Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > ScubaDive.gr - Το forum του 'ΤΗΘΥΣ' > Συστηθείτε μας
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Καλώς ήρθατε στο ScubaDive.gr! Πείτε μας μερικά πράγματα για εσάς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-09, 16:19
extremeness8 extremeness8 is offline
 
Εγγραφή: 25-11-2009
Μηνύματα: 1
νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

καλως σας βρηκα παληκαρια. ονομαζομαι γιωργος και εδω και 2 μηνες μετακομισα μονιμα στο νησι της μυκονου. απο μικρος μου αρεσε ο βυθος και τωρα λογω νησιου βρηκα την ευκαιρια να ασχοληθω περισσοτερο. κυριο χομπι μου ειναι να παρατηρω τον βυθο και τελευταια ενας φιλος με εβαλε στο τρυπακι του ψαροντουφεκου και της καταδυσης σε βαθη που ειναι αγνωστα για μενα. μπορω και βουταω ανετα κοντα στα 7-8 μετρα. θα ηθελα την βοηθεια σας, να μου πειτε τι να προσεξω σαν αρχαριος, πως μπορω να αυξησω τον χρονο παραμονης μου κατω απο το νερο και κατ επεκταση τον χρονο που μπορω να κρατω την ανασα μου. υπαρχουν καποιες ασκησεις εκτος νερου που μπορω να εξασκηθω; οποιαδηποτε πληροφορια με τι εξοπλισμο θα πρεπει να αγορασω. επισης αγορασα απο εξωτερικο μια μικρη φιαλη 1 λιτρου. ξερω πως εδω στην ελλαδα για να την αγορασεις πρεπει να εισαι διπλωματουχος. δεν προκειται να την χρησιμοποιησω αν δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να το κανω και ειναι σχετικα ασφαλες. περιμενω καθοδηγηση-συμβουλες. να ειστε ολοι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-09, 16:33
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος ή απλά μας δουλεύεις.
Ο ελληνικός νόμος απαγορεύει τη χρήση καταδυτικού εξοπλισμού (μπουκάλα) για ψάρεμα....

Κι αν είσαι από αυτούς τους έξυπνους που νομίζουν ότι το χέρι του νόμου δεν τους αγγίζει, το νου σου γιατί υπάρχουν και χειρότερες "χερούκλες":
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=3084
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=2894


Προτείνω να μάθεις να κρατάς την αναπνοή σου και να αναζητήσεις την παρέα σου σε κανένα πιο σχετικό φόρουμ:
(π.χ. εδώ ή εδώ)

Χάρηκα κι αντίο
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-09, 17:22
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

ή επίσης εδώ.

Είναι καινούργιο και από ότι φαίνεται η ειδικότητα του είναι η προσφορά κάλυψης στην παρανομία και η πληροφορία της τιμής του τόνου στα εστιατόρια που προσφέρουν σούσι ψαριού.

Υ.Γ.
ΚΡΙΜΑ !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-09, 19:42
Το avatar του χρήστη geogeo
geogeo geogeo is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 6.155
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Φίλε Δημήτρη,

σε χαιρετώ ...

(όπως επίσης και τον πλάτανο)

__________________
Γιώργος Κυπραίος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-09, 19:50
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο geogeo Εμφάνιση μηνυμάτων
(όπως επίσης και τον πλάτανο)
Κι΄ εγώ σε χαιρετώ Γιώργο και βλέπω ότι σαν γνήσιος οπαδός του Altan έχεις αναγάγει το χιούμορ σε επιστήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-09, 19:51
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
ή επίσης εδώ.

Είναι καινούργιο και από ότι φαίνεται η ειδικότητα του είναι η προσφορά κάλυψης στην παρανομία και η πληροφορία της τιμής του τόνου στα εστιατόρια που προσφέρουν σούσι ψαριού.

Υ.Γ.
ΚΡΙΜΑ !!!!!
βρε, βρε, βρε!

__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-09, 19:51
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Αχ βρέ extremeness8 άραγε θα υπάρχουν και άλλοι 7 ?????

Άντε γειά ........ .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-09, 19:54
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε, βρε, βρε!

Είδες παλιούς γνωστούς και χάρηκες;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-09, 21:24
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Δημήτρη......

εγώ αυτό θέλω να το κρατήσω στη συλλογή του Τηθύς (δεν ξέρεις και ποτέ, λίγο θα τα μιλήσουν, λίγο θα τα βρουν, θα το εξαφανίσουν στο τέλος) και γι' αυτό αντιγράφω το απόσπασμα "Η όμορφη ιστορία του τόνου" by Phoevos, the kind, romantic and responsible sea hunter.

