πάλι στο ότι «ο Έλληνας δε βουτά» ή πως «ο Έλληνας δε μοιράζεται». Catch 22, eh?

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-08, 22:23
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοίβο, η 100% απόκλιση που αναφέρεις, είναι σε σχέση με τι; Δεν γνωρίζω να υπάρχουν πουθενά, επίσημα στοιχεία.
Μάλλον σε μπέρδεψα έτσι που το είπα. Εννοούσα ότι η διακύμανση από τις 100.000 ως τις 200.000 είναι πολύ μεγάλη.
Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν είναι 100% απόκλιση, θα μπορούσε να εκφραστεί και σαν:
150.000 +/-50.000 δηλ. τελικά απόκλιση εκτίμησης 33%

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα πρέπει να γίνει για να μετατραπεί το forum σε μία πλατφόρμα όπου οι δύτες οργανώνονται για καταδύσεις μεταξύ τους ή με παροχείς, που περιγράφουν τις εμπειρίες τους και που βρίσκουν ζευγάρια; Γιατί ο κόσμος δεν μοιράζεται τις καταδύσεις του; Εκτός αν γυρνάμε πάλι στο ότι «ο Έλληνας δε βουτά» ή πως «ο Έλληνας δε μοιράζεται». Catch 22, eh?
Δεν υπάρχουν εύκολες απαντήσεις σ' αυτό.
Έχουμε ήδη ξεκινήσει αντίστοιχη προσπάθεια με διοργάνωση εκδρομών σαν κι αυτή της λίμνης Κρεμαστών αλλά για μια σοβαρή προσπάθεια που να λειτουργήσει σαν καταδυτική λέσχη με συνεχή επαφή των δυτών ακόμη και στις κοντινές βουτιές του Σ/Κ χρειάζονται περισσότερα πράγματα.

Χρειάζονται σίγουρα υποδομές: Συγκεκριμένοι χώροι κατά προτίμηση παραλιακοί, Σκάφη της λέσχης, Εξοπλισμός προς χρήση από τα μέλη, δηλ. τελικά λεφτά που μόνο μακροπρόθεσμα μέσω κάποιας επιδότητησης ή δωρεάς μπορούμε να κυνηγήσουμε να αποκτήσουμε.

Το σημαντικότερο όμως είναι η θέληση: Αν κάποιος αυτοδύτης βρει έτοιμες τις αντίστοιχες υποδομές μιας λέσχης, είμαι σίγουρος πως θα τις αξιοποιήσει. Πόσοι όμως από εμάς θα θυσιάζαν τις βουτιές του Σ/Κ για να δουλέψουν ώστε να δημιουργηθούν αυτές οι υποδομές?

Δηλ. το θέλουμε τελικά πραγματικά και θα δουλεύαμε για κάτι τέτοιο ή το περιμένουμε έτοιμο στο πιάτο?
Μήπως όντως είμαστε αρκετά διαφορετικοί από τους αγγλοσάξωνες?
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 21-03-08 στις 22:59.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-08, 22:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Έξυπνη τοποθέτηση και ωραίος ο προβληματισμός gkam

Δεν ξέρω αν υπάρχει πραγματικά τρόπος να δώσει κανείς μία ώθηση στην διαδικτυακή ενεργοποίηση των ελλήνων δυτών (διότι περί αυτού πρόκειται. Όπως μας είπε και ο κος. Χαλκέας στην Ημερίδα αλλά όπως μάθαμε και από τον Σπύρο Καρτελιά στην πίτα του, η καταδυτική Ελλάδα έχει σημειώσει εκρηκτική ανάπτυξη τα τελευταία χρόνια).

Γεγονός είναι ότι ο κόσμος που "το ρίχνει" στις καταδύσεις, το κάνει κατά κύριο λόγο για να διασκεδάσει, να χαλαρώσει, να ψυχαγωγηθεί... δεν το κάνει γιατί είναι ακτιβιστής ούτε γιατί είναι εξερευνητής και πρωτοπόρος.

Αυτός ο Σύλλογος μαζί με το φόρουμ του λοιπόν νομίζω ότι πρέπει να στοχεύει μάλλον προς το να διαμορφώσει ένα πιο συνειδητοποιημένο αυτοδύτη αναψυχής. Έναν αυτοδύτη με γνώσεις και με αγάπη για την κατάδυση και για το περιβάλλον της κατάδυσης.....

