Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Θαλάσσιο Περιβάλλον > Περιβαλλοντικά Νέα
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Νέα, ειδήσεις, πληροφορίες που αφορούν το θαλάσσιο περιβάλλον

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-10, 21:18
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Παιδιά δέστε το σύνδεσμο εδώ.

Είναι από το blog του επιτρόπου περιβάλλοντος της Κύπρου αναφορικά με το Liberty, ένα σκάφος 33 μέτρων που ο Δήμος Παραλιμνίου βύθισε με στόχο τη δημιουργία τεχνητού υφάλου.

Υπάρχει και ένα σχετικό βίντεο του φίλου Σπύρου Σπύρου 7 μήνες μετά τη βύθιση. Πραγματικά φανταστικές εικόνες.

Μπορείτε αν θέλετε να σχολιάσετε την κόντρα που φαίνεται να υπάρχει μεταξύ του κυπριακού τμήματος αλιείας και θαλασσίων ερευνών (αντίστοιχο του ΕΛΚΕΘΕ σε μίνι έκδοση ίσως) και του Δήμου. Οι μέν διαρρυγνύουν ιμάτια για οικολογική καταστροφή, παγίδα θανάτου και οι δε για επιτυχημένο έργο...

Εγώ σαν δύτης βλέπω ότι έγινε κάτι καλό. Εσείς τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-10, 23:16
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σαν δύτης βλέπω ότι έγινε κάτι καλό. Εσείς τι λέτε?
Εξαρτάται από την οπτική με την οποία το βλέπεις. Σαν δύτης, η εικόνα των μαγιάτικων που πλησιάζουν τους δύτες είναι φανταστική... αυτό σαν κριτήριο σου φτάνει να κρίνεις ό,τι το έργο ήταν σωστό? Μερικά μαγιάτικα? Μήπως δεν είδα αρκετά καλά το video?


Προσωπικά δε μου αρκεί.

Δυστυχώς τα πλάνα δεν αρκούν να αναδείξουν ούτε την καταλληλότητα, ούτε την ακαταλληλότητα της περιοχής για βύθιση ενός τέτοιου όγκου στο βυθό. Δεν είναι σκόπιμο να μιλήσω για πιθανά προβλήματα που θα μπορούσε να δημιουργήσει μια τέτοια ενέργεια, αν δεν έχει εξεταστεί ο τρόπος με τον οποίο πραγματικά αλληλεπιδρά το βυθισμένο πλοίο με το περιβάλλον του.

Γενικά πάντως, η παράκαμψη των απαραίτητων μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων για οποιαδήποτε παρέμβαση (πλην εξαιρετικών περιπτώσεων, αλλά ο τουρισμός σε καμία περίπτωση δεν ανήκει σε αυτή) στο φυσικό περιβάλλον με βρίσκει ΚΑΘΕΤΑ αντίθετο. Έτσι, κατ' επέκταση, δεν μπορώ να επιβραβεύσω κανένα τοπικό άρχοντα που για το καλό του τόπου του (το οποίο κρίνει με τα δικά του κριτήρια) αποφασίζει το που θα γίνει η πόντιση καραβιών, το χτίσιμο λιμανιών/αλιευτικών καταφυγίων κ.ο.κ. Το ότι μπορεί να "πέτυχε" ένα έργο - επέμβαση στο φυσικό περιβάλλον (αν πέτυχε) επειδή "έτυχε", ε, εγώ δεν μπορώ να το θεωρήσω επιτυχία. Κάθε άλλο, τις φοβάμαι πολύ αυτές τις τυχαίες επιτυχίες γιατί ανοίγουν το δρόμο και σε άλλες τέτοιες ανάλογες απόπειρες, που έχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι παταγώδεις αποτυχίες.

