Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικός Εξοπλισμός > Ο πρώτος μου εξοπλισμός
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Θέλετε βοήθεια ή συμβουλές για να διαλέξετε τον πρώτο σας καταδυτικό εξοπλισμό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-08, 11:20
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Ρυθμιστής Αναπνοής

πολλές εισαγωγές κλπ δεν θέλει, οπότε στο θέμα.

Διάβασα λίγο στο forum παρόμοια threads, αλλά από τη μία στην υπάρχουσα κατηγορία του 'πρώτου εξοπλισμού' δεν βρήκα κάτι αρκετά συγκεκριμένο -πέρα από γενικές συμβουλές-, από την άλλη στο ιδιαίτερο thread των ρυθμιστών συζητούσατε μάλλον για πιο high-end καταστάσεις (600++€ για 1ο/2ο στάδιο), που εν πρώτοις φαντάζομαι ότι δεν "απαιτούνται" για το δικό μου επίπεδο εμπειρίας (σ.σ. ακόμα δεν έχω τελειώσει το OW με ό,τι αυτό σημαίνει για το μέγιστο βάθος στο οποίο θα καταδύομαι...)

Κοιτώντας λίγο στο net, προσανατολιζόμουνα σε ένα budget της τάξης των 350€ για πρώτο-δεύτερο στάδιο (οπότε να φτάσει κανά <600άρι με χταπόδι/κονσόλα.
Κατ' αρχάς έχει νόημα να κοιτάω για τέτοιο budget; Ή θα είναι πεταμένα λεφτά (aka φτηνιάρικο). σ.σ. Δεν είναι ότι έχω τεράστιο οικονομικό πρόβλημα οπότε εκ των πραγμάτων και να ήθελα δεν θα μπορούσα περισσότερα, αλλά εντάξει δεν μου τρέχουν €€ απ' τα παντζάκια βάλτε ότι θα πρέπει να αγοραστούν σιγά σιγά κι ένα σωρό πράγματα...

Τέσπα, να φέρω για παράδειγμα ένα-δύο setup να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένο το ζήτημα.

Περισσότερο βάσει ενός review (για τα Under $500) ξεκίνησα και είδα τα εξής (τιμές ενδεικτικές από ελληνικό e-shop):

Πρώτο Στάδιο
Scubapro ΜΚ11 : 156€
Scubapro MK17 : 188€

Και τα δύο balanced diaphragm, διαφορά ότι το ΜΚ17 έχει 'dry ambient pressure chamber' το οποίο βοηθάει σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού να μην παγώσει η βλαβίδα δια της οποίας αποσυμπιέζεται ο αέρας(.

Ασχέτως συγκεκριμένης μάρκας, μου χρειάζεται κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι θα είναι τυπική διαφοροποίηση σε πρώτα στάδια(. Η διαφορά σε κόστος αγοράς είναι όμολογουμένως μικρή, αλλά τι παίζει με συντήρηση; Κόστος κλπ...

Μεταξύ διαφράγματος και πιστονιού; Θα έπρεπε όπως-και-δήποτε να προτιμήσω κάποιο από τα δύο;



Δεύτερο Στάδιο
Scubapro R395 : 150€
Scubapro S555 : 249€

To S555 ειναι air balanced ενώ το R395 όχι.

-δεν έχω κάτι με τη μάρκα, απλώς ήταν αυτή που βρήκα πιο εύκολα για συγκρίσεις και την αναγνώρισα. Έχω κάνει την υπόθεση ότι αντίστιχου επιπέδου μάρκες θα έχουν παρόμοιες διαφοροποιήσεις στα μοντέλα τους όσον αφορά στα χαρακτηριστικά και στις τιμές τους-

Μια επιλογή MK11/S555 θα μου έβγαινε κάτι λιγότερο από 400€ -το σύνολο εδώ είναι λιγότερο του αθροίσματος των μερών του , 400€ δίνει το συνδιασμό ΜΚ17/S555...



Πάνω σε αυτά τι λέτε; MK11/S555 είναι αξιοπρεπές; Έχει νόημα -για μένα- σε σχέση με το ΜΚ11/R395; Ή και τα δύο θα μου ήταν το ίδιο;

Αντίστοιχες προτάσεις σε άλλες μάρκες;

Για αγορά από κάποιο e-shop εξωτερικού, μου είπαν ότι παίζει να έχω θέμα με το service στους τοπικούς αντιπροσώπους. Ισχύει;

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-08, 11:29
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

[quote=psyche;14056]πολλές εισαγωγές κλπ δεν θέλει, οπότε στο θέμα.

