Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ'  

Επιστροφή   Σ.E.A. 'ΤΗΘΥΣ' > Καταδυτικοί προορισμοί & Προτάσεις για κατάδυση. > Καταδυτικά Ταξίδια στο Εξωτερικό
Εγγραφή Forum Συχνές Ερωτήσεις Λίστα Μελών Ημερολόγιο

Μόλις γυρίσατε από κάποιο ταξίδι σε μαγικούς εξωτικούς βυθούς; Ε.. δεν θα μας πείτε πως περάσατε να ζηλέψουμε; :-)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-08-07, 16:46
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Yucatan Peninsula diving

Αγαπητέ γαμάτε δύτη, να ρωτήσεις τον γαμάτο εκπαιδευτή σου για τις επιπλοκές του yo-yo diving profile..!



Πέρα από την πλάκα, όσοι καταδύονται με φωτογραφική μηχανή ή βιντεοκάμερα στα χέρια, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί γιατί είναι πολύ μα πολύ εύκολο να "ξεφύγουν" κοιτώντας την οθόνη ή το viewfinder της μηχανής τους...

Safety first!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-08-07, 17:04
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Yucatan Peninsula diving

Thanos,

είχα ξεχάσει τους φανατικούς της τεχνικής και σπηλαιοκατάδυσης! Οι Cenote στο Γιουκατάν πρέπει να αποτελούν μοναδικό συνδυασμό ευκολίας σε πρόσβαση ακόμα και για τον αρχάριο δύτη (και όχι σπηλαιοδύτη), που 15 μέτρα ποιο μέσα μετατρέπεται σε πρόκληση και για τον ποιο advanced GUE.

Γενικά, είναι μια εξαιρετική εμπειρία ακόμα και οι προσβάσιμες και "τουριστικές" βόλτες που κάναμε εμείς. Δίπλα μας περνούσαν δύτες με στεγανές, διπλές, και όλα τα extra οι οποίοι είτε κάναν προπόνηση είτε ακολουθούσαν μια από τις "άλλες" διαδρομές.

Οι είσοδοι σε αυτές που βουτήξαμε ήταν πελώριες. Σκέψου ότι στην Dos Ojos, υπήρχαν τουλάχιστον 2 πλατφόρμες για τους δύτες και αυτούς που κάναν μασκο-πέδιλο! Ενώ αν θυμάμαι καλά, στην είσοδο υπήρχαν 5 μίτοι με διαφορετικές διαδρομές! Η χερσαία πρόσβαση και τα πρώτα 100 κυβικά μέτρα υποβρύχιος έμοιαζαν με πανηγύρι. Νόμιζα ότι θα κολυμπάμε με όλους αυτούς τους άγνωστους δύτες ο ένας πάνω στον άλλο.

Μετά ακολουθούσες ένα μίτο, και δεν έβλεπες δύτη για ένα τέταρτο! Ανα πάσα στιγμή θα πρέπει να υπήρχαν πάνω απο 50 δύτες μέσα.

Μια και να ανεβάζεις μια-μια τις φοτο είναι σπαστικό, (και δεν δουλεύουν και τα Links), δείτε εδώ:

http://picasaweb.google.com/sfougarisb/CenoteDiving

Προσωπικά πήρα μια γεύση για την σπηλαιοκατάδυση
και αποφάσισα ότι προτιμώ τους υφάλους και τα ψάρια!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-08-07, 17:11
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Yucatan Peninsula diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο grandbleu Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ γαμάτε δύτη, να ρωτήσεις τον γαμάτο εκπαιδευτή σου για τις επιπλοκές του yo-yo diving profile..!



Πέρα από την πλάκα, όσοι καταδύονται με φωτογραφική μηχανή ή βιντεοκάμερα στα χέρια, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί γιατί είναι πολύ μα πολύ εύκολο να "ξεφύγουν" κοιτώντας την οθόνη ή το viewfinder της μηχανής τους...

Safety first!
Απολυτά σωστό,

αλλά αγαπητέ μου dive buddy (μιας μακρινής εποχής! αλήθεια, πόσο καιρό έχουμε να βουτήξουμε μαζί???), το yo-yo το λεν έτσι επειδή το κάνει αυτό συνέχεια.

Εγώ μια φορά το έκανα, (yo-yo που απέτυχε!) και η υπόλοιπη βουτιά είναι υπόδειγμα συντηρητισμού. Πιάνει και τη μία φορά?

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-08-07, 19:23
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Yucatan Peninsula diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ μια φορά το έκανα, (yo-yo που απέτυχε!) και η υπόλοιπη βουτιά είναι υπόδειγμα συντηρητισμού. Πιάνει και τη μία φορά?
Μπάμπη εξαρτάται κι από το συνολικό dive-profile σου και κυρίως από το μέγιστο βάθος που είχες φτάσει πριν από αυτή την ανάδυση.

Ένας γενικός κανόνας παντως που έχω ακούσει (μην τον παίρνετε τοις μετρητοίς) είναι ότι όταν ξεκινάς ανάδυση (όπως ξεκίνησες εσύ) και φτάσεις στο ρηχότερο σημείο (2μ - δηλ. σχεδόν αναδύθηκες) καλό θα ήταν μετά να μην ξανα-κατέβεις πάνω από -10μ από το ρηχότερο σημείο ανάδυσης. Δηλ. αν κατέβηκες μετά τα -2 σε βάθος μεγαλύτερο από -12, τον κανόνα αυτόν τον έχεις παραβεί και έχεις κάνει yo-yo dive.