Τα θέματα θαλάσσιας βιολογίας που ίσως σε κάποιους φαντάζουν γραφικά, δεν είναι και τόσο άσχετα όσο ίσως φαίνονται σε πρώτο επίπεδο. Κατ'αρχήν δίνουν έναν "στόχο" στον έλληνα αυτοδύτη που συνήθως απλά βαριέται μεταξύ του πρώην και του επόμενου τροπικού καταδυτικού προορισμού.... Κατά δεύτερον εξοικειώνουν τον αυτοδύτη με ό,τι μπορεί να συναντήσει υποβρυχίως, δίνοντας του ένα σημαντικό πλεονέκτημα: η εξοικείωση με το θαλάσσιο περιβάλλον λειτουργεί πολύ αγχολυτικά σε δύτες που πρωτογνωρίζονται με τη θάλασσα. (Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στην καταδυτική κοινότητα που φοβούνται να πέσουν στο νερό σε μεσοπέλαγες βουτιές γιατί πιστεύουν ότι ίσως καραδοκεί καρχαρίας)... Επιπλέον η θαλάσσια οικολογία μπορεί να δώσει στοιχεία που ίσως φανουν πολύ χρήσιμα στο δύτη που "διαβάζοντας" το βυθό μπορεί να εκτιμήσει και να προβλέψει διάφορες καταστάσεις (ύπαρξη ρευμάτων, παλιρροιών, ρύπανσης/μόλυνσης κλπ) ακόμα και να αποφύγει κινδύνους.
Οπότε ας το θέσουμε στη σωστή του βάση και ας μην το αντιμετωπίζουμε σαν βίτσιο λίγων και γραφικών.
Let alone, ότι γνωρίζοντας το θαλάσσιο περιβάλλον γινόμαστε και λιγότερο καταστροφικοί ως προς αυτό και αυτό -δεν μπορώ παρά να πιστεύω ότι- είναι χρέος όλων μας.

Ο ακτιβισμός, τώρα, είναι κάτι άλλο. Συνήθως προκύπτει μόνος του εκεί που μαζεύονται πολλοί άνθρωποι με κοινούς στόχους. Δεν το βρίσκω άσχημο. Χαίρομαι αν διακρίνεις κάποιον ακτιβισμό στο φόρουμ του Τηθύς (προσωπικά πιστεύω ότι μπορούμε και περισσότερο αλλά κάτσε να πάρουμε λίγο το κολάι!)

Τώρα για το αν βουτάμε ή όχι, νομίζω ότι δεν υπάρχει μέσος όρος. Κάποιοι βουτάνε αλλά δεν μιλάνε κάποιοι μιλάνε αλλά δε βουτάνε, όσοι έχουν χρόνο τα κάνουν και τα δυο. Γενικά δεν νιώθω μια έλλειψη στο φόρουμ πάντως. Θα ήθελα όμως από εκείνους που τη νιώθουν να κάνουν και κάτι γι'αυτή.
Αν πιστεύει κάποιος ότι δεν γίνονται πολλές παρουσιάσεις βουτιών, ας ανοίξει το δρόμο κι ας κάνει μια δικιά του. Θα χαρούμε όλοι με αυτό και θα πάρουμε και το καλό παράδειγμα ίσως.
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι είναι και μια εποχή καταδυτικής ύφεσης, δηλαδή χειμώνας! Δεν έχει όλος ο κόσμος στεγανή ή δεν είναι όλοι "κομάντα". Πιστεύω ότι σιγά σιγά ως το καλοκαιράκι θ'αρχίσουν να κινητοποιούνται περισσότερο αυτά τα θέματα.