Διάβασα λίγο στο forum παρόμοια threads, αλλά από τη μία στην υπάρχουσα κατηγορία του 'πρώτου εξοπλισμού' δεν βρήκα κάτι αρκετά συγκεκριμένο -πέρα από γενικές συμβουλές-, από την άλλη στο ιδιαίτερο thread των ρυθμιστών συζητούσατε μάλλον για πιο high-end καταστάσεις (600++€ για 1ο/2ο στάδιο), που εν πρώτοις φαντάζομαι ότι δεν "απαιτούνται" για το δικό μου επίπεδο εμπειρίας (σ.σ. ακόμα δεν έχω τελειώσει το OW με ό,τι αυτό σημαίνει για το μέγιστο βάθος στο οποίο θα καταδύομαι...)

Ειναι δυσκολο να παρει καποιος την ευθυνη να προτεινει συγκεκριμενη μαρκα και μοντελλο . Κατι που ενθουσιαζει καποιον , δεν εξυπηρετει καποιον αλλον .

Οι μαρκα που λες , χωρις να την εχω δοκιμασει ποτε , ειναι μεσα στις καλυτερες στην αγορα .





Μεταξύ διαφράγματος και πιστονιού; Θα έπρεπε όπως-και-δήποτε να προτιμήσω κάποιο από τα δύο;

Προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να σε παρασυρω , ειναι το ισορροπημενο διαφραγμα . Θα καταλαβεις την διαφορα αν βουτηξεις και τους δυο .





Για αγορά από κάποιο e-shop εξωτερικού, μου είπαν ότι παίζει να έχω θέμα με το service στους τοπικούς αντιπροσώπους. Ισχύει;

Κανονικα δεν υπαρχει και δεν πρεπει να υπαρχει το παραμικρο προβλημα , εκτος αν η μαρκα που παρεις δεν εχει εξουσιοδοτημενο service στην Ελλαδα .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-08, 11:46
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων

Κοιτώντας λίγο στο net, προσανατολιζόμουνα σε ένα budget της τάξης των 350€ για πρώτο-δεύτερο στάδιο (οπότε να φτάσει κανά <600άρι με χταπόδι/κονσόλα.
Κατ' αρχάς έχει νόημα να κοιτάω για τέτοιο budget; Ή θα είναι πεταμένα λεφτά (aka φτηνιάρικο). σ.σ. Δεν είναι ότι έχω τεράστιο οικονομικό πρόβλημα οπότε εκ των πραγμάτων και να ήθελα δεν θα μπορούσα περισσότερα, αλλά εντάξει δεν μου τρέχουν €€ απ' τα παντζάκια βάλτε ότι θα πρέπει να αγοραστούν σιγά σιγά κι ένα σωρό πράγματα...
O πατέρας μου έλεγε ότι δεν είμαι αρκετά πλούσιος να πέρνω φθηνά πράγματα. Ψηφιζω υπέρ του καλού/ακριβού. Το budget σου καλύπτει την αγορά καλό ρυθμιστή. Δεν προτείνω κονσόλα, ένα μανομέτρο φτάνει και περισσεύει. Πυξίδα και DC στο χέρι. Μην πάρεις βαθύμετρο, πάρε DC.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέσπα, να φέρω για παράδειγμα ένα-δύο setup να γίνει λίγο πιο συγκεκριμένο το ζήτημα.

Περισσότερο βάσει ενός review (για τα Under $500) ξεκίνησα και είδα τα εξής (τιμές ενδεικτικές από ελληνικό e-shop):

Πρώτο Στάδιο
Scubapro ΜΚ11 : 156€
Scubapro MK17 : 188€

Και τα δύο balanced diaphragm, διαφορά ότι το ΜΚ17 έχει 'dry ambient pressure chamber' το οποίο βοηθάει σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού να μην παγώσει η βλαβίδα δια της οποίας αποσυμπιέζεται ο αέρας(.