Το ότι το εκάστοτε Υπουργείο Περιβάλλοντος, Υπηρεσία Περιβάλλοντος, Επιτροπή Περιβάλλοντος δεν έχει αναδείξει κατάλληλες περιοχές για τέτοιες δράσεις είναι άλλο ζήτημα...Για να γυρίσουμε πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν όντως έχει γίνει κάποια σχετική μελέτη, Σώτο, θα με ενδιέφερε να τη διαβάσω.
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 02-02-10 στις 23:49. Αιτία: λογοκρισία, φίμωση και σκοταδισμός !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-10, 11:02
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Εγώ προσωπικά εδώ που φτάσαμε τις περιβαλλοντολογικές μελέτες τις έχω γραμμένες. Βλέπω ξεκάθαρα πως αν βυθιζόταν ένα πλοίο στον Πατραικό πχ που οι τράτες σαρώνουν μέρα νύχτα και ρίχνανε και 2-3 ντουβάρια γύρω γύρω σε μια περιοχή πχ ένα τετραγωνικό χιλιόμετρο θα γέμιζε το μέρος ψάρι. Ας μην βυθιστεί πλοίο, άλλη λύση , ρίχτε ντουβάρια ένα γύρο....Και οι ψαράδες στην τελική θα είχαν καλύτερες ψαριές αφού τα ψάρια δεν μένουν όλα μέσα σε αυτόν τον τόπο αλλά όταν αυξάνεται ο πληθυσμός τους φεύγουν και για άλλες περιοχές... και θα καταλήγουν στα πιάτα μας... Εννοείται ότι δεν μιλάμε για ανεξέλεγκτες βυθίσεις αλλά για μελετημένες βυθίσεις πλοίων που δεν θα προξενήσουν ζημιά στο περιβάλλον και σε αυτοδύτες που πιθανώς θα τα επισκέπτονται (καθαρισμένα από λάδια καύσιμα κλπ , με σφραγισμένα τα επικίνδυνα για διείσδυση μέρη κλπ κλπ...) Κάτι που ξέρουν να κάνουν πιο πολιτισμένες χώρες από εμάς (μπράβο Κύπρο πάλι μας βάζεις γυαλιά)

Είδα πρόσφατα στο ΡΙΚ και τις προσπάθειες για ένα νέο θαλάσσιο πάρκο που γίνεται αλλά δεν πρόλαβα να το δώ όλο. Φτιάχνεται με τον κλασικό τρόπο της πόντισης τσιμεντόλιθων. Μπράβο στην Κύπρο και για αυτό.Εμείς τόσα χρόνια φτιάξαμε δύο θαλάσσια πάρκα με πόντιση τσιμεντόλιθων και άλλων ανάλογων υλικών στη Ροδόπη και στην Κάλυμνο. Στοίχισαν δεν ξέρω και εγώ πόσα εκατομμύρια Ευρώ. Μάσα και εδώ ... Και τώρα έχουμε και άλλα στα σκαριά που στοιχίζουν κατιτίς περισσότερο....Είπαμε λίγα και καλά και καλή χώνεψη...

...ένα πλοίο που πάει στα 1500 μέτρα στο πεδίο βολής Κρήτης τσάμπα είναι, δεν μπορεί να φάει κανένας από αυτό... ... ο νοών νοείτο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-10, 11:08
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Με λίγα λόγια Γιώργο, στην ουσία θέλεις προστασία περιοχών από το ψάρεμα και όχι τεχνητούς υφάλους...
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-10, 11:16
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

αυτό βιώνω στην περιοχή μου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-10, 12:03
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Γιώργο αυτό
Παράθεση:
Εγώ προσωπικά εδώ που φτάσαμε τις περιβαλλοντολογικές μελέτες τις έχω γραμμένες.
έρχεται σε αντίθεση με αυτό
Παράθεση:
Εννοείται ότι δεν μιλάμε για ανεξέλεγκτες βυθίσεις αλλά για μελετημένες βυθίσεις πλοίων που δεν θα προξενήσουν ζημιά στο περιβάλλον και σε αυτοδύτες που πιθανώς θα τα επισκέπτονται (καθαρισμένα από λάδια καύσιμα κλπ , με σφραγισμένα τα επικίνδυνα για διείσδυση μέρη κλπ κλπ...)
Τέλοσπάντων, είναι από τις ελάχιστες φορές που συμφωνώ απόλυτα με τον Ίσσαρη...λέτε να φταίει η πίτα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-10, 12:03
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγα λόγια Γιώργο, στην ουσία θέλεις προστασία περιοχών από το ψάρεμα και όχι τεχνητούς υφάλους...
Γιάννη μου Καλημέρα θα απαντήσω σαν Γιώργος και σαν Κώστας, ασφαλώς και θέλουμε τεχνητούς υφάλους αλλά πρώτα από όλα θέλουμε προστασία περιοχών από το κάθε είδους ψάρεμα .
Επειδή το θέμα τεχνητοί ύφαλοι μου φαντάζει κάπως μακρινό ...... , θα θυμάσαι την τελευταία μας βουτιά σε εκείνην την ωραία αλλά κακοτράχαλη παραλία , πως θα σου φαίνονταν λοιπόν όταν ξανά πήγαινες , γιατί αυτό πάθαμε την τελευταία φορά που πήγαμε με τον Γιώργο, να παρεκκλίνεις της πορείας σου περίπου 60-70 μέτρα για να περάσεις από τα δίχτυα που έριξαν εκείνη την ώρα σε απόσταση όχι μεγαλύτερη των 20 μέτρων από την ακτή ,και αναγκαστήκαμε να κάνουμε ολόκληρο κύκλο για να φτάσουμε σε αυτό που θέλαμε να φωτογραφίσουμε - βιντεοσκοπήσουμε .