Κατά τ' άλλα εξακολουθώ να πιστεύω πολύ στον Τηθύς και σαν Σύλλογο και σαν ιστοχώρο. Δεν με νοιάζει αν μπαίνουν λίγα θέματα, μου αρκεί που είναι προσεγμένα. Δεν με νοιάζει αν δεν έχουμε 3000 μέλη, θα με ενδιέφερε όμως περισσότερο να ήταν πιο ενεργοί οι ήδη εγγεγραμένοι. Αυτό θα έφερνε απο μόνο του νέα μέλη κρατώντας και τις ισορροπίες (περισσότερα ενεργά μέλη, περισσότεροι εν δυνάμει συντονιστές, βιώσιμη ανάπτυξη ουπς πάλι μου'φυγε)

Όταν ο στόχος είναι η ποιότητα τότε είναι εκ των πραγμάτων στόχος μακροπρόθεσμος. Ο Τηθύς δεν είναι πυροτέχνημα, θέλει το χρόνο του....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 23-03-08 στις 19:39. Αιτία: ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-08, 01:03
Το avatar του χρήστη GKAM
GKAM GKAM is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Munich
Μηνύματα: 459
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fivos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε ήδη ξεκινήσει αντίστοιχη προσπάθεια με διοργάνωση εκδρομών σαν κι αυτή της λίμνης Κρεμαστών αλλά για μια σοβαρή προσπάθεια που να λειτουργήσει σαν καταδυτική λέσχη με συνεχή επαφή των δυτών ακόμη και στις κοντινές βουτιές του Σ/Κ χρειάζονται περισσότερα πράγματα.

Χρειάζονται σίγουρα υποδομές: Συγκεκριμένοι χώροι κατά προτίμηση παραλιακοί, Σκάφη της λέσχης, Εξοπλισμός προς χρήση από τα μέλη, δηλ. τελικά λεφτά που μόνο μακροπρόθεσμα μέσω κάποιας επιδότητησης ή δωρεάς μπορούμε να κυνηγήσουμε να αποκτήσουμε.
Δε νομίζω πως τέτοια υποδομή είναι απαραίτητη. Σίγουρα είναι το ιδανικό, αλλά μπορεί να ξεκινήσει κανείς με πιο απλά βήματα και να χτίσει πάνω σε αυτά. Το forum μπορεί να λειτουργήσει σα μια πλατφόρμα δραστηριοτήτων και διοργάνωσης καταδύσεων μεταξύ των μελών, χωρίς να χρειάζεται για τα πάντα η σφραγίδα ενός συλλόγου.

Γενικά είμαι αντίθετος σε binary καταστάσεις (όλα ή τίποτα). Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα…

Τις προάλλες συνάντησα πάλι ένα κλασσικό cartoon strip που περιγράφει τον κόσμο των ΙΤ projects με (κωμικοτραγική) ακρίβεια.



Γιατί δε μου δίνετε την ρόδα μου;

/GKAM
__________________
www.kamarinos.com/scuba | www.dirgreece.gr | www.wreckdiving.gr
Calvin: "Why waste time learning, when ignorance is instantaneous?"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-08, 03:04
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις προάλλες συνάντησα πάλι ένα κλασσικό cartoon strip που περιγράφει τον κόσμο των ΙΤ projects με (κωμικοτραγική) ακρίβεια.
(...)
Γιατί δε μου δίνετε την ρόδα μου;
/GKAM
Γνωστό και κλασικό το cartoon strip
Θα σου απαντήσω λοιπόν κι εγώ με όρους IT Projects:
Γιατί τη ζήτησες μόλις τώρα, πιθανώς την θέλεις χτες και το ιδανικό θα ήταν να φέρεις κι εσύ τη ρόδα για να βάλει και κάποιος άλλος το σχοινί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
...μπορεί να ξεκινήσει κανείς με πιο απλά βήματα και να χτίσει πάνω σε αυτά. Το forum μπορεί να λειτουργήσει σα μια πλατφόρμα δραστηριοτήτων και διοργάνωσης καταδύσεων μεταξύ των μελών, χωρίς να χρειάζεται για τα πάντα η σφραγίδα ενός συλλόγου.
Εγώ είμαι μαζί σου, δεν χρειάζεται για τα πάντα κεντρική διοργάνωση από το σύλλογο. Ο σύλλογος μπορεί να δώσει μέσω του forum το έναυσμα.
Αντίστοιχες ιδέες για δραστηριότητες μπορείς να διαβάσεις και στα πρακτικά της τελευταίας Γενικής Συνέλευσης του συλλόγου.

Το ιδανικό θα ήταν να δημιουργηθούν ομάδες ειδικού ενδιαφέροντος που να δρουν σχετικά αυτόνομα και ο σύλλογος ευχαρίστως να τις υποστηρίξει (π.χ. υποβρύχια φωτογραφία, σπηλαιοκατάδυση, ναυαγιοκατάδυση κλπ).