Ασχέτως συγκεκριμένης μάρκας, μου χρειάζεται κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι θα είναι τυπική διαφοροποίηση σε πρώτα στάδια(. Η διαφορά σε κόστος αγοράς είναι όμολογουμένως μικρή, αλλά τι παίζει με συντήρηση; Κόστος κλπ...
Οι Scubapro είναι πολύ καλοί ρυθμιστές!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξύ διαφράγματος και πιστονιού; Θα έπρεπε όπως-και-δήποτε να προτιμήσω κάποιο από τα δύο;
Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει διαφορά, και ούτε θα την καταλάβεις.

Για τα υπόλοιπα με κάλυψε ο Μιχάλης
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-08, 12:02
Το avatar του χρήστη Manta
Manta Manta is offline
 
Εγγραφή: 03-07-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 541
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

Πολύ καλοί ρυθμιστές και οι δύο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
... Και τα δύο balanced diaphragm, διαφορά ότι το ΜΚ17 έχει 'dry ambient pressure chamber' το οποίο βοηθάει σε χαμηλές θερμοκρασίες νερού να μην παγώσει η βλαβίδα δια της οποίας αποσυμπιέζεται ο αέρας(.
...
Σκοπεύεις να κάνεις καταδύσεις σε παγωμένα νερά? Αν οχι νομίζω ότι ο ΜΚ17 δεν σου προσφέρει τίποτα περισσότερο απο τον ΜΚ11

Για 7 χρόνια βουτούσα με δεύτερο στάδιο unbalaced, κανένα απολύτος πρόβλημα.

Δές αν μπορείς να δοκιμάσεις τους συνδιασμούς που σε ενδιαφέρουν πριν αγορασεις.

Οτι μάρκα και να διαλέξεις πρόσεξε να υπάρχει εξουσιοδοτιμένος αντιπρόσωπος κάπου κοντά για σέρβις (να μην είσαι εσύ Αθήνα και ο αντιπρόσωπος Θεσαλλονίκη), ρώτα πόσο θα κοστίζει το σέρβις.
__________________
The happiness of the bee and the dolphin is to exist. For man it is to know that and to wonder at it.”
Jacques Cousteau

Why can't I just dive more often!

http://www.postimage.org/aV2OmUL0.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

Είμαι λάτρης της Scubapro, οπότε ίσως δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός. Απο όλους τους ρυθμιστές που έχω δεν έχω κανένα παράπονο και απο' τι μπορείς να διαβάσεις και εσύ σε ξένα site και φόρουμ θεωρούνται απο τους καλύτερους και πιο αξιόπιστους.

Εάν θέλεις τους ρυθμιστές για Recreational βουτιές ο MK11 σε καλύπτει όπως επίσης και ο R395.
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-08, 15:43
psyche psyche is offline
 
Εγγραφή: 07-06-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 145
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !

Απ' ότι κατάλαβα δεν χρειάζομαι να κοιτάξω για κάποιο πολύ ιδιαίτερο feature... ένα απλό balanced diaphragm πρώτο στάδιο και ένα απλό-καλό δεύτερο (μπα δε σκοπεύω να εξοπλιστώ για βουτιές σε παγωμένα νερα , και τα βάθη των recreational dives μάλλον θα με κρατήσουν αποροφημμένο για αρκετό καιρό ακόμα )

Μπορώ να κοιτάω ας πούμε που τελειώνουν τα "απλά" μοντέλα και αρχίζουν αυτά με "ιδιαίτερα" features (στο price range εννοώ) για να έχω ένα "μπούσουλα" του να είναι κάτι ταυτόχρονα καλό -με την έννοια σχολίασε ο συνονόματος Ανδρέας Τ.- αλλά και χρήσιμο (για μένα), δεν έχω λόγο να "μοστράρω" εξοπολισμό που καλά καλά δεν θα ξέρω τι κάνει... Μάρκες μόλις βρω χρόνο θα ψάξω και για τις υπόλοιπες που βλέπω να μνημονεύονται συχνά εδώ γύρω...


Thanks και για τις υπόλοιπες συμβουλές όλων !