(Tα bold δικά μου.... μαργαριτάρια δίχως όμοιο)

Παράθεση:
Η όμορφη ιστορία του τόνου:

Αίματα κακό ιστορίες μπλά μπλα μπλά. Φτάνουμε στη γλύστρα. Πράγματι είχαμε αποφασίσει πριν πάμε για ψάρεμα, ότι αυτό το ψάρεμα, αν είχε θήραμα θα πήγαινε για ανταλλαγή με μερικά χρήματα, αφού πραγματικά τα χρειαζόμασταν. Αυτό δε σημαίνει επ ουδενί ότι αλλάζουμε τα πιθανά αλιεύματα. Κάνουμε το όμορφο ψάρεμα μας, αλλά ελπίζουμε στο καλύτερο σαν αποτέλεσμα. Πάντα με ποιότητα (διάβολε, μέχρι και αυτός ο μικρός Κόλλιας το παραδέχτηκε: έχω ποιότητα στα θηράματά μου (ένας ακόμη λόγος που έχει λυσσάξει μαζί μου)).

Νά'μαστε στη γλύστρα. Αλλά ο τόνος, είναι ένα απίστευτα όμορφο ψάρι, μεγάλο ψάρι, και ασυνήθιστο στη γεύση. Έτσι δεν είναι εύκολο να βρεις πιθανό αγοραστή. Οπότε? Πρέπει να γίνουμε ευρηματικοί! Πρέπει να αδράξουμε τις πιθανότητες για κάτι διαφορετικό. Άλλωστε, είμαστε η νέα γεννιά, οι επιστήμονες ρε φίλε. Έχουμε άλλο τρόπο (κοίτα να μαθαίνεις Jimmy).

Ρίχνει ιδέα ο φίλος, αυτός ο απίστευτος ευρηματικός κολητός.

--Απόλαυσε με: Παίρνει τηλέφωνο στις πληροφορίες του ΟΤΕ. Απαντά μια γυναικεία φωνή και αρχίζει το "παιχνίδι"
--Καλησπέρα σας, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου δώσετε το τηλέφωνο απο ένα πολύ καλό Ιαπωνικό εστιατόριο. Ξέρετε, κάτι εξαιρετικό, πρόκειται για... ειδική περίπτωση!

(μελώνει τη φωνή η τηλεφωνήτρια)

-Βεβαίως κύριε μου (νάζι) σε ποιές περιοχές σας ενδιαφέρει?
-- Α ξέρετε θέλω κάτι πραγματικά εξαιρετικό, μμμ, ας πούμε Κηφισιά, Εκάλη...
(σημειώνουμε το 1ο νούμερο)
--Γαλάτσι? Όχι όχι, δεν με ενδιαφέρει. Κινέζικο? Μα σας είπα, μόνο Ιαπωνικό. Πρόκειται για εξαιρετική περίπτωση.

Λοιπόν, δε μπορώ να σας περιγράψω πόσο όμορφα απολαυστική περιπέτεια ήταν η διαδικασία της "συλλογής" πληροφοριών. Είχαμε σκάσει στα γέλια με το Δημήτρη, φανταζόμασταν τη κοπέλα απο τον ΟΤΕ και τη σκηνή που θα έκανε μετά στο φίλο της "που πάλι για σουβλάκι τη πήγε, ενώ υπάρχουν άλλοι που πάνε το κορίτσι τους για σούσι". Απίστευτο γέλιο. Αλλά ήταν μόνο η αρχή. Μετά έπρεπε να κάνουμε και την επαφή με τους καταστηματάρχες!

Πρώτο τηλεφώνημα: (μετά απο μεγάλη αναμονή σε γραμμή προτεραιότητας)
--Καλησπέρα σας
...
μπλα μπλα μπλα
...
έχουμε ένα πολύ όμορφο ψάρι, ένα ΜΕΓΑΛΟ τόνο, πόσο μεγάλο? Α, είναι 24 κιλά, α ... μάλιστα. . . είναι μικρός για εσάς, θέλετε απο 50-60 κιλά και επάνω!.

Ξανά ξεροί στο γέλιο, αφού αυτό ήταν το μόνο που δεν περιμέναμε να ακούσουμε: όλοι μας παραπονιούνται πάντα ότι τα ψάρια μας είναι μεγάλα. Γιατί πάντα πιάνουμε όμορφα μεγάλα ψάρια, και αυτά μπορεί να δώσουμε σε περίπτωση ανάγκης.

Μετά να προσπαθώ να μιλήσω Ιαπωνέζικα Οκ, είναι δύσκολο να εκτελέσεις εμπορική συναλλαγή όταν προσπαθείς να μιλήσεις με ένα γιαπωνέζο/κινέζο που δεν ξέρει καλά ελληνικά και ακούγεται σαν σκηνή μάχης kung fu μέσα απο ταινία του Chacki Chun! Τι κάνεις?

Ξανά γέλιο...

Τελικά βρίσκουμε ένα άνθρωπο, ευγενέστατο, χαρά να συνδιαλλέγεσαι μαζί του. Μας είπε και εκείνος ότι ήταν μικρό το ψάρι μας (για τόνος) αλλά μας έδωσε πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Ναι μας είπε ότι είχε πολλά καίκια που τον προμήθευαν, αλλά συγκινήθηκε απο την ιστορία μας, γιατί ο τόνος με ψαροντούφεκο είναι δύσκολο θήραμα.

Τελικά καταλήξαμε σε κάποιο κεντρικό ακριβό εστιατόριο, και εκεί η περιπέτεια συνεχίστηκε: Για πρώτη φορά στη ζωή μου ένιωσα λες και έπαιζα σε ταινία 80'ς με το Bruce Lee πρωταγωνιστή: Εμφανίζεται ο japaneese chef κραδαίνοντας ένα μαχαίρι και μιλώντας ακατάληπτα κάτι περίεργα. Παράλληλα συνοδεύουν και μερικοί ιθαγεννείς Έλληνες, δεν ξέρουν αν το ψάρι είναι τόνος ή ροφός. Επίσης δε θα μπορούσε να λείπει απο το υπέροχο σκηνικό και μια υπέροχη γυναικεία ύπαρξη: η υπεύθυνη της πόρτας του καταστήματος. Όλοι εμείς εκεί, ο chef μπροστά μου να κόβει ένα κομμάτι απο την ουρά να το δοκιμάζει (παραλίγο να πάρε και εμένα έτσι όπως έκανε), η πανέμορφη δεσποινίς, να φοβάται μη της λερώσει το φόρεμα το αίμα, και οι 2-3 περίεργοι να σχολιάζουν: φοβερός ροφός παιδιά.

Οκ, ήταν απίστευτη περιπέτεια. Απο αυτές που έχεις να θυμάσαι. Για πολύ καιρό.

Απο αυτές που είμαι, και θα είμαι για πάντα περήφανος.


....[μπλα μπλα προσωπικές αντιπαραθέσεις που καθόλου δεν μας αφορούν εν προκειμένω]......


Cheers!
Phoevos
Το ψάρι σου μεγάλε, ήταν πιτσιρίκι. Καμάκωσες, μεγάλε, ένα μοσχαράκι.
Ξέρω, σου φάνηκε τεράστιο. Έτσι παθαίνουν πάντα όλοι όσοι είναι μαθημένοι στα μικρά.

Χάρηκα κι αντίο to you too

ΥΓ1. Ρε φίλοι ψαροκυνηγοί, αυτοί είναι αλήθεια οι καλύτεροι και πλέον πολιτισμένοι εκπρόσωποι που έχετε να επιδείξετε; Πίσσα και πούπουλα να καθαρίσετε το σπίτι σας. Σας ρεζιλεύουν....
ΥΓ2. Και που'σαι μεγάλε, σου εύχομαι να χρειαστείς λεφτά. Πραγματικά.
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Physalia : 26-11-09 στις 15:37.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-09, 21:57
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 482
Απάντηση: νεος στην καταδυση-ψαροντουφεκο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο extremeness8 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως σας βρηκα παληκαρια. ονομαζομαι γιωργος και εδω και 2 μηνες μετακομισα μονιμα στο νησι της μυκονου. απο μικρος μου αρεσε ο βυθος και τωρα λογω νησιου βρηκα την ευκαιρια να ασχοληθω περισσοτερο. κυριο χομπι μου ειναι να παρατηρω τον βυθο και τελευταια ενας φιλος με εβαλε στο τρυπακι του ψαροντουφεκου και της καταδυσης σε βαθη που ειναι αγνωστα για μενα. μπορω και βουταω ανετα κοντα στα 7-8 μετρα. θα ηθελα την βοηθεια σας, να μου πειτε τι να προσεξω σαν αρχαριος, πως μπορω να αυξησω τον χρονο παραμονης μου κατω απο το νερο και κατ επεκταση τον χρονο που μπορω να κρατω την ανασα μου. υπαρχουν καποιες ασκησεις εκτος νερου που μπορω να εξασκηθω; οποιαδηποτε πληροφορια με τι εξοπλισμο θα πρεπει να αγορασω. επισης αγορασα απο εξωτερικο μια μικρη φιαλη 1 λιτρου. ξερω πως εδω στην ελλαδα για να την αγορασεις πρεπει να εισαι διπλωματουχος. δεν προκειται να την χρησιμοποιησω αν δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να το κανω και ειναι σχετικα ασφαλες. περιμενω καθοδηγηση-συμβουλες. να ειστε ολοι καλα.
Ρε συ George, ειλικρινά πες μας, από όλα τα φόρα που ασχολούνται με την κατάδυση (αυτόνομη και ελεύθερη), σε ποιο άλλο ανέβασες την ίδια ερώτηση? 'Η μόνο στο φόρουμ του ΤΗΘΥΣ? Και αν ναι, πες μας επίσης τι σε τράβηξε σε αυτό το φόρουμ (Ρωτάω, γιατί δεν τυχαίνει να παρακολουθώ άλλα ελληνικά φόρουμ, ειδικά για ψαροντούφεκο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:49.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.