Οι γενικές ιδέες είναι εύκολες και στο χαρτιά θα μπορούσαμε να συζητάμε ώρες γι αυτά.
Για να γίνουν όμως πράξη σημαίνει ενδιαφέρον και διάθεση χρόνου και ενέργειας και γι αυτό δεν φτάνει ένας άνθρωπος ή δύο.

Δεν ξέρω αν είσαι στην Ελλάδα αυτό τον καιρό αλλά θα μπορούσα π.χ. να σου προτείνω ευθέως μια και σου αρέσουν τα ναυάγια να αξιοποιήσεις την εμπειρία σου οργανώνοντας ένα workshop για έμπειρους δύτες το οποίο να ακολουθηθεί από 3-4 προγραμματισμένες βουτιές σε γνωστά και προσιτά ναυάγια.
Για να μην παρεξηγηθώ: δεν μιλάω για εκπαίδευση γιατί εκεί αλλάζουν τα πράγματα και υπάρχουν διαφορετικές ευθύνες - μιλάω απλά για μετάδοση αυτού που αγαπάς και μιας "ειδικής εμπειρίας" από την μεριά σου σε ήδη έμπειρους και εκπαιδευμένους δύτες για τη δημιουργία μιας ομάδας ειδικού ενδιαφέροντος.
Θα σε ενδιέφερε?
Έχεις τον απαραίτητο χρόνο?

Επίσης, το γεγονός ότι σ' αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα που άνοιξες, συμμετέχουμε -προς το παρόν- μόνο 4 άνθρωποι το θεωρώ αποθαρρυντικό.
Που είναι οι υπόλοιποι?
Όχι πράξεις δεν βλέπω, αλλά ούτε ιδέες δεν έχει ρίξει κανένας...
Τα περιμένουν όλα έτοιμα από 5-6 ανθρώπους για να έρθουν μετά απλώς να συμμετέχουν?
Ελπίζω όχι...
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 22-03-08 στις 03:08.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-08, 13:44
Το avatar του χρήστη darisg
darisg darisg is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 190
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

…..Όλοι δίκιο έχετε, αλλά να μην ξεχνάμε και ένα βασικό….. οι περισσότεροι που συμμετέχουμε ενεργά αυτή τη στιγμή στους συλλόγους είτε στο ΔΣ είτε ως πιο “δραστήρια” μέλη που θα μπορούσαν να επωμιστούν ένα οργανωτικό ρόλο, είμαστε σε ηλικίες με ενεργή επαγγελματική ζωή (με ότι συνεπάγετε αυτό σε ωράρια και χρόνους), κάποιοι με οικογενειακές ή όποιες άλλες υποχρεώσεις , που πιθανόν αντικειμενικά να μην έχουμε τον χρόνο που θα θέλαμε να αφιερώσουμε για να γίνουν κάποια πράγματα πιο σύντομα….

Πιστεύω ότι θα γίνουν πολλά… στην ώρα τους…. και ίσως και πιο οργανωμένα και με καλύτερες βάσεις απ’ότι αν τα κάναμε πάνω στον ενθουσιασμό του πρώτου χρόνου…..

Μόλις ένα χρόνο έχουμε κλείσει σαν σύλλογοι (ΤΗΘΥΣ – ΕΑΘ), και σ’αυτόν το χρόνο μη ξεχνάμε ότι έπρεπε να αφιερωθεί και ένα σημαντικό κομμάτι χρόνου σε διαδικαστικά – τυπικά – νομικά θέματα, καθώς και στην καλλιέργεια συνείδησης και στην εδραίωση της έννοιας του συλλόγου, σε όλους μας.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπούμε στη διαδικασία, να κρίνουμε αν αυτά που έγιναν στον πρώτο χρόνο, είναι πολλά ή λίγα, πιθανόν ναι, πιθανόν να μπορούσαν να γίνουν και λίγα ακόμη, όλα είναι σχετικά.

Σημασία έχει ότι είμαστε εδώ, με όρεξη , συνειδητοποιημένοι, με διάθεση να μάθουμε από τα λάθη μας, να αναπροσαρμόσουμε κάποιες σκέψεις……. και είμαι σίγουρος ότι όλα θα γίνουν στην ώρα τους.
__________________
Γρηγόρης Δάρης

Ε.Α.Θ. forum
LinkedIn
facebook
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-08, 17:44
Το avatar του χρήστη jdim
jdim jdim is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 114
Απάντηση: Που είναι οι δύτες οέο;

Καλησπερα,
εχοντας ξεκινησει δυο φορες να γραφω απαντηση για το συγκεκριμενο θεμα, το εχω μετανιωσει (μαλλον κακο θα εκανα παρα καλο) οποτε περιοριζομαι στα εξης:

ο συλλογος πρεπει να οργανωνει σε συχνη βαση κοντινες εκδρομες που θα μπορουν να συμμετεχουν ολοι, σε μερη που ειτε τα ξερουμε ειτε ειναι καινουρια. Σκοπος του συλλογου πρεπει να ειναι η δημιουργια πιο στενων προσωπικων σχεσεων, μεταξυ των μελων του περα απο αυτες του διαδυκτιου. Σε αυτες τις εκδρομες θα εχουν την δυνατοτητα και αλλοι αυτοδυτες, που πολυ πιθανον να εχουν επιλεξει το ιδιο μερος για να καταδυθουν, να δουν οτι υπαρχει πραγματικα ενας συλλογος που κατι μπορουν να περιμενουν απο αυτον. Μαλλον ειναι και ο πιο σιγουρος τροπος για προσελκιση νεων μελων.
Οι πιο εξειδικευμενες μορφες καταδυση θα ερθουν με τον καιρο. Δεν μπορω να δω πως ο Γιωργος θα μπορουσε να παρει μια ομαδα αυτοδυτων(που επειδη ειναι ο Γιωργος πιθανον να προσελκυσει μεγαλυτερο αριθμο) που δεν τους γνωριζει και να κανουν 4-5 ακομη και ευκολα ναυαγια. Πως θα μπορουσε ο ιδιος να χαρει κατι τετοιο;
Τα ιδια ισχυουν και για τον Γιαννη, τον Φοιβο, τον Μπαμπη με το θεμα της φωτογραφιας.
Πρεπει πρωτα να ξεκινησουμε απο τα απλα και σιγα σιγα θα γινουν ολα. Πιο ευκολα συμμετεχουμε σε κατι που νομιζουμε εστω οτι γνωριζουμε.

Για τις πιο μακρυνες εκδρομες ειναι οντως πολυ καλες αλλα δεν θα επρεπε να αποτελουν τις πρωτες επιλογες για μπουσουλα του συλλογου. Πολυ σωστα η τελευταια εκδρομη οργανωνεται σε ενα μαγευτικο μερος αλλα τέσσερις μερες για εμενα (και οχι μονο φανταζομαι), ειναι πολλες (καθως εχω δικο μου μαγαζι αρα δεν μπορω να το κλεισω μια μερα επιπλεον και γυναικα που για να ερθει θα πρεπει να κανονισει τις εφημεριες της στο νοσοκομειο απο τον προηγουμενο μηνα). Αντιθετα μια μερα σε μια κοντινη εκδρομη και εγω μπορω να συμμετεχω και η γυναικα μου μπορει να ερθει γνωριζοντας οτι ολο και καποιος θα ειναι μαζι της την ωρα που θα περιμενει.

Τα οσα ειπα ηθελα να τα πω και απο κοντα στις συναντησεις σας αλλα δεν εχω μπορεσει να ερθω στις δυο τελευταιες ουτε και στις συναντηση για τα καταδυτικα παρκα, οποτε βρηκα παπα και...

Πολλα πρεπει ειπα αλλα φανταζομαι δεν χρειαζεται να πω οτι ειναι προσωπικες μου αποψεις οποτε συγχωρεστε με. Επισης επειδη χρησιμοποίησα ορισμενα ονομα αυθαιρετα αν υπαρχει οποιδηποτε προβλημα απολογουμαι.

Και για τους τονοι την συγχωρεση σας αλλα το μπο*#@%^@!λο τον τελευταιο καιρο αρνειται πισματικα να βαλει.

Γιαννης
__________________
Oh it's a mystery to me.
We have a greed, with which we have agreed...
and you think you have to want more than you need...
until you have it all, you won't be free.

Society


και εδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:03.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.