Α! Αν φερ' ειπείν βάλω κάτω τι θέλω να αγοράσω αρχικά, με μια παρόμοια λογική που συζητάμε εδώ, και δω ότι μου περισσεύουν κάποια χρήματα από το "προϋπολογιζόμενο" budget, τότε αυτά που θα ήταν χρησιμότερο να πάνε; Τι, ας πούμε, θα χρειαστεί πρώτο "αναβάθμιση" καθώς γίνεται κανείς πιο έμπειρος/απαιτητικός;
Ένα καλύτερο δεύτερο στάδιο (λ.χ. το S555 αντί του R395 βάσει των εδώ παραδειγμάτων)
Ένα καλύτερο BCD, ένα καλύτερο DC; Ή είναι τελικά περισσότερο προσωπικό το θέμα με το τί βολεύεται (or not) ο καθένας;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-08, 16:02
Το avatar του χρήστη Andreas Triantopoulos
Andreas Triantopoulos Andreas Triantopoulos is offline
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 645
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο psyche Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή είναι τελικά περισσότερο προσωπικό το θέμα με το τί βολεύεται (or not) ο καθένας;
Υep!!!
__________________
I never get narced, or pee in my wetsuit
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-06-08, 16:24
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

Τελικά ο ρυθμιστής αναπνοής είναι κάτι στο οποίο δεν χρειάζεται να ρίξεις πάρα πολλά χρήματα. Αυτό τελικά θα το δείς μετά απο λίγα χρόνια που οι ανάγκες σου θα γίνονται πιο απτές. Γνώμη μου είναι ότι το πιο φτηνό μοντέλο διαφραγμα/balanced της εταιρείας που θα διαλέξεις (καλή τιμή/καλό after sales/να πουλιέται στην Ελλάδα).

Το τι και πως πάει με την τσέπη του καθένα από εμάς.

Στις βουτιές που κάνουμε οι απλοί δύτες, οι περισσότεροι ρυθμιστές είναι από πολύ καλοί έως άριστοι.

Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά 100% σωστή απάντηση δεν υπάρχει. Όπως συμβαίνει στα περισσότερα πράγματα στην ζωή έτσι συμβαίνει και στην κατάδυση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-08, 18:48
Το avatar του χρήστη sonna
sonna sonna is offline
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 11
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

ειμαι πολυ νεα στην καταδυση αλλα σκεφτομαι να αγορασω ρυθμιστη αναπνοης. Εχω καποιες ερωτησεις
α. Αγοραζεις ολο το συστημα μαζι πρωτο σταδιο, δευτερο, χταποδι και spg απο την ιδια εταιρια, ή τα παιρνεις χωριστα και λαστιχα και τα συνδεεις( βοηθηστε γιατι ειμαι ασχετουλα)

β με 350-400 ευρω παιρνεις κατι καλο?
γ τι λετε για αγορα απο το ιντερνετ ?
δ ποιες εταιρειες εχουν καλο και συντομο σερβις-εξυπηρετηση (βρισκομαι Πατρα)
ε προτασεις αγορας ??? (εχω σταμπαρει τον mares rebel 2, μου φαινεται οικονομικος και ομορφος )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-08, 19:55
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ρυθμιστής Αναπνοής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia78 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι πολυ νεα στην καταδυση αλλα σκεφτομαι να αγορασω ρυθμιστη αναπνοης. Εχω καποιες ερωτησεις
α. Αγοραζεις ολο το συστημα μαζι πρωτο σταδιο, δευτερο, χταποδι και spg απο την ιδια εταιρια, ή τα παιρνεις χωριστα και λαστιχα και τα συνδεεις( βοηθηστε γιατι ειμαι ασχετουλα)
Καλά είναι να τα πάρεις όλα μαζί

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia78 Εμφάνιση μηνυμάτων
β με 350-400 ευρω παιρνεις κατι καλο?
οι επιλογές σου είναι αρκετές


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia78 Εμφάνιση μηνυμάτων
γ τι λετε για αγορα απο το ιντερνετ ?
Scubastore σε δύο μέρες τα έχεις σπίτι σου


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia78 Εμφάνιση μηνυμάτων
δ ποιες εταιρειες εχουν καλο και συντομο σερβις-εξυπηρετηση (βρισκομαι Πατρα)


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia78 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε προτασεις αγορας ??? (εχω σταμπαρει τον mares rebel 2, μου φαινεται οικονομικος και ομορφος )
Scubapro, Apeks, Aqualung
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.