Πρώτα από όλα NAI θέλουμε προστασία (που θα την βρούμε δεν ξέρουμε).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-10, 12:20
Big-Blue Big-Blue is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 749
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Κώστα όλοι μας τα έχουμε περάσει αυτά (εγώ το καλοκαίρι στο χωριό μου και βγήκα βρίζοντας).
Όμως όντας μεγαλωμένος και στην άλλη πλευρά πιστεύω πως δεν είναι έτσι απλό να λες η θάλασσα είναι δικιά μου, μόνο εγώ θα έχω πρόσβαση, απαγόρευση του ψαρέματος κάθε φύσης οπουδήποτε για να περνάω καλά εγώ που κάνω το χόμπυ μου...
Γαμώτο πάλι μεγάλη κουβέντα ανοίγουμε
Τα λέω αυτά αν και δηλωμένος εχθρός των διχτυών παρόλο που είμαι και νιώθω ψαράς
ΥΓ. πάμε γερά το καρναβάλι είναι κοντά!
Για να εστιάσετε την ώρα της παρέλασης
http://www.carnivalpatras.gr/?popup=...R&imgid747=917
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-10, 12:35
Το avatar του χρήστη ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ
ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-07-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 173
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Ηλία Καλημέρα σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι η θάλασσα είναι ιδιοκτησία μας άλλωστε είμαι από τους πρώτους που φωνάζουν ότι όλοι πρέπει να κάνουμε το χόμπι μας και δεν θα θίξω νόμους και κανόνες , αλλά σεβασμό βρε Ηλία στα είκοσι μέτρα μήπως λέω και πολλά ????? κόντευε να βρει η προπέλα του έλεος αλλά αφού δεν υπάρχει έλεγχος .... τι να πω .....
Να δεις γέλια σε νυκτερινές στο Τσόλις με απαίτηση από τους ψαράδες όχι μόνο να μην βουτάμε αλλά και αν το κάνουμε να μην αναπνέουμε γιατί οι μπουρμπουλήθρες μας διώχνουν τα ψάρια τους .... ακούς ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥΣ .:banghead :
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Liberty - Το πρώτο πλοίο τεχνητός ύφαλος στην Κύπρο.

Γιάννη μου δεν διαφωνώ σε τίποτε από αυτά που γράφεις.

Εμένα όμως σαν δύτη εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να κάνω καταδύσεις σε βυθούς που να έχουν ψάρια και για πολύ καιρό. Δεν ξέρω πώς γίνονται αυτές οι μελέτες και δεν μπορώ να έχω και άποψη.

Κάτι που θέλω να σε ρωτήσω. Πόσο καιρό χρειάζεται να γίνει μια τέτοια μελέτη? Ρωτάω γιατί εδώ και πάαααααρα πολλά χρόνια έχει μπεί η ιδέα της πόντισης σκαφών, έχουν γίνει συγκεκριμένες προτάσεις και δεν ξέρω καν αν αυτό μελετάται και από ποιούς και με τι μέσα και με τι γνώσεις. Μιλάω για την Κύπρο πάντα. Αν δηλαδή θέλει ένα κράτος να φτιάξει ένα τεχνητό ύφαλο τώρα αυτή τη στιγμή, πόσο καιρό θα πρέπει να του πάρει λογικά μέχρι να το κάνει και να το κάνει σωστά?

Μιλάς επίσης για ενδεχώμενες αρνητικές αλληλεπιδράσεις με το υποβρύχιο περιβάλλον. Τι μπορεί να συμβεί γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:01.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.