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως αν θες να μας ανεβάσεις το dive-profile σου (π.χ. σε μορφή JPG) ανοίγοντας ένα ξεχωριστό θέμα. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετοί έμπειροι άνθρωποι εδώ μέσα που μπορούν να μας αναλύσουν κατά πόσο έχεις ξεφύγει προς επικίνδυνα όρια.

Παρεπιμπτόντως το yo-yo dive αφορά τη νόσο αλλά αυτός δεν είναι ο μόνος κίνδυνος όσον αφορά φωτογράφους και βιντεολήπτες: Ο Κ.Πετρινός μου είχε αναφέρει περίπτωση γνωστού του φωτογράφου και πολύ έμπειρου δύτη ο οποίος πέθανε από εμβολή, γιατί είχε κρατήσει την αναπνοή του και παρακολουθούσε ένα ψαράκι από το viewfinder, χωρίς να έχει συνειδητοποιήσει ότι το ψαράκι ανέβαινε και μαζί του ανέβαινε κι αυτός.

Προσοχή λοιπόν... και πάνω απ' όλα πρώτα η ασφάλεια
Εγώ αισθάνομαι τυχερός γιατί είχα κάνει τουλάχιστον 40 καταδύσεις πριν να βρω τα λεφτά για να αγοράσω φωτ. μηχανή. Νομίζω ότι 20-30 καταδύσεις μετά την πρώτη εκπαίδευση είναι απαραίτητες πριν ασχοληθεί κάοπιος με φωτογραφία ή video.

Είναι σημαντικό να είμαστε εξοικιωμένοι με τον βασικό μας εξοπλισμό (ή τον όποιον πρόσθετο εξοπλισμό) πριν προσθέσουμε κι άλλη μια συσκευή που θέλει την προσοχή μας στη διάρκεια της κατάδυσης - πόσο μάλλον μια φωτογραφική μηχανή που κάποιες φορές αποροφά όλη μας την προσοχή
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 27-08-07 στις 23:56.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-08-07, 09:15
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Thumbs up Απάντηση: Yucatan Peninsula diving

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sfougarisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και να ανεβάζεις μια-μια τις φοτο είναι σπαστικό, (και δεν δουλεύουν και τα Links), δείτε εδώ:

http://picasaweb.google.com/sfougarisb/CenoteDiving
Παρα πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου!!
Για αλλη μια φορά τα συγχαρητηρια μου στον φωτογραφο...


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-08-07, 11:16
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Yucatan Peninsula diving

να διευκρινησω 2-3 πραγματακια

1. Η αναδυση του μπαμπη ηταν στα ορια του νορμαλ....
2. Δεν εκανε ακριβως γιο γιο μια που απο οτι θυμαμαι εκανε μονο αυτη την αναδυση κατα τη διαρκεια αυτου του πλανου.
3. Η αθυροστομια του δεν οφειλεται στην αγωγη που πηρε απο τον γαματο εκπαιδευτη του αλλα απο το κατηχητικο το οποιο παρακολουθουσε μεχρι περυσι.
4. Οι καταδυσεις στις σενοτες ειναι ενα μιγμα σπηλαιοκαταδυσης και cavern dive (πως το λενε τουτο στα ελληνικα ?) οπως λεει και ο μπαμπης. Τωρα αν ειναι ασφαλεις για καποιον εντελως αρχαριο Open water ειναι μια μεγαλη κουβεντα. Παντως στην παρεα μας υπηρξαν περιπτωσεις ατομων που ενοιωσαν ιχνη κλειστοφοβιας και απεφυγαν να ξαναβουτηξουν.
Να σημειωθει οτι ειχαμε ενα συνοδο ανα 4 ατομα. Οι συνοδοί ήταν διπλομπουκαλοι με την κλασσικη διαταξη χωρις μανιφολντ και ενας μονο ηταν GUE (ξερετε αυτους που εχουν το χταποδι φιαγκο το λαιμο, αστειευομαι μην πεσετε να με φατε...).
5. Προσωπικα προτιμω τους υφαλους οπως και ο μπαμπης αλλα το δεος του να βλεπεις την εισοδου του σπηλαιου απο 100 μετρα μακρια δεν το αλλαζω...
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-08-07, 10:28
Το avatar του χρήστη sfougarisb
sfougarisb sfougarisb is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 168
Απάντηση: Yucatan Peninsula diving

Ανέβασα μερικές νέες φώτο, και ξεχώρισα την θεματολογία. Το καλύτερο θεματάκι, νομίζω η σμέρνα που καταπίνει ένα άτυχο χταπόδι..... προσέξτε για τα πλοκάμια που εξέχουν από το στόμα...

http://picasaweb.google.com/sfougarisb/WhaleSharks

http://picasaweb.google.com/sfougarisb/CenoteDiving

http://picasaweb.google.com/sfougarisb/Mexico
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα



Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία
Δεν Μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

vB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:29.